w

Wrocław w kadrze – seriale kręcone we Wrocławiu

seriale kręcone we wrocławiu

Mówi się o nim „Najbardziej filmowe miasto w Polsce”. Jego potencjał docenił sam Steven Spielberg, budując tu plan do swoich dwóch filmów – Lista Schindlera oraz Most szpiegów. Wrocław bardzo często gości na wielkim i małym ekranie, a ilość realizowanych tu produkcji jest naprawdę imponująca. Oprócz filmów powstają tu także liczne seriale. Oto kilka z nich.   

Pierwsza miłość

pierwszamiloscostrow
Źródło: Polsat

Chyba najpopularniejszy serial realizowany obecnie w Stolicy Dolnego Śląska. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest on tym, czym dla Sandomierza rozwiązujący kryminalne zagadki Ojciec Mateusz. Plenery takie jak wąskie uliczki niedaleko Rynku lub malowniczy Ostrów Tumski i gmach główny Uniwersytetu zapadły z pewnością w pamięć widzom emitowanego przez Polsat serialu. Niebanalna reklama i nowy, romantyczny wizerunek Wrocławia może zachęciły zakochane pary do spędzenia weekendu w Mieście Krasnali.

Świat według Kiepskich

swiat wedlug kiepskich
Źródło: Polsat

W kiepskim świecie, kiepskie sprawy… Nie wiele osób wie jednak, że perypetie zmagającego się z problemem wiecznego braku pracy dla ludzi z jego wykształceniem oraz największego fana piwa „Mocny Full” Ferdynanda Kiepskiego rozgrywają się w jednej z wrocławskich kamienic. Pierwotnie, najdłuższy polski sitcom realizowany był w mieszkaniu przy ulicy Podwale 69, a obecnie plan przeniesiony został do jednego ze studiów należących do grupy ATM. W pierwszych odcinkach serialu możemy nawet zobaczyć kilka ujęć przedstawiających ulicę Świdnicką oraz modernistyczny wieżowiec „Trzonolinowiec”.

Belfer

belfer plan10
Źródło: Canal+

Budynek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej służył jako wnętrza dla drugiego sezonu kryminalnego serialu realizowanego przez Canal+. Wcielał się on w rolę elitarnego liceum, w którym pracę otrzymał bohater grany przez Macieja Stuhra. Oprócz budynku  znajdującego się na ul. Prusa zobaczymy Dworzec Świebodzki, plac Uniwersytecki, Halę Targową oraz panoramę miasta z dachu Hotelu Monopol.

Stawka większa niż życie

peron i dworca glownego pkp
Źródło: TVP

Ilość ujęć realizowanych w serialu o przygodach Hansa Klossa we Wrocławiu jest bardzo duża.  Nawiązująca do końca lat 30. architektura idealnie wpasowała się w klimat serialu. Mimo teatralnego charakteru Stawki… na ekranie zobaczyć można gmach Muzeum Narodowego, Teatr Lalek, czy Dworzec Główny. Pojawia się także Ostrów Tumski i liczne wille na osiedlach Borek i Biskupin. Ciekawostką jest, że w rolę młodych żołnierzy Hitlerjugend wcielili się uczniowie jednej z wrocławskich szkół podstawowych. 

Policjanci i policjantki, Dlaczego Ja?, Trudne Sprawy i inne…

trudnesprawy123
Źródło: Polsat

Za sprawą Okiła Khamidowa Wrocław stał się prawdziwą stolicą paradokumentów. Realizowane są tu wszystkie produkcje tego typu, emitowane przez stację Polsat. Wzbudzające niemałe kontrowersje seriale paradokumentalne wykorzystują liczne plenery stolicy Dolnego Śląska i okolic. Dramaty takie jak romanse z tancerkami go-go, wzajemne trucie sąsiadów, liczne zdrady i inne trudne sprawy rozgrywają się na ulicach Wrocławia, a także w mieszkaniach wynajmowanych na potrzeby serialu.

W niektórych serialach pojawiają się wyłącznie krótkie epizody nagrywane we Wrocławiu. Należą do nich m.in. Licencja na wychowanie, Tancerze, Czterej pancerni czy Bodo.

A czy Wy znacie inne seriale zrealizowane we Wrocławiu? Podzielcie się w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

itspony2 150x150

It’s Pony – nowa animacja od Nickelodeon!

disenchantment part 3 e1575998109359 150x150

Rozczarowani sezon 3. – zobaczcie pierwszą zapowiedź!