Ciekawe seriale kostiumowe – Top 11

j
}

Data: 19 maja 2021

Seriale kostiumowe to bardzo specyficzny typ produkcji, często mylony z tytułami wpisującymi się w gatunek historyczny. Co odróżnia te dwa rodzaje opowieści? Filmy czy seriale kostiumowe rozgrywają się w danej epoce i odwzorowują jej kostiumy, scenografię oraz zasady przedstawionego świata, choć niekoniecznie bardzo wiernie. Nie muszą posługiwać się też prawdziwymi postaciami lub ich biografiami. Propozycje historyczne z kolei dbają nie tylko o wiarygodność przedstawienia epoki jako takiej, ale również rekonstruowania konkretnych wydarzeń czy biografii. W serialach kostiumowych mogą swobodnie pojawiać się (choć nie muszą i w większości jednak się nie pojawiają) elementy np. fantastyczne, co jest nie do pomyślenia w przypadku produkcji historycznych.

Oto seriale kostiumowe, na które według mnie warto zwrócić uwagę:

Duma i uprzedzenie (1995)

duma i uprzedzenie

Klasyka nad klasyki! Ta 6-odcinkowa propozycja BBC sprawiła, że znakomita większość świata uważa, że pan Darcy w książce Jane Austen nie dość, że przedzierał się przez staw, to jeszcze robił to z powodu… zawstydzających komplikacji związanych z namiętnością. Moja mama regularnie odświeża sobie tę ekranizację, choć w międzyczasie wyszła – moim zdaniem – bardzo dobra wersja filmowa z Keirą Knightley i Matthew Macfadyenem (do której z kolei wracam w trudnych chwilach ja). „Duma i uprzedzenie” z Colinem Firthem ukształtowała wiele kobiecych umysłów i wyobrażeń na temat uczucia doskonałego, sprawiając, że w walce o względy romantyczek panowie mają naprawdę pod górkę.

Demony da Vinci

demony

To, że da Vinci geniuszem i człowiekiem renesansu był, powtarza jeszcze więcej osób, niż wierzy w przeprawę pana Darcy’ego przez staw. Zwykle nie utożsamia się go jednak z buntowniczym przystojniakiem, który z równą łatwością, co zjednywał sobie kobiece względy, wydłużał listę zaprzysięgłych wrogów. Serial „Demony da Vinci” bardzo luźno traktuje mit wielkiego artysty, dając głównej postaci niemal fantastyczne umiejętności dedukcji oraz planowania. Z przymrużeniem oka twórcy potraktowali także kwestie realności w ogóle. Produkcja ma jedna swój charakterystyczny klimat, który trudno zignorować.

Outlander

 

out

W moich zestawieniach serial ten wraca jak bumerang. „Outlander”, gdy chodzi o wiarygodność epoki – przynajmniej dla takiego laika jak ja – prezentuje się ponadprzeciętnie. Zachwyca drobiazgowe oddanie elementów XVIII-wiecznej codzienności, wyraźne akcenty w mowie bohaterów oraz naturalistyczna prezentacja postaci (od przykrywającego twarze i stroje wielomiesięcznego brudu, aż do przekonująco przedstawianych tortur). Wejście w sytuację sprzed setek lat ułatwia protagonistka, która – w pewnym sensie tak, jak widz – przenosi się w czasie z XX do XVIII wieku właśnie.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale Netflix Original – nasze top 25

Claire, bo tak ma na imię główna bohaterka, pośredniczy w poznawaniu przez oglądających „nowej rzeczywistości” poprzez podobieństwo doświadczeń (i widz, i ona nie wiedzą, co się dzieje). Próba odnalezienie się w sytuacji w większości przypadków sprawia protagonistce mnóstwo trudności, ale… wszystko wydaje się możliwe, gdy się człowiek zakocha.

The Knick

the knick

To zdecydowanie najoryginalniejsza propozycja w tym zestawieniu, gdy chodzi nie tylko o temat (rozwój medycyny i szpitali w XX wieku), ale i o klimat. Zdjęcia wiecznie szarego Nowego Jorku przypominają bardziej smętne, skąpane w wiecznej mżawce uliczki Londynu, niż XX-wieczne Stany Zjednoczone. Wykorzystywane sprzęty, stylizacje kolejnych lokacji – wszystko odwzorowane jest w „The Knick” z wielką dbałością o szczegóły. Clive Owen to bardziej mroczna wersja Hugh Lauriego, a atmosfera momentami do złudzenia przypomina „American Horror Story”. Kolejni pacjenci wydają się bardziej ciałem, workiem organów do pokrojenia, niż żywymi istotami – ale czy nie mogła wyglądać w ten sposób medycyna na początku XX wieku, gdy nikt jeszcze nie słyszał choćby o antybiotykach?

Dom Grozy

Dom Grozy

Mrok Londynu epoki wiktoriańskiej stał się inspiracją dla wielu klasycznych dzisiaj historii grozy. W produkcji z Evą Green, Timothym Daltonem czy Joshem Hartnettem widz spotyka wiodące postaci najważniejszych lektur XIX wieku. Znalazło się miejsce dla Doriana Graya i jego uciech, odbijających piętno na jego portrecie zamiast na nim samym; czy Frankensteina oraz jego Monstrum. Serial potrafi włosy zjeżyć na karku. Aż dziw bierze, że nie zdecydowano się go kontynuować.

Zapiski młodego lekarza

Zapiski młodego lekarza

A Young Doctors Notebook – Specials, Jon Hamm & Daniel Radcliffe, © Colin Hutton for Sky Arts

To kolejna adaptacja literacka w tym zestawieniu. Historię lekarza, który wspomina trudne początki swojej kariery na rosyjskiej prowincji, opisał bowiem Michaił Bułhakow w jednym ze swoich opowiadań. „Zapiski młodego lekarza” wyróżniają się tragikomiczną, groteskową aurą opowieści oraz wyjątkową obsadą – występują Jon Hamm oraz Daniel Radcliffe. Produkcję polecam jednak wyłącznie osobom, które nie mają problemu z oglądaniem gagów z różnorakimi ludzkimi wydzielinami w rolach głównych.

Aktualizacja 19.05.2021 r. – Izabela Pięta

Bridgertonowie

Myśląc „seriale kostiumowe”, nie możemy zapomnieć o serialu Bridgertonowie, o którym na początku roku 2021 mówił cały Internet. Swoją popularnością cieszył się głównie na Tik Toku i na Instagramie. Nic dziwnego, skoro w tak piękny i subtelny sposób porusza wątek miłosny. Przed najstarszą córką z rodziny Bridgertonów, Daphne (Phoebe Dynevor), czeka poważny wybór: musi znaleźć swojego przyszłego męża. Aby to osiągnąć bierze udział w wielu balach, gdzie może rozmawiać z potencjalnymi kandydatami. Na jednym z nich poznaje przyjaciela swojego brata, księcia Hastingsa (Rege-Jean Page), który unika założenia rodziny, mimo nalegań społeczności.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale komediowe z ostatnich lat i nie tylko

Serial przenosi nas do XIX wieku, do Londynu w epoce regencji. Osoby odpowiedzialne za scenografię oraz kostiumy wykonały swoją pracę bardzo dobrze, ponieważ widzowie mogą podziwiać piękne suknie, ciekawe stroje męskie oraz bogactwo w aranżacji wnętrz.

bridgertonn e1618320885814

Alienista

To serial, który jest dostępny na platformie Netflix. Fabuła przenosi widza do Nowego Jorku z końca XIX wieku. Dr. Laszlo Kreizlera (Daniel Brühl), zajmujący się psychologią człowieka, podejmuje współpracę z ilustratorem Johnem Moore’em (Luke Evans) oraz Sarą Howard (Dakota Fanning), której ambicją jest awansowanie z sekretarki na pierwszą kobietę w dziale śledczym policji. Powyższa trójka bohaterów podejmuje się złapania seryjnego mordercy chłopców, którzy pracują jako męskie prostytutki. Serial dzięki kostiumom i scenografii bardzo dokładnie odzwierciedla realia historyczne. Produkcja doczekała się swojej kontynuacji, dzięki czemu możemy oglądać 2 sezon, który skupia się na innej zagadce kryminalnej.

the alienist angel of darkness e1591027081832

The Crown

The Crown, to serial, w którym reżyserzy inspirowali się historią rodziny królewskiej, a przede wszystkim losami Królowej Elzbiety II. Pierwszy sezon zaczyna się w momencie śmierci króla Jerzego VI. Jego następczynią ma zostać najstarsza córka Elżbieta (Claire Foy). Kobieta musi mierzyć się z wymagającym światem politycznym, jak i również z niekoniecznie perfekcyjnym życiem miłosnym. Serial aktualnie posiada 4 sezony, które są dostępne na platformie Netflix. Oficjalnie potwierdzono, że produkcja doczeka się jeszcze dwóch sezonów.

the crown

Wojna i pokój

Serial Wojna i Pokój to ekranizacja powieści o tym samym tytule, którego autorem jest Lew Tołstoj. Produkcja to brytyjski miniserial, który składa się z 6 odcinków. Został wyprodukowany przez stację BBC w 2016 roku. Widz zostaje przeniesiony do Rosji w czasach wojen napoleońskich. Serial przedstawia pięć rodów arystokratycznych, których losy niespodziewanie się ze sobą splatają. Produkcja może zachwycić nie tylko wysokim poziomem scenografii i kostiumów, ale też realizacją zdjęć plenerowych oraz scen batalistycznych.

wojna i pokoj
Źródło: filmweb.pl

Reign

Reign to amerykański serial, który według polskiego tłumaczenia nosi tytuł Nastoletnia Maria Stuart. Główna bohaterka Maria Stuart (Adelaide Kane), przez kilkanaście lat nie była świadoma swojego tytułu – królowa Szkocji. Wyjeżdża do Francji, gdzie ma poślubić syna króla – Franciszka (Toby Regbo). Tam musi stawić czoła niespodziewanym komplikacjom. Producenci wykazali się pomysłowością, wplatając zjawiska nadprzyrodzone, m.in. duchy, które zachęcają widza do oglądania. Dodatkowo, zadbali o kostiumy i charakteryzację, dzięki czemu serial ma ciekawy klimat.

reign
Źródło: filmweb.pl

Najlepsze seriale kostiumowe

Peaky Blinders, Poldark, Downton Abbey… Te i wiele innych tytułów potencjalnie mogłoby znaleźć się w tym zestawieniu, jednak nie widziałam tylu ich odcinków, by móc wiarygodnie je ocenić. Jeżeli więc macie swoje „złote typy” na najlepsze seriale kostiumowe, koniecznie podajcie je w komentarzach 🙂

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Alicja Górska

Amatorka wszelakich tekstów kultury – od kina klasy B do perełek z Sundance, od młodzieżowego fantasy do southern gothic czy Prousta. Zaczynam dziesięć seriali jednocześnie, a później płaczę, bo chciałabym oglądać je wszystkie. Wiecznie zabiegana i w niedoczasie próbuję połączyć ambicję obrony doktoratu z uzależnieniem od srebrnego ekranu i kompulsywnym pisaniem powieści z gatunku tych niepoważnych.