Najlepsze seriale kryminały na Netflix – fabularne i dokumentalne [ZESTAWIENIE]

Jesteście w nastroju na mroczną opowieść o zbrodni? Lubicie rozwiązywać skomplikowane zagadki i łączyć ze sobą poszlaki? A może szukacie pomysłów na zabicie współlokato… to znaczy… czasu? Sprawdźcie zestawienie najciekawszych seriali kryminalnych dostępnych obecnie na platformie Netflix. Na liście znalazły się dokumenty, seriale fabularne, nowości i serialowe klasyki, których być może jeszcze nie widzieliście.

Najlepsze kryminały dostępne na Netflix – Seriale fabularne


Poznajcie najciekawsze fabuły oparte na faktach lub całkowicie fikcyjnej historii.

Broadchurch

broadchurch
Źródło: Netflix

Brytyjska seria mocno angażuje emocje widza i to już od pierwszego odcinka. W sennej mieścinie, na plaży w pobliżu klifów, zostają odnalezione zwłoki chłopca. Morderstwo wstrząsa lokalną społecznością i poważnie zakłóca jej na pozór wzorowe funkcjonowanie. Wciąż pojawiają się nowe podejrzenia, narasta wzajemna nieufność. Sprawę mają poprowadzić miejscowa policjantka i nowo przybyły detektyw z mroczną przeszłością. Muszą pogodzić swoje odmienne podejścia, by znaleźć mordercę. Broadchurch, chociaż nie jest nowością (premiera w 2013 na BBC), na Netfliksie możemy oglądać dopiero od niedawna. To zdecydowanie pozycja warta nadrobienia. Ma wciągający scenariusz, znakomity, nastrojowy soundtrack, świetne zdjęcia, piękne lokacje i wybitne aktorstwo (na uwagę zasługują szczególnie role Olivii Colman i Davida Tennanta). W dodatku produkcja może spodobać się fanom Miasteczka Twin Peaks albo Detektywa. Pierwszy sezon jest fenomenalny, kolejne dwa odrobinę tracą na jakości, ale wciąż trudno oderwać się od ekranu.

Liczba sezonów: 3

Twórca: Chris Chibnall

Obsada: Olivia Colman, David Tennant, Andrew Buchan

Breaking Bad

breaking bad
Źródło: Netflix

Breaking Bad to już serialowa klasyka. Opowieść o łagodnym, niepozornym nauczycielu chemii zmieniającym się na skutek życiowej tragedii w czarny charakter ma bardzo liczne grono fanów. Zachęca już sam pomysł na opowieść. Stwierdzenie, że Walter White ma trudne życie, byłoby niedopowiedzeniem. Jego losy przypominają okrutny żart: bohater kiepsko zarabia i ledwie łączy koniec z końcem, ma nastoletniego syna z porażeniem mózgowym i spodziewa się kolejnego dziecka. Na domiar złego dowiaduje się, że ma raka. Aby zarobić jak najwięcej pieniędzy i zdążyć przed śmiercią zabezpieczyć finansowo rodzinę, Walter wraz ze swoim byłym uczniem postanawia zająć się produkcją metamfetaminy. Jeśli nie przekonuje Was ta zwariowana fabuła, być może przekonają Was liczne wyróżnienia i nominacje, które zdobyło Breaking Bad. Sam Brian Cranston, czyli odtwórca głównej roli, odbierał  nagrodę Emmy dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym przez trzy lata z rzędu.

Liczba sezonów: 5

Twórca: Vince Gilligan

Obsada: Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn

Narcos

narcos
Źródło: Netflix

Ekscytująca seria o powstawaniu i upadku narkotykowego królestwa Pablo Escobara jest jednym z największych hitów Netflixa. Znamienne wydaje się, że na prawach do jego emisji bardzo zależało stacji telewizyjnej Stopklatka TV, której jako jednej z pierwszych na świecie udało się kupić licencję na serial oryginalny Netflixa dostępny już na platformie. Pierwsze dwa sezony koncentrują się na postaci Pablo Escobara. Narracja z offu gładko prowadzi przez opowieść, a sfabularyzowane historie przeplatają się z materiałami archiwalnymi. Historia narkotykowego bossa i ścigających go agentach DEA nie mogła jednak ciągnąć się w nieskończoność. Escobar zginął niedługo po osiągnięciu szczytu potęgi, gdy prawie całkowicie zdominował światowy rynek kokainy. W trzecim sezonie Narcos na pierwszy plan wysunęły się inne postacie i konkurencyjny kartel z Cali. Ta seria trochę jest gorsza niż dwie pierwsze, ale pozwala dowiedzieć się nieco więcej o świecie zdominowanym przez przemoc, narkotyki i wielkie pieniądze.

Liczba sezonów: 3

Twórcy: Chris Brancato, Carlo Bernard, Doug Miro

Obsada: Wagner Moura, Boyd Holbrook, Pedro Pascal

Dom z papieru

dom z papieru
Źródło: Netflix

Gdy Dom z papieru był emitowany w hiszpańskiej telewizji na kanale Antena 3, nie zdobył zbyt dużej popularności. Sytuację zmieniło przejęcie serialu przez platformę Netflix. Wówczas Dom z papieru zyskał ogromne grono fanów na całym świecie. Motywem przewodnim serii jest bunt przeciw autorytetom, o czym przypomina m.in. przewijająca się przez całą produkcję piosenka „Bella Ciao” – dawny hymn antyfaszystów we Włoszech. Za sprawą serialu czerwony strój i maska z wizerunkiem Salvadora Dalego stały się symbolami sprzeciwu przeciwko władzy. W centrum fabuły Domu z papieru stoi zuchwały plan skoku na hiszpańską Mennicę Królewską. Tajemniczy mężczyzna o pseudonimie Profesor rekrutuje gang składający się ze starannie dobranych osób dysponujących określonymi umiejętnościami mającymi przydać się podczas napadu. W Mennicy mają wydrukować ponad 2 miliardy euro. Aby tego dokonać, muszą przejąć obiekt, wziąć zakładników i poradzić sobie z elitarnymi jednostkami policji. Dom z papieru ma w sobie misternie utkaną intrygę, wywrotowe przesłanie, sporo międzyludzkich dramatów i wyrazistych bohaterów. Nic dziwnego, że stał się jedną z najchętniej oglądanych serii Netflixa.

Liczba sezonów: 4 (niektórzy traktują Dom z papieru jako serial składający się z 4 części w ramach 2 sezonów)

Twórcy: Álex Pina

Obsada: Úrsula Corberó, Álvaro Morte, Itziar Ituño

Mindhunter

mindhunter
Źródło: Netflix

Mindhunter to serial wyprodukowany i w dużej mierze poprowadzony przez Davida Finchera. Nazwisko kojarzone z takimi wybitnymi kryminałami jak Siedem niemal gwarantuje wysoką jakość. Rzeczywiście – serial o pracy agentów ze specjalnej jednostki FBI, oparty na prawdziwych zdarzeniach, nie zawodzi oczekiwań i z wielką siłą przyciąga do ekranu. Akcja osadzona jest we wczesnych latach psychologii kryminalnej i profilowania kryminalnego. Kręci się wokół agentów Holdena Forda i Billa Tencha oraz psycholog Wendy Carr, usiłujących zrozumieć sposób myślenia przestępców i dzięki temu ułatwić chwytanie zabójców o podobnych motywacjach. Serial jest niezwykle wciągający i świetnie zrealizowany. O dziwo znalazło się w nim też miejsce na odrobinę humoru. Mindhunter nie jest kolejnym serialem poświęconym wyłącznie poszukiwaniu winnego – tutaj winni zwykle siedzą już za kratami. Produkcja pokazuje inne podejście – próbę zrozumienia zabójcy, zanim pojawią się kolejne ofiary.

Liczba sezonów: 2

Twórca: Joe Penhall

Obsada: Holt McCallany, Jonathan Groff, Anna Torv

Sherlock

sherlock
Źródło: Netflix

Seria stworzona przez BBC i dostępna na Netflixie jest jednym z najciekawszych, najzabawniejszych i najbardziej udanych podejść do zaadaptowania opowieści Arthura Conana Doyle’a. Umieszcza postacie Sherlocka Holmesa i doktora Watsona we współczesnym kontekście, często w nieoczywisty sposób korzystając z klasycznego materiału źródłowego. Sherlock jako kryminał broni się też bez potrzeby czytania książkowego pierwowzoru. Scenariusze są zaskakujące, chemia między głównymi aktorami nieprzeciętna, a humor momentami rozkłada na łopatki. Każdy z odcinków ma długość pełnometrażowego filmu, dlatego najlepiej ogląda się je pojedynczo (choć oczywiście wierzę w możliwości zagorzałych serialomaniaków).

Liczba sezonów: 4

Twórcy: Steven Moffat, Mark Gatiss

Obsada: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Rupert Graves

Ozark

Ozark
Źródło: Netflix

Ozark bywa porównywany do Breaking Bad. Produkcje są do siebie pod pewnym względem podobne. Łączy je wątek prowadzenia nielegalnego procederu (w tym handlu narkotykami), a ich główni bohaterowie wykazują się nie lada determinacją, by przetrwać. Jednak Marty Byrde z Ozark,inaczej niż Walter White z Breaking Bad,jest złoczyńcą od samego początku. W serialu nie następuje przemiana bohatera. Przez cały czas pozostaje on tą samą osobą: kalkulującą ryzyko, realizującą niezgodny z prawem plan, manipulującą ludźmi niczym wartościami w Excelu. Marty Byrde to bystry księgowy, który decyduje się przenieść swoją rodzinę z Chicago do pełnej jezior Krainy Ozark w stanie Missouri. Zamierza wyprać tam 500 milionów dolarów, aby spłacić dług zaciągnięty u narkotykowego bossa. Rodzina Marty’ego przeżywa kryzys, ale niebezpieczne okoliczności na powrót łączą bliskich. W Ozark znajdziemy więc intrygujący scenariusz, dobrą reżyserię i muzykę świetnie budującą nastrój opowieści. Do seansu zachęcają też zjawiskowe lokacje i sposób, w jaki zostały sfilmowane.

Liczba sezonów: 3

Twórcy: Bill Dubuque, Mark Williams

Obsada: Jason Bateman, Laura Linney, Sofia Hublitz

El Chapo

el chapo
Źródło: Netflix

El Chapo jest kolejnym popularnym kryminałem Netflixa o realiach narkobiznesu. Opowiada o życiu słynnego bossa Joaquína „El Chapo” Guzmána. Przedstawia jego początki w przestępczym świecie, dojście do władzy jako szef kartelu Sinaloa oraz upadek. Pokazuje, jak „El Chapo” budował swoje narkotykowe imperium, uciekając się do przerażająco brutalnych działań. Nie bez powodu porównuje się produkcję do Narcos. Warto obejrzeć obydwa seriale, szczególnie jeśli interesujecie się tematyką karteli.

Liczba sezonów: 3

Twórcy: Silvana Aguirre, Carlos Contreras

Obsada: Marco de la O, Humberto Busto, Alejandro Aguilar

American Crime Story: Zabójstwo Versace

ACS zabójstwo versace
Źródło: Netflix

To nie jest opowieść o modzie i blichtrze, lecz portret amerykańskiego zabójcy, szaleńca. Omawia kwestie związane z homofobią i nienawiścią do samego siebie. Tytułowe zabicie projektanta Gianniego Versace przez człowieka o nazwisku Andrew Cunanan jest tylko jednym z elementów składających się na jeszcze bardziej przerażającą historię mordercy. Kolejne odcinki cofają się coraz bardziej w czasie. Serial śledzi inne morderstwa Cunanana i zagłębia się w jego życie osobiste. Próbuje zrozumieć, dlaczego tak młody człowiek zaczął zabijać. Produkcja jest wciągająca, w dodatku łatwo rozpoznać w niej rękę Ryana Murphy’ego, co prawdopodobnie okaże się zachętą dla fanów showrunnera.

2. sezon antologii ACS

Twórca: Ryan Murphy

Obsada: Darren Criss, Penelope Cruz, Edgar Ramirez

American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona

ACS sprawa OJ simpsona
Źródło: Netflix

Wcześniej wspomniana produkcja jest w zasadzie 2. sezonem serialowej antologii. Pierwsza część American Crime Story opowiada z kolei o budzącej kontrowersje sprawie O.J.-a Simpsona. Pokazuje kluczowe momenty tej historii, ale też ujawnia nowe szczegóły mogące poszerzać spojrzenie na tragiczne wydarzenia. Seria jest bardzo dobrze zagrana, a składające się na nią 10 odcinków można wciągnąć w jeden weekend (a nawet w dzień!).

1. sezon antologii ACS

Twórca: Ryan Murphy

Obsada: Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, Sterling K. Brown

Bad Blood

bad blood
Źródło: Netflix

Bad Blood to kanadyjski serial kryminalny stworzony i wyprodukowany przez Simona Barry’ego. Pierwszy sezon opiera się a książce Business Or Blood: Mafia Boss Vito Rizzuto’s Last War autorstwa Antonio Nicaso i Petera Edwardsa. To sfabularyzowana opowieść o wzroście wpływów i upadku prawdziwej rodziny przestępców, której mafijna organizacja działała w Montrealu. Drugi sezon odchodzi od książki i jest całkowicie fikcyjny. Początkowo Bad Blood miał być miniserialem, ale postanowiono nakręcić kolejne epizody. I dobrze, dlatego że opowieść z odcinka na odcinek staje się coraz ciekawsza.

ZOBACZ TEŻ  Flashback i flashforward - co to takiego? Serialowy słownik

Liczba sezonów: 2

Twórca: Simon Barry

Obsada: Kim Coates, Anthony LaPaglia, Paul Sorvino

Bloodline

bloodline
Źródło: Netflix

Kolejna propozycja ze słowem „krew” w tytule. Bloodline to kryminał zawierający w sobie intrygującą tajemnicę i poświęcający sporo czasu dynamice relacji w na pozór idealnej rodzinie. Sekrety czwórki rodzeństwa Rayburn wychodzą na jaw, gdy do domu niespodziewanie wraca najstarszy brat, czarna owca familii. W rolę mąciwody wcielił się Ben Mendelsohn i sprawdził się w niej znakomicie. Pozostali członkowie obsady również nie zawodzą, umiejętnie ożywiając swoje niejednoznaczne postaci. W Bloodline każdy ma tajemnicę. Niektórzy są w stanie zabić, aby ją zachować. Chociaż serial spokojnie mógłby zakończyć się po pierwszym sezonie, dalsze śledzenie losów rodziny Rayburn wciąż może zapewniać rozrywkę i rozpieszcza widza urokliwymi sceneriami.  

Liczba sezonów: 3

Twórcy: Glenn Kessler, Daniel Zelman, Todd A. Kessler

Obsada: Ben Mendelsohn, Kyle Chandler, Linda Cardellini

Sposób na morderstwo

sposób na morderstwo
Źródło: Netflix

Shonda Rhimes przez ostatnią dekadę była królową sieci telewizyjnych. Niedawno powitano ją na pokładzie Netflixa. Niezależnie od tego, czy jest się wiernym fanem Chirurgów czy Skandalu, nie można podważyć talentu Shondy Rhimes do snucia wielosezonowych historii i podtrzymywania przez lata ich popularności. Chociaż w przypadku serii Sposób na morderstwo poprzestała na roli producenta wykonawczego, w opowieści niemal od razu widać jej styl, zapewniający wysoką oglądalność. Produkcja Shondy to absolutnie przepyszny kryminał. Viola Davis wystąpiła w nim jako ambitna prawniczka, każdego roku wybierająca ambitnych studentów na staż w swojej kancelarii. Bohaterka zostaje uwikłana w morderstwo zmieniające jej dotychczasowe życie. W pierwszym sezonie jest już wystarczająco dużo zwrotów akcji, by nie tylko nie nudzić się podczas binge-watchingu, ale też świetnie się przy nim bawić. Jeśli lubicie rozwiązywać zagadki i uwielbiacie wszystko, co wyszło pod szyldem Shondaland, to dla Was pozycja obowiązkowa.

Liczba sezonów: 6

Twórca: Peter Nowalk

Obsada: Viola Davis, Alfred Enoch, Billy Brown

Manhunt: Unabomber

manhunt unabomber
Źródło: Netflix

Discovery zaryzykowało stworzenie fabularnego serialu i ryzyko się opłaciło, co docenił Netflix, kupując do niego licencję. Manhunt: Unabomber opowiada o sprawie Teda Kaczyńskiego, terrorysty i anarchisty znanego jako Unabomber, który był aktywny przez prawie dwie dekady, zanim FBI udało się go złapać. Seria koncentruje się na śledztwie i postaci Jima Fitzgeralda, czyli pioniera wykorzystywania lingwistyki w kryminalistyce. Bohater, podobnie jak agenci kojarzeni z Mindhuntera, musi walczyć też z biurokracją, by móc kontynuować prace. Serial to interesujące (ale nieco odbiegające od faktów) przedstawienie sprawy Kaczyńskiego i osób z nią związanych. W sam raz, by dowiedzieć się nieco więcej o zakręconej historii najnowszej Stanów Zjednoczonych i czerpać przy tym przyjemność z seansu.

Liczba sezonów: 2

Twórca: Andrew Sodroski

Obsada: Paul Bettany, Sam Worthington, Jeremy Bobb

Bodyguard

bodyguard
Źródło: Netflix

Scena otwierająca pierwszy odcinek tego serialu może być już wystarczającą zachętą do oglądania. Produkcja przyciąga przed ekran również przez kolejne odcinki. Fakt, że Bodyguard to sześcioodcinkowy miniserial pozwala obejrzeć go bez wikłania się w rozciągniętą na wiele epizodów fabułę. Opowieść podąża za funkcjonariuszem policji Davidem Buddem, który ma chronić życie konserwatywnej minister spraw wewnętrznych Julii Montague. Bohater trafia w sam środek kryzysu politycznego zapoczątkowanego przez kontrowersyjną wypowiedź dotyczącą sposobów radzenia sobie z terroryzmem. Sprawy nie ułatwia fakt, że Budd nie radzi sobie z zespołem stresu pourazowego po powrocie z Afganistanu. Stopniowo poznajemy kolejne fakty z życia policjanta, zmuszając nas do ciągłego zastanawiania się, czy jest on herosem, czy może złoczyńcą. Polecam Bodyguarda szczególnie fanom 1. sezonu Homeland.

Miniserial (czyli tylko 1 sezon)

Twórca: Jed Mecurio

Obsada: Richard Madden, Gina McKee, Keeley Hawes

Hinterland

hinterland
Źródło: Netflix

Naprawdę można pokochać tę kryminalną serię. Jej głównym bohaterem jest detektyw, który przenosi się z Londynu na walijską prowincję, by uciec od widm przeszłości. Razem z lokalnym śledczym rozwiązuje liczne zagadki dotyczące zbrodni popełnionych w okolicy. Jeśli lubicie klimatyczne, skomplikowane opowieści przypominające skandynawskie kryminały, to zdecydowanie propozycja dla Was. Piękna sceneria też może działać jak magnes. Główny bohater jest intrygujący, a pojawiające się w miarę rozwoju akcji zagadki kryminalne bardzo zmyślne. Hinterland pozwala też usłyszeć niezwykły język walijski  (serię zrealizowano w dwóch wersjach językowych) i dowiedzieć się nieco więcej o lokalnych zwyczajach.

Liczba sezonów: 3

Twórcy: Ed Talfan, Ed Thomas

Obsada: Richard Harrington, Mali Harries, Alex Harries

Marcella

marcella
Źródło: Netflix

Marcella to brytyjski serial kryminalny opowiadający o byłej londyńskiej detektyw, wracającej do pracy, by zbadać otwartą sprawę sprzed lat. Niezidentyfikowany seryjny morderca wznowił swoją zbrodniczą działalność. Marcella Backland dołącza więc do zespołu śledczych próbujących poznać tożsamość zabójcy. Trudności w pracy to jednak nie wszystko, z czym musi zmierzyć się bohaterka. Jej życie rodzinne przeżywa głęboki kryzys. Mąż Marcelli postanawia ją opuścić i odebrać jej dzieci. Kobieta próbuje więc schwytać mordercę, a zarazem ratować swoje małżeństwo. Wszystko dzieje się w scenerii współczesnego Londynu. Bohaterowie są niejednoznaczni, skrywają mroczne sekrety i trudno odgadnąć, kto zabija. Produkcja wciąga i nie wypuszcza ze swojego uścisku przez 2 sezony.

Liczba sezonów: 2

Twórca: Hans Rosenfeldt, Nicola Larder

Obsada: Anna Friel, Nicholas Pinnock, Ray Panthaki

Berlińskie psy

berlińskie psy
Źródło: Netflix

Policjanci Erol Birkan i Kurt Grimmer wbrew woli zostają partnerami. Muszą zająć się sprawą zabójstwa niemiecko-tureckiej gwiazdy futbolu. Zbrodnia podgrzewa atmosferę w Berlinie, a lista potencjalnych podejrzanych cały czas się wydłuża. Łańcuch dowodów prowadzi w końcu w nieoczekiwanym kierunku. Aby odkryć prawdę, partnerzy muszą zapomnieć o tym, co ich dzieli, by zapuścić się w głąb berlińskiego półświatka. To ciekawe spojrzenie na współczesne wydarzenia i opowieść o przezwyciężaniu uprzedzeń i indywidualnych słabości.

Liczba sezonów: 1

Twórca: Christian Alvart

Obsada: Fahri Yardım, Felix Kramer

Seven Seconds

seven seconds
Źródło: Netflix

Serial to intensywne, emocjonalne doświadczenie. Opowiada o policjancie, który w wypadku samochodowym zabija czarnoskórego nastolatka i ucieka z miejsca zdarzenia. Policja stara się zatuszować sprawę, lecz prawda wychodzi na jaw. W Jersey City zaczynają wybuchać zamieszki, a winny policjant oczekuje na proces. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Seven Seconds umie zagrać na uczuciach widów i zwraca uwagę na złożone motywacje bohaterów. Można traktować serial jako komentarz do zdarzeń w Ferguson. Produkcja ma też bardziej uniwersalny wymiar – jest opowieścią o tragicznej śmierci dziecka i autorytetach nadużywających swojej władzy, by uniknąć odpowiedzialności.

Liczba sezonów: 1

Twórcy: Veena Sud, Yuri Bykov

Obsada: Clare-Hope Ashitey, Beau Knapp, Regina King

Pachnidło

pachnidło serial
Źródło: Netflix

Seria luźno nawiązuje do powieści Patricka Süskinda z 1985 roku o tym samym tytule. Nie ma też zbyt wiele wspólnego z jej filmową adaptacją z 2006 roku. To nowe, świeże ujęcie tematu przenoszące motywy z oryginalnej powieści w uwspółcześniony kontekst. Niemiecki serial kryminalny zaczyna się od odnalezienia okaleczonych zwłok. Roman, jeden z głównych bohaterów, znajduje ciało swojej przyjaciółki pozbawione gruczołów zapachowych, dryfujące w jego przydomowym basenie. Odkrycie wstrząsa mężczyzną. Znał zamordowaną kobietę z czasów szkolnych, kiedy to wraz z innymi znajomymi należeli do grupy zainteresowanej eksperymentowaniem z zapachami. Prowadząca śledztwo Nadja Simon zawęża grono podejrzanych do byłych członków nieformalnego klubu. Jednocześnie musi radzić sobie z problemami w życiu osobistym. Pachnidło ma swoje wady, ale jeśli szukacie krwistego kryminału na pochmurny wieczór, seria nada się na seans.

Liczba sezonów: 1

Twórcy: Oliver Berben, Sarah Kirkegaard

Obsada: Friederike Becht, August Diehl, Wotan Wilke Möhring

Intruz

intruz
Źródło: Netflix

Intruz to jeden z szerzej nieznanych, lecz wartych obejrzenia seriali kryminalnych dostępnych na Netflix. Akcja koncentruje się na detektywie opłakującym bolesną stratę, wracającym do swojego spokojnego rodzinnego miasta, aby zostać wciągniętym w sprawę, która tylko pogłębia osobiste problemy. Bohater nie wierzy w teorię o samobójstwie odnalezionej ofiary i podejrzewa morderstwo. Ponadto dowiadujemy się o korupcji w kręgach miejscowych władz. Co ciekawe, serial kręcony jest w Ardenach.

Liczba sezonów: 2

Twórca: Matthieu Donck, Anthony Rey

Obsada: Yoann Blanc, Jasmina Douieb, Guillaume Kerbush

Aktualizacja 24.05.2021

Lupin

aaaabqdomj 1i z0e21z1wemeftw6gzrsdonuvxd2m8qwjbtqg

Nowa wersja kultowej już serii o Arsenie Lupinie – włamywaczu – dżentelmenie, ale czy do końca? Tak naprawdę serial, którego pierwszą część oglądać mogliśmy całkiem nie dawno, a druga czekać będzie na nas już niebawem tylko inspiruje się to postacią. Głównym bohaterem jest Assane Diop, który od kiedy w dzieciństwie otrzymał książkę o tym złodzieju, zaczął wprowadzać w życie motywy znane z kart powieści stając się jego współczesną wersją. Historia w tym przypadku rozpoczyna się od planu, którego celem jest kradzież naszyjnika wcześniej należącego do Marii Antoniny, a obecnie znajdującego się w Luwrze w posiadaniu bogatej rodziny Pellegrini. Dopiero później okazuje się co jest głównym celem działań Diopa. Kolejne odcinki pokazują, że zaskoczeń i twistów w tej historii nie będzie brakować. Uważny widz nie będzie miał jednak problemów ze śledzeniem fabuły, a temu mniej uważnemu większość „zagrań” zostanie objaśniona.

Twórca: George Kay i Francois Uzan

Obsada: Omar Sy, Ludivine Saignier, Herve Pierre

The Stranger

Kolejna już z ekranizacji książek Harlana Cobena, którą możemy oglądać na Netflixie. Tym razem jest to powieść wydana w Polsce pod tytułem „Nieznajomy”

Jeśli zaś chodzi o samą fabułę to opowiada ona historię prawnika Adama Price, który otrzymuje niespodziewanie wiadomość, która zmienia jego życie. Dobra praca, kochająca żona i dwójka synów, wszystko to zaczyna tracić na wartości po tym jak kontaktuje się z nim tajemniczy „nieznajomy”. A nie jest on jedyną osobą, która dostaje tego typu informacje, wiele innych osób będzie musiało zmierzyć się z prawdą o sobie czy o swoich bliskich. Sieć tajemnic nie będzie miała końca. W serialu tym mamy wszystko, z czego słynie w swojej twórczości Coben, a mianowicie jest to napięta atmosfera, pomysłowość we wprowadzaniu kolejnych rozwiązań i bohaterowie, którzy coś ukrywają. Jest, więc to doskonała propozycja dla każdego fana twórczości tego pisarza.

Twórca: Daniel O’Hara

Obsada: Richard Armitage, Siobhan Finneran, Hannah John – Kamen

Kto zabił Sarę?

kto zabil sare bohaterowie

Jeden z ostatnich hitów serwisu, na którego drugi sezon mieliśmy okazję czekać jeszcze krócej niż miało to miejsce w przypadku „Lupina”. Serial opowiada historię morderstwa tytułowej Sary. Za jej zabójstwo do wiezienia trafił brat dziewczyny – Alex Guzman, który to do końca utrzymywał, że jest niewinny. Teraz po 18 latach opuszcza on wreszcie więzienie i planuje zemstę na rodzinie Lozcano, czyli osobach które to według niego winne były śmierci Sary, a przez które to spędził pół życia w zakładzie karnym. Po drodze przyjdzie mu jednak zmierzyć się z całkiem nowymi informacjami, które sprawią, że grono podejrzanych będzie się zmieniać i poszerzać, co chwilę. Mimo tego, że głównym wątkiem serialu jest wątek kryminalny, nie unika zapożyczeń rozwiązań typowych dla telenoweli. Chociaż niekiedy niektóre zachowanie mogą irytować, to mimo wszystko trudno oderwać się od tej historii i odejść bez poznania odpowiedzi na pytanie z tytułu.

ZOBACZ TEŻ  Grudzień na Netflix!

Twórca: Jose Ignacio Valanzuela

Obsada: Manolo Cardona, Eugenio Siller, Carolina Miranda

Niewinny

c0130cf0b337d4bdacf08a6b66e95664

Kolejna na tej liście hiszpańskojęzyczna propozycja, a także jeszcze jedna ekranizacja książki Harlana Cobena. Tym razem akcji dotyczy granego przez Mario Casasa – Mateo Vidala, choć przewinie się tutaj jeszcze wiele – bardziej czy mniej – zaangażowanych w fabułę postaci. Mężczyzna ten kilka lat temu brał udział w bójce, podczas której to stał się mordercą. Po opuszczeniu więzienia i ułożenia sobie na nowo życia, przeszłość zdaje się do niego powracać. Wszystko to dzieje się za sprawą dziwnego zachowania jego żony, które główny bohater postanawia wyjaśnić, wplątując się przy tym w wielopoziomową aferę. Jednocześnie opowiadana jest historia detektyw Loreny Ortiz która zajmuje się tajemniczą śmiercią jednej z zakonnic. Nie wie jeszcze wtedy jak daleko zabrnie ze swoim śledztwem, zaś widz nie spodziewa się jak wszystko to połączy się w doskonały sposób prowadząc do satysfakcjonującego rozwiązania.

Twórca: Oriol Paulo

Obsada: Mario Casas, Aura Garrido, Alexandra Jimenez

Wąż

417d947ce6f75708af220f955473.1000

Serial ten opowiada historię seryjnego mordercy Charlesa Sobhraja, który to w latach 1975 – 2000 mordował młodych turystów. Akcja rozpoczyna się właśnie w połowie lat 70 XX wieku i podąża za francuskim mordercą, który był ponadto pochodzenia indyjsko – wietnamskiego. Sposób jego działania opierał się na tym, że narkotyzował on i okradał młodych podróżników udających się do Bangkoku. Później wraz ze swoją dziewczyną podróżował on po świecie dzięki nowej tożsamości. Wszystko zaczęło się komplikować, kiedy związek między sprawami znalazł się odkryć holenderski dyplomata – Herman Knippenberg. Serial ten który tworzony był przy udziale BBC pokazuje doskonale historię która miała miejsce naprawdę, a która to z czasem uczyniła z życia „Bikini Killera” doskonały pomysł na thriller i stale zaskakujący kryminał.

Twórca: Tom Shankland

Obsada: Tahar Rahim, Jenna Coleman, Billy Howle

Aktualizacja 2022

Rojst

rojst slider 1

Polski dramat kryminalny mający jak na razie 2 sezony. Akcja pierwszego z nich toczy się w latach 80. w niewielkiej miejscowości, gdzie dochodzi do podwójnego morderstwa, a niedługo po tym para nastolatków popełnia samobójstwo. Wydaje się to być sporo jak na małe zapomniane miasteczko. W lokalnej gazecie zatrudnia się Piotr Zarzycki i razem z Witoldem Wanyczem – starszym doświadczonym dziennikarzem – postanawiają przeprowadzić dziennikarskie śledztwo w tej sprawie. Serial poza wątkiem kryminalnym pokazuje w równie ciekawy sposób życie w PRL-u, a także już po jego upadku, ponieważ w drugim sezonie przenosimy się do 1997 roku (Rojst ’97). Wtedy to właśnie południową i zachodnią Polskę nawiedziła wielka powódź, która w serialu odkryła zakopane w lesie ludzkie ciała.

Liczba sezonów: 2

Twórcy: Jan Holoubek

Obsada: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Zofia Wichłacz, Magdalena Różczka

Ktoś z nas kłamie

one of us is boring
fot. peacock

Adaptacja powieści Karen M. McManus o tym samym tytule. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że jest to serial przede wszystkim skierowany do młodzieży i dla starego zjadacza wszelkich kryminałów może okazać się nieco rozczarowujący. Promowany pod hasłem Klubu winowajców spotykających Plotkarę, ponieważ opowiada o uczniach pewnego liceum, w którym jeden z nich – Simon – odkrywa sekrety swoich rówieśników i wyjawia je przed całą szkołą. Pewnego razu, kiedy wraz z czwórką innych uczniów trafia do kozy, umiera w podejrzanych okolicznościach, a podejrzenie pada na odsiadujących z nim wtedy karę znajomych. Nikt jednak nie chce się do niczego przyznać.

Liczba sezonów: 2

Twórcy: Erica Saleh

Obsada: Annalisa Cochrane, Chibuikem Uche, Marianly Tejada, Cooper van Grootel

Diabeł w Ohio

bez tytulu 3
fot. netflix

Serial stworzony dla Netflixa przez Darię Polatin na podstawie jej własnej książki o tym samym tytule. Pewnego razu w szpitalu w Ohio pojawia się nastolatka – Mae – z wyrytym na plecach pentagramem. Szybko przyciąga ona uwagę psychiatrki Suzanne, która oferuje, aby na czas szukania dla niej domu zastępczego, dziewczyna zamieszkała u niej w domu. Wkrótce okazuje się, że Mae uciekła z sekty czczącej diabła, a jej pojawienie się w rodzinie Suzanne powoduje wiele turbulencji. Pełna napięcia fabuła miesza się tutaj z próbami przystosowania się nastolatki do nowego życia, co razem tworzy całkiem zgrabną historię.

Liczba sezonów: 1

Twórcy: Daria Polatin

Obsada: Emily Deschanel, Sam Jaeger, Gerardo Celasco, Madeleine Arthur

Juvenile Justice

juvenile justice 1

Kolejny południowokoreański serial, który osiągnął ogromny sukces, wyprodukowany przez Netflixa. Fabuła skupia się tutaj przede wszystkim na jednej głównej bohaterce – Shim Eun-Seok, sędzia sprawiająca wrażenie bardzo zimnej i surowej. Szczególnie nie przepada za młodocianymi przestępcami, w przeciwieństwie do jej współpracownika Cha Tae-Joo, który do takiej młodzieży podchodzi o wiele bardziej pozytywnie. Widzowie wraz z kolejnymi odcinkami odkrywają coraz więcej na temat przeszłości każdego z bohaterów, dzięki czemu zdecydowanie lepiej rozumieją ich motywację w postępowaniu oraz to dlaczego są tacy, jacy są.

Liczba sezonów: 1

Twórcy: Hong Jong-Chan

Obsada: Kim Hye-Soo, Kim Mu-Yeol, Lee Seung-Min

Czarny punkt

czarny punkt

Francusko-belgijski serial z 2017 roku, którego fabuła toczy się wokół komendantki żandarmerii w niewielkim miasteczku – tytułowym czarnym punkcie ze względu na odcięcie od świata z powodu otaczającego je lasu. Wkrótce do miejscowości przybywa prokurator mający za zadanie zbadać co jest przyczyną tego, że wskaźnik morderstw w tak niewielkim miasteczku jest aż tak wysoki. Razem zaczynają badać tajemnicze zdarzenia, a na światło dzienne zaczynają wychodzić pewne sprawy.

Liczba sezonów: 2

Twórcy: Matthieu Missoffe

Obsada: Suliane Brahim, Hubert Delattre, Laurent Capelluto

Freud

freud5

Austriacko-niemiecki serial będący swego rodzaju wariacją na temat życia Zygmunta Freuda. W tej wersji 30-letni neurolog zafascynowany hipnozą zbiegiem wydarzeń wplątuje się w okultystyczny spisek. Od tego momentu Freud zaczyna znajdować się w centrum różnych zagadek kryminalnych w XIX-wiecznym Wiedniu, które pomaga rozwiązać wykorzystując przy tym swoją wiedzę oraz zdolności.

Liczba sezonów: 1

Twórcy: Marvin Kren, Stefan Brunner, Benjamin Hessler

Obsada: Robert Finster, Ella Rumpf, Georg Friedrich

Netflix – inne seriale kryminały (fabularne), które można znaleźć na platformie Netflix:

  • Collateral (miniserial)
  • The Forest (1 sezon)
  • Ultraviolet (2 sezony)
  • Podróżnicy (3 sezony; serial przynależy raczej do gatunku science fiction, ale mamy w nim wątek śledztwa)
  • Jessica Jones (3 sezony; serial fantastyczny, superbohaterski, ale z elementami kryminału i neo-noir)
  • Tidelands (1 sezon; serial fantasy z elementami kryminału)
  • Karppi (2 sezony)
  • Retribution (One of Us; 1 sezon)
  • Dochodzenie (Case; 1 sezon)
  • Sprawy Jacka Taylora (2 sezony)
  • Dark (2 sezony; serial science fiction z elementami kryminału)
  • Głębokie wody (Deep Water, miniserial)
  • Peaky Blinders (pojawiają się w nim wątki takie jak przestępcza działalność, gangi oraz policyjne śledztwo, 5 sezonów)

Najlepsze dokumenty kryminalne na Netflix – przegląd seriali

Szerzej omówiłam dwie produkcje budzące największe kontrowersje. Poniżej znajdziecie listę innych polecanych dokumentów kryminalnych Netflixa.

Making a Murderer

making a murderer
Źródło: Netflix

Netflix postanowił na swój sposób eksplorować sprawę Stevena Avery’ego. Mężczyzna został niesłusznie skazany za gwałt w 1985 roku – odsiedział ponad 30 lat w więzieniu, po czym wypuszczono go na wolność, dlatego że przeprowadzono testy DNA stwierdzające, że próbki pobrane z ciała ofiary nie odpowiadają próbkom pobranym od skazanego i pasują do innej osoby. Zgodził się wystąpić w dokumencie poświęconemu sprawie. Dwa lata później Avery został skazany na dożywocie za morderstwo. Silne dowody wskazywały na jego winę, choć w sprawie pojawiło się sporo nieścisłości, np. podejrzenie fałszowania dowodów przez śledczych. Winny lub nie, Avery szybko stał się powszechnie znany na skutek zdradzenia wielu szczegółów z jego życia w serialu. Możliwość oglądania tego dokumentu na platformie Netflix doprowadziła do kilku interesujących rezultatów, a mianowicie skoncentrowanego gniewu w mediach społecznościowych i różnych petycji.

W przeciwieństwie do podcastu Serial i serii The Jinx, które zostały wydane epizodycznie w bardziej tradycyjnym formacie, pozwalającym na eliminację frustracji w miarę upływu czasu, Making a Murderer potęgował wściekłość z każdym odcinkiem. Chociaż sprawa Avery’ego nie jest otwarta ani zamknięta, podobnie jak dokument nie jest nigdy obiektywny, a jego twórcy i dystrybutorzy zostali pozwani za zniesławienie, warto go obejrzeć, jeśli chce się być na bieżąco z kontrowersjami wokół emisji.

Twórcy: Laura Ricciardi, Moira Demos

The Keepers

the keepers
Źródło: Netflix

Na pierwszy rzut oka The Keepers Netflixa wyglądał tak samo, jak inne serie dokumentalne o przestępstwach. Program obiecał zagłębić się w tajemnicze zaginięcie i morderstwo siostry Cathy Cesnik w 1969 r., badając okoliczności, wielu podejrzanych i inne istotne aspekty nierozwiązanej sprawy. Wkrótce okazało się, że Cesnik mogła odkryć przypadki molestowania seksualnego w Keough High School. W szczególności kobiety wysunęły zarzuty, że dwóch księży w szkole, a przede wszystkim ojciec Joseph Maskell, zmuszało uczennice do aktów seksualnych wobec niego i innych osób. Teoria zatem polegała na tym, że siostra Cathy była na tyle zdeterminowana, aby położyć kres znęcaniu się, że została zamordowana. W ten celu chciano ją  uciszyć.

Molestowanie ma trwałe, druzgocące skutki dla ofiar, a The Keepers ujawniają to w uderzający, niepokojący, ale istotny sposób. Jak możemy spodziewać się zapobiegania tego rodzaju nadużyć w przyszłości, jeśli odrzucimy je jako „nie nasz problem” lub coś, co najlepiej rozwiązać po cichu? Ofiary nie są już zawstydzone ani uciszane groźbami. Dokument dał im przestrzeń do opowiedzenia swojej historii, a intrygująca tajemnica morderstwa siostry Cathy,  to jedynie punkt wyjścia dla emocjonalnej i przejmującej historii, która ostatecznie pokazuje Siostrę Cathy jako kogoś, kto stracił życie, próbując zrobić coś dobrego.

Twórca: Ryan White

Seriale kryminały dokumentalne na Netflix – inne propozycje:

  • Evil Genius
  • Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego
  • Jeffrey Epstein: Obrzydliwie bogaty
  • Aaron Hernandez: W głowie mordercy
  • The Confession Killer
  • Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę
  • Schody
  • Zaginięcie Madeleine McCann
  • Taśmy winy
  • Góra Morderstw
  • Niewinny człowiek

To już wszystkie produkcje w tym zestawieniu – mam nadzieję, że znajdziecie w nim coś ciekawego dla siebie. Które z wymienionych seriali kryminalnych dostępnych na Netflix oceniacie jako najlepsze? A może znacie inne interesujące produkcje i uważacie, że powinny znaleźć się na liście? Jakie seriale kryminalne Netflixa polecacie innym? Podzielcie się w komentarzach!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.