Najlepsze seriale z tajemnicą – top 10 produkcji

}

Data: 19 maja 2021

Seriale z tajemnicą od lat przyciągają przed ekrany miliony fanów. I trudno się dziwić. W naturze ludzkiej leży odkrywanie tego, co nieznane i szukanie odpowiedzi. Dlatego też śledzenie, jak z rozwikłaniem zagadek radzą sobie bohaterowie produkcji telewizyjnych sprawia nam tyle przyjemności i satysfakcji. Poniżej prezentujemy ranking 10 najbardziej intrygujących serialowych tajemnic.

10. Życie na Marsie (2006-2007)

p07l1cbc
źródło: bbc.co.uk

„Życie na Marsie” to serial, który można określić dramatem policyjnym połączonym z podróżami w czasie. Fabuła skupia się wokół postaci detektywa Sama Tylera, który zostaje potrącony przez samochód. Po odzyskaniu przytomności bohater odkrywa, że cofnął się w czasie do lat 70. XX wieku. Zaczyna pracę w wydziale zabójstw próbując przystosować się do nowej rzeczywistości i jednocześnie stara się ustalić, czy świat, w jakim się znalazł nie jest tylko wytworem jego wyobraźni.

9. Pod kopułą (2013-2015)

underthedome
Źródło: Nflix.pl

Serial opiera się na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. Niewielkie miasteczko Chester’s Mill zostaje niespodziewanie otoczone tytułową kopułą – niezwykłym, niewidzialnym polem siłowym, które odcina je od reszty świata. Bez pomocy z zewnątrz, zdani tylko na siebie, uwięzieni mieszkańcy muszą poradzić sobie z nową rzeczywistością, która zrodziła chaos i panikę. Spokojne dotąd życie w miasteczku zamienia się w walkę o przetrwanie i próbę zrozumienia natury i okoliczności pojawienia się zdumiewającej kopuły.

8. Dark (2017-2020)

the end of the f***ing world
źródło: syfy

„Dark” to pierwsza niemiecka produkcja Netflixa. Akcja serialu osadzona jest we współczesnych Niemczech. Opowiada historię zaginięcia dwojga dzieci w miasteczku Winden, co odkopuje skrzętnie skrywane sekrety czterech rodzin i zaburzone stosunki między nimi. Wraz z rozwojem fabuły tajemnicze wydarzenia wykładają na stół coraz to nowe karty, które nabierają nadprzyrodzonego charakteru. Wychodzi też na jaw, że cała sprawa wiąże się z wydarzeniami, do których doszło w miasteczku 30 lat wcześniej.

ZOBACZ TEŻ  Seriale o epidemiach

7. Outsider (2020- )

outsider
źródło: HBO

Kolejna adaptacja powieści Stephena Kinga na naszej liście. Detektyw Ralph Anderson usiłuje rozwiązać sprawę tajemniczego i makabrycznego morderstwa chłopca, którego zmasakrowane ciało odnaleziono w lesie w stanie Georgia. Za sprawą zeznań świadków podejrzenie szybko pada na cieszącego się uznaniem mieszkańca lokalnej społeczności, jednak istnieją też dowody zapewniające mu alibi. Sprawa okazuje się być niezwykle trudna do rozwikłania, a czasem wymagająca uwierzenia w to, co niewytłumaczalne. Problematyczność zagadki zmusza detektywa do zwrócenia się o pomoc do prywatnej detektyw, znanej z nietypowych metod pracy.

6. Dr House (2004-2012)

dr.house

Serial skupia się na postaci ekscentrycznego, gburowatego, ale jednocześnie genialnego lekarza Gregory’ego House’a z fikcyjnego szpitala w New Jersey. W każdym odcinku śledzimy zmagania House’a i jego zespołu z zdiagnozowaniem pacjentów, których dolegliwościom nie są w stanie sprostać inni lekarze. House i jego podwładni muszą rozwiązywać skomplikowane zagadki medyczne, tocząc przy tym walkę z czasem, by uratować życie pacjentów.

Choć jest to serial medyczny, postawienie prawidłowej diagnozy przez naszych bohaterów jest niczym rozwiązywanie zagadki kryminalnej, gdzie każdy z występujących objawów rzuca nowe światło na sprawę, nierzadko utrudniając wytypowanie sprawcy. Fabuła jest bardzo wciągająca, nie brakuje w niej również licznych zwrotów akcji. Co więcej, pierwszorzędnie napisane dialogi i wyrafinowany humor są wielką zaletą tej produkcji.

5. Detektyw (ang. True Detective) (2014-2019)

true detective

Każdy z sezonów serialu stanowi oddzielną całość, niepowiązaną ani postaciami, ani fabularnie z poprzednimi seriami, jednak wszystkie łączy jedno – wciągająca historia kryminalna. Mimo iż produkcja ta obfituje w zwroty akcji, spektakularne sceny strzelanin czy pościgów nie występują w niej często. W serialu pierwsze skrzypce grają fenomenalne dialogi oraz znakomicie wykreowane postacie, natomiast dynamiczne sceny akcji budują napięcie, nie przesłaniając przy tym stopniowo rozwijającej się intrygi.

4. Sherlock (2010-2017)

Sherlock
źródło: IndieWire

„Sherlock” to brytyjski mini-serial, który przedstawia historię słynnego ekscentrycznego detektywa z opowiadań Arthura Conana Doyle’a – Sherlocka Holmesa. Co najważniejsze, serial osadzony jest we współczesnych czasach, bo w XXI-wiecznym Londynie. Tytułowy bohater rozwiązuje  intrygujące zagadki kryminalne z pomocą lekarza wojskowego Johna Watsona.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale HBO GO - 7 pozycji, które koniecznie musisz nadrobić

3. Z Archiwum X (1993-2002)

„Z archiwum X” to jeden z najsłynniejszych seriali lat 90. i jednocześnie jedna z najbardziej kultowych serii. Agenci FBI, Fox Mulder i Dana Scully, stawiają czoła nierozwiązanym i trudnym do wyjaśnienia paranormalnym zagadkom. Mulder głęboko wierzy w istnienie pozaziemskich form życia i niewytłumaczalnych zjawisk. Natomiast Scully cechuje sceptyczne nastawienie do badanych spraw i skrupulatne analizowanie wszelkich poszlak. Bohaterowie pokazują, że wyobraźnia i intuicja może iść w parze z logiką i rozumem, wzajemnie się uzupełniając.

2. Miasteczko Twin Peaks (1990-1991)

twin peaks

Mimo upływu lat serial bez wątpienia zasługuje na miejsce w naszym rankingu. Spokój małego sennego miasteczka Twin Peaks zostaje zaburzony wraz z  odnalezieniem ciała nastolatki Laury Palmer. Rozwiązaniem tej sprawy zajmuje się agent FBI Dale Cooper. W miarę pojawiania się nowych poszlak, agent odkrywa zaskakującą, brutalną prawdę o dziewczynie, która cieszyła się nienaganną opinią w tej niewielkiej społeczności. Wraz z podążaniem za kolejnymi tropami, zarówno krąg podejrzanych, jak i skrywanych w miasteczku tajemnic nieustannie się powiększa.

1. Zagubieni (2004-2010)

lost 1

Oczywiście lista nie mogłaby istnieć bez mojego osobistego numeru 1, jakim jest produkcja „Zagubieni”. W serialu śledzimy losy pasażerów lotu Oceanic 815, którzy rozbili się na z pozoru bezludnej tropikalnej wyspie. Szybko okazuje się, że wyspa skrywa wiele tajemnic, a w jej dżungli czyha mnóstwo niebezpieczeństw. Kolejne zagadki zdają się pojawiać bez końca – wraz z rozwojem wydarzeń, zamiast odpowiedzi rodzi się coraz więcej pytań. Nasi rozbitkowie muszą zmierzyć się nie tylko z siłami natury, lecz także z tajemnicami wyspy i własną przeszłością. Serial cechuje wciągająca, trzymająca w napięciu, pełna intryg fabuła oraz mnóstwo fascynujących postaci.

Najlepsze seriale z tajemnicą – podsumowanie

Nasz ranking jest dowodem na to, że nie tylko seriale o charakterze kryminalnym są pełne fascynujących tajemnic. Każda z przedstawionych wyżej produkcji wciąga swoim klimatem, fabułą i wykreowanymi postaciami i w żadnej z nich nie brakuje zagadkowego elementu, który to właśnie przyciąga widzów niczym magnes. A jakie są Wasze ulubione seriale z tajemnicami? Koniecznie podzielcie się z nami Waszym rankingiem.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *