Wrocław w kadrze – seriale kręcone we Wrocławiu

j

Autor: Redakcja

}

Data: 10 grudnia 2019

a

Kategorie: Publikacje

Mówi się o nim „Najbardziej filmowe miasto w Polsce”. Jego potencjał docenił sam Steven Spielberg, budując tu plan do swoich dwóch filmów – Lista Schindlera oraz Most szpiegów. Wrocław bardzo często gości na wielkim i małym ekranie, a ilość realizowanych tu produkcji jest naprawdę imponująca. Oprócz filmów powstają tu także liczne seriale. Oto kilka z nich.   

Pierwsza miłość

pierwsza miłość polsat
Źródło: Polsat

Chyba najpopularniejszy serial realizowany obecnie w Stolicy Dolnego Śląska. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest on tym, czym dla Sandomierza rozwiązujący kryminalne zagadki Ojciec Mateusz. Plenery takie jak wąskie uliczki niedaleko Rynku lub malowniczy Ostrów Tumski i gmach główny Uniwersytetu zapadły z pewnością w pamięć widzom emitowanego przez Polsat serialu. Niebanalna reklama i nowy, romantyczny wizerunek Wrocławia może zachęciły zakochane pary do spędzenia weekendu w Mieście Krasnali.

Świat według Kiepskich

świat według kiepskich
Źródło: Polsat

W kiepskim świecie, kiepskie sprawy… Nie wiele osób wie jednak, że perypetie zmagającego się z problemem wiecznego braku pracy dla ludzi z jego wykształceniem oraz największego fana piwa „Mocny Full” Ferdynanda Kiepskiego rozgrywają się w jednej z wrocławskich kamienic. Pierwotnie, najdłuższy polski sitcom realizowany był w mieszkaniu przy ulicy Podwale 69, a obecnie plan przeniesiony został do jednego ze studiów należących do grupy ATM. W pierwszych odcinkach serialu możemy nawet zobaczyć kilka ujęć przedstawiających ulicę Świdnicką oraz modernistyczny wieżowiec „Trzonolinowiec”.

Belfer

belfer 2
Źródło: Canal+

Budynek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej służył jako wnętrza dla drugiego sezonu kryminalnego serialu realizowanego przez Canal+. Wcielał się on w rolę elitarnego liceum, w którym pracę otrzymał bohater grany przez Macieja Stuhra. Oprócz budynku  znajdującego się na ul. Prusa zobaczymy Dworzec Świebodzki, plac Uniwersytecki, Halę Targową oraz panoramę miasta z dachu Hotelu Monopol.

ZOBACZ TEŻ  Kultowe polskie seriale, które zapisały się w pamięci i popkulturze

Stawka większa niż życie

stawka większa niż życie
Źródło: TVP

Ilość ujęć realizowanych w serialu o przygodach Hansa Klossa we Wrocławiu jest bardzo duża.  Nawiązująca do końca lat 30. architektura idealnie wpasowała się w klimat serialu. Mimo teatralnego charakteru Stawki… na ekranie zobaczyć można gmach Muzeum Narodowego, Teatr Lalek, czy Dworzec Główny. Pojawia się także Ostrów Tumski i liczne wille na osiedlach Borek i Biskupin. Ciekawostką jest, że w rolę młodych żołnierzy Hitlerjugend wcielili się uczniowie jednej z wrocławskich szkół podstawowych. 

Policjanci i policjantki, Dlaczego Ja?, Trudne Sprawy i inne…

trudne sprawy
Źródło: Polsat

Za sprawą Okiła Khamidowa Wrocław stał się prawdziwą stolicą paradokumentów. Realizowane są tu wszystkie produkcje tego typu, emitowane przez stację Polsat. Wzbudzające niemałe kontrowersje seriale paradokumentalne wykorzystują liczne plenery stolicy Dolnego Śląska i okolic. Dramaty takie jak romanse z tancerkami go-go, wzajemne trucie sąsiadów, liczne zdrady i inne trudne sprawy rozgrywają się na ulicach Wrocławia, a także w mieszkaniach wynajmowanych na potrzeby serialu.

W niektórych serialach pojawiają się wyłącznie krótkie epizody nagrywane we Wrocławiu. Należą do nich m.in. Licencja na wychowanie, Tancerze, Czterej pancerni czy Bodo.

A czy Wy znacie inne seriale zrealizowane we Wrocławiu? Podzielcie się w komentarzach!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze