Seriale Netflixa, a przynajmniej duża część z nich należą do grona najlepszych seriali jakie dziś się produkuje. Biblioteka Netflix Original staje się z roku na rok coraz bardziej pokaźna, choć trzeba przyznać, że przybierając na ilości, traci na jakości. Niemniej jednak wiele seriali Netflixa nadal jest najbardziej gorącymi premierami roku. Specjalnie dla Was zebraliśmy 25, według nas najlepszych seriali Netflixa. Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Seriale Netflix Original – nieścisłości
Zanim przejdziemy do listy najlepszych seriali Netflixa, chcielibyśmy wyjaśnić, czym tak naprawdę są Netflix Original Series. Istnieje bowiem w tej kwestii pewna nieścisłość. Otóż o ile The Crown czy House of Cards są oryginalnymi serialami Netflixa, o tyle Ania, nie Anna została wyprodukowana przez kanadyjską stację CBC Television oraz Netflixa, w Kanadzie zatem prawo do dystrybucji posiada stacja CBC, poza nią Netflix, podobnie jest również z serialem Riverdale oraz częścią innych produkcji, które Netflix nazywa oryginalnymi.
Jak zatem odróżnić prawdziwe oryginalny serial Netflixa? W serwisie Netflixa będzie to do nierozpoznania, bardziej wnikliwy widz powinien zasięgnąć do Wikipedii, Filmwebu czy IMDb.
Seriale Netflix Original – top 25 – kolejność przypadkowa
Zaktualizowana najlepsza 25-tka oryginalnych produkcji Netflixa, zawierająca wiele nowości.
The Kominsky Method
Serial o gatunku komedio-dramatu, którego twórcą jest Chuck Lorre, miał on swoją premierę na Netflixie pod koniec 2018 roku.
Opowiada o pozornie szczęśliwym aktorze w sile wieku – Sendy’im Kominsky’im (Michel Douglas), który nie do końca chce się pogodzić ze swoją starością, albo z jej atrybutami w postaci niedołężności. Jego sposobem na przedłużenie sobie młodości jest prowadzenie swojej szkoły aktorskiej w Los Angeles. Pomaga mu w tym jego były agent, jak i wierny przyjaciel Norman Newlander (Alan Arkin), który z kolei zmaga się ciężką chorobą, oraz odejściem małżonki. Razem tworzą mocny duet, który elektryzuje swoją autentycznością, a na szczególną uwagę zasługują ostre dialogi pomiędzy nimi.
The Umbrella Academy
Serial fantasy, który miał premierę w lutym 2019 roku, powstał na podstawie komiksu o tym samym tytule, autorstwa Gerarda Waya, wokalisty zespołu My Chemical Romance, swoją drogą grupa muzyczna już nie istnieje. Twórcą serialu jest Steve Blackman, który pracował przy takich produkcjach jak Fargo, czy Kości.
Historia dotyczy rodziny superbohaterów, którzy mają zaledwie kilka dni na uratowanie świata. Tematami pobocznymi są również problemy każdego z rodzeństwa i związane z nimi specyficzne moce, które posiadają. Posłużę się przykładem Klausa, który ma kłopoty z nadużywaniem alkoholu i odreagowuje je w rozmowach ze zmarłymi. Jego postać, którą wykreował Robert Sheehan zyskała sobie szerokie grono fanów.
After life
Komedio-dramat z elementami czarnego humoru z marca 2019 roku opowiadająca o Tonym Johnsonie, który zmaga się ze śmiercią żony. Kobieta zostawiła mu nagrania wideo, w których pokazuje mu powody, dla których warto żyć – można tu zauważyć analogię do filmu P.S. Kocham Cię – jednak Tony, nie radzi sobie tak dobrze z żałobą jak Holly. Po porzuceniu pomysłu o samobójstwie, decyduje się ukarać Staje się cyniczny, krytyczny w stosunku do każdego bez wyjątku.
Czarna komedia poruszająca temat kryzysu po żałobie ukochanej osoby urozmaicona zgryźliwością i cynizmem wypowiedzi głównego bohatera.
Dom z papieru
Świetny hiszpański serial sensacyjny z końca 2017 roku o napadzie na Mennicę Państwową. O podgatunku heist filmu, charakteryzujący się zawiłą fabułą z grupą ludzi w rolach głównych, którzy planują dużą kradzież. Typowymi elementami jest sam plan skoku, bezpośrednia kradzież i ucieczka z miejsca zbrodni.
Zaskoczenie widza już nie jest takie łatwe w dzisiejszych czasach, jednak Hiszpanie robią to świetnie, zwroty akcji, nieprzewidywalna akcja i psychologiczna gra między Profesorem a agentką specjalną są zdecydowanymi atutami tego serialu.
The Crown
O The Crown wspominaliśmy na SERIALOWY.INFO już niejednokrotnie. Serial Netflixa należy do jednej z najdroższych produkcji w historii telewizji i opowiada historię panowania Elżbiety II, skupiając się również na wątkach rodzinnych, dotyczących rodziny królewskiej. The Crown liczy już 2 sezony i od razu po premierze otrzymał świetne recenzje od fanów i krytyków na całym świecie.
Więcej na temat The Crown przeczytacie w artykułach:
The Crown, Czyli Życie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej Na Szklanym Ekranie – Recenzja 2 Sezonu
Najpopularniejsze Seriale Historyczne – 9 Propozycji
Black Mirror
Serial zaczynał w brytyjskiej stacji Channel 4, a po jednym sezonie został przejęty przez Netflixa. Ta niezwykła antologia science fiction zrobiła wrażenie na widzach na całym świecie. Black Mirror pokazuje smutne i mroczne wizje tego, jak wpływają oraz jak mogą wpłynąć na ludzi nowe technologie. W każdym z odcinków opowiadana jest inna historia, której wydarzenia dają dla nas, współczesnych ludzi, wiele do myślenia. Produkcja Charliego Bookera jest doceniana przez krytyków, jeden z odcinków – San Junipero – zdobył nawet nagrodę Emmy.
Jeśli macie chęć dowiedzieć się więcej o Black Mirror zapraszamy do lektury innych artykułów:
Black Mirror 4, USS Callister – Ci Perfidni Programiści
Najlepsze Seriale Sci-Fi Ostatnich Lat, Czyli Top 7 Seriali SF
Stranger Things
Serial Netflixa, na punkcie którego, latem 2016 roku oszalał cały świat. Nic tak na nas nie działa jak nostalgia i sentyment, a twórcy Stranger Things wiedzą jak to wykorzystać, oddając pokłon latom 80. XX wieku, nawiązując do filmów z tamtych czasów i tworząc niezapomniany klimat we własnej produkcji. Stranger Things łączy w sobie elementy horroru, science fiction oraz bardzo klimatycznej przygodówki. Akcja serialu Netflixa osadzona jest w latach 80. a swoją treścią i formą nawiązuje do popkultury tamtych czasów. Serial opowiada o niezwykłym zaginięciu nastoletniego chłopca w miasteczku Hawkins w stanie Indiana. Okazuje się, że aby go znaleźć, jego przyjaciele, rodzina oraz dziewczynka z nadprzyrodzonymi mocami, muszą pokonać złowrogą agencję oraz coś tajemniczego, co chce zniszczyć ich wszystkich.
Więcej na temat serialu Netflixa Stanger Things dowiesz się:
Stranger Things 2 – Jest Fantastycznie
13 powodów
Serial Netflixa 13 powodów to adaptacja powieści Jaya Ashera z 2007 roku o tym samym tytule. 13 powodów skupia się na historii nastolatki Hanny, która po serii nieprzyjemnych doświadczeń związanych z różnymi osobami postanawia popełnić samobójstwo. Przed tym nagrywa jednak 7 kaset, które zawierają 13 historii, związanych z 13 osobami, które doprowadziły do tego, że nastolatka kończy ze swoim życiem. Taśmy w założeniu Hanny zostały zaadresowane do osób, o których opowiadają jej historie i są przekazywane z rąk do rąk, aż trafiają do Claya, który w dziewczynie był zakochany. Serial Netflixa zdobył spore uznanie krytyków i publiczności za obsadę oraz poruszony temat.
Przeczytaj również naszą recenzję 13 powodów:
Nastoletni Dramat Czy Dramat O Nastolatkach? Recenzja Serialu 13 Powodów
Seria niefortunnych zdarzeń
Seria niefortunnych zdarzeń pojawiła się w 2017 roku, jest drugą adaptacją serii książek Daniela Handlera (ps. Lemony Snicket) o tym samym tytule. W obsadzie możemy zobaczyć między innymi Neila Patricka Harrisa, który jak zwykle wcielił się w bardzo ekscentryczną rolę.
Rodzeństwo Baudelaire – Klaus, Wioletka i Słoneczko, to trójka niezwykłych dzieciaków, które po śmierci rodziców mają trawić pod opiekę najbliższego krewnego. Przez pomyłkę trafiają do Hrabiego Olafa – człowieka okrutnego i aktora o marnych zdolnościach, który rodzeństwo chce zabić i przejąć ich fortunę. Sama akcja dzieje się w bardzo odpychającym, groteskowym świecie, w którym z każdej strony niebezpieczeństwo czeka na rodzeństwo Baudelaire’ów.
Naszą recenzję Serii niefortunnych zdarzeń znajdziesz tutaj:
Seria Niefortunnych Zdarzeń – Historia Skończy Się Marnie
Orange is the New Black
Serial Netflixa stworzony przez Jenji Kohan, która odpowiadała między innymi za serial Trawka. Opowiada historię Piper, która za posiadanie walizki, pełnej pieniędzy za sprzedaż narkotyków, zostaje skazana na 15 miesięcy więzienia. Warto dodać, że pieniądze nie były jej, a jej byłej kochanki Alex – międzynarodowej przemytniczki narkotyków. Historia Piper to jedynie część całej opowieści. Serial skupia się na poszczególnych bohaterkach, z różnych klas społecznych i o różnym pochodzeniu, pokazując oprócz scen z teraźniejszości, również te z przeszłości, które doprowadziły kobiety do tego, gdzie są teraz, ukazując, że w więzieniach lądują nie tylko złe osoby, a również te, które tymczasowo się zagubiły lub zostały w coś wplątane.
Orange is the New Black to jeden z najstarszych seriali oryginalnych Netflixa, łączy w sobie wątki dramatyczne z komediowymi i z pewnością wart jest obejrzenia.
Mindhunter
Złapanie seryjnego mordercy bywa niezwykle trudne, ludzie Ci są niezwykle inteligentni i przebiegli. Jednak agenci FBI – Holden Ford i Bill Tench się nie poddają, wprowadzając do metod śledczych FBI psychologię. Agenci chcą poznać to jak myślą seryjni mordercy, dlaczego się nimi stali, co powoduje w nich żądzę mordu, dlatego ich badają i studiują ich opowieści, odwiedzając więzienia w Stanach Zjednoczonych i przeprowadzając wywiady z najbardziej morderczymi ludźmi na Ziemi. W badaniach pomaga im profesor psychologii Wendy Carr.
Serial Netflixa Mindhunter pokazuje początki psychologii w kryminologii, wykorzystując najnowsze badania w praktycznych działaniach FBI, mających na celu złapanie najbardziej morderczych przestępców.
Więcej o Mindhunterze przeczytasz tutaj:
Mindhunter – rozłożyć psychopatę na czynniki pierwsze
House of Cards
Serial Netflixa z gatunku politycznego dramatu. Powstał na podstawie serii powieści Michaela Dobbsa. Opowiada historię kongresmana Franka Underwooda, który za wszelką cenę pnie się po szczeblach kariery politycznej, stając się w końcu prezydentem Stanów Zjednoczonych. Frank wraz ze swoją żoną Claire mają za nic zasady moralne, a jedyne na czym im zależy to władza. Serial pełen jest politycznych zagrywek i intryg, które ogląda się z ogromnym zainteresowaniem, a to również dzięki wyśmienitej obsadzie jak Kevin Spacey, Robin Wright czy Rachel Bronahan.
Warto wspomnieć o tym, że serial po ostatnich aferach z oskarżeniami o molestowanie seksualne przez Kevina Spacey’a przeszedł metamorfozę i w 6. sezonie pierwsze skrzypce będzie grała Robin Wright, a Kevin Spacey w serialu już się nie pojawi.
Dark
Pierwszy niemiecki serial oryginalny Netflixa i od razu zdobył świetne recenzje od krytyków i publiczności. Historia rozgrywa się w teraźniejszych czasach, w Niemczech. Dochodzi do zaginięcia dwojga dzieci, co wywleka na światło dzienne zaburzone relacje oraz sekrety 4 rodzin. W pewnym momencie historia dostaje nadprzyrodzonego kopa pokazując związek teraźniejszych wydarzeń, z wydarzeniami z 1986 roku. Tytuł serialu niezwykle odpowiada klimatowi, jaki w nim odnajdziemy i nie chodzi tu o elementy horrorowe, lecz patologiczne relacje rodzinne.
Serial okazał się niespodziewany hitem 2017 roku, a więcej na jego temat przeczytasz w naszej recenzji:
Kiedy jest Mikkel? Recenzja Dark
Ania, nie Anna
Ania, nie Anna to jeden z lepszych seriali 2017 roku. Jest adaptacją znanej na całym świecie Ani z Zielonego Wzgórza i idealnie oddaje klimat powieści, mimo że niektóre wątki zostały nieco zmienione. Tytułowa postać to optymistyczna, pogrążona we własnej, bardzo bujnej wyobraźni dziewczynka, którą adoptuje starsze, niezamężne rodzeństwo Marilla i Matthew. Marilla na początku jest bardzo sceptyczna, ale szybko zakochuje się w dziewczynce i traktuje ją jak własne dziecko.
Ania, nie Anna to serial uroczy, szczególnie dzięki głównej bohaterce, dzięki której jakoś cieplej robi się na sercu. Polecamy do obejrzenia nawet najwierniejszym fanom powieści.
Altered Carbon
Jedna z najnowszych produkcji Netflixa, serial sci-fi opowiadający o tym, co by było, gdybyśmy mogli w dowolny sposób zmieniać ciała. Ludzkość wynalazła stosy korowe, małe urządzenia wszczepiane między kręgi szyjne, w których zawarta jest cała ludzka świadomość, dzięki czemu ludzie mogli zacząć „żyć wiecznie” w dowolny sposób zmieniając powłoki, czyli ciała. Cyber punkowa produkcja Netflixa to serial, który zastanawia się nad wieloma pytaniami, kim tak naprawdę jest człowiek, czym są uczucia, co dałaby nam nieśmiertelność, a co by zabrała oraz wiele innych zagadnień filozoficzno-społecznych. Warto dodać, że Altered Carbon to jeden z najdroższych i najlepiej wyprodukowanych seriali Netflixa, także na efekty specjalne i szatę wizualną nikt nie powinien narzekać.
Obszerną recenzję serialu Altered Carbon napisaną przeze mnie i Marcelinę znajdziesz tutaj:
Altered Carbon – nieśmiertelność jako produkt – podwójna recenzja serialu Netflixa
Sex Education
Ten brytyjski serial miał swą premierę 11 stycznia 2019 roku. Przedstawia on historię nastoletniego Otisa, który za namową Maeve decyduje się udzielać porad seksualnych w szkole. Ma on na ten temat niemałą wiedzę dzięki swej mamie seksuolożce.
Serial uchwyca rzeczy, których wielu z nas doświadczyło, ale jednak krępuje się poruszać – złamane serca, wstydliwe łóżkowe sytuacje. Daje on nam tym samym znać, że nie jesteśmy z nimi sami i dzielimy podobne doświadczenia z innymi ludźmi. Sex Education to seria, która jest niekiedy naprawdę wzruszająca, a momentami prezentuje doskonały humor, który rozbawi każdego!
Jeśli szukasz innych seriali, które poprawią ci nastrój, zapraszamy do naszego wpisu z najzabawniejszymi serialami w historii!
Alice in Borderland
Serial oparty na mandze autorstwa Haro Aso miał swoją premierę 10 grudnia 2020 na platformie Netflix. Alice in Borderland prędko stał się najpopularniejszą japońską produkcją w tym serwisie.
Seria opowiada o nastoletnim Arisu, który większość swego dnia spędza na patrzeniu w ekran komputera. Pewnego popołudnia wszystko jednak ulega zmianie. Kiedy chłopak przebywa z dwójką swych najlepszym przyjaciół, zwraca on na siebie uwagę policjantów – aby się przed nimi ukryć, nastolatkowie zaszywają się w publicznej toalecie. Gdy z niej wychodzą, ich oczom ukazuje się opustoszałe miasto. Świat gier staje się rzeczywistością, a Arisu musi wykorzystać wszystkie umiejętności, które do tej pory zdobył, aby przetrwać i ukończyć zupełnie nową, niebezpieczną grę.
Sweet Home
Możesz sobie wyobrazić świat, w którym nasze najskrytsze pragnienia w połączeniu z nienawiścią sprawiają, że przemieniamy się w niebezpieczne potwory? Właśnie w takiej rzeczywistości znajduje się Hyun-Su – samotny uczeń liceum, który stracił całą swą najbliższą rodzinę w wypadku samochodowym. Wspólnie z pozostałymi mieszkańcami bloku walczy on o przetrwanie w budynku, do którego próbują się wedrzeć kolejne straszliwe stworzenia.
Seria pokazuje wiele wzruszających scen, kiedy bohaterowie stają przed niełatwymi wyborami i poświęcają się dla dobra grupy. Ukazuje ona jednak również egoizm, który budzi się w ludziach w momentach, kiedy ich życie wisi na włosku.
Gambit Królowej
Ten siedmioodcinkowy serial został stworzony na postawie powieści autorstwa Waltera Tevisa i miał swą premierę na Netflixie 23 października 2020 roku. Tytuł serii nawiązuje do jednego z szachowych otwarć, które w Polsce jest zwane gambitem hetmańskim.
Bohaterką tej produkcji jest Beth Harmon – na pozór zwyczajna dziewięciolatka, która jest cicha, wręcz ponura. Wszystko zmienia się w chwili, kiedy rozgrywa swą pierwszą partię szachów. Gra sprawia, że jej zmysły się wyostrzają, umysł staje się bardziej klarowny – dziewczynka po raz pierwszy czuje, że panuje nad sobą. Z upływem czasu zdobywa ona kolejne sukcesy, staje się coraz bardziej rozpoznawalna. Jednak wszystko ma swoją cenę – również sława.
Ratched
Ratched to trzymający w napięciu psychologiczny thriller, w obsadzie którego możemy ujrzeć aktorkę znaną z serii American Horror Story czy American Crime Story – Sarah Paulson. Miał on premierę 18 września 2020 roku na platformie Netflix.
Serial, którego akcja rozgrywa się w 1947 roku, opowiada o pielęgniarce pracującej w zakładzie psychiatrycznym, gdzie niedawno rozpoczęły się nowe, niepokojące eksperymenty na ludzkim umyśle. Mildred kreuje się na osobę empatyczną, oddaną swym obowiązkom, jednak wraz z upływem czasu na wierzch zaczynają wychodzić mroczne cechy, które do tej pory pozostawały uśpione.
Cień i kość
Cień i kość powstał na podstawie dzieł autorstwa Leigh Bardugo. Premiera serii miała miejsce 23 kwietnia 2021 roku.
Serial przedstawia świat, w którym władzę przejęły mroczne moce. Kartografka Alina Starkov odkrywa, że posiada niezwykłą zdolność przywoływania światła – może być to klucz do zażegnania wojny i wyzwolenia jej kraju. Dzięki pomocy generała Kirigana oraz kontrolującej ciemność Grishy, Alina opanowuje swe nowe umiejętności i staje się nadzieją na unicestwienie regionu nieprzeniknionego mroku.
Ragnarok
Ten serial fantastyczny pojawił się na Netflixie 31 stycznia 2020 roku i jest drugą produkcją w języku norweskim, który wyprodukowała ta platforma. Tytuł inspirowanej nordycką mitologią serii oznacza koniec świata związany z klęskami żywiołowymi, które prowadzą do bitwy między bogami i gigantami.
Akcja serialu rozgrywa się w małym, fikcyjnym norweskim miasteczku Edda, gdzie panują ciepłe zimy, występują długie okresy suszy, a następnie pojawiają się gwałtowne ulewy. W związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi lód topnieje szybciej niż ktokolwiek mógłby się tego spodziewać. Mieszkańcy miejscowości są zmuszeni, by zareagować na zmiany klimatyczne – nie mogą oni dopuścić do nowego Rangaroka, zwiastującego koniec świata.
Extracurricular
Ten południowokoreański serial pojawił się na Netflixie 29 kwietnia 2020 roku. Doskonale prezentuje on niecodzienne elementy komediowe połączone z mrocznymi odcieniami rzeczywistości. Jeśli jesteś fanem produkcji takich jak film Parasite, koniecznie musisz obejrzeć tę serię!
Extracurricular przedstawia losy licealistów, którzy wplątują się w serię wydarzeń stawiających ich przed niezwykle trudnymi wyborami. Głównym bohaterem jest Oh Ji-soo, będący na pozór idealnym uczniem – jego oceny są wzorowe, chłopak nie sprawia problemów wychowawczych. Wszystko jest jednak doskonałą grą – prowadzi on nielegalną firmę zajmującą się ustalaniem płatnych randek. Jego usługi obejmują linię bezpieczeństwa – kobiety mogą dzięki niej się z nim skontaktować, jeśli spotkanie okazuje się niebezpieczne.
Kto zabił Sarę?
Uczucia, które towarzyszą człowiekowi podczas bycia oskarżonym o zbrodnię, której nie popełnił, muszą być niezwykle trudne do opisania. Doświadczył ich główny bohater hiszpańskiej serii Kto zabił Sarę?, mającej premierę 23 marca 2021 roku. Serial spotkał się z tak pozytywnym przyjęciem przez widzów, że dwa miesiące po emisji pierwszego sezonu, Netflix zaprezentował drugą część opowieści.
Álex Guzmán został niesłusznie posądzony o śmierć swej siostry Sary – sąd skazał go na osiemnaście lat więzienia. Po odbyciu kary mężczyznę wciąż wypełnia żal i złość po stracie bliskiej mu osoby. Postanawia on odkryć, kto przyczynił się do straszliwej zbrodni na jego rodzeństwie i zemścić się na nim.
Nawiedzony dom na wzgórzu
Amerykański dramat jest adaptacją powieści, która wyszła spod pióra Shirley Jackson. Dziesięcioodcinkowy serial miał swą premierę 12 października 2018 roku na Netflixie.
Nawiedzony dom na wzgórzu opowiada o dziejach rodziny mieszkającej w pełnej mroku posiadłości. Wędrując między przeszłością a teraźniejszością, rodzeństwo konfrontuje się z przerażającymi wspomnieniami związanymi z ich miejscem zamieszkania. Musi ono stawić czoła duchom, które czają się w zakamarkach upiornego domu.
Jeśli jesteście fanami takich zagadkowych serii, zapraszamy do naszego wpisu o serialach z tajemnicą!
Najlepsze seriale Netflix Original – które są waszymi ulubionymi?
To już koniec naszego wpisu prezentującego najlepsze seriale Netflix Original! Na liście znaleźli się wszyscy wasi ulubieńcy czy może któraś seria jest warta wspomnienia, a wypadła nam z pamięci? Koniecznie dajcie znać!
0 komentarzy