Najpopularniejsze polskie seriale – 30 propozycji

j
}

Data: 19 maja 2020

Polskie seriale od zawsze biły rekordy popularności wśród Polaków. Odcinki są zazwyczaj krótsze niż film, więc można zasiąść do nich o dowolnej porze, jednak postacie są lepiej zarysowane, dzięki czemu łatwiej się z nimi utożsamić i widzowie chętniej śledzą ich losy. Oto najpopularniejsze polskie seriale emitowane na naszych rodzimych kanałach telewizyjnych oraz te, które można odnaleźć na Netflixie. Niektóre z nich mocno wpisały się w ramówki i nieustannie towarzyszą od lat. Inne, te nowe podbijają serca widzów i powstają kolejne serie oparte na tych samych schematach.

Jeśli zastanawiasz się gdzie obejrzeć wybrane seriale lub filmy online możesz skorzystać z wyszukiwarek VOD. Na jedną z nich prowadzi między innymi serwis filmowy https://multifilmy.pl/seriale/ gdzie znajdziesz wiele recenzji i ocen. Z pewnością wyszukasz wybrane produkcje w jednym miejscu spośród oferty wielu platform VOD takich jak m.in. Netflix, Amazon Prime Video, Player czy Hbo Go. To ciekawa opcja w przypadku gdy nie masz konta na żadnym z tych serwisów, a chciałbyś się dowiedzieć gdzie oglądać wybrany film lub serial.

Najpopularniejsze polskie seriale TVP

Rodzinka.pl

rodzinka
źródło: vod tvp

Jak wygląda życie współczesnej polskiej rodziny? Młodzi rodzice i troje synów – to przepis na ekstremalne życie. Serial, oparty na kanadyjskim „Les Parent”, składa się z pojedynczych gagów, a Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Karolak świetnie sprawdzili się jako młodzi rodzice. Ostatni odcinek został wyemitowany 3 maja 2020 roku, ku zdziwieniu i rozpaczy przywiązanych do rodziny Boskich Polaków.

O mnie się nie martw

o mnie sie nie martw
Rozrywka – Dziennik

Pojawił się w ramówce w 2014 roku, a widzowie tak się zaprzyjaźnili z bohaterami, że nadal jest on emitowany. Joanna Kulig wcieliła się w rolę Igi Małeckiej, szalonej dziewczyny, która daleka jest od wyznawania zasady „najpierw pomyśl, potem zrób”. Trudne problemy społeczno-obyczajowe pokazano tu w przystępny sposób, a serial sprawia wrażenie ciepłego i pełnego poczucia humoru.

Ojciec Mateusz

mateusz

Jeden z pierwszych współczesnych, fabularnych seriali detektywistycznych w Polsce. Historia dzieje się w Sandomierzu i wiele osób ogląda go właśnie z tego względu. Scenariusz oparty został na włoskim „Don Matteo”, ale polscy aktorzy i doskonała muzyka Michała Lorenza podbiły serca widzów. Tytułowy Ojciec Mateusz to ksiądz, który pomaga policji w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Jedną z najlepszych kreacji jest gospodyni Ojca Mateusza – Natalia (Kinga Preis), niezwykle energiczna postać, która wprowadza ogromne dawki dobrego humoru.

Ranczo

Ranczo
Plotek

W tym serialu widzowie poznają losy całej wsi. Wilkowyje, bo tak się ona nazywa, to typowa polska miejscowość. Pojawienie się młodej Amerykanki polskiego pochodzenia zaburza spokój tego miejsca i generuje coraz to nowe sytuacje konfliktowe. Można z łatwością znaleźć powiązania z jednym z najstarszych literackich dzieł polskich, z „Krótką rozprawą między trzema osobami, Panem, Wójtem i Plebanem”, w którym Rej posłużył się dialogami. Tutaj rolę pana przyjmuje Lucy, a wójt i pleban to bracia bliźniacy, w których role wciela się Cezary Żak.

Wojenne dziewczyny

wojenne dziewczyny

Powstał na fali popularności innego polskiego serialu opowiadającego o II Wojnie Światowej „Czas honoru”. Tym razem opowiedziana została historia młodych dziewczyn, którym przyszło rozpoczynać swoje dorosłe życie w tak trudnym okresie historycznym. Poznajemy ich codzienne dylematy, odważne decyzje i biorą udział w akcjach dywersyjnych, które mogą je kosztować życie. To świetna propozycja dla osób wkraczających w dwudziesty rok życia, by mogli zobaczyć, jak wyglądało dawniej życie ich rówieśników.

Komisarz Alex

komisarz

Głównym bohaterem tego, opartego na austriacko-niemieckim formacie „Komisarz Rex”, serialu jest pies policyjny. Szkolony jest na potrzeby łódzkiego wydziału zabójstw. Troje śledczych stara się rozwikłać niebezpieczne sprawy, a gdyby nie pomoc tytułowego Alexa, byłoby to niezwykle trudne. Sympatyczny i wierny pies będący najważniejszą postacią tej produkcji zwraca uwagę na trudną ścieżkę tresury psów policyjnych i ich niezwykłe umiejętności.

M jak miłość

m jak miłość maj 2018 655

Pomimo tego, że serial liczy sobie już wiele lat, historie w nim opowiadane nadążają za współczesnością. Także sposób realizacji i praca kamery są bardzo dobrze wykorzystane. Poznajemy w nim historię zwykłej polskiej rodziny Mostowiaków. Pełno tu miłości, rozwodów, chorób, wyjazdów i innych sytuacji codziennego życia. Każdy ma szansę zidentyfikować się z którymś z bohaterów, bo ilość pokazanych tu życiowych sytuacji jest imponująca.

ZOBACZ TEŻ  Seriale Polsat - 10 najlepszych produkcji Polsatu, które musisz zobaczyć

Najpopularniejsze seriale TVN

Na Wspólnej

nawspolnej

Jeden z najstarszych seriali TVN, a jednak ma rzeszę widzów, którzy nie wyobrażają sobie rozstania z lubianymi bohaterami. Opowiada on o losach mieszkańców ulicy Wspólnej w Warszawie, o ich troskach i szczęśliwych wydarzeniach, które mogą spotkać każdego człowieka. Bohaterów łączy przestrzeń życiowa, wszyscy sąsiedzi dobrze się znają i dlatego ich losy przeplatają się ze sobą z dużą łatwością.

Diagnoza

diagnoza

Rewelacyjny serial medyczny na zlecenie TVN, obsypana wieloma nagrodami z najwyższej półki. W planie były cztery sezony, więc na tym kończy się obserwowanie kryminalnej przeszłości bohaterów. Trzyma w napięciu do samego końca, bo wciąż pojawiają się jakieś odłamki z mrocznej przeszłości lub wydarzeń aktualnych. Poza tym pojawia się plejada gwiazd polskiego aktorstwa – tych z najwyższej półki. Tym razem akcja rozgrywa się w Rybniku, możemy obserwować wątki pracy górniczej i dialekt używany w tym regionie.

Pod powierzchnią

pod powierzchnia

Serial kryminalno obyczajowy, każdy z czworga znajomych ma jakąś mroczną tajemnicę z przeszłości. Kłamstwo nakręca kłamstwo, a to z kolei może doprowadzić do morderstwa.

Pisaliśmy o „Pod powierzchnią” tutaj

Druga szansa

druga szansa

W roli głównej występuje Małgorzata Kożuchowska odgrywająca rolę Moniki. Bohaterka jest bardzo znaną agentką i producentką filmową, która zostaje oskarżona o posiadanie i handel narkotykami, co jest oczywistą intrygą. To jednak nie koniec jej kłopotów.

Pułapka

Pułapka sezon 2
Źródło: TVN

Pierwszy odcinek serialu z Agatą Kuleszą w roli głównej był głośno zapowiadany i bardzo oczekiwany przez publiczność. To może dlatego po jego emisji nastąpiła fala hejtu? Jednak wielu widzów dało szansę drugiemu odcinkowi i już zostali do końca – produkcja przypadła im do gustu. Olga Sawicka ląduje w centrum wydarzeń kryminalnych, a do tego musi zmagać się ze swoją przeszłością, której nie jest świadoma.

Nasza recenzja serialu Pułapka sezon 1 / sezon 2

Chyłka

Serial TVN
Źródło: TVN

Serial oparty na bestsellerowych powieściach Remigiusza Mroza o ciętej prawniczce Joannie Chyłce. Pomimo tego, że świat prawniczy zdominowany jest przez mężczyzn, to ona zdaje się być w swoim żywiole walcząc z procedurami i paragrafami. Widzowie obserwują przygotowania do obrony trudnych i z góry wyglądających na przegraną sprawach.

Nasza recenzja Chyłki

Zakochani po uszy

Zakochani po uszy
Źródło: TVN

Bardzo nowocześnie realizowany codzienny serial, przy którego produkcji współpracuje TVN wraz z platformą Player. Innowacyjne jest tutaj zastosowanie InstaStories, pojawiających się w końcówce odcinka. Asia i Piotr poznali się na wakacjach, a ich miłość nie przetrwała próby czasu. Spotykają się po latach, a widzowie obserwują ich historie.

Najpopularniejsze seriale POLSAT

Przyjaciółki

przyjaciolki

Jest to serial obyczajowy opowiadający o losach czterech koleżanek, które znają się jeszcze z czasów licealnych. Każda z nich jest zupełnie inna i zmaga się z odmiennymi problemami. Licząc na swoje wsparcie zmagają się z każdym nowym wyzwaniem życiowym. Przedstawione tu przypadki są bardzo schematyczne i ogólne, ale dzięki nim tak wiele kobiet odnajduje w nich siebie i z wypiekami na twarzy śledzi kolejne poczynania głównych bohaterek.

W rytmie serca

zawsze warto

W tym serialu znowu pojawia się wątek lekarza, jako głównego bohatera. Produkcja należy do gatunku kryminalno-obyczajowego. Widzowie poznają lekarza, który został zwolniony z prestiżowego szpitala. W związku z zaistniałą sytuacją postanawia ratować świat i chce wziąć udział w projekcie Lekarze bez granic. Przed wyjazdem udaje się do Kazimierza Dolnego, gdzie czekają go demony przeszłości i dwie kobiety.

Zawsze warto

polskie seriale - zawsze warto

Jest to serial o każdej kobiecie i o tym, że solidarność pomiędzy przedstawicielami płci pięknej ma w sobie niezwykłą moc sprawczą. Każda z bohaterek jest przedstawicielką innej klasy społecznej i boryka się z innymi problemami, ma w sobie siłę i determinację, a dodatkowo wsparcie innych kobiet z własnego otoczenia.

Świat według Kiepskich

polski serial świat według kiepskich
Świat według Kiepskich – fot.: Polsat

Pamięta jeszcze lata 90., bo pojawił się w telewizji na wiosnę 1999 roku. Jest to serial wymyślony przez Polaków, jego inspiracje to amerykański „Świat według Bundych” i piętro kamienicy wrocławskiego „Trójkąta Bermudzkiego”, w której toaleta była wspólna dla wszystkich użytkowników danego poziomu. Bazą dla każdego scenariusza były historie zasłyszane na korytarzach, ale nie brak tu i fantastyki. To najdłużej emitowany serial w Polsce. Czy jeśli myślimy „polskie seriale”, to przychodzi nam na myśl Świat według Kiepskich?

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale psychologiczne Netflixa - na drodze do zrozumienia

Policjantki i policjanci

policjanci i policjantki

Wrocław. Komisariat policji. To realia emitowanego od 2014 roku serialu na Polsacie. Początkowo widzowie poznali czworo bohaterów, ale z biegiem czasu pojawiało się ich więcej. Sytuacje pokazana w tej produkcji są codziennymi wydarzeniami, z którymi spotyka się miejski patrol, a także policjanci na komendzie. Praca nie zawsze jest efektowna, ale bardzo potrzebna.

Sprawiedliwi wydział kryminalny

polski serial sprawiedliwi wydział kryminalny

Realizowany jest przez tę samą ekipę, co „Policjantki i policjanci”. Ten serial fabularny dotyczy jednak pracowników wydziału dochodzeniowo-śledczego, a przez to sprawy przez nich badane są dużo ciekawsze i skomplikowane. Tutaj także akcja rozgrywa się we Wrocławskiej rzeczywistości, tak dobrze znanej reżyserowi.

Pierwsza miłość

polskie seriale - pierwsza miłość
Pierwsza Miłość – fot.: Polsat

Kolejny serial, którego akcja toczy się na ulicach Wrocławia, ale dodatkowo część scen jest kręcona na wsi w Wadlewie. Opowiada o losach typowych polskich rodzin i ich codziennym zmaganiem się z rzeczywistością. Historie smutne przeplatane są radosnymi wydarzeniami, które mogą się wydarzyć w życiu każdego człowieka. Wiele osób poszukuje rozwiązań dla swoich życiowych dylematów, a śledzenie poczynań bohaterów tego serialu może stanowić inspirację dla widzów.

Polskie seriale na Netflixie

Rojst 97′

Rojst
Źródło: Antyradio

Podczas powodzi stulecia w lesie odnalezione zostaje kolejne ciało. Razem ze zwłokami na światło dzienne wypływa korupcja i liczne przekręty z lat 90. Inspektorka policji Anna Jass zaczyna jednak podejrzewać, że wał nie pękł w naturalny sposób, a za zwłokami stoi większy sekret. Śledczy muszą zmierzyć się nie tylko z zagadką śmierci, ale też długo skrywanymi tajemnicami z czasów II Wojny Światowej.

Prokurator

prokurator pl
Doświadczony i nieco staroświecki prokurator wraz z młodym i porywczym policjantem łączą siły, by wspólnie rozwiązywać zagadki kryminalne. Brzmi znajomo, prawda? Polski Sherlock i Watson zmagają się na rodzimym podwórku z morderstwami, tajemnicami i łamigłówkami do rozwiązania. Serial składa się z dziesięciu odcinków, a każdy opowiada o innej sprawie, którą dwójka mężczyzn się zajmuje i stara rozwiązać.

Otwórz oczy

otworz oczy maria wawreniuk michal sikorski kaludia koscista wojciech dolatowski
fot. Netflix

Dziewczyna budzi się w dziwnym pomieszczeniu. Niczego nie pamięta, jednak głos z głośnika mówi jej, że nazywa się Julia i znajduje się w klinice leczenia zaburzeń pamięci „Druga Szansa”. Nic ani nikt nie tłumaczy, jak i dlaczego się tu znalazła, a ona sama nie potrafi nawet rozpoznać swojej twarzy w lustrze. Zaczyna podejrzewać, że jej opiekunowie i ona sama, nie są tymi, za których się uważają.

Znaki

znaki
Ciche i spokojne Góry Sowie skrywają w sobie wiele tajemnic. Nowy komendant policji musi zburzyć tę sielankę, by rozwiązać sprawę morderstwa młodej kobiety. Zbrodnia ta łudząco przypomina nierozwianą sprawę sprzed dziesięciu lat. Policjanci próbują zachować to w tajemnicy, jednak jest to tylko kolejna warstwa sekretów, które ciągną się od lat w mieście i tylko dogrzebanie się do ich wnętrza może rozwikłać zbrodnię.

Zbrodnia

zbrodnia

W nadbałtyckim miasteczku nie można nie żyć spokojnie. Tu cisza sama roztacza się nad mieszkańcami wiodącymi harmonijne życie. Nic jednak nie może trwać wiecznie wkrótce malownicze krajobrazy zostają umazane krwią. Policjanci muszą jak najszybciej odnaleźć mordercę i zatrzymać niebezpieczną serię zabójstw, które wprowadzają do domów strach i cierpienie.

Sexify

seriale podobne do sexify
fot. Netflix

Trzy przyjaciółki chcą wygrać w konkursie technologicznym. Wpadają na pomysł stworzenia aplikacji, która zrewolucjonizuje życie erotyczne kobiet. Mają jednak nikłą wiedzę na ten temat, więc stawiają na eksperymenty i doświadczenia, dzięki którym usprawnią działanie aplikacji. Od podróży do seks-shopu aż po targi seks-gadżetów śledzimy starania przyjaciółek w zdobywaniu wiedzy oraz poszukiwania testerek aplikacji.

Ultraviolet

ultraviolet

Ola jest świadkiem jak ktoś spada z mostu. Policja twierdzi jednak, że było to samobójstwa i umarza śledztwo. Zdenerwowana działaniami policjantów dziewczyna postanawia dołączyć do internetowej grupy detektywów-amatorów, którzy za pomocą technologii i wiedzy własnej rozwiązują różne zbrodnie i kryminalne zagadki. Przy okazji nawiązują między sobą nietypowe znajomości, które mogą mieć wpływ na ich działania.

1983

1983 netflix polen 1 810x456 1

Pozycja zdecydowanie dla osób lubiących gdybanie i historię alternatywną! Ten mroczny thriller przedstawia nam wizję historii „a co gdyby…?”. Śledzimy poczynania studenta prawa i oficera śledczego, którzy odkrywają spisek napędzający od lat tyranię w Polsce. Razem z nimi mamy okazję zanurzyć się w sieć tajemnic i sekretów wojskowych i państwowych, które drastycznie zmieniają obraz ich świata.

W głębi lasu

w glebi lasu

Polskie seriale zdecydowanie lubią się z tematyką kryminalną. Kolejny na liście tytuł opowiada o morderstwie, które każe bohaterom powrócić do sprawy zaginięcia sprzed 25 lat. Wtedy zaginęła siostra słynnego warszawskiego prokuratora oraz jej obozowy kolega. Na jaw wychodzą nowe dowody, a ponowne przesłuchania świadków wyjawiają pewne nieścisłości w ich zeznaniach i aktywują nowe wspomnienia.

Archiwista

archiwista henryktalar7

Doświadczony policyjny archiwista za cel stawia sobie rozwiązanie umorzonych spraw sprzed lat zanim przejdzie na emeryturę. Z pomocą przychodzi mu młoda i ambitna policjantka, która ma większe pole manewru niż mężczyzna. Gdy dokopują się do coraz dziwniejszych akt, na drodze stają im ludzie, którzy niekoniecznie chcą, aby zostały one rozwiązane.

Polskie seriale – podsumowanie

Polskie seriale telewizyjne i te do znalezienia na platformach streamingowych to oferta niezwykle bogata. W ofercie można znaleźć rewelacyjne superprodukcje godne rynku światowego jak i proste seriale obyczajowe, które odpowiadają gustom wielu polskich widzów. Chętnie śledzimy poczynania głównych bohaterów, z jednej strony poznając te aspekty życia, do których zwykły człowiek nie ma dostępu. Z drugiej jednak patrzymy z boku na codzienne życie zwykłych, przeciętnych ludzi i uczymy się od nich wytrwałości, bądź nie popełniania tych samych błędów, które już ktoś kiedyś popełnił i mogliśmy zaobserwować tego konsekwencje.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

8 komentarzy

 1. monika9696

  mnie się spodobał „Selfie po polsku” , bardzo zabawny polski serial, takiej fajnej komedii brakowało do tej pory! 😀

  Odpowiedz
  • damanatronie

   zgodze sie, te super aktorki no i panowie…megaa przystojni 😀 do tego super smieszne żarty, no polecam też! xD

   Odpowiedz
  • Magdalena Bród

   A na jakim kanale ten serial był emitowany?

   Odpowiedz
 2. vodsfera

  ciekawy materiał

  Odpowiedz
 3. Filmomaniacy

  11 lat! Tyle czasu czekaliśmy na kolejną odsłonę produkcji opartej na komiksach Alberta Uderzo i Rene Goscinnego. Asteriks i Obeliks: Imperium smoka wracają do gry. Do Galii wraz z wiernym ochroniarzem i fenickim kupcem przyjeżdża księżniczka Sass-Yi. Spotkanie z nieustraszonymi, choć dość niezdarnymi bohaterami jest dla niej ostatnią deską ratunku. W wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez zdradzieckiego księcia do niewoli trafia jej matka. Kobieta chce, żeby wojownicy zawalczyli o sprawiedliwość.

  Odpowiedz
 4. https://lookaj.com.pl/

  Osobiście polecam polskie seriale – są super

  Odpowiedz
 5. MałaSyrenka

  Fajna lista, od siebie mogę polecić też Mała Syrenka

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.