Sherlock to brytyjski serial telewizyjny emitowany przez BBC One stworzony przez Stevena Moffata i Marka Gatissa. Jest uwspółcześnioną interpretacją opowiadań Arthura Conana Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie.

Sherlock Holmes mieszka w Londynie XXI wieku, mieście pełnym tajemnic, zbrodni oraz oszustw. Małe, ciemne uliczki roją się od rabusiów, szantażystów, przemytników, seryjnych morderców. Kiedy policja jest zdesperowana, nie potrafi rozwiązać sprawy, wzywa detektywa-konsultanta Sherlocka Holmesa. Jego niekonwencjonalne metody dedukcji zawsze rzucają światło na sprawę. Z pomocą doktora Johna Watsona, weterana z Afganistanu, Sherlock próbuje rozwiązać niektóre z najbardziej intrygujących zagadek w kraju.

Serial otrzymał zdobył nagrodę BAFTA dla najlepszego serialu telewizyjnego (2011), a Freeman i Andrew Scott za swoje role otrzymali tę nagrodę w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego. W 2014 roku Sherlock został wyróżniony nagrodami Emmy dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Cumberbatch) i drugoplanowego (Freeman) w miniserialu oraz za scenariusz odcinka Jego ostatnia przysięga, a w 2016 roku – dla najlepszego filmu telewizyjnego za odcinek Upiorna panna młoda.

Serial emitowany jest w Polsce na kanałach: BBC Brit, TVP2, na platformie Netflix oraz od 19 września 2016 na kanale FilmBox.