Łomża - NaszeMiasto.pl

Najlepsze polskie seriale o prawnikach – Proszę wstać, sąd idzie!

Jakiś czas temu opublikowaliśmy zestawienie najlepszych amerykańskich produkcji prawniczych, wiec nastał czas na najlepsze polskie seriale o prawnikach! W naszym kraju również dramaty sądowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Co ciekawego zaobserwowałam, tworząc to zestawienie, to to, że we wszystkich przedstawionych produkcjach, pierwsze skrzypce grają kobiety. Powiem więcej, zawsze jest to silna osobowość, która mimo przeciwności idzie przez życie jak burza, przy okazji rozwiązując skomplikowane sprawy i rozkochując w sobie przystojnych prawników i nie tylko. Ciekawi, co to za postacie? No to więcej nie przedłużam i zapraszam do lektury!

Magda M (2005–2007)

magda m
teleman.pl

Ta seria to klasyka gatunku prawniczych seriali obyczajowych. Można go uznać za kultowy. Zgromadził on rzeszę wiernych fanów, którzy od lat domagają się powrotu Magdy M na ekrany. Za naciskiem fanów, seria była wielokrotnie remitowana, a sama aktorka grająca główną rolę – Joanna Brodzik – do tej pory zbiera plony popularności, jaką zdobyła wcielając się w rolę prawniczki i w wywiadach często nawiązuje do odgrywanej postaci. Magda Miłowicz to trzydziestoletnia, piękna prawniczka żyjąca w Warszawie. Doskonale radzi sobie w pracy, jednak w życiu prywatnym nie zawsze jest tak kolorowo (zapamiętajcie to zdanie, synonimiczne stwierdzenia będą pojawiały się przy prawie każdej omawianej serii). Magda M jest określana jako pierwsza polska nowoczesna feministka, ponieważ w serialu wielokrotnie przejawiają się elementy z życia wyzwolonej i niezależnej kobiety, a poza tym prawniczka udziela się społecznie w fundacji Femina, zajmującą się prawami kobiet.

Prawo Agaty (2012–2015)

prawo agaty
rozrywka.dziennik.pl

Agata Przybysz (w tej roli przezabawna Agnieszka Dygant) to trzydziestoparoletnia, atrakcyjna prawniczka, którą poznajemy w sytuacji, gdy traci pracę w koncernie ubezpieczeniowym i otwiera własną kancelarię. Sytuacja może przypominać Wam historię Ally Mc Beal i to słuszne nawiązanie, natomiast reszta historii nie jest już tak bardzo podobna. Podobnie jak Magada M, Agata nie ma partnera życiowego. Taka sytuacja martwi ojca Agaty i jej znajomych, lecz sama prawniczka zdaje się początkowo być ponad to. Wraz z rozwojem fabuły prawniczka zdobywa nie tylko doświadczenie zawodowe i umiejętności miękkie potrzebne do prowadzenia własnego biznesu, ale również i jej życie prywatne ulegnie ostatecznie poprawie. Ta seria obyczajowa to bardzo przyjazna oku produkcja i polecam ją szczególnie fanom prawniczego klimatu.

O mnie się nie martw (2014-)

o mnie sie nie martw
Rozrywka – Dziennik

Seria ta to przyjemna pozycja dla każdego, kto lubi lekkie propozycje. Opowiada o Idze Małeckiej, rozwódce, która ma dwójkę dzieci, ale żadnego wykształcenia. W tej roli wspaniała Joanna Kulig, dla której oglądałam ten serial. Oglądałam go również dla Pawła Domagały, grającego ojca dzieci Igi, który co prawda bardzo się stara, ale nie ma pieniędzy na alimenty. Obie postacie potrafią rozbawić człowieka do łez. Ale co to ma wszystko wspólnego z serialami prawniczymi. A już tłumaczę. Otóż Iga podejmuje pracę sprzątaczki w kancelarii prawniczej. W miarę rozwoju wydarzeń pracuje już tam w innym charakterze i pomaga prawnikom. Serię uwielbiam za humor oraz ciekawą postać Igi, która jest prostą kobietą, ale jak trzeba, potrafi kombinować, a do tego ma świetne podejście do ludzi.

Sędzia Anna Maria Wesołowska (2006–2011)

sedzia anna maria wesolowska
Fakt

Sędzia Anna Maria Wesołowska to seria wzorowana na niemieckiej produkcji. Całość fabuły rozgrywa się na sali sądowej, podczas przeprowadzania procesu nad jedną sprawą. O sprawiedliwości rozstrzyga niezastąpiona Sędzia Anna Maria Wesołowska, o której życiu nie wiemy zupełnie nic. Każdy odcinek tego paradokumentu stylizowanego na dramat sądowy (court show) dotyczy innej sprawy. W każdym epizodzie występują inni aktorzy i inny problem zostaje rozstrzygnięty. Sprawcą nigdy nie jest ten, kogo typujemy na początku, jednak w miarę rozwoju wydarzeń, dochodzą nowi świadkowie oraz poszlaki, które pozwalają szybko wydedukować, kto jest winny. Seria nie wydaje się specjalnie ambitna, lecz powinna spodobać się osobom lubiącym sądowy, poważny klimat. Dla dodania pikanterii powiem tylko, że aktorka grająca sędzinę, nie jest aktorką, lecz prawdziwym sędzią w spoczynku.

Chyłka: Zaginięcie (2019-)

chylka zaginiecie 1024x576
Łomża – NaszeMiasto.pl

Chyłka to najnowsza i moim zdaniem najlepsza propozycja w tym zestawieniu. Nie jest to również serial obyczajowy, który można oglądać z dzieckiem. Dostępny na platformie Player od 16 lat, będzie emitowany w TVN od 1 kwietnia. Serial powstał na podstawie powieści Remigiusza Mroza o tym samym tytule. Zapowiedziano wyprodukowanie drugiego sezonu przedstawiającego wydarzenia sprzed pierwszego sezonu. Ten kryminał opowiada o bezkompromisowej i agresywnej adwokat Joannie Chyłka, która zajmuje się sprawami z zakresu kryminalistyki. Magdalena Cielecka stworzyła taką postać, od której trudno oderwać wzrok. Momentami tak trudno, że zapomina się o innych postaciach. Na uznanie zasługuje również Filip Pławiak grający aplikanta pod skrzydłami Chyłki o imieniu Kordian „Zordon” Oryński. Aktora uwielbiam z Nielegalnych, a i tutaj się fantastycznie sprawdził w roli początkowo nieogarniętego studenta prawa. Serdecznie polecam serię nawet wybrednym. Nie zawiedziecie się.

Dodalibyście jakieś inne polskie serie prawnicze, czy przybijecie mi piątkę za znalezienie tych naj?

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.