w , ,

Seriale wojenne – 5 propozycji, które warto znać

w czasach wojny 732x412

Seriale wojenne wielu osobom przypadają do gustu, gdyż nie tylko można dowiedzieć się więcej o historii, ale również wczuć się w trudne położenie głównych bohaterów. Seriale o wojnie dotyczą głównie czasów I i II wojny światowej, jednak można znaleźć również propozycje, które odnoszą się do czasów Powstania Wielkanocnego w Wielkiej Brytanii czy rewolucji lutowej i październikowej w Rosji. Również w Polsce kręci się wiele takich produkcji i taka propozycja również znajdzie się w naszym zestawieniu 5 najlepszych seriali wojennych.

Rebellion – historia Powstania Wielkanocnego

rebellion

Naszą pierwszą propozycją dla miłośników gatunku jest Rebellion. To serial, który przedstawia dramatyczne wydarzenia związane z wybuchem Powstania Wielkanocnego w 1916 r. Historia trzech kobiet wplątanych w bieg historii jest niezwykle wciągająca. Serial jest typowo kobiecy z wątkami politycznymi związanymi z próbą wyzwolenia Irlandii spod panowania brytyjskiego. Dramatyczne losy nie pozostawią żadnego widza obojętnym. W serialu można podziwiać nie tylko doskonałe kostiumy, ale również kreacje aktorskie. W serialu wystąpili między innymi: Brian Gleeson, Sarah Greene, Charlie Murphy i Tom Turner. Można go w całości zobaczyć na platformie Netflix.

Seriale wojenne Charite i Charite na wojnie – niemieckie spojrzenie na II wojnę światową

charite1

Wart uwagi jest również serial Charite i jego kontynuacja Charite na wojnie. Pierwsza część opowiada o berlińskim szpitalu, który na przełomie XIX i XX wieku uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach, które miały wpływ na późniejszą historię świata, jak odkrycie szczepionek, a także rozwój eugeniki, która doprowadziła do eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej. Druga część serialu to Charite na wojnie, zatem opowiada już o latach 40-tych XX wieku. Możemy zatem zobaczyć, jak pracownicy szpitala radzili sobie z krwawymi rezultatami działań wojennych, a także jak przebiegały nazistowskie praktyki medyczne, w tym eugeniczne. Jak wiadomo niemieccy lekarze i profesorowie wykorzystywali ciała ofiar obozów i więźniów skazanych na karę śmierci do eksperymentów medycznych, a ich szczotki do niedawna znajdowały sie jeszcze na uniwersytetach. Szczątki ofiar z których preparaty wykonywał Herman Stieve – profesor anatomii berlińskiego szpitala, zostały pochowane dopiero w 2019 roku. Serial dostępny jest na platformie Netflix. Te seriale wojenne warto obejrzeć jeden za drugim, ale nie jest to konieczne.

W czasach wojny – hiszpańskie pielęgniarki w czasach powojennych

w czasach wojny 1 1024x576

Serial “W czasach wojny” opowiada o hiszpańskich pielęgniarkach, które postanawiają otworzyć szpital dla żołnierzy walczących na wojnie. Akcja rozgrywa się w 1921 roku, czyli w czasach wojny domowej w Hiszpanii, już po I wojnie światowej. Można zatem poznać historię Maroka Hiszpańskiego, która nie jest znana większości osób, które nie interesują się historią. Wojna o Riff była niezwykle krwawa, jednak “W czasach wojny” zawiera przede wszystkim wątki o miłości i przyjaźni w trudnych czasach. Serial dostępny jest na platformie Netflix.

Droga przez mękę – ekranizacja powieści Aleksieja Tołstoja

droga przez meke

Wśród seriali wojennych można również polecić rosyjski miniserial “Droga przez mękę”. Ukazuje drogę inteligencji rosyjskiej do rewolucji. jest doskonałą ekranizacją powieści Aleksieja Tołstoja i na pewno pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników rosyjskiego kina. Serial został zrealizowany z dużym rozmachem. Można przekonać się w jaki sposób Armia Czerwona doszła do władzy.

Czas honoru – polski serial o “Cichociemnych”

czashonoru

Naszą ostatnią propozycją dla miłośników seriali wojennych jest “Czas honoru”. Ta polska produkcja cieszyła się dużą popularnością, a obecnie serial można zobaczyć na platformie VOD. To historia “Cichociemnych” skoczków zrzuconych na tereny Polskie w 1941 roku, czyli żołnierzy polskich szkolonych w Szkocji. Poznajemy ich losy aż do czasów powojennych i walki partyzanckiej. Serial w TVP 2 cieszył się dużą popularnością.

Seriale wojenne

Jest wiele ciekawych produkcji o wojnach, seriale wojenne to tylko jedne z nich. Niewątpliwie walory edukacyjne są ważnym elementem każdej z nich. To historia pokazana w przystępny sposób. Nie zawsze można się z nich uczyć historii, ale zawsze jest to w jakiś sposób nakreślenie przeszłości.

Magdalena Bród

Napisane przez Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. W latach 90. polska TV nadawała fabularny serial angielski o lotnikach z czasów Bitwy o Anglię, który u nas wyświetlany był pod tytułem “Eskadra Szerszeni”. Pokazywany był tylko 1 sezon i nie wiem, czy dlatego, że więcej nie było, czy dlatego, że nasza TV więcej nie kupiła. Ale, co dziwniejsze, w ogóle nie mogę trafić na ten serial w sieci. Nawet na informację o nim. Może dlatego, że pewnie jego oryginalny tytuł był zupełnie inny.
    Serial wydał mi się o tyle ciekawy, że były tam jakieś odniesienia do Polski, a poza tym pokazywał życie lotników dalekie od bohaterskiego stereotypu.
    Myślałem, że może tu trafię na wzmiankę o nim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

love life 6 150x150

Love life – nowy serial od HBO już od 28 maja

obsesja zbrodni ill be gone in the dark serial dokumentalny hbo 7 1000 150x150

Obsesja zbrodni – nowy serial dokumentalny od 29 czerwca w HBO GO