Najpopularniejsze i najstraszniejsze seriale horrory – 12 propozycji

j
}

Data: 28 stycznia 2021

a

Kategorie: Rankingi seriali

Wampiry, wilkołaki, duchy, szaleni naukowcy, żywe trupy i inni potworni bohaterowie horrorów na stałe rozgościli się na małym ekranie. Popularność opowieści z dreszczykiem zdaje się sugerować, że widzowie rzeczywiście lubią się bać, kulić ze strachu i podskakiwać, gdy w kadrze pojawi się szczególnie paskudne monstrum. Poznajcie najlepsze seriale horrory, od których włos się na głowie jeży.

Seriale horrory – 12 propozycji

Z Archiwum X – serial horror z domieszką Sci-Fi

Archiwum X - seriale horror
Źródło: Truman Media Network

Seriale gatunku 'horror’ bywają różnej jakości i nie wszystkie zdobywają taką popularność, jak ten z Agentem Mulderem i Agentką Scully. Archiwum X zaczyna przerażać już od muzyki z intro. Później robi się tylko straszniej. Agenci FBI, Fox Mulder i Dana Scully, zajmują się sprawami najdziwniejszymi, najbardziej zagadkowymi. Wspólnie próbują rozwikłać zagadki umykające racjonalnemu rozumowaniu. Stanowią wyjątkowo niedobrany duet – on wierzy w kosmitów i zjawiska nadprzyrodzone, ona jest sceptycznie nastawiona do badanych zdarzeń. Wraz z rozwojem fabuły Scully zaczyna wierzyć w istnienie rzeczy niewytłumaczalnych. Większość spraw badanych przez specjalną komórkę FBI zaświadcza o incydentach z UFO, występowaniu paranormalnych sił i zdolności. Serial łączący w sobie elementy horroru, science fiction i thrillera zyskał status kultowego, działając na wyobraźnię i wzbogacając nasze koszmary wizją uprowadzenia przez długopalce istoty z latającego talerza .

The Walking Dead – zombie apokalipsa

The Walking Dead horror
Źródło: Oddee

Popularność The Walking Dead przyczyniła się do tworzenia coraz liczniejszych produkcji – telewizyjnych i kinowych – wykorzystujących motywy zombistyczne. Akcja tego serialu horroru skupia się wokół grupy ludzi walczących o przetrwanie w świecie opanowanym przez zombie. Ocalali szukają schronienia i uciekają przed hordami wygłodniałych żywych trupów. Muszą przy tym mierzyć się z realiami życia w skrajnie trudnej sytuacji, radząc sobie z rozpadem struktur społecznych i kontaktami międzyludzkimi. Ten postapokaliptyczny serial pokazuje, jak widmo śmiertelnego zagrożenia i pandemicznej katastrofy popycha jednostki do aktów porażającego okrucieństwa.

ZOBACZ TEŻ  Serialowi superbohaterowie – poznaj te 5 postaci

Ten serialowy horror jest tak popularny, że stacja AMC zamówiła kolejny spin off The Walking Dead. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Dom Grozy (Penny Dreadful) – literacki horror w telewizji

Penny Dreadful horror
Źródło: Baseball

Amerykańsko-brytyjska produkcja czerpie pełnymi garściami z tradycji literackiego horroru. W mrocznym, zamglonym XIX-wiecznym Londynie spotykają się Dracula, monstrum Frankensteina i Dorian Gray. Asystują im czarownice, wilkołak, nawiedzona spirytystka i szalony doktor. Bohaterowie łączą siły, by walczyć z siłami zła i odnaleźć zaginioną córkę sir Malcolma Murray’a. Twórcy tego serialu horroru zaserwowali widzom wyjątkowo smaczny (choć krwawy!) koktajl, zręcznie przeplatając wątki znane z opowieści budzących lęk.

Również ten serial horror zyskał sympatię widzów, dlatego powstał jego spin off Penny Dreadful: City of Angels. Obsadę tej produkcji poznacie w naszym artykule.

American Horror Story – serialowy horror w eklektycznym i postnowoczesnym wydaniu

seriale horrory
Źródło: What’s on Netflix

American Horror Story wyprodukowano w formie antologii grozy. Każdy z sezonów przedstawia inną historię, niepowiązaną z dotychczasowymi. W pierwszym śledziliśmy losy mieszkańców nawiedzonego domu, w drugim przenieśliśmy się do szpitala psychiatrycznego. Trzeci sezon skupił się na członkiniach sabatu czarownic, a czwarty – na złożonej z dziwolągów trupie cyrkowej. Fabuła piątego rozwija się w nawiedzonym hotelu. Szósty ukazywał zmagania bohaterów prześladowanych przez duchy z kolonii Roanoke, siódmy zaś –  działalność sekty. Ten serial horror zgromadził przed ekranami wielomilionową publiczność, strasząc i szokując na najróżniejsze sposoby. Produkcja czerpie z bogatej popkulturowej tradycji horroru, w tym odsyła do przerażających miejskich legend. Co więcej, na szczególne wyróżnienie zasługuje kreacja aktorska Jessicy Lange, nagrodzonej Złotym Globem i Emmy.

[Aktualizacja] Przed nami 9. sezon tego horroru. Datę oraz szczegóły dotyczące premiery American Horror Story: 1984 poznacie tutaj.

Wirus 

seriale horrory
Źródło: Filmweb

Serial horror stworzony przez  Guillermo del Toro i Chucka Hogana prezentuje ciekawe podejście do opowieści o krwiopijcach. Jego akcja rozpoczyna się od lądowania samolotu i przeprowadzenia akcji ratunkowej. Przysłana na miejsce zdarzenia ekipa odkrywa, że wszyscy pasażerowie są martwi, a na pokładzie znajduje się trumna. Okazuje się, że cztery osoby jeszcze żyją. Badacze z Centrum Chorób Zakaźnych muszą zbadać przyczynę zagadkowych zgonów. Z kostnicy ginie dwieście ciał, a Nowemu Jorkowi zaczynają zagrażać straszliwe Strzygonie – żądne krwi istoty. Muzykę do serialu grozy skomponował Ramin Djawadi.

ZOBACZ TEŻ  TOP 5: Seriale, które powstały na podstawie filmu

Strefa Mroku – kultowy serial horror

Strefa Mroku
Źródło: Ryannagata

Produkcja Roda Sterlinga to pozycja obowiązkowa w repertuarze wszystkich miłośników retro grozy. Serial stworzony pod koniec lat 50. wpisał się do kanonu amerykańskiej popkultury, a nawiązania do niego odnajdujemy w licznych filmach, piosenkach i komiksach. Autorami scenariuszy do rozmaitych epizodów Strefy Mroku byli między innymi Ray Bradbury, Charles Beaumont czy George R.R. Martin. Adaptowano także utwory Stephena Kinga, Arthura C. Clarke i Lewisa Padgetta.

Gęsia skórka – horror dla młodzieży

Gęsia Skórka
Źródło: Wikia

W naszym zestawieniu nie mogliśmy pominąć serialu, który w słodkich latach dzieciństwa spędzał nam sen z powiek. Gęsia skórka, czyli horror kierowany do młodocianych widzów, straszył maskami przywierającymi do twarzy, upiornymi lalkami, a nawet gąbką wypełzającą spod zlewu. Robił to wszystko z odpowiednią dozą humoru i niezwykłą pomysłowością. Do przeuroczych historii z dreszczykiem zawsze będziemy wracać z nostalgią.

Seriale horrory – Aktualizacja 28.01.2021

Nawiedzony dom na wzgórzu

nawiedzony dom na wzgórzu

Jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat, dopiero w tym roku doczeka się drugiego sezonu. Historia luźno opiera się na powieści Shirley Jackson o tym samym tytule. Opowiada historię rodziny dawniej zamieszkującej tytułowy nawiedzony dom na wzgórzu. Serial nie jest standardowym horrorem, występuję w nim także wiele elementów rodzinnego dramatu.

Servant

servant apple tv plus
fot. apple tv+

Serial opowiada o parze radzącej sobie z tragedią. Przechodząc żałobę, do ich życia, wkradają się złowrogie siły. Całość owiana jest tajemnicą, od samego początku, udziela się nam mało informacji na temat tego, czego możemy się spodziewać. Dostając odpowiedź na jedno pytanie, pojawiają się kolejne niewiadome. Akcja toczy się powoli, jednak nadrabiają to klimat i niestandardowe ujęcia.

Castle Rock

castle rock 2 poster

Serial ten zdecydowanie wyróżnia się od innych seriali tego typu. Inspirowany jest twórczością Stephena Kinga. Zdecydowanie widać w nim charakterystyczny dla tego autora klimat grozy. Produkcja opowiada historię prawnika – Henry’ego Deaverego, który zajmuje się sprawami skazanych na śmierć więźniów. Całość dzieje się w tytułowym miasteczku Castle Rock w stanie Maine.

Terror

theterror01

Każdy (dotychczas są ich dwa) sezon opowiada inną, zainspirowaną prawdziwymi zdarzeniami historię. Pierwszy opowiadał historię wyprawy, angielskiej marynarki wojennej, w celu odnalezienia, szlaku Północno Zachodniego. Drugi, natomiast związany jest z terrorem amerykanów japońskiego, pochodzenia podczas II wojny światowej oraz japońskim folklorem. Obie antologię są zarówno horrorem jak i serialem historycznym. W dużej mierze groza wywoła jest przez rzeczywiste warunki lub zdarzenia, z którymi zmagają się bohaterowie. Pierwszy sezon wypada zdecydowanie lepiej, drugi jednak nie pozostaje daleko w tyle.

Seriale horrory

Oto najlepsze seriale z gatunku horrorów według ekipy Serialowy.pl. Jeżeli jakiejś pozycji brakuje w naszym zestawieniu, zostawcie komentarz! 

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Justyna Macugowska

    Dom grozy, Nawiedzony dom na wzgórzu i Servant – królują !!!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.