Ania, nie Anna (ang. Anne lub Anne with an E) to kanadyjski serial obyczajowy przeznaczony dla młodych widzów, stworzony na podstawie słynnej powieści Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza. Zrealizowany przez Netflix serial miał swoją premierę w kanadyjskiej stacji telewizyjnej CBC w marcu 2017 roku. W maju 2017 odbyła się premiera w Netfliksie.

Fabuła serialu kręci się wokół młodej, osieroconej dziewczyny, która po latach spędzonych w sierocińcu czy domach obcych, mylnie zostaje wysłana do starszego rodzeństwa – Maryli i Gilberta.  

Niezamężne rodzeństwo Cuthbertów chciało zaadoptować chłopca z sierocińca, aby pomagał im w prowadzeniu gospodarstwa. Kiedy omyłkowo zostaje przysłana do nich rudowłosa, trzynastoletnia Anne Shirley (Amybeth McNulty), decydują się ją odesłać. Cuthbertowie, przejęci historią dziewczynki, postanawiają jednak ją przygarnąć. Jej bezpośredniość i temperament często pakują ją w kłopoty, ale też pozwalają znaleźć bratnią duszę oraz chłopaka zabiegającego o jej względy.

Z biegiem czasu Ania zmienia zarówno swoje życie, jak i życie mieszkańców miasteczka. A to wszystko dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi, intelektowi i błyskotliwej wyobraźni. 

W nowej serii produkcji Ania, nie Anna główna bohaterka oraz jej przyjaciele z Zielonego Wzgórza doświadczą wielu przygód, które nawiązują do ponadczasowych problemów, takich jak: przynależność, seksizm, zastraszanie, ocenianie, a wręcz osądzanie innych ludzi.