Najlepsze seriale Sci-Fi ostatnich lat, czyli top 7 seriali SF

Seriale Sci-Fi od zawsze były czymś, co oglądać lubiłem najbardziej. Rozbudowane światy, ciekawe wynalazki, a przede wszystkim zastanawianie się nad tym, jak pewna sytuacja – nowy wynalazek, zmiana w linii czasu, atak kosmitów – mogą zmienić naszą rzeczywistość, od zawsze powodowało wypieki na mojej twarzy i ogromny wzrost zainteresowania. Przedstawiam zatem ranking najlepszych seriali SF ostatnich lat, które najbardziej mnie zaskoczyły i porwały moją fantazję. 

Najlepsze seriale Sci-Fi

 

Fringe – posiada wszystko, czego od Sci-Fi można wymagać

seriale sci-fi - fringe
FOX

Fringe to nie najnowszy serial Sci-Fi, powstał w 2008 roku a zakończył się w 2013. Serial stworzył znakomity J.J. Abrams, a emitowany był w telewizji FOX.

Moim zdaniem Fringe to już klasyka, serial Sci-Fi, który posiada wszystkie najważniejsze elementy gatunku, jakie?

Przede wszystkim mamy do czynienia z dużą ilością ciekawych wynalazków, a w praktycznie każdym z odcinków możemy poznać jakiś nowy, bardzo często z wyglądu nie przypominają zaawansowanego sprzętu, więcej mają ze steam punku, przynajmniej te tworzone przez Waltera, gdy do akcji wchodzi jedna z największych korporacji świata, Massive Dynamic, sytuacja wygląda nieco inaczej.

Przez pierwszy sezon serialu bardzo przypomina on z Archiwum X, gdzie w każdym odcinku, agentka FBI Olivia Dunham (Anna Torv), wraz ze swoim pomocnikiem Peterem Bishopem (Joshua Jackson) oraz szalonym naukowcem Walterem Bishopem (John Noble) rozwiązują niewytłumaczalne wydarzenia. Oczywiście wszystkie ich sprawy są związane z wynalazkami lub eksperymentami naukowymi. Fabuła od 2 sezonu szybko się zmienia, rozpędza i skupia na czymś o wiele większym, niż pojedyncze, naukowe zagadki kryminalne.

Fringe to również niezwykle rozbudowany świat oraz linia czasowa. Mamy tam do czynienia z alternatywnymi światami, przeskokami w czasie oraz tajemniczymi „Podróżnikami”, którzy okazują się ludźmi z dalekiej przeszłości, którzy mają w planach podporządkowanie sobie ludzi z teraźniejszości.

Po połączeniu tych wszystkich cech Fringe staje się niezwykle bogatym serialem Sci-Fi, ale wydaje mi się, że przez wielu niedocenianym. Rzadko spotykam się z tym, że kiedy mówię o Fringe, to ktoś go zna, ale może to tylko moje wrażenie. Wyprowadzicie mnie z niego?

Czarne Lustro – seriale Sci-Fi w natarciu

seriale sci-fi - czarne lustro
Netflix

Serial perełka, ale pewnie każdy z Was to wie 😊. Stworzony przez brytyjską stację Channel 4 oraz Charliego Bookera, a później przejęty przez Netflix serial Sci-Fi, to pewien wręcz fenomen naszych czasów, a każdy kto spojrzy na tę produkcję, zostaje przez nią zahipnotyzowany. Czarne Lustro to serial, którego sezon składa się z pojedynczych filmów, w każdym z nich mamy do czynienia z innymi aktorami oraz inną analizą społeczną, analizą na temat tego, jak nowe technologie wpływają na nas w teraźniejszości i jak mogą wpłynąć na nas w przyszłości. Sam twórca nazwał ostatni sezon „małym festiwalem filmowym”. Czarne Lustro to produkcja arcyciekawa, ale również arcydepresyjna, rzadko mamy do czynienia ze szczęśliwym zakończeniem, dlatego ostrzegam przed binge watchingiem, chociaż sam pochłonąłem ostatni sezon w jeden dzień.

PS: Po jednym z odcinków do teraz boję się kamerek w komputerach 😊.

Przeczytajcie również:

Czarne Lusterko – Nowy Serial Netflixa Z Polskimi Youtuberami

Black Mirror 4, USS Callister – Ci Perfidni Programiści

 

Westworld – prawdziwie dziki park rozrywki

seriale sci-fi
HBO

Czy waszym marzeniem było kiedyś zamieszkanie chodź na chwilę w świecie, w którym możecie wszystko. Zabijać, uprawiać seks ze spełnieniem wszelkich waszych fantazji, uczestniczyć w potyczkach i robić co się Wam żywnie podoba? Taki jest Westworld, czyli futurystyczny park rozrywki, stylizowany na Dziki Zachód, a zamieszkany przez zaawansowane androidy, przypominające 1:1 ludzi, z tymże możesz robić z nimi co chcesz, no chyba, że się zbuntują… Westworld to serial HBO, który ma się stać nowym blockbusterem zastępującym powoli dobiegającą do końca Grę o Tron, a zarazem serial SF, dotykający takich spraw jak etyka,  człowieczeństwo, czy analizujący granicę między byciem człowiekiem, a byciem bogiem. Gorąco polecam, w tym roku HBO pokaże drugi sezon tego hitu, więc jeśli jeszcze go nie widzieliście, warto nadrobić pierwszy sezon.

 

The Man in the High Castle – inne losy II wojny światowej

seriale sci-fi
Amazon Prime

Historia alternatywna to jeden z podgatunków Sci-Fi. Charakteryzuje się tym, że wydarzenia w pewnym historycznym momencie stają się rozbieżne z tymi, który miały miejsce w historii. Dlatego pole do popisu jest ogromne, gdyż dzieła mogą dotyczyć zarówno przyszłości, jak i przeszłości, wynalazków, które w ogromnym stopniu wpłynęły na historię lub wydarzeń. W przypadku The Man in the High Castle, mamy do czynienia z losami II wojny światowej, której nie wygrali Alianci, a III Rzesza oraz Japonia, podbijając i dzieląc między sobą Stany Zjednoczone. Jeśli więc chcecie zobaczyć przemowy Hitlera z ekranów na Times Square oraz Amerykanów w sytuacji takiej, jakiej mogli doświadczyć Polacy podczas II wojny światowej, to zachęcam do obejrzenia.

Serial powstał na podstawie powieści Philipa K. Dicka o tym samym tytule. Oczywiście w sporym stopniu treść książki została zmieniona i przystosowana do dłuższej narracji, co może się nie spodobać największym fanom powieści. Moim zdaniem zrobiono to jednak dobrze, gdyż książka mogłaby nadawać się na film, a nie na serial.

A i pamiętajcie wojna nigdy się nie kończy, a napięcia między Rzeszą i Japonią, są wielką szansą dla wszelkiej maści rebeliantów, do odzyskania wolności.

 

Stranger Things – przygodówka z klimatem

seriale sci-fi - stranger things
Netflix

Stranger Things można zaklasyfikować różnie, zarówno do seriali Sci-Fi, horroru czy przygody, biorąc jednak pod uwagę to, że piszę o serialach Sci-Fi, stąd tak niskie miejsce Stranger Things, w innym rankingu ustawiłbym go dużo wyżej. Stranger Things to serial, który opowiada o grupie dzieciaków, którzy przeciwstawiają się dziwnemu, tajemniczemu stworowi lub organizmowi, wiele ma z kina przygody, horroru czy Sci-Fi, można w nim zobaczyć zarówno naukowców, którzy robią różnego rodzaju eksperymenty naukowe np. te na Jedenastce, jak i próbujących walczyć z tajemniczym organizmem. Stranger Things posiada niezwykły klimat lat 80-tych i głęboko osiada w popkulturze, nawiązując do wielu jej wytworów jak E.T., Poltergeist, Goonies, It, Bliskie spotkania trzeciego stopnia czy Obcy. W oryginalny sposób stworzona mieszanka popkulturowa, powoduje, że serial ogląda się z zaciekawieniem oraz sentymentem.

Przeczytajcie również:

Stranger Things 2 – jest fantastycznie

 

V: Goście – kosmici nie tacy źli?

seriale sci-fi - goście
ABC

Serial Sci-Fi od ABC, który został zakończony w najciekawszym momencie, wtedy kiedy zaczynał się rozkręcać, co gorsza brakuje mu zakończenia, czego nigdy nie wybaczę tej stacji. Nie rozumiem postępowania ABC w tej kwestii, ale cóż tak czasami bywa i należy się z tym pogodzić. Niemniej jednak V, czyli Gości dodaję do rankingu najlepszych seriali Sci-Fi, ostatnich lat. Dlaczego? Otóż pewnego dnia ludzie się przebudzają, ruszają do pracy, robią śniadanie, cokolwiek, a tu nad największymi miastami świata zawisają statki kosmitów, którzy co ciekawe przybywają z pokojowymi zamiarami, chcą uczyć ludzkość i pokazać jej swoje technologie. No cóż, wiadomo, że sielanka szybko się kończy, a kosmitom chodzi o coś zupełnie odmiennego. Swoje gadzie ciała, wcielają w ludzkie i przenikają przed przybyciem wszelkie struktury rządowe, aby zrealizować swój cel, o którym mówił nie będę, bo zawsze można obejrzeć serial.

 

Humans – czy androidy mogą czuć?

seriale sci-fi - humans
Channel 4

Kolejny serial Sci-Fi traktujący o człowieczeństwie, tym gdzie się ono zaczyna, a gdzie kończy. Humans to amerykańsko-brytyjsko produkcja, stworzona przez AMC oraz Channel 4. Mamy do czynienia z czasami, kiedy każdy może kupić sobie robota służącego, czyli Syntha. Synth oprócz tego, że posiada niebieską ciecz zamiast krwi, pod względem cielesnym niczym nie różni się od człowieka, a niektóre z nich stają się bardzo inteligentne oraz zaczynają czuć, przez co nie potrafią dłużej służyć ludziom, którzy je zakupili. Humans to produkcja kameralna, gdzie nie mamy do czynienia z wielkimi efektami specjalnymi, skupia się głownie na rozwoju bohaterów i fabule, jeśli więc nie potrzebujecie zbędnych wodotrysków przy produkcji Sci-Fi to Human jest jak najbardziej godne polecenia.

 

Seriale Sci-Fi – podsumowanie

Seriale Sci-Fi to nie bajki, jakby nazwali je niektórzy, tylko poważne dzieła, które analizują różne aspekty człowieczeństwa, społeczeństwa, polityki, historii, etyki czy filozofii, dzięki czemu w bardzo elegancki sposób rozmyślają o podstawowych prawdach, a czasami przewidują również przyszłość.

Jakie seriale sci-fi dodalibyście do tej listy?

 

Komentarze (2)
  1. Anna pisze

    Trzy z tego zestawienia to bajki, a nie sf

    1. Magdalena Bród pisze

      które?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.