fringe

Najlepsze seriale SF ostatnich lat, czyli TOP 22 seriale Sci-Fi

11 września 2020 | Rankingi seriali, Rankingi seriali wg gatunku

Seriale Sci-Fi od zawsze były czymś, co oglądać lubiłem najbardziej. Rozbudowane światy, ciekawe wynalazki, a przede wszystkim zastanawianie się nad tym, jak pewna sytuacja – nowy wynalazek, zmiana w linii czasu, atak kosmitów – mogą zmienić naszą rzeczywistość, od zawsze powodowało wypieki na mojej twarzy i ogromny wzrost zainteresowania. Przedstawiam zatem najlepsze seriale Sci-Fi ostatnich lat, które najbardziej mnie zaskoczyły i porwały moją fantazję. 

 

Najlepsze seriale Sci-Fi

Fringe – posiada wszystko, czego od seriali Sci-Fi można wymagać

seriale Sci-Fi - Fringe
FOX

Fringe to nie najnowszy serial Sci-Fi, ponieważ powstał w 2008 roku a zakończył się w 2013. Ten serial SF stworzył znakomity J.J. Abrams, a emitowany był w telewizji FOX.

Moim zdaniem Fringe to już klasyka, serial Sci-Fi, który posiada wszystkie najważniejsze elementy gatunku, jakie?

Przede wszystkim mamy do czynienia z dużą ilością ciekawych wynalazków. Praktycznie w każdym z odcinków możemy poznać jakiś nowy, często z wyglądu nie przypominający zaawansowanego sprzętu wynalazek.

Przez pierwszy sezon tego serialu Sci-Fi bardzo przypomina on Archiwum X. W każdym odcinku Archiwum agentka Dunham wraz ze swoim pomocnikiem Peterem Bishopem oraz szalonym naukowcem Walterem Bishopem rozwiązują niewytłumaczalne wydarzenia. Oczywiście wszystkie ich sprawy są związane z wynalazkami lub eksperymentami naukowymi. Fabuła od 2 sezonu szybko się zmienia, rozpędza i skupia na czymś o wiele większym, niż pojedyncze, naukowe zagadki kryminalne.

Fringe to również niezwykle rozbudowany świat oraz linia czasowa. Mamy do czynienia z alternatywnymi światami oraz tajemniczymi „Podróżnikami”, którzy okazują się ludźmi z dalekiej przeszłości.

Po połączeniu tych wszystkich cech Fringe staje się niezwykle bogatym serialem Sci-Fi, ale wydaje mi się, że przez wielu niedocenianym. Rzadko spotykam się z tym, że kiedy mówię o Fringe, to ktoś go zna, ale może to tylko moje wrażenie. Wyprowadzicie mnie z niego?

Czarne Lustro – seriale Sci-Fi w natarciu

Seriale Sci-Fi Black mirror
Źródło: hollywoodreporter

Serial perełka, ale pewnie każdy z Was to wie? Stworzony przez brytyjską stację Channel 4 oraz Charliego Bookera. Ten serial Sci-Fi został później przejęty przez Netflix i stanowi wręcz pewien fenomen naszych czasów. Bowiem każdy kto spojrzy na tę produkcję, zostaje przez nią zahipnotyzowany. Czarne Lustro to serial, którego sezon składa się z pojedynczych filmów, w każdym z nich mamy do czynienia z innymi aktorami oraz inną analizą społeczną, analizą na temat tego, jak nowe technologie wpływają na nas w teraźniejszości i jak mogą wpłynąć na nas w przyszłości. Sam twórca nazwał ostatni sezon „małym festiwalem filmowym”. Czarne Lustro to produkcja arcyciekawa, ale również arcydepresyjna. Rzadko mamy do czynienia ze szczęśliwym zakończeniem, dlatego ostrzegam przed binge watchingiem, chociaż sam pochłonąłem ostatni sezon w jeden dzień.

PS: Pod koniec 2018 roku Netflix wypuścił odcinek specjalny Bandersnatch, jest on wyjątkowo ciekawy z kilku powodów, ale najważniejszym z nich jest jego interaktywność – my jako widzowie jesteśmy w stanie decydować o losach głównego bohatera.

Przeczytajcie również:

Czarne Lusterko – Nowy Serial Netflixa Z Polskimi Youtuberami

Black Mirror 4, USS Callister – Ci Perfidni Programiści

Westworld – prawdziwie dziki park rozrywki

seriale SF - Westworld
HBO

Czy waszym marzeniem było kiedyś zamieszkanie chodź na chwilę w świecie, w którym możecie wszystko. Zabijać, uprawiać seks ze spełnieniem wszelkich waszych fantazji, uczestniczyć w potyczkach i robić co się Wam żywnie podoba? Taki jest Westworld, czyli futurystyczny park rozrywki, stylizowany na Dziki Zachód, a zamieszkany przez zaawansowane androidy, przypominające 1:1 ludzi. Możesz robić z nimi co chcesz, no chyba, że się zbuntują… Westworld to serial HBO, który ma się stać nowym blockbusterem zastępującym powoli dobiegającą do końca Grę o Tron. Ten serial SF dotyka takich spraw jak etyka, człowieczeństwo. Gorąco polecam, w tym roku HBO pokaże drugi sezon tego hitu.

The Man in the High Castle – serial Sci-Fi, który przedstawia inne losy II wojny światowej

man in the high castle
Amazon

Historia alternatywna to jeden z podgatunków Sci-Fi. Charakteryzuje się tym, że wydarzenia w pewnym historycznym momencie stają się rozbieżne z tymi, który miały miejsce w historii. Pole do popisu jest ogromne, gdyż dzieła mogą dotyczyć przyszłości, przeszłości, wynalazków, które w ogromnym stopniu wpłynęły na historię wydarzeń. W przypadku The Man in the High Castle, mamy do czynienia z losami II WŚ, której nie wygrali Alianci, a III Rzesza oraz Japonia, podbijają i dzielą między sobą Stany Zjednoczone. Jeśli więc chcecie zobaczyć przemowy Hitlera z ekranów na Times Square oraz Amerykanów w sytuacji takiej, jakiej mogli doświadczyć Polacy podczas II WŚ, zachęcam do obejrzenia.

Ten serial SF powstał na podstawie powieści Philipa K. Dicka o tym samym tytule. Oczywiście w sporym stopniu treść książki została zmieniona i przystosowana do dłuższej narracji, co może się nie spodobać największym fanom powieści. Moim zdaniem zrobiono to jednak dobrze, gdyż książka mogłaby nadawać się na film, a nie na serial.

A i pamiętajcie wojna nigdy się nie kończy, a napięcia między Rzeszą i Japonią, są wielką szansą dla wszelkiej maści rebeliantów, do odzyskania wolności.

Stranger Things – przygodówka z klimatem

seriale Sci-Fi - stranger things
Netflix

Stranger Thingsmożna zaklasyfikować różnie, zarówno do seriali Sci-Fi, horroru czy przygody, biorąc jednak pod uwagę to, że piszę o serialach Sci-Fi, stąd tak niskie miejsce Stranger Things, w innym rankingu ustawiłbym go dużo wyżej. Serial opowiada o grupie dzieciaków, którzy przeciwstawiają się dziwnemu, tajemniczemu stworowi lub organizmowi, wiele ma z kina przygody, horroru czy Sci-Fi, można w nim zobaczyć zarówno naukowców, którzy robią różnego rodzaju eksperymenty naukowe np. te na Jedenastce, jak i próbujących walczyć z tajemniczym organizmem. Stranger Things posiada niezwykły klimat lat 80-tych i głęboko osiada w popkulturze, nawiązując do wielu jej wytworów jak E.T., Poltergeist, Goonies, It, Bliskie spotkania trzeciego stopnia czy Obcy. W oryginalny sposób stworzona mieszanka popkulturowa, powoduje, że serial ogląda się z zaciekawieniem oraz sentymentem.

Przeczytajcie również:

Stranger Things 2 – jest fantastycznie

V: Goście – kosmici nie tacy źli?

Seriale Sci-Fi
ABC

Serial SF od ABC, który został zakończony w najciekawszym momencie, wtedy kiedy zaczynał się rozkręcać, co gorsza brakuje mu zakończenia, czego nigdy nie wybaczę tej stacji. Nie rozumiem postępowania ABC w tej kwestii, ale cóż tak czasami bywa i należy się z tym pogodzić. Niemniej jednak V, czyli Gości dodaję do rankingu najlepszych seriali SF, ostatnich lat. Dlaczego? Otóż pewnego dnia ludzie się przebudzają, ruszają do pracy, robią śniadanie, cokolwiek, a tu nad największymi miastami świata zawisają statki kosmitów, którzy co ciekawe przybywają z pokojowymi zamiarami, chcą uczyć ludzkość i pokazać jej swoje technologie. No cóż, wiadomo, że sielanka szybko się kończy, a kosmitom chodzi o coś zupełnie odmiennego. Swoje gadzie ciała, wcielają w ludzkie i przenikają przed przybyciem wszelkie struktury rządowe, aby zrealizować swój cel, o którym mówił nie będę, bo zawsze można obejrzeć serial.

ZOBACZ TEŻ  Seriale polityczne - TOP 15, które musisz obejrzeć

Humans – czy androidy mogą czuć?

seriale sci-fi - humans
Channel 4

Kolejny serial Sci-Fi traktujący o człowieczeństwie, tym gdzie się ono zaczyna, a gdzie kończy. Humans to amerykańsko-brytyjsko produkcja, stworzona przez AMC oraz Channel 4. Mamy do czynienia z czasami, kiedy każdy może kupić sobie robota służącego, czyli Syntha. Synth oprócz tego, że posiada niebieską ciecz zamiast krwi, pod względem cielesnym niczym nie różni się od człowieka, a niektóre z nich stają się bardzo inteligentne oraz zaczynają czuć, przez co nie potrafią dłużej służyć ludziom, którzy je zakupili. Humans to produkcja kameralna, gdzie nie mamy do czynienia z wielkimi efektami specjalnymi, skupia się głownie na rozwoju bohaterów i fabule, jeśli więc nie potrzebujecie zbędnych wodotrysków przy produkcji Sci-Fi to Human jest jak najbardziej godne polecenia.

Najlepsze seriale Sci-Fi – aktualizacja (styczeń 2019)

Z czasem nasz ranking rozrósł się o kolejne propozycje. Poznajcie inne polecane przez nas seriale Sci-Fi.

Odpowiednik – Walczyć ze samym sobą

Odpowiednik

Mało Wam światów równoległych? Jeśli tak, to warto zainteresować się dość świeżym serialem Sci-Fi stacji Starz. Akcja ma miejsce w Berlinie, trzydzieści lat po otworzeniu portalu w placówce międzynarodowej organizacji, na wzór ONZ-etu. Zamiast jednak zyskać przejście do nowego świata, obecny uległ rozdwojeniu.

Oznacza to, że każdy człowiek posiada swojego tytułowego odpowiednika, po drugiej stronie lustra. Co więcej, historia obu stron potoczyła się nieco inaczej, a między nimi rośnie coraz większe napięcie. Wiąże się to z przerzucaniem swoich agentów do wrogiego obozu. Daje nam to punkt wyjścia do poprowadzenia zaskakującej intrygi rodem z najlepszych thrillerów szpiegowskich, biorących na warsztat czasy zimnej wojny. Porównanie to zresztą nie jest bezzasadne, bo właśnie do tego okresu twórcy nawiązują choćby samą siedzibą, w której toczy się lwia część akcji. Ta sprawia wrażenie, jakby czas się w niej zatrzymał. Wiele scen ukazano w ponurych, surowych przestrzeniach, większość urządzeń trąci raczej retrofuturyzmem. Szczególnie ciekawie to kontrastuje ze światem zewnętrznym jak najbardziej zbieżnym ze współczesnym.

Odpowiednik błyszczy także na płaszczyźnie aktorskiej. Szczególny popis dał J. K. Simmons w głównej, podwójnej roli, z dwoma zupełnie odmiennymi charakterami. Także Olivia Williams będąca jego serialową żoną potrafi zaintrygować, z początkowo dość małej roli, do jednej z kluczowych postaci.

Maniac – Mamy tu wszystko!

Seriale Sci-Fi maniac, Emma Stone

Cary Fukunaga, Emma Stone i Jonah Hill – w tym miejscu mógłbym właściwie zakończyć tę polecajkę, bo kiedy jeden z twórców genialnego True Detective bierze się za pokręcony serial Sci-Fi z takim duetem w rolach głównych, efekt może być różny, ale pewne jest, że nudno nie będzie. Faktycznie, miejscami brak tu jakiejś większej głębi, ale nie sposób się oderwać od ekranu. Tak naprawdę to dość prosta historia opowiedziana w złożony sposób. Produkcja zabiera nas do niedalekiej przyszłości, gdzie nie wszystkim dobrze się powodzi, a remedium (dosłownie) na pusty portfel może być testowanie nowoczesnych leków dla potężnej korporacji.

Motyw tego serialu SF nie wydaje się niczym specjalnie odkrywczym, lecz wcale nie musi. Stanowi wystarczający pretekst do odpalenia istnych fajerwerków narracyjnych. Czego tu nie ma w tym miszmaszu gatunków?! Kolorowe szaleństwo, stylowe kino noir, epickie fantasy czy też gangsterskie porachunki. Co ważniejsze, wszystko to służy bohaterom niejako do formy terapii, konfrontując ich życiowe traumy. To faktycznie działa, zwłaszcza że mamy tu do czynienia z prawdziwym koncertem aktorskim. Hollywoodzkie wrażenie zresztą sprawia nie tylko obsada. Realizacja w żadnym miejscu nie zdradza rodowodu telewizyjnego i nawet przytoczony fragment w stylu heroic fantasy mógłby się obronić na dużym ekranie. À propos, Emma Stone jako elfia łuczniczka, to coś tak cudownie abstrakcyjnego, że choćby dla tego segmentu warto Maniac obejrzeć.

Star Trek Discovery – Space opera pełną gębą

Seriale Sci Fi star trek

Coś czuję, że będzie to najbardziej kontrowersyjne miejsce na tej liście, bo nowy Star Trek podzielił widzów. Prawdę mówiąc, nie jest to serial wybitny, ale zasługuje na wspomnienie i zachęcenie do oglądania z prostego powodu.

Star Trek jest jedną z najważniejszych franczyz Sci-Fi w historii. Jednak od ponad dekady, była ona nieobecna na rynku telewizyjnym. A, jako że starsze seriale Sci-Fi postarzały się mocno i łatwo się od nich dziś odbić, dla większości młodszych fanów gatunku marka istniała tylko za sprawą filmów J. J. Abramsa. I choć naprawdę je lubię, ciężko je rozpatrywać w kategorii czegoś więcej niż lekkiego akcyjniaka.

Przynajmniej dla mnie Discovery wyszło właśnie obronną ręką z powierzonego mu zadania przywrócenia serii do formy odcinkowej. Mimo że zdecydowanie nie jest tym samym co kiedyś, ale też i daleko do blockbusterowego widowiska. Zamiast tego postawiono na budowanie fabuły zgodnie z nowoczesnymi trendami serialowymi, decydując się na wyrazistą bohaterkę w otoczeniu różnorodnych, barwnych postaci, wrzucając ich w dynamicznie rozwijającą się, wielowątkową historię. Udało się przy tym zachować ważne poczucie, że każdy z ważniejszych bohaterów miał coś do roboty oraz ten „swój moment”, aby widz nie czuł, że jest tu na doczepkę. Pochwalić zdecydowanie trzeba stronę wizualną, gdzie przejawia się wysoki budżet produkcji. Choć nie wszędzie było idealnie, w Star Trek Discovery nie brakuje widowiskowych scen z wysokiej klasy efektami specjalnymi. Na szczęście z duchem czasu nie zaginęła też lekko kiczowata stylistyka uniwersum. Obecnie emitowany drugi sezon serialu Sci-Fi nastraja mnie jeszcze pozytywniej.

The Orville – Stara szkoła w nowym wydaniu

the orville

Kierując się umieszczeniem tu „najlepszych” seriali Sci-Fi, The Orville powinno zostać pominięte, bowiem już na start krytycy je zmasakrowali negatywnymi recenzjami. Przeglądając jednak wszelkie strony pozwalające dowolnym widzom na wystawianie ocen, zobaczymy, że produkcja została przez publiczność bardzo ciepło przyjęta. Skąd ta rozbieżność? Cóż, na pewno serial był źle reklamowany. Skupiając się na postaci stojącego za projektem Setha MacFarlane’a, twórcy kultowego Family Guy, można było oczekiwać kosmicznego sitcomu. Otrzymaliśmy coś innego, co jednak błyskawicznie wypełniło specyficzną niszę. Dokładniej mówiąc, The Orville okazało się strzałem w dziesiątkę dla zagorzałych fanatyków klasycznego Star Treka rozczarowanych, debiutującym w tym samym czasie i wspomnianym przed chwilą, Dicovery.

Tym właśnie jest serial SF FOXa – klasycznym Star Trekiem na sterydach, z lekkim humorem. Dosłownie, oglądając dowolny odcinek, możemy odnieść wrażenie obcowania z bezczelnym plagiatem oryginalnych odcinków. Przejawia się to nie tylko ogólnym pomysłem na prowadzenie historii i stylistyką, ale i najmniejszymi szczegółami jak uzbrojenie czy rasy, które wydają się żywcem skopiowane. Takie podejście może budzić kontrowersje, ale jak widać, okazało się receptą na sukces.

Orphan Black – Przyszłość już tu jest

orphan black

No dobra, pora może zejść na ziemię. Orphan Black sprawdzi się w tym celu znakomicie, bo akcenty Sci-Fi grają w nim minimalną rolę, stanowiąc jedynie punkt wyjścia dla fabuły. Zgodnie z zasadą Hitchcocka, zaczyna się od mocnego uderzenia – uliczna oszustka Sarah jest świadkiem samobójstwa kobiety wyglądającej dokładnie jak ona. Korzystając więc z okazji, kradnie jej tożsamość, uruchamiając jednocześnie lawinę zdarzeń i dając początek stylowemu thrillerowi z klonami w roli głównej. Taki zabieg dał szansę zabłyśnięcia genialnej momentami Tatianie Maslany. Kilka akapitów wyżej chwaliłem Odpowiednika za aktorów wcielających się w podwójnej role. Co więc powiecie na aktorkę, tak naturalnie grającą dwanaście, diametralnie różniących się bohaterek! To właśnie ona czyni serial Sci-Fi pozycją obowiązkową, nawet jeśli ten nie zawsze sam z siebie utrzymuje równy poziom.

ZOBACZ TEŻ  Seriale do obejrzenia bez rodziców - 5 pozycji, których należy unikać

Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego – „Odrobina” szaleństwa

Dirk Gently

Przejdźmy do kolejnej (niestety zakończonej) oryginalnej propozycji od BBC America. Jeżeli przytoczony kilka akapitów wyżej Maniac wydawał się zwariowany, to na opisanie serialowych przygód Dirka Gently’ego może zabraknąć epitetów. Prywatny detektyw i jego nieporadny pomocnik na tropie zbrodni, kryjącej nagłe zwroty akcji – zdaje się zalatywać sztampą, co nie? Nic bardziej mylnego. Praca holistycznego detektywa nie ma nic wspólnego z tym, do czego przyzwyczaiły nas popularne produkcje. Zamiast tego, co rusz dostajemy w twarz kolejnymi absurdalnymi wydarzeniami, często w formie scen pozornie niemających jakiegokolwiek sensu i związku z wątkiem głównym.

Jak jednak się okazuje, wszystko jest ze sobą połączone. Nieważne jak niewiarygodne by się te więzy nie wydawały. Serial przyniesie radość nie tylko fanom pociesznie groteskowego Sci-Fi. Zwłaszcza w drugim sezonie sporo tu elementów charakterystycznych dla fantasy. Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego sprawia, że na pytanie o jego najlepszy występ, w końcu nie ciśnie się automatycznie na usta: Władca pierścieni.

Sense 8 – Wszyscy jesteśmy rodziną

sense8

Kolejny na tej liście serial Sci-Fi, w którym wątki futurystyczne są niemal nieobecne, dając jedynie pretekst do opowiedzenia historii. Tym razem mamy tu do czynienia z dramatem obyczajowym na ogromną, międzynarodową skalę. Tytułowi bohaterowie, to ludzie porozrzucani na całym świecie, niemający ze sobą nic wspólnego. Stawiając na wielokulturowość, produkcja stanowi swoisty manifest równościowy. Niestety dostajemy przez to kilka wątków LGBT, zdających się być autoparodią w swojej binarności. Ogólnie mam wrażenie, że choć zaangażowanie społeczne serialu nie jest absolutnie niczym złym, to w przypadku Sense 8 siostry Wachowskie chyba chciały zrobić coś niosącego ważne przesłanie, ale wyszło nienaturalnie przerysowane (plakietka „mroczne” od Netflixa pasuje tu jak pięść do nosa). W tym szaleństwie jednak jest metoda. Podchodząc do serialu z przymrużeniem oka, można naprawdę miło spędzić czas, a zdecydowanie pomaga w tym paleta barwnych bohaterów. Sam koncept wyjściowy jest zresztą dość unikalny i to ze względu na niego warto dać produkcji szansę.

Gwiezdne wojny: Wojny klonów – seriale Sci-Fi lepsze od filmów

tcw63 bg
CN

Trylogia prequeli Star Wars to dzieła, które do dziś spotykają się z różnym odbiorem. Nie ma co ukrywać, filmy te padły ofiarą czasów, w jakich powstawały, a także i rozbuchanych ambicji George’a Lucasa. Trzeba jednak oddać, wprowadziły do uniwersum bardzo ciekawy okres historyczny, jakim była stara Republika. Setting ten przyniósł wiele świetnych opowieści składających się na tzw. Expanded universe, niestety w dużej części wymazane z kanonu, po przejęciu marki przez Disneya.

Ostał się jednak największy projekt, czyli serial animowany emitowany w latach 2008-2014. Wojny klonów (wbrew kiepskiemu, kinowemu pilotowi) wypełniające lukę fabularną są po prostu pod każdym względem lepsze od tego, co zaprezentowano w prequelach. Wątki polityczne zostają zepchnięte na dalszy plan i potrafią zaciekawić, zamiast zanudzić na śmierć. Co ważniejsze w końcu między Anakinem Skywalkerem a Obi-Wanem Kenobim jest jakakolwiek (na dodatek bardzo dobra) chemia. Skupiono się także na długofalowym pokazaniu przemiany tego pierwszego, popychając z pełnego ideałów Jedi w postać coraz bliższą przejścia na ciemną stronę mocy i przeistoczenia się w Dartha Vadera. Można pokusić się o stwierdzenie, że dzięki tej animacji wątki z trzeciej części filmowej sagi w ogóle mają sens. Mało tego, często mieliśmy do czynienia z wydarzeniami ogromnej skali, sprawiającymi wrażenie ważniejszych niż te z kinowego cyklu. Nie znaczy to jednak, że Wojny klonów to pozycja idealna.

Początkowo miały one spory problem z tożsamością, mieszając dość infantylne odcinki z zaskakująco poważnymi. Także chronologia pozostawiała sporo do życzenia i chcąc obejrzeć całość zgodnie z kolejnością wydarzeń, trzeba się sporo namęczyć. Z czasem jednak ton stał się bardziej spójny, a i poszczególne epizody częściej łączyły się w większe, uporządkowane wątki. Niestety produkcja została przedwcześnie zakończona, na krótko po przejęciu praw do marki przez Disneya. Przynajmniej tak myśleliśmy przez ostatnie lata. Jak się bowiem niedawno okazało, jeszcze w tym roku otrzymamy dodatkowy, finałowy sezon, mający zasilić bibliotekę nadchodzącej platformy Disney +. I takie powroty to ja lubię!

Najlepsze seriale Sci-Fi – aktualizacja nr 2 (wrzesień 2020)

Brave New World

brave new world 2

Jest to jedna z najnowszych produkcji Sci Fi, zaprezentowana na platformie Peacock. Opowiada historie utopijnego miasta, Nowego Londynu, w którym wszyscy ludzie połączeni są ze sobą w sieci zwanej Indrą. Głównym zajęciem jest szukanie nowych form cielesnych rozkoszy. Znane nam w dzisiejszych czasach tradycje i zwyczaje są przeżytkiem, a ludzi kultywujących je nazywa się dzikusami. Wszystko zmienia się, kiedy obywatele Nowego Londynu postanawiają przyjąć do swojego społeczeństwa jednego z dzikusów.

Mandalorian

the mandalorian poster pedro pascal

Historia łowcy nagród, który przemierza galaktykę, w poszukiwaniu nowych zleceń. Produkcja osadzona jest w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Jednak podobać się może nie tylko zagorzałym fanom tej  franczyzy, z łatwością pokochać go mogą także osoby, które nigdy wcześniej nie widziały, ani jednego, filmu stworzonego przez George’a Luckasa. Mały, zielony towarzysz głównego bohatera, już po pierwszej scenie, w której się pojawił, podbił serca całego Internetu.

Opowieści z pętli

opowiesci z petli

Każda odcinek odpowiada inną historię, które połączone są ze sobą tajemniczą Pętlą. Zagina ona czas, przestrzeń, a nawet całą rzeczywistość. Nie jest to serial pełen akcji, fabuła rozwija się powoli, pozwalając w pełni docenić piękną scenerię, muzykę czy przekazywane emocje. Przedstawione wątki można określić jednym słowem: magiczne.

Snowpiercer

snowpiercer train scene
deadline

Po wielu latach wyniszczeń, Ziemia zamieniła się w niezdatną do życia, śnieżną pustynię. Jedyną szansą na ocalenie ludzkości jest nigdy nie stający pociąg. Serial wykonany naprawdę starannie, doskonała gra aktorka, CGI na wysokim poziomie. Poziom znacznie pogarsza się na poziomie scenariusza, który jest mało zajmujący, a miejscami wręcz nie logiczny.

Star Trek Picard

star trek picard header
screenrant

Serial ten z całą pewnością zainteresuje stałych fanów Star Treka. Opowiada historię doskonale znanej postaci Jean Lucka Picarda. Produkcja przede wszystkim opiera się na genialnym aktorstwie Patricka Stewarda. Nie jest on jednak jedyną jej zaletą. Przedstawiona historia jest ciekawa i może zainteresować nawet tych, którzy nie byli wielkimi fanami poprzednich serii.

Upload

upload

Człowiek przed śmiercią, może zdecydować, czy chce umrzeć, czy woli przenieść swoją świadomość do wirtualnej rzeczywistości. Nathan po swoim wypadku decyduje się na tę drugą opcję i tak właśnie zaczyna się jego historia. Serial ma elementy humorystyczne, jest także lekką, nie rażącą oczy, satyrą dzisiejszego społeczeństwa.

Avenue 5

avenue 5 1 700x335 1
youtube

Jest to komedia, na którą skuszą się przede wszystkim fani takich aktorów jak Huhg Lourie czy Josh Gad. Poza tymi nazwiskami, produkcja ta, nie ma wiele do zaoferowania. Opowiada historię tytułowego statku, który służy do turystyki kosmicznej. Sama fabułą nie jest zbyt interesująca, a humor, czyli główna część komedii, stoi na niskim poziomie.

Seriale Sci-Fi – podsumowanie

Seriale Sci-Fi to nie bajki, jakby nazwali je niektórzy, tylko poważne dzieła, które analizują różne aspekty człowieczeństwa, społeczeństwa, polityki, historii, etyki czy filozofii, dzięki czemu w bardzo elegancki sposób rozmyślają o podstawowych prawdach, a czasami przewidują również przyszłość.

Jakie seriale SF dodalibyście do tej listy? Podzielcie się z nami Waszymi typami w komentarzach!

Ranking TOP 15 seriale Sci-Fi zaktualizował Krzysztof Olszamowski i Marta Fituch

23 komentarze

 1. Anna

  Trzy z tego zestawienia to bajki, a nie sf

  Odpowiedz
 2. Damian

  Expans. Uwazam ze to bardzo dobry serial i powinien znalesc sie na tej liscie

  Odpowiedz
 3. ArekG

  “Expanse” bije tu wszystko na głowę lub co najmniej powinien być w pierwszej trójce.
  Myślę, że interesujący i nadawałby się do 15ki serial “12 Małp”.
  Nieco starszy, ale nie za stary, więc warto go ująć to Stargate Universe.
  Colony moim zdaniem też powinien się tu zmieścić,

  Odpowiedz
 4. Majka

  Dla mnie najbardziej sci-fi są opowieści podręcznej… Mózg ugotowany!

  Odpowiedz
 5. MIRECKI

  “Expanse” oczywiscie rewelacja !!!!!!
  Stargate Universe. to dla koneserów wszystkich udanych serii.

  Odpowiedz
 6. MIRECKI

  Star Trek: Picard zapomniał bym 1 sezon — jest powoli wciągający lecz akcja nabiera tempa polecam.

  Odpowiedz
 7. Stan Li Qbrik

  Z tym V to prawda, zaliczyłbym tu jeszcze świetny Revolution które urwano w mega ciekawym momencie po drugim sezonie.

  Odpowiedz
 8. Antylewak

  W zasadzie same lewackie gówno.

  Odpowiedz
  • Magdalena Bród

   Powiedz nam proszę, co świadczy o lewactwie serialu?

   Odpowiedz
   • CJW

    Widzę, że brak odpowiedzi przez 7 miesięcy to odpowiem, choć nie zgadzam się z krytyczną opinią komentującego. Promocja określonych wzorców nadmiernej poprawności politycznej, samocenzurowania się w obawie przed zdrowym używaniem wolności słowa (patologiczny nawyk), czy przerysowanego prezentowania rozmaitych, mnożonych sztucznie mniejszości jako wiecznie uciemiężonych ofiar (wiktymizacja – kolejna patologia, mocno destruktywna), a krytycznie myślących ludzi, niekonformistycznych, jako oszołomów – to realny problem wielu produkcji hollywoodzkich. Krytyka tego zjawiska dostępna jest licznie i powszechnie (najczęściej w języku angielskim) na sporej liczbie kanałów na YT czy Bitchute – zarówno dotyczących typowo kinematografii, przez zwykłe amatorskie, po fachowe psychologiczne, społeczne, dziennikarskie. Naprawdę trzeba być zamkniętym w tzw. bańce poznawczej (cognitive bubble), aby nie natknąć się na tego typu analizy. W rzeczy samej mnogość ich sprawia, że tak na szybko nie jestem w stanie z pamięci podać nazwy kanału. Najlepiej poszukać samodzielnie. Wiele ze sztuczek jest opracowanych pod kątem oddziaływania wprost na podświadomość, poza świadomą analizą, stąd trudno przeciętnemu widzowi uchwycić, że coś jest w danym filmie czy serialu sugestywnego czy namolnie promowanego. Cechą tych sztuczek jest bowiem to, że są subtelne, poniżej przeciętnego progu postrzegania promocji wzorców jako usilnej, powodującej zgrzyt. Są często ubrane cukierkowo, czyli w scenach kojarzących się przyjemnie lub z satysfakcją.

    Ja nie mam problemu z tym, aby zauważyć i przyznać, że w tak lubianym przeze mnie Star Trek TNG była promocja społeczeństwa bezgotówkowego i quasi totalitarnego śledzenia wszystkich przez omnipotentną Zjednoczoną Federację Planet, czyli rząd światowy. Wystarczy poczytać czy obejrzeć wywiady dokumentalizowane aby dowiedzieć się, że Gene Roddenberry miał prywatne skrzywienie na tym punkcie, stąd promocja takich pomysłów. Oczywiście jest różnica między samorzutnym kochaniem bliźniego swego jak siebie samego (wolność, spontaniczność, kontakt z własnymi wyższymi uczuciami), a narzuconymi systemowo pasywnością i uber-poprawnością polityczną, gdzie krytyka jest niemile widziana “bo może kogoś urazić” (zniewolenie, sztuczność, motywowanie strachem przed ostracyzmem). I to jest właśnie problem na przykładzie ST TNG, choć serial miał też dużo pozytywnych przekazów. 🙂 Dlatego warto samodzielnie poszukać analiz filmów i seriali pod kątem przemycania tzw. “lewackich”, jak to się obecnie mówi, wzorców myślenia. Lektura może być zaskakująca i ciekawa.

    Odpowiedz
 9. mark234

  Najlepszy jest Battlestar Galactica wiem że jest z 2004 roku bije te wszystkie seriale o głowę, następny jest The Expanse.

  Odpowiedz
 10. mark234

  A gdzie Battlestar Galactica najlepszy serial science fiction??

  Odpowiedz
  • Magdalena Bród

   Mark, wiemy, że niektóre nasze rankingi wymagają już aktualizacji. Popracujemy nad tym 🙂

   Odpowiedz
 11. zwierz

  EXPANSE! Pominięcie tego serialu to przejaw wielkiej ignorancji

  Odpowiedz
 12. Moho

  A gdzie Stargate SG1 i Atlantyda. Gdzie Battlestar Galactica. The Expanse. Star Trek Picard.

  Odpowiedz
 13. Gwint

  Projekt blue book

  Odpowiedz
 14. margas

  1 Babylon 5
  2 Battlestar Galactica
  3 Caprica
  4 Stargate SG-01
  5 Stargate Atlantyda
  6 Stargate Universe
  7.Eatrh final confict
  8 Earth 2
  9 TerraNova
  Widać że o kilku zapomnieli.

  Odpowiedz
 15. Adam

  Skąd wy bierzecie te bzdury które wypisujecie. W większości to gówna nie filmy. Każą wam takie dziadostwo polecać? Nie macie pojęcia o filmach fantastyczno naukowych. Nie róbcie z ludzi debil.

  Odpowiedz
  • Magdalena Bród

   Chciałabym zauważyć, że dobrze by było, gdybyś założył, że nie jesteś wyrocznią w kwestiach gustu Polaków 🙂

   Odpowiedz
 16. Funky

  Ten powyższy ranking to kompletne nieporozumienie dla prawdziwego fana SF.
  Jak dla mnie powinno być:
  1. Babylon 5
  2. Expanse
  3. Battlestar Galactica
  4. Westworld sezon 1
  5. Firefly
  + ew. (jeśli traktować je jako seriale SF, ale ja mam wątpliwości):
  6. Mandalorian
  7. Stranger Things

  Odpowiedz
 17. cherbatka

  To jest lista głównie mainstreamowej fantastyki i aż dziwię się, że nie znalazło się tu tak popularne i hypowane Expanse, które jest (mimo wielkich ambicji) wykastrowane, efekciarskie, a scenariusz i gra aktorska walczą (i przegrywają..) np. z Pacific Rim, który swej tandety nie ukrywa (+). Jako zagorzały fan s-f, Expanse nie dałem rady skończyć(!). Płacz i zgrzytanie zębów. Identyczne uczucie zawodu, opadnięta do podłogi szczęka i lament nad zmarnowaniem grubej kasy jakie miałem na grze o sron.
  Dobra fantastyka jest jak każda inna dziedzina sztuki – O LUDZIACH, ich zachowaniu, odczuciach, refleksjach – w zetknięciu z niewyjaśnionym, niepojętym, ew. przynajmniej nieistniejącym dzisiaj. Statki kosmiczne, efekty zaklęć czy odpalanie megabroni (1 000 000$/min lol) to tylko dekoracja. Przykład:
  Opowieści z pętli – najlepszy serial fantastyczny na tej liście. Efekty specjalne zajmują czasem kilka sekund na odcinek. Nie zapomnę tego serialu.
  Dla ludzi, których jarają błyski w mózgu a nie tylko w oczach, z tej listy: Orville, Upload, Stranger Things. Dla fanów Doctor WHO: agencja Dirka Gently’ego.
  Gdzie DARK?
  A gdzie familijne lecz niezłe DISCOVERY??
  Gdzie DEVS? Nierówny i oparty na tak bezsensownym założeniu, że do końca nie mogłem się domyślić o co chodzi, logiczne myślenie mi w tym przeszkadzało lol.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 18. Romek

  Firefly
  Dr. Who tu różnie z oceną w Polsce jedni lubią inni nie.
  Startrek DS9

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Patryk Augustowski

Zapalony fan wszelkiej maści fantastyki, tej na małym ekranie, jak i literackiej. Naukowo zajmował go temat historii alternatywnych - zaliczanego do fantastyki naukowej, dlatego tak bardzo cieszy go fakt, że niektóre z nich pojawiają się na małym ekranie - Człowiek z Wysokiego Zamku od Amazon Prime czy SS-GB produkcji BBC One. Na co dzień ogląda jednak seriale każdego gatunku, doceniając ich walory na serialowy.pl.

Przeczytaj również

Polecamy

Popularne teraz

Ostatnie komentarze

Serialowy – Twoje centrum serialowe

Na portalu serialowy.pl recenzujemy najlepsze seriale, które emitowane są w telewizji i na portalach streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy HBO GO. Najlepsze seriale to według naszej redakcji nie tylko te, które pokazują coś nowego, czego w telewizji jeszcze nie było, ale również stare hity oraz emitowane do dziś seriale w dawnym stylu, jak chociażby Chirurdzy.

Oprócz recenzowania seriali publikujemy również newsy i rankingi, dzięki czemu nasi czytelnicy mogą się zorientować, które seriale są najlepsze. Serialowy.pl to portal o serialach stworzony przez ich pasjonatów, oglądających seriale nałogowo. Zapraszamy tu i na Facebooka!

Polecamy

Instagram