6 seriali o giełdzie i finansach – z niektórych można się uczyć, innych lepiej… unikać!

j
}

Data: 31 października 2023

Seriale o giełdzie i finansach cieszą się niemałą popularnością – powstaje przy tym coraz więcej produkcji o tematyce inwestycyjnej, z których można się wiele nauczyć. Niektóre serie mogą pozwolić nam lepiej zrozumieć pewne zagadnienia, dostrzec możliwości inwestycji czy zainspirować do działania! Należy jednak pamiętać, że część produkcji ukazuje jedynie fikcję, a nie rzeczywistość. A jakie seriale o giełdzie i finansach warto obejrzeć? Sprawdźcie nasze propozycje!

Madoff: Potwór z Wall Street

seriale o giełdzie - Madoff

Naszą pierwszą propozycją jest Madoff: Potwór z Wall Street, czyli serial dokumentalny przedstawiający zarówno drogę na szczyt, jak i upadek Berniego Madoffa. Mężczyzna to twórca piramidy finansowej (Piramidy Madoffa) o wartości 64 miliardów dolarów, w której poszkodowanych zostało ponad 13 tysięcy indywidualnych inwestorów oraz organizacji. Produkcja bazuje nie tylko na informacjach pozyskanych od pracowników, śledczych czy ofiar, ale również zaczerpniętych z nieopublikowanych dotychczas zeznań wideo samego Madoffa.

Serial dokumentalny składa się z czterech części i ukazuje działania amerykańskiego finansowca. Co interesujące, produkcja wskazuje, że do ogromnego oszustwa nie doszło dzięki tylko jednej osobie… a było również wynikiem funkcjonowania systemu finansowego, w którym część instytucji przymykały oko na nieodpowiednie działania. Serial przedstawia przy tym nie tylko genezę piramidy finansowej, ale również mechanikę działalności doradczej Madoffa. To jednak produkcja nie tylko oferująca nową wiedzę, gdyż zapewnia ona doznania wizualne – Madoff: Potwór z Wall Street wyróżnia się kinematografią i niepowtarzalnym klimatem.

Zepsuta krew

zepsuta krew

Historia firmy Theranos to opowieść o jednym z największych od dziesięcioleci inwestycyjnych oszustw. Obietnicą przedsiębiorstwa było zrewolucjonizowanie badania krwi – a na czele całego przedsięwzięcia stała Elizabeth Holmes. Wszystko miało się opierać o urządzenie wykonujące pełen zakres laboratoryjnych testów krwi w przeciągu kilku godzin, korzystając przy tym jedynie z jednej kropli krwi.

ZOBACZ TEŻ  Diabelska gra – nowy serial kryminalny we wrześniu w FOX

Theranos przyciągnął uwagę największych banków inwestycyjnych oraz znanych inwestorów. W efekcie rynkowa kapitalizacja firmy wzrosła do 9 miliardów dolarów! A cały ten obraz innowacyjnego urządzenia został zburzony, kiedy okazało się, że… technologia ta działa jedynie w 12 na 100 przypadków.

Branża

branzaserialhbo 655

Serce Londynu i marzenie o rozpoczęciu kariery w sektorze finansowym… na tym właśnie skupia się serial Branża. Opowiada on o grupie młodych absolwentów rywalizujących o etat w międzynarodowym banku, prezentując realistyczne (a przy tym dość ponure) spojrzenie na próby zdobycia pełnoetatowego stanowiska w branży finansowej, która jest środowiskiem przepełnionym konkurencją.

Główni bohaterowie pragną osiągnąć sukces oraz zdobyć pieniądze. Widzowie mogą przy tym obserwować zarówno ich porażki, jak i pierwsze sukcesy. Być może dostrzegą w nich cząstkę siebie osoby, które pracowały w finansach bądź korporacji, a także mieszkały w Londynie. Serial warto obejrzeć z uwagi na interesującą fabułę – co ciekawe, został on napisany przez bankierów!

Czarny poniedziałek

czarny

Powracamy na Wall Street… przenosimy się przy tym do lat 80. ubiegłego wieku i czasu jednego z największych giełdowych kryzysów w historii. Jak wskazuje sam tytuł serii, mowa jest o czarnym poniedziałku, czyli 19 października 1987 roku. Właśnie tego dnia wskaźnik nowojorskiej giełdy Dow Jones Industrial Average spadł gwałtownie o 508 punktów, czyli 22%. I razem z nim spadły również inne giełdowe indeksy we wszystkich zakątkach świata.

Chociaż wydarzenie to nie należy do pozytywnych, Czarny poniedziałek nie jest serialem ponurym. To świetna komedia opowiadająca o grupie outsiderów, którzy zdecydowali się na przejęcie klubu oldboyów z Wall Street… i doprowadzili do upadku największego finansowego systemu. To niebanalne połączenie fikcji z satyrą przedstawiające różne konflikty osobiste pracowników, podejrzane biznesowe transakcje i niepowodzenia.

Diabelska gra

diabelska gra

Diabelska gra to połączenie fikcji z rzeczywistością – a wszystko to dzięki zawarciu filmowych materiałów ze spotkań międzynarodowych finansowych instytucji. Fabuła skupiona jest na Massimo Ruggero, który zdobył bogactwo, stając się szefem działu handlowego w banku. Mężczyzna wraz ze swoim zespołem spekuluje na rynkach finansowych, a widzowie mogą obserwować ich działania i zdobywać wiedzę o działaniach banków inwestycyjnych podczas hipotecznego kryzysu, kryzysu zadłużenia w Grecji, jak i głosowania w kwestii Brexit.

ZOBACZ TEŻ  HBO odnawia serial ''Branża'' na 3. sezon

Seriale o giełdzie i finansach wcale nie muszą być nudne – a dowodem na to jest Diabelska gra. Produkcja opiera się na książce włoskiego autora Guido Maria Brera o tytule I Diavoli. Widzowie już od początku seansu zostają zaskoczeni fabułą, która nieustannie rozwija się w kolejnych odcinkach, stając się coraz bardziej złożoną.

Królowe giełdy

63828.4

Produkcja inspirowana prawdziwymi wydarzeniami dwóch kobiet z Kuwejtu to również serial o giełdzie i finansach warty uwagi. Seria Królowe giełdy rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku w Kuwejcie. Widzowie poznają historię o tym, jak niełatwa była droga kobiet na kuwejckiej giełdzie zdominowanej przez mężczyzn. A wszystko to na tle nadchodzącej agresji Iraku na Kuwejt, to znaczy inwazji Saddama Husajna.

Królowe giełdy to serial wyjątkowy, przedstawiający zupełnie inną perspektywę – ukazuje widzom, jakie trudności napotykały na swojej drodze kobiety pragnące zrobić karierę na kuwejckiej giełdzie. Zdecydowanie warto obejrzeć tę produkcję!

Seriale o giełdzie i finansach – podsumowanie

To już koniec naszego wpisu prezentującego seriale o giełdzie i finansach, które są warte szczególnej uwagi. Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji odnajdziecie produkcje odpowiednie dla siebie. A może znalazły się na nich tytuły waszych ulubionych serii? Czegoś zabrakło? Koniecznie dajcie znać!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.