Seriale wojenne – 5 propozycji, które warto znać

Seriale wojenne wielu osobom przypadają do gustu, gdyż nie tylko można dowiedzieć się więcej o historii, ale również wczuć się w trudne położenie głównych bohaterów. Seriale o wojnie dotyczą głównie czasów I i II wojny światowej, jednak można znaleźć również propozycje, które odnoszą się do czasów Powstania Wielkanocnego w Wielkiej Brytanii czy rewolucji lutowej i październikowej w Rosji. Również w Polsce kręci się wiele takich produkcji i taka propozycja również znajdzie się w naszym zestawieniu 5 najlepszych seriali wojennych.

Rebellion – historia Powstania Wielkanocnego

Seriale wojenne - Rebellion

Naszą pierwszą propozycją dla miłośników gatunku jest Rebellion. To serial, który przedstawia dramatyczne wydarzenia związane z wybuchem Powstania Wielkanocnego w 1916 r. Historia trzech kobiet wplątanych w bieg historii jest niezwykle wciągająca. Serial jest typowo kobiecy z wątkami politycznymi związanymi z próbą wyzwolenia Irlandii spod panowania brytyjskiego. Dramatyczne losy nie pozostawią żadnego widza obojętnym. W serialu można podziwiać nie tylko doskonałe kostiumy, ale również kreacje aktorskie. W serialu wystąpili między innymi: Brian Gleeson, Sarah Greene, Charlie Murphy i Tom Turner. Można go w całości zobaczyć na platformie Netflix.

Seriale wojenne Charite i Charite na wojnie – niemieckie spojrzenie na II wojnę światową

Serial Charite

Wart uwagi jest również serial Charite i jego kontynuacja Charite na wojnie. Pierwsza część opowiada o berlińskim szpitalu, który na przełomie XIX i XX wieku uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach, które miały wpływ na późniejszą historię świata, jak odkrycie szczepionek, a także rozwój eugeniki, która doprowadziła do eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej. Druga część serialu to Charite na wojnie, zatem opowiada już o latach 40-tych XX wieku. Możemy zatem zobaczyć, jak pracownicy szpitala radzili sobie z krwawymi rezultatami działań wojennych, a także jak przebiegały nazistowskie praktyki medyczne, w tym eugeniczne. Jak wiadomo niemieccy lekarze i profesorowie wykorzystywali ciała ofiar obozów i więźniów skazanych na karę śmierci do eksperymentów medycznych, a ich szczotki do niedawna znajdowały sie jeszcze na uniwersytetach. Szczątki ofiar z których preparaty wykonywał Herman Stieve – profesor anatomii berlińskiego szpitala, zostały pochowane dopiero w 2019 roku. Serial dostępny jest na platformie Netflix. Te seriale wojenne warto obejrzeć jeden za drugim, ale nie jest to konieczne.

ZOBACZ TEŻ  Seriale historyczne - TOP 16

W czasach wojny – hiszpańskie pielęgniarki w czasach powojennych

Serial W czasach wojny

Serial „W czasach wojny” opowiada o hiszpańskich pielęgniarkach, które postanawiają otworzyć szpital dla żołnierzy walczących na wojnie. Akcja rozgrywa się w 1921 roku, czyli w czasach wojny domowej w Hiszpanii, już po I wojnie światowej. Można zatem poznać historię Maroka Hiszpańskiego, która nie jest znana większości osób, które nie interesują się historią. Wojna o Riff była niezwykle krwawa, jednak „W czasach wojny” zawiera przede wszystkim wątki o miłości i przyjaźni w trudnych czasach. Serial dostępny jest na platformie Netflix.

Droga przez mękę – ekranizacja powieści Aleksieja Tołstoja

serial wojenny droga przez mękę

Wśród seriali wojennych można również polecić rosyjski miniserial „Droga przez mękę”. Ukazuje drogę inteligencji rosyjskiej do rewolucji. jest doskonałą ekranizacją powieści Aleksieja Tołstoja i na pewno pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników rosyjskiego kina. Serial został zrealizowany z dużym rozmachem. Można przekonać się w jaki sposób Armia Czerwona doszła do władzy.

Czas honoru – polski serial o „Cichociemnych”

seriale wojenne - Czas honoru

Naszą ostatnią propozycją dla miłośników seriali wojennych jest „Czas honoru”. Ta polska produkcja cieszyła się dużą popularnością, a obecnie serial można zobaczyć na platformie VOD. To historia „Cichociemnych” skoczków zrzuconych na tereny Polskie w 1941 roku, czyli żołnierzy polskich szkolonych w Szkocji. Poznajemy ich losy aż do czasów powojennych i walki partyzanckiej. Serial w TVP 2 cieszył się dużą popularnością.

Seriale wojenne

Jest wiele ciekawych produkcji o wojnach, seriale wojenne to tylko jedne z nich. Niewątpliwie walory edukacyjne są ważnym elementem każdej z nich. To historia pokazana w przystępny sposób. Nie zawsze można się z nich uczyć historii, ale zawsze jest to w jakiś sposób nakreślenie przeszłości.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

3 komentarze

 1. bbc

  W latach 90. polska TV nadawała fabularny serial angielski o lotnikach z czasów Bitwy o Anglię, który u nas wyświetlany był pod tytułem „Eskadra Szerszeni”. Pokazywany był tylko 1 sezon i nie wiem, czy dlatego, że więcej nie było, czy dlatego, że nasza TV więcej nie kupiła. Ale, co dziwniejsze, w ogóle nie mogę trafić na ten serial w sieci. Nawet na informację o nim. Może dlatego, że pewnie jego oryginalny tytuł był zupełnie inny.
  Serial wydał mi się o tyle ciekawy, że były tam jakieś odniesienia do Polski, a poza tym pokazywał życie lotników dalekie od bohaterskiego stereotypu.
  Myślałem, że może tu trafię na wzmiankę o nim.

  Odpowiedz
  • Dana

   ,,Piece of Cake,,. Może to o ten serial chodzi?

   Odpowiedz
 2. Wuyjgffkf

  Nie pokazują potomów celebrytów jak zabijali dzzieci w celach ,jak na uroczystościach w pałacach aktorzy gwałcą dzieci a potem je zabijają razem z Hitlerowcami ,a potem razem ze Stalinowcami,niech ktoś kurwa zrobi film prawdziwy i się nie boi tego kurwa nagrać ,bo was kurwy zajebane przed śmiercią zabijemy ,to będzie odwet za to co naszym dziadkom zrobiliście ,wy zabijaliście nam dzieci to my wam teraz zabijemy skurwysyny śmierdzoce szmelce.!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.