Najpopularniejsze polskie seriale – 21 propozycji

19 maja 2020 | Rankingi seriali, Rankingi seriali wg krajów

j

Polskie seriale od zawsze biły rekordy popularności wśród Polaków. Odcinki są zazwyczaj krótsze niż film, więc można zasiąść do nich o dowolnej porze, jednak postacie są lepiej zarysowane, dzięki czemu łatwiej się z nimi utożsamić i widzowie chętniej śledzą ich losy. Oto najpopularniejsze polskie seriale emitowane na naszych rodzimych kanałach telewizyjnych. Niektóre z nich mocno wpisały się w ramówki i nieustannie towarzyszą od lat. Inne, te nowe podbijają serca widzów i powstają kolejne serie oparte na tych samych schematach.

Najpopularniejsze polskie seriale TVP

Rodzinka.pl

rodzinka
źródło: vod tvp

Jak wygląda życie współczesnej polskiej rodziny? Młodzi rodzice i troje synów – to przepis na ekstremalne życie. Serial, oparty na kanadyjskim „Les Parent”, składa się z pojedynczych gagów, a Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Karolak świetnie sprawdzili się jako młodzi rodzice. Ostatni odcinek został wyemitowany 3 maja 2020 roku, ku zdziwieniu i rozpaczy przywiązanych do rodziny Boskich Polaków.

O mnie się nie martw

o mnie sie nie martw
Rozrywka – Dziennik

Pojawił się w ramówce w 2014 roku, a widzowie tak się zaprzyjaźnili z bohaterami, że nadal jest on emitowany. Joanna Kulig wcieliła się w rolę Igi Małeckiej, szalonej dziewczyny, która daleka jest od wyznawania zasady „najpierw pomyśl, potem zrób”. Trudne problemy społeczno-obyczajowe pokazano tu w przystępny sposób, a serial sprawia wrażenie ciepłego i pełnego poczucia humoru.

Ojciec Mateusz

mateusz

Jeden z pierwszych współczesnych, fabularnych seriali detektywistycznych w Polsce. Historia dzieje się w Sandomierzu i wiele osób ogląda go właśnie z tego względu. Scenariusz oparty został na włoskim „Don Matteo”, ale polscy aktorzy i doskonała muzyka Michała Lorenza podbiły serca widzów. Tytułowy Ojciec Mateusz to ksiądz, który pomaga policji w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Jedną z najlepszych kreacji jest gospodyni Ojca Mateusza – Natalia (Kinga Preis), niezwykle energiczna postać, która wprowadza ogromne dawki dobrego humoru.

Ranczo

Ranczo
Plotek

W tym serialu widzowie poznają losy całej wsi. Wilkowyje, bo tak się ona nazywa, to typowa polska miejscowość. Pojawienie się młodej Amerykanki polskiego pochodzenia zaburza spokój tego miejsca i generuje coraz to nowe sytuacje konfliktowe. Można z łatwością znaleźć powiązania z jednym z najstarszych literackich dzieł polskich, z „Krótką rozprawą między trzema osobami, Panem, Wójtem i Plebanem”, w którym Rej posłużył się dialogami. Tutaj rolę pana przyjmuje Lucy, a wójt i pleban to bracia bliźniacy, w których role wciela się Cezary Żak.

Wojenne dziewczyny

wojenne dziewczyny

Powstał na fali popularności innego polskiego serialu opowiadającego o II Wojnie Światowej „Czas honoru”. Tym razem opowiedziana została historia młodych dziewczyn, którym przyszło rozpoczynać swoje dorosłe życie w tak trudnym okresie historycznym. Poznajemy ich codzienne dylematy, odważne decyzje i biorą udział w akcjach dywersyjnych, które mogą je kosztować życie. To świetna propozycja dla osób wkraczających w dwudziesty rok życia, by mogli zobaczyć, jak wyglądało dawniej życie ich rówieśników.

Komisarz Alex

komisarz

Głównym bohaterem tego, opartego na austriacko-niemieckim formacie „Komisarz Rex”, serialu jest pies policyjny. Szkolony jest na potrzeby łódzkiego wydziału zabójstw. Troje śledczych stara się rozwikłać niebezpieczne sprawy, a gdyby nie pomoc tytułowego Alexa, byłoby to niezwykle trudne. Sympatyczny i wierny pies będący najważniejszą postacią tej produkcji zwraca uwagę na trudną ścieżkę tresury psów policyjnych i ich niezwykłe umiejętności.

ZOBACZ TEŻ  Najwięksi serialowi podrywacze

M jak miłość

m jak miłość maj 2018 655

Pomimo tego, że serial liczy sobie już wiele lat, historie w nim opowiadane nadążają za współczesnością. Także sposób realizacji i praca kamery są bardzo dobrze wykorzystane. Poznajemy w nim historię zwykłej polskiej rodziny Mostowiaków. Pełno tu miłości, rozwodów, chorób, wyjazdów i innych sytuacji codziennego życia. Każdy ma szansę zidentyfikować się z którymś z bohaterów, bo ilość pokazanych tu życiowych sytuacji jest imponująca.

Najpopularniejsze seriale TVN

Na Wspólnej

nawspolnej

Jeden z najstarszych seriali TVN, a jednak ma rzeszę widzów, którzy nie wyobrażają sobie rozstania z lubianymi bohaterami. Opowiada on o losach mieszkańców ulicy Wspólnej w Warszawie, o ich troskach i szczęśliwych wydarzeniach, które mogą spotkać każdego człowieka. Bohaterów łączy przestrzeń życiowa, wszyscy sąsiedzi dobrze się znają i dlatego ich losy przeplatają się ze sobą z dużą łatwością.

Diagnoza

diagnoza

Rewelacyjny serial medyczny na zlecenie TVN, obsypana wieloma nagrodami z najwyższej półki. W planie były cztery sezony, więc na tym kończy się obserwowanie kryminalnej przeszłości bohaterów. Trzyma w napięciu do samego końca, bo wciąż pojawiają się jakieś odłamki z mrocznej przeszłości lub wydarzeń aktualnych. Poza tym pojawia się plejada gwiazd polskiego aktorstwa – tych z najwyższej półki. Tym razem akcja rozgrywa się w Rybniku, możemy obserwować wątki pracy górniczej i dialekt używany w tym regionie.

Pod powierzchnią

pod powierzchnia

Serial kryminalno obyczajowy, każdy z czworga znajomych ma jakąś mroczną tajemnicę z przeszłości. Kłamstwo nakręca kłamstwo, a to z kolei może doprowadzić do morderstwa.

Pisaliśmy o „Pod powierzchnią” tutaj

Druga szansa

druga szansa

W roli głównej występuje Małgorzata Kożuchowska odgrywająca rolę Moniki. Bohaterka jest bardzo znaną agentką i producentką filmową, która zostaje oskarżona o posiadanie i handel narkotykami, co jest oczywistą intrygą. To jednak nie koniec jej kłopotów.

Pułapka

Pułapka sezon 2
Źródło: TVN

Pierwszy odcinek serialu z Agatą Kuleszą w roli głównej był głośno zapowiadany i bardzo oczekiwany przez publiczność. To może dlatego po jego emisji nastąpiła fala hejtu? Jednak wielu widzów dało szansę drugiemu odcinkowi i już zostali do końca – produkcja przypadła im do gustu. Olga Sawicka ląduje w centrum wydarzeń kryminalnych, a do tego musi zmagać się ze swoją przeszłością, której nie jest świadoma.

Nasza recenzja serialu Pułapka sezon 1 / sezon 2

Chyłka

Serial TVN
Źródło: TVN

Serial oparty na bestsellerowych powieściach Remigiusza Mroza o ciętej prawniczce Joannie Chyłce. Pomimo tego, że świat prawniczy zdominowany jest przez mężczyzn, to ona zdaje się być w swoim żywiole walcząc z procedurami i paragrafami. Widzowie obserwują przygotowania do obrony trudnych i z góry wyglądających na przegraną sprawach.

Nasza recenzja Chyłki

Zakochani po uszy

Zakochani po uszy
Źródło: TVN

Bardzo nowocześnie realizowany codzienny serial, przy którego produkcji współpracuje TVN wraz z platformą Player. Innowacyjne jest tutaj zastosowanie InstaStories, pojawiających się w końcówce odcinka. Asia i Piotr poznali się na wakacjach, a ich miłość nie przetrwała próby czasu. Spotykają się po latach, a widzowie obserwują ich historie.

Najpopularniejsze seriale POLSAT

Przyjaciółki

przyjaciolki

Jest to serial obyczajowy opowiadający o losach czterech koleżanek, które znają się jeszcze z czasów licealnych. Każda z nich jest zupełnie inna i zmaga się z odmiennymi problemami. Licząc na swoje wsparcie zmagają się z każdym nowym wyzwaniem życiowym. Przedstawione tu przypadki są bardzo schematyczne i ogólne, ale dzięki nim tak wiele kobiet odnajduje w nich siebie i z wypiekami na twarzy śledzi kolejne poczynania głównych bohaterek.

ZOBACZ TEŻ  Pod powierzchnią - będzie 2. sezon

W rytmie serca

zawsze warto

W tym serialu znowu pojawia się wątek lekarza, jako głównego bohatera. Produkcja należy do gatunku kryminalno-obyczajowego. Widzowie poznają lekarza, który został zwolniony z prestiżowego szpitala. W związku z zaistniałą sytuacją postanawia ratować świat i chce wziąć udział w projekcie Lekarze bez granic. Przed wyjazdem udaje się do Kazimierza Dolnego, gdzie czekają go demony przeszłości i dwie kobiety.

Zawsze warto

polskie seriale - zawsze warto

Jest to serial o każdej kobiecie i o tym, że solidarność pomiędzy przedstawicielami płci pięknej ma w sobie niezwykłą moc sprawczą. Każda z bohaterek jest przedstawicielką innej klasy społecznej i boryka się z innymi problemami, ma w sobie siłę i determinację, a dodatkowo wsparcie innych kobiet z własnego otoczenia.

Świat według Kiepskich

polski serial świat według kiepskich
Świat według Kiepskich – fot.: Polsat

Pamięta jeszcze lata 90., bo pojawił się w telewizji na wiosnę 1999 roku. Jest to serial wymyślony przez Polaków, jego inspiracje to amerykański „Świat według Bundych” i piętro kamienicy wrocławskiego „Trójkąta Bermudzkiego”, w której toaleta była wspólna dla wszystkich użytkowników danego poziomu. Bazą dla każdego scenariusza były historie zasłyszane na korytarzach, ale nie brak tu i fantastyki. To najdłużej emitowany serial w Polsce. Czy jeśli myślimy „polskie seriale”, to przychodzi nam na myśl Świat według Kiepskich?

Policjantki i policjanci

policjanci i policjantki

Wrocław. Komisariat policji. To realia emitowanego od 2014 roku serialu na Polsacie. Początkowo widzowie poznali czworo bohaterów, ale z biegiem czasu pojawiało się ich więcej. Sytuacje pokazana w tej produkcji są codziennymi wydarzeniami, z którymi spotyka się miejski patrol, a także policjanci na komendzie. Praca nie zawsze jest efektowna, ale bardzo potrzebna.

Sprawiedliwi wydział kryminalny

polski serial sprawiedliwi wydział kryminalny

Realizowany jest przez tę samą ekipę, co „Policjantki i policjanci”. Ten serial fabularny dotyczy jednak pracowników wydziału dochodzeniowo-śledczego, a przez to sprawy przez nich badane są dużo ciekawsze i skomplikowane. Tutaj także akcja rozgrywa się we Wrocławskiej rzeczywistości, tak dobrze znanej reżyserowi.

Pierwsza miłość

polskie seriale - pierwsza miłość
Pierwsza Miłość – fot.: Polsat

Kolejny serial, którego akcja toczy się na ulicach Wrocławia, ale dodatkowo część scen jest kręcona na wsi w Wadlewie. Opowiada o losach typowych polskich rodzin i ich codziennym zmaganiem się z rzeczywistością. Historie smutne przeplatane są radosnymi wydarzeniami, które mogą się wydarzyć w życiu każdego człowieka. Wiele osób poszukuje rozwiązań dla swoich życiowych dylematów, a śledzenie poczynań bohaterów tego serialu może stanowić inspirację dla widzów.

Polskie seriale – podsumowanie

Polskie seriale telewizyjne to oferta niezwykle bogata. W ofercie można znaleźć rewelacyjne superprodukcje godne rynku światowego jak i proste seriale obyczajowe, które odpowiadają gustom wielu polskich widzów. Chętnie śledzimy poczynania głównych bohaterów, z jednej strony poznając te aspekty życia, do których zwykły człowiek nie ma dostępu. Z drugiej jednak patrzymy z boku na codzienne życie zwykłych, przeciętnych ludzi i uczymy się od nich wytrwałości, bądź nie popełniania tych samych błędów, które już ktoś kiedyś popełnił i mogliśmy zaobserwować tego konsekwencje.

3 komentarze

 1. monika9696

  mnie się spodobał „Selfie po polsku” , bardzo zabawny polski serial, takiej fajnej komedii brakowało do tej pory! 😀

  Odpowiedz
  • damanatronie

   zgodze sie, te super aktorki no i panowie…megaa przystojni 😀 do tego super smieszne żarty, no polecam też! xD

   Odpowiedz
  • Magdalena Bród

   A na jakim kanale ten serial był emitowany?

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.

Przeczytaj również

Polecamy

Popularne teraz

Ostatnie komentarze

Serialowy – Twoje centrum serialowe

Na portalu serialowy.pl recenzujemy najlepsze seriale, które emitowane są w telewizji i na portalach streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy HBO GO. Najlepsze seriale to według naszej redakcji nie tylko te, które pokazują coś nowego, czego w telewizji jeszcze nie było, ale również stare hity oraz emitowane do dziś seriale w dawnym stylu, jak chociażby Chirurdzy.

Oprócz recenzowania seriali publikujemy również newsy i rankingi, dzięki czemu nasi czytelnicy mogą się zorientować, które seriale są najlepsze. Serialowy.pl to portal o serialach stworzony przez ich pasjonatów, oglądających seriale nałogowo. Zapraszamy tu i na Facebooka!

Polecamy

Instagram