Najlepsze seriale medyczne wszech czasów – 36 propozycji

j
}

Data: 9 czerwca 2021

Seriale medyczne są obecnie szalenie popularne, można by im wręcz przypisać podgatunki – dramat, dokument, sci-fi – ale łączy je jedno – to, że spisane są losy głównych bohaterów z pacjentami, bohaterami zwykle „na chwile”. Do obu typów można się przywiązać.

Ostatnio mogliśmy oglądać w telewizji jednocześnie 3 polskie seriale medyczne. Do tego kilka zagranicznych. A ja poniżej prezentuję 36 z nich. Moim zdaniem – najlepszych. Kolejność przypadkowa.

Na początek, dla rozluźnienia:

Seriale medyczne

New Amsterdam (2018- )

New Amsterdam

Akcja serialu zaczyna się w momencie, gdy Max Goodwin zostaje nowym ordynatorem szpitala, o tytułowej nazwie, New Amsterdam. Podejmuje on walkę z wykorzystującym pacjentów systemem i już w pierwszych minutach odcinka podejmuje on kontrowersyjne decyzje, które w prawdziwym świecie raczej by nie nastąpiły. Wprowadza wiele niekonwencjonalnych programów medycznych, o które musi walczyć z zarządem szpitala. Tak, dokładnie. Ten szpital, jak i większość w USA, jest niczym firma.

Co ciekawe, pomimo że w Ameryce służba zdrowia jest prywatna, ten szpital pełni usługi publiczne. Jest to również częstym wątkiem w serialu. Pokazanie i wyjaśnienie funkcjonowania skomplikowanego systemu opieki zdrowotnej w USA, gdzie pacjenci muszą posiadać różnego typu kosztowne ubezpieczenia, w celu uzyskania pomocy medycznej. Przez to naginanie reguł to niemal codzienność i niemal jedyny sposób na pomoc chorym. Jednak serial nie skupia się jedynie na tym. W wielu przypadkach sami lekarze stają się pacjentami. I to z całym spektrum schorzeń. Obecnie chyba na palcach jednej ręki, można wymienić bohaterów serialu nie cierpiących na jakąś przypadłość. Ale przecież takie właśnie jest życie.

Jest to serial pełen nadziei, choć nie bez gorzkich historii. Bardzo szybko możemy poznać i pokochać takich bohaterów jak Dr Bloom czy Dr Sharpe i towarzyszyć im w ich codziennych tułaczkach. Aktualnie ta pozycja bije rekordy popularności, jeśli chodzi o seriale medyczne.

Rezydenci (2018- )

Rezydenci

Serial o nieco mniej pozytywnym wydźwięku, opowiadający historię młodego praktykanta w szpitalu Chastain Park Memorial Hospital w Atlancie. Devon Pravesh jest jeszcze niedoświadczonym, pełnym optymizmu i zapału do pracy stażystą. Jednak wraz z kolejnymi odcinkami i sezonami widzimy powolną zmianę w jego nastawieniu po zderzeniu z rzeczywistością. Codzienne oglądanie ludzkich cierpień i dramatów nie pozostawia bez zmian również widzów.

Opiekunem Pravesha zostaje Conrad Hawkins lekko arogancki, ale znający się na rzeczy i troszczący się o pacjentów lekarz. Czego nie można powiedzieć o doktorze Randolphie Bellu, który jest swego rodzaju gwiazdą świata medycyny zachodniej. Jego nazwisko jest wypowiadane z szacunkiem, a kamery wręcz biją się o uchwycenie jego podobizny. Jednak czy lekarz cieszący się taką popularnością rzeczywiście ma czas dla swoich pacjentów?

Jeśli poszukujecie serialu ze złożonymi i nieoczywistymi postaciami, dającego do myślenia, to zdecydowanie odpowiedni wybór dla Was.

Chicago Med (2015- )

Chicago Med
„Chicago Med” /Elizabeth Sisson/NBC/NBCU Photo Bank /Getty Images

Serial spin-off popularnego Chicago Fire, opowiadającego o codziennym życiu strażaków. Tym razem zostaniemy rzuceni w gorące życie medyków z chicagowskiego szpitala.

Mimo że wszystkie seriale medyczne starają się o realizm i oddanie codziennego trudu lekarzy i pielęgniarek to ten serial jest inspirowany prawdziwymi przypadkami. Dlatego też poczucie autentyczności jest większe. Oczywiście, mamy tu również skomplikowane i burzliwe relacje personelu, które kwitną pomimo chaotycznego miejsca pracy i scalają fabułę w całość. A całe uniwersum produkcji „Chicago”, oprócz oczywiście tego miasta, splata Olivier Platt który pojawia się jako szpitalny psychiatra.

Na szczęście nie jest to kolejny serial mający podniosłe przesłanie o potrzebie zmian i walce z zepsutym systemem, choć są one potrzebne, i takich wątków tutaj nie zabraknie. Jednak cała produkcja zalicza się bardziej do tych lekkich i przyjemnych, może nawet guilty pleasure. Nie brakuje tu scen humorystycznych, a czasem wręcz komicznych. Zdecydowanie serial ten można oglądać po ciężkim dniu pracy z lampką wina dla relaksu.

Szukając diagnozy (2019- )

Szukając diagnozy
netflix.com

Ile raz wpisywaliście do google swoje symptomy i okazywało się, że praktycznie czas spisywać testament? Bo ja zbyt wiele, żeby zliczyć. Dlatego nieco zdziwił mnie pomysł na ten serial. A tak właściwie to program dokumentalny.

Dr Lisa Sanders, specjalizująca się w diagnozowaniu chorób rzadkich, postanowiła wykorzystać dobrodziejstwa współczesnej technologii i za pomocą crowdsourcingu rozwiązać medyczne zagadki. Co to oznacza? Tak właściwie tyle, że przy diagnozie pomagają jej osoby postronne. Każdy odcinek zaczyna się od bardzo ogólnego przedstawienia przypadku, a następnie Dr Sanders opisuje go w rubryce w New York Times. Dzięki zasięgom gazety i nowoczesnym komunikatorom, lekarze lub inni chorzy pomagają w poprawnym zdiagnozowaniu pacjenta. Może to być drobny zawód dla fanów Doktora House’a, przyzwyczajonych do niesamowitych zagadek medycznych rozwiązywanych w jego genialnym umyśle. Choć i tutaj ostateczna diagnoza należy do doświadczonej pani doktor.

Należy pamiętać, że opisywane przypadki to naprawdę rzadko występujące choroby, których lekarze nie byli w stanie zdiagnozować wcześniej. Udało się to dzięki nietuzinkowemu rozwiązaniu i to właśnie na tym skupia się cały serial.

Szpital Lenox Hill (2020- )

Szpital Lenox Hill
netflix.com

Kolejnym serialem dokumentalnym jest Szpital Lenox Hill. Ten jednak różni się od poprzedniego tym, że bardziej przypomina tradycyjne dramaty seriale medyczne. Akcja skupia się głównie na życiu 4 lekarzy z nowojorskiego szpitala.

W mieście, które nigdy nie śpi i pędzi do przodu, medycy mają ręce pełne roboty. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to serial niezwykle autentyczny. Kamerzysta podąża śladami lekarzy, a kwestie i sceny są pisane przez życie. Skupiono się tu na ukazaniu lekarzy jako ludzi. Ich emocji podczas pracy i tego jak wpływa na nich ogromna presja ratowania ludzkiego życia, jak i codzienne obcowanie ze śmiercią. A przecież oprócz stresu zawodowego, każdy z głównych bohaterów ma swoje własne życie prywatne i problemy, które odbijają się na ich pracy. Szykujcie się więc na prawdziwy rollercoaster emocji.

The Knick (2014-2015)

The Knick

Kolejnym serialem medycznym, którego akcja toczy się w Nowym Jorku jest The Knick. Serial opowiada historię zespołu lekarzy ze szpitala Knickerbocker, a czas akcji to początek XX wieku.

Jest to historia o rewolucji w medycynie, pionierskich technikach i przełamywaniu społecznych konwenansów. Pewnie niewielu z Was wie, że tak podstawowe rozwiązania medyczne, jak narkoza czy aseptyka, zostały wynalezione dopiero pod koniec XIX wieku. A bohaterowie tego serialu są kontynuatorami wielkich odkryć medycznych. Próbują wprowadzać nowe, pionierskie metody w świecie przyzwyczajonym do staroświeckich technik i kierującym się stereotypami. Przewodzi im John „Thack” Thackery, genialny lekarz walczący z nałogiem kokainowym.

Oprócz typowo medycznych wątków, serial ukazuje również walkę kobiet i osób czarnoskórych o miejsce w zawodzie i równe prawa. Jest to świetny serial dla wszystkich fanów dram medycznych, jak i miłośników historii, seriali kostiumowych czy społecznych.

Chirurgiczne cięcie (2020)

Chirurgiczne cięcie
ppe.pl

Kolejny serial dokument, a właściwie miniserial. Składające się z czterech odcinków Chirurgiczne cięcie, to odpowiedź na wciąż rosnące zainteresowanie na autentyzm w serialach medycznych.

Zostają nam przybliżone sylwetki specjalistów, zajmujących się jednymi z najważniejszych narządów; mózgiem, sercem i wątrobą, i również operacji wykonywanych przed porodem. Opowiadają o tym w jaki sposób zmieniły się ich dziedziny na przestrzeni lat i jakie nowe metody zostały wprowadzone. Jest to serial o nowatorskich technikach ułatwiających życie pacjentów jak i lekarzy. O wielu z nich nawet Wam się nie śniło. Pokazuje to jaki skok w przód wykonała w ostatnich latach technologia, zwłaszcza gdy wcześniej obejrzycie The Knick. Pomimo trudnego miejscami medycznego żargonu jest to bardzo ciekawa opowieść, oprawiona niezwykłymi scenami.

Nie brakuje tu również personalnych historii lekarzy, na których barkach spoczywa presja zawodu. Tak więc dowiemy się tu czegoś nowego i poznamy lekarzy od bardziej ludzkiej strony.

Chirurdzy (2005-)

chirurdzy
Źródło: ABC

To zdecydowanie mój ulubiony serial, nie tylko medyczny, ogólnie najlepszy. Być może dlatego, że przez te już 13 lat i 14 sezonów, można się naprawdę mocno zaprzyjaźnić z bohaterami. Przy żadnym serialu tyle się nie wzruszałam jak przy tym, ale zapewne jest to właśnie związane z tym całym przywiązaniem.

Chirurdzy to serial równie dramatyczny, jak medyczny. Owszem, 90% scen dzieje się w szpitalu i mamy co odcinek do czynienia z co najmniej jednym ciekawym przypadkiem medycznym i kilkoma pobocznymi, ale całą fabułę splatają losy głównych bohaterów.

Bohaterów łatwo pokochać i żyć z nimi ich losami. A przy okazji – poznać trochę angielskiego słownictwa medycznego i pośledzić losy nowatorskich na całym świecie operacji.

W 14. i 15. sezonie, widzimy już tylko 4 bohaterów z pierwotnej głównej obsady. Ale nie ma w tym nic złego, bo nowi-dochodzący otrzymują fantastyczne role do odegrania, dzięki czemu już po 2-3 odcinkach wydaje nam się, jakby grali tam zawsze.

Aktualnie, Chirurdzy są najdłużej emitowanym serialem medycznym licząc 342 odcinki (źródło). Przegonili w ten sposób Ostry Dyżur.

Dr House (2004-2012)

dr house
źródło: TheWallpapers

Doktor House, w przeciwieństwie do Chirurgów, głównie stawiał na bardzo ciekawe przypadki medyczne, a prywatne losy bohaterów, działy się w tle (nie mniej barwne).

Zwykle odcinek miał dość monotonny schemat – pacjent przyjęty, nikt inny prócz najlepszego diagnosty, dra House’a nie umiał znaleźć choroby, a co za tym idzie, sposobu leczenia, kilkakrotnie stawiano tę diagnozę złą, po czym 3 minuty przed końcem znajduje się odpowiednia. Brzmi to dość schematycznie, ale mimo to ciekawie i serial oglądało się bardzo przyjemnie.

ZOBACZ TEŻ  5 najlepszych seriali 2017 roku według Marceliny

W tle losy uzależnionego od Vikodinu doktora House’a oraz jego przyjaciół i współpracowników. W zależności od sezonu – pozytywne lub dramatyczne.

Ostry dyżur (1994-2009)

ostry dyżur
źródło: pinterest

Serial legenda. Najprawdopodobniej pierwszy medyczny serial, z którym większość pokolenia lat 80. miała styczność. Znany zanim jeszcze seriale były tak popularne. 15 sezonów mięsa. To serial, który ukształtował inne seriale medyczne.

To serial, który miał się zakończyć już na jednym sezonie. Jednakże jego popularność na to nie pozwoliła i mogliśmy się cieszyć tą produkcją przez lata. Warto wspomnieć, że ten serial był „wylęgarnią” wielu talentów. Nikt chyba nie wątpi w to, że to właśnie tam zaistniał szerzej Geogre Clooney.

Poznajemy losy bohaterów pracujących na co dzień w County General Hospital w Chicago. Zdecydowana większość scen każdego odcinka dzieje się właśnie tam. Poznajemy mnóstwo zarówno zwykłych, jak i niewiarygodnych przypadków medycznych jednocześnie śledząc prywatne losy bohaterów – ich życie, ich wzloty i upadki.

Późniejsze seriale medyczne bardzo często odwołują się do Ostrego dyżuru.

Doktor Quinn (1993-1998)

dr quinn

Podobnie jak ostry dyżur, emitowany w przybliżonym czasie w Telewizji Polskiej. Jeden z pierwszych seriali medycznych.

Doktor Michaela Quinn przyjeżdża do Colorado Springs na Dzikim Zachodzie i postanawia tam otworzyć własną praktykę. Urzeka w ten sposób żeńską część widzów – które utożsamiają się z silną i niezależną kobietą.

Serial utrzymany jest w charakterze westernu i można by go zaklasyfikować do gatunku przygodowo-obyczajowego. Nie jest to stricte serial medyczny. Porusza bardzo ważne jak na tamte czasy wątki – tolerancji, rasizmu, a także te polityczne. Często serial porusza tematy ówcześnie ważne, o których wcześniej publicznie nie mówiono.

Drugim tłem jest nutka romansu (Sally) a później i życie rodzinne Michaelli. W czasach, gdy seriale medyczne nie były jeszcze tak popularne, to był hit.

Hoży doktorzy / bardziej znani jako Scrubs (2001-2010)

scrubs
źródło: hulu

Chyba jedyny medyczny sitcom. Przepełniony dowcipem i wielkim dystansem. W tym serialu, w przeciwieństwie do innych medycznych, nie znajdziemy płaczu, powagi i dramatu. Wszystko odbywa się z wielką dawką żartu i ironii.

Poznajemy pracowników szpitala pod wezwaniem Świętego Serca i towarzyszymy im podczas pracy. Głównym bohaterem jest lekarz John Dorian (J.D.) i jego rezydentura – 1 sezon, to jeden rok (co bardzo wyraziście wpływa na gagi sytuacyjne). Poza nim, poznajemy losy chirurga Chrisa Turka, lekarki Elliot Reid i pielęgniarki Carli Espinosy.

Mogliśmy oglądać ten serial przez aż dziewięć sezonów.

Code Black (2015-)

code black
źródło: TV Equals

Dawno nie widziałam tak dynamicznego serialu. Już samo intro informuje nas o tym, że „Code black” to określenie używane na Ostrym Dyżurze wtedy, gdy liczba pacjentów jest tak duża, że nie wystarcza lekarzy, a czasem i nie wystarcza leków czy urządzeń medycznych. I trafiamy do szpitala, w którym taki „code black” zdarz aise średnio 300 razy do roku.

Serial Code Black jest inny niż większość produkcji medycznych – jest dużo bardziej naturalistyczny, realistyczny. Dzięki paradokumentalnej kamerze, mamy wrażenie, że jesteśmy razem z tymi lekarzami na sali, cały czas czujemy presję czasu razem z nimi.

W tym serialu mało istotne są wątki prywatne bohaterów, mimo że nieco się o nich dowiadujemy, to główne tło odgrywa też nie sam pacjent jako jednostka, ale cały oddział jako organizm, który musi działać sprawnie, żeby poszczególne elementy się nie wysypały.

Serial oparty jest na wielokrotnie nagradzanym filmie dokumentalnym o tym samym tytule, przedstawiającym prawdziwe przypadki w jednym ze szpitali w Los Angeles.

Nurse Jackie (2009-2015)

nurse jackie
źródło: The Movie Network

Poznaj Jackie Peyton (znaną z Rodziny Soprano Edie Falco) – uzależnioną od leków przeciwbólowych pielęgniarkę z Nowego Jorku, pracującą w szpitalu Wszystkich Świętych. Ma dwa życia – w pierwszym jest przykładną żoną i matką dwójki dziewczynek, a w drugim – w pracy – jest kobietą gotową zrobić wszystko, by tylko zdobyć upragnione leki, które przyniosą jej ulgę., ma nawet romans i uprawia seks z farmaceutą.

To serial, który zdecydowanie bardziej skupia się na losach głównej bohaterki, niż na pacjentach, poznajemy jednak ciekawe przypadki medyczne, którymi zajmują się pracownicy pogotowia.

Nurse Jackie jest serialem, który wywołał niezłe kontrowersje – już po emisji pierwszych odcinków – stowarzyszenie pielęgniarek oburzyło się, że tytułowa bohaterka zachowuje się nieetycznie i w „normalnym” świecie nie byłoby dla niej miejsca w szpitalu. Pielęgniarki bały się, że będzie to negatywnie rzutować na obraz uczciwie pracujących kobiet na tym stanowisku.

To serial, który wręcz odrobinę prześmiewa inne seriale medyczne.

M*A*S*H (1972-1983)

mash
źródło: M*A*S*H Wiki

M*A*S*H to chyba najstarszy serial medyczny, wystartował bowiem już na początku lat 70. ubiegłego wieku. To historia amerykańskich chirurgów i pielęgniarek wojskowych, którzy służą w szpitalu polowym (M*A*S*H – Mobile Army Surgical Hospital) podczas wojny koreańskiej w latach 50.

Jest to serial komediowy, przez wiele lat uznawany za jedną z lepszych komedii, z wątkami politycznymi, społecznymi czy psychologicznymi. Pierwsze sezony różnią się od późniejszych tym, że są bardziej dowcipne, pełniejsze humoru, w przeciwieństwie do późniejszych, w których stawia się raczej na bardziej poważne tematy.

Serial regularnie podkreśla bezsens wojny, a bohaterowie mimo poważnych czasów nie rezygnują z rozrywki i zabaw.

Prywatna praktyka (2007-2013)

prywatna praktyka - seriale medyczne
źródło: Tunefind

Ten serial powinien znajdować się zaraz pod Chirurgami, ponieważ jest to jego spin-off. Przedstawia on losy jednej z drugoplanowych bohaterek – Addison Montgomery – byłej żony Dereka Sheparda. Po rozwodzie rozpoczyna pracę jako ginekolog w prywatnej praktyce w Los Angeles – w Oceanside Wellness Group. Większość przypadków medycznych jest więc związana z tą medyczną specjalizacją.

Jednak Addison to tylko jedna z bohaterek serialu, który zdobył na tyle popularności, że doczekał się aż 6 sezonów. Lekarze w Oceanside tworzą spójną jedną, wielką, niekoniecznie szczęśliwą rodzinę – leczą nawzajem siebie i wymieniają się pacjentami.

Serial porusza trochę kontrowersyjnych tematów dotyczących planowania (i nieplanowania) rodziny – np. stosowania antykoncepcji przez kobietę żydowskiego pochodzenia czy zapłodnienia in-vitro tylko po to, by urodzone dziecko uratowało inne, już żyjące.

Jeśli chodzi o seriale medyczne, to jest to chyba najdłuższy spin-off tego typu.

Doogie Howser, lekarz medycyny (1989-1993)

doogie
źródło: hulu

Doogie Howser, czyli genialny Neil Patrick Harris, to mały geniusz. Zaczyna być o nim głośno, gdy chłopiec ma sześć lat. W wieku lat czternastu otrzymuje prawo do wykonywania zawodu lekarza. Nie może pić alkoholu, ale może przepisywać narkotyki.

Ale poza tym, że Doogie jest wybitnie inteligentny, to jest też typowym nastolatkiem, który musi dzielić swoje życie między pracą, a imprezami czy spędzaniem czasu ze swoim najlepszym przyjacielem Vinnym (w tej roli doskonały Max Casella).

W czasach mojego dzieciństwa, to był prawdziwy hit. Czy w dzisiejszych czasach również odniósłby taki sukces? Tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, że każdy serial ma różne oczekiwania w zależności od czasów. Dzisiejsze seriale medyczne mają jednak zupełnie inną fabułę.

Szpital nadziei (2012-2017)

saving hope
źródło: saving hope

Jeden z niewielu seriali medycznych z nutką fantasy. Poza standardową fabułą, mamy wątek, w którym chirurg będący w śpiączce, wędruje jako duch po szpitalnych korytarzach. Jeśli to nie jest wystarczająco dziwne, to dołóżmy do tego fakt, że jego dusza rozmawia z innymi duszami – pacjentów – którzy np. właśnie są poddawani operacjom.

Poznajemy ekipę lekarzy pracuących w kanadyjskim szpitalu w Toronto – w Hope Zion. Główni bohaterowie to chirurg Alex Reid oraz jej narzeczony – to właśnie on ulega wypadkowi i zapada w śpiączkę. Kobieta i inni lekarze próbują za wszelką cenę uratować mężczyznę.

Mogliśmy oberzeć aż 5 sezonów tej produkcji. Serial zakończył się w 2017 roku.

Bananowy doktor (2009-2016)

royal pains
źródło: usa network

Być może niektórych z Was może dziwić obecność tego serialu w rankingu najlepszych seriali medycznych, ale moim zdaniem nawet lekkie produkcje dotyczące leczenia bogaczy w Hamptons mają szansę być dobre. Dowodem tego jest to, że serial Royal Pains miał aż 8 sezonów.

Hank, główny bohater, pojawia się w Hamptons (bardzo drogie miejsce na wschodzie Nowego Jorku, kurort dla najbogatszych), po tym, jak zostaje zwolniony z pracy w szpitalu i niesłusznie oskarżony o śmierć jednego z darczyńców. Seria przypadków, np. uratowanie kobiety na ulicy sprawia, że otwiera prywatną praktykę i staje się lekarzem na telefon.

Serial ogląda się bardzo lekko i przyjemnie. Poznajemy bohaterów – zarówno tych „dobrych”, jak i tych nieco mniej.

Przystanek Alaska (1990-1995)

przystanek alaska
źródło: filmweb

Poznajemy dr Joela Fleischmana, który przybywa na Alaskę do miasteczka liczącego nieco ponad 800 mieszkańców i podpisuje czteroletni kontrakt lekarski. Jego nowojorska dusza zderza się z brutalną rzeczywistością chłodnego miasteczka Cicely – nie ma tu niczego, co miał w poprzednim życiu. Próbuje się z tego „wypisać” i wrócić do domu, ale okazuje się, że klauzule w umowie zdecydowanie na to nie pozwalają.

Serial Przystanek Alaska początkowo miał tylko dwa sezony po 8 odcinków, bo nikt nie spodziewał się tego, że zdobędzie tak wielką popularność. A zdobył. I łącznie otrzymaliśmy 6 sezonów i 110 odcinków. To serial legenda, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Oryginalne w nim jest między innymi to, że adaptuje założenia realizmu magicznego i występują w nim obfite motywy oniryczne.

The Night Shift (2014-2017)

The Night Shift
źródło: PoGDesign

Poznajemy grupkę lekarzy rozpoczynających pracę na nocnej zmianie w szpitalu San Antonio Memorial. Łączy ich to, że wrócili z misji wojskowej w Asfaganistanie i muszą się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

To, co wyróżnia ten serial na tle innych medycznych, to to, że zdecydowanie bardziej skupia się stricte na ciekawych przypadkach medycznych, niż na romansach i sferze osobistej lekarzy. Otrzymujemy kilku pacjentów, a nie jednego – a dzięki ich przedstawieniu, obserwujemy rozwój charakteru głównych bohaterów.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale kryminały na Netflix - fabularne i dokumentalne [ZESTAWIENIE]

Serial został zdjęty z anteny po 4 sezonie bez podania argumentu dlaczego. Był bowiem bardzo dobrze rankującą produkcją.

Bez skazy (2003-2010)

nip tuck
źródło: warner bros

Bez skazy to serial o dwóch chirurgach plastycznych, przyjaciołach ze studiów, którzy decydują się rozkręcić w Miami prywatną praktykę. Razem z nimi oglądamy, jak wygląda budowanie takiej przychodni, jak walczyć z konkurencją, a także głębiej poznajemy samych bohaterów.

Wraz z kolejnymi sezonami, fabuła nieco się zmienia – zahacza bardziej o rozterki bohaterów, później pojawia się wątek kryminalny – śledzimy zagadkę „kim jest Rzeźnik”, który atakuje pięknych ludzi, a finalnie skupiamy się na wnętrzu głównych postaci i próbujemy się dowiedzieć, kim są i czego od życia oczekują.

Serial miał 6 sezonów (100 odcinków) i został anulowany nagle w 2010 roku.

Szpital miejski (1963-)

gh
źródło: ABC

A na koniec wisienka na torcie.

Frank i Doris Hursley w 1963 roku stworzyli Szpital Miejski. I właśnie od tego roku emituje go nieprzerwanie stacja ABC. Efektem tego stanowi on najdłużej wyświetlany serial o tematyce medycznej.

Tytułowy Szpital Miejski kryje się w miasteczku Port Charles. Ukazuje burzliwe losy lekarzy, pielęgniarzy i pacjentów tej placówki. Jak na operę mydlaną przystało, pierwsze skrzypce odgrywają nie tyle przypadki medyczne, ile dramaty bohaterów rozgrywające się w medycznej scenerii.

Co ciekawe, Szpital Miejski doczekał się nawet spin-offu zatytułowanego Port Charles. Emitowała go również stacja ABC, tym razem w latach 1997-2003. Choć cieszył się popularnością, to już nie aż tak wielką jak pierwowzór

Oglądając seriale medyczne, mamy wrażenie, że zdobyliśmy już odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby przeprowadzić operację na otwartym sercu. Jednak w prawdziwym życiu powinniśmy chociaż potrafić udzielić komuś pierwszej pomocy, kiedy skaleczy się w palec. Po skończonym odcinku odwiedź stronę https://eplaster.pl/, gdzie znajdziesz wszystkie narzędzia używane przez twoich ulubionych serialowych lekarzy oraz opatrunki, o które możesz uzupełnić swoją domową apteczkę.

Temple (2019-)

temple
źródło: VOD

Brytyjski miniserial medyczny ze znamionami thrillera. Temple powstał na podstawie norweskiego serialu Valkyrien. Została w nim przedstawiona historia zdolnego chirurga Daniela Miltona, którego spotkała tragedia życiowa, ponieważ zmarła jego żona. Po tym wydarzeniu postanawia otworzyć w podziemiach Londynu nielegalną klinikę. Ten szpital przeznaczony jest dla ludzi, którzy nie chcą bądź nie mogą korzystać z publicznej służby zdrowia. Doktor Daniel pomaga kryminalistom, nielegalnym imigrantom, więźniom. Serial angażuje widzów ze względu na fabułę oraz bliskie relacje między bohaterami.

Na dobre i na złe (1999-)

Czas na najbardziej znany polski serial medyczny. Niezmiennie od 22 lat pojawiają się nowe odcinki, które są wyczekiwane przez widzów. W serialu przedstawione są perypetie personelu i pacjentów szpitala w Leśnej Górze. Miasteczko, w którym znajduje się klinika jest fikcyjne, podobnie jak wykreowane realia polskiej służby zdrowia. Na dobre i na złe to idylliczna opowieść o lekarzach, którzy potrafią czynić cuda i każdy chciałby trafić pod ich opiekę. Oprócz ciekawych i niecodziennych przypadków medycznych możemy także śledzić historie obyczajowe głównych bohaterów. Od początku trwania serialu kilkukrotnie zmieniała się obsada, a co za tym idzie losy postaci. w najnowszych odcinkach nie spotkamy już doktor Zosi czy doktora Burskiego. Zastąpili ich młodzi lekarze, rezydenci, którzy razem z nowym dyrektorem stawiają czoła walce z pandemią koronawirusa.

Echo serca (2019-2020)

echo serca
źródło: TVP VOD

Kolejna polska propozycja, która nie koloryzuje rzeczywistości szpitalnej w naszym kraju. Akcja dzieje się w prawdziwym warszawskim szpitalu, który nie poraża wyposażeniem ani wystrojem. Serial rozpoczyna się od historii pani psycholog Magdaleny Borskiej, która wróciła z Londyny skażona trudnymi doświadczeniami. Podejmuje pracę w Szpitalu Północnym, lecz jej relacje ze współpracownikami nie należą do najłatwiejszych. Próba adaptacji w nowych warunkach ukazana jest na tle emocjonujących przypadków medycznych.

Ratched (2020-)

Serial opowiada wcześniejsze losy pielęgniarki z Lotu nad kukułczym gniazdem. Serialowy prequel zachwyca plastycznymi i estetycznymi kadrami. Na tle opowieści o demonicznej pielęgniarce, która za wszelką cenę chce zdobyć to czego pragnie, możemy obserwować przypadki pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kalifornii lat 40. Porażające sposoby leczenia chorób na tle psychicznym wywołują dreszcze. Serial utrzymany jest w klimacie thrillera, co potęguje wrażenia.

„Charité”: Podróż w czasie

charite
źródło: Netflix

Niemiecki serial, który opowiada o przełomowych wydarzeniach w medycznym świecie. Lekarze z berlińskiego szpitala Charite zmagają się z różnymi chorobami pacjentów na początku XX wieku. Są oni świadkami historycznych wydarzeń, takich jak odkrywanie nowych szczepionek czy rozwój eugeniki.

Life (2018-)

Najlepszy w Korei szpital uniwersytecki i dwa skrajne stanowiska – lekarz oddziału ratunkowego i nowomianowany dyrektor placówki. Często mają odmienne interesy, ich sposób bycia i pracy jest drastycznie różny, a w dodatku dzielą ich interesy i wizje na przyszłość szpitala. Oprócz niebanalnych przypadków medycznych mamy do czynienia z ważnymi pytaniami, które bezpośrednio lub pośrednio zadaje serial – w jakim kierunku idzie medycyna? Podtrzymywać przy życiu bogatych czy ratować biednych? Nie ma oczywistych odpowiedzi.

The Good Doctor (2017-)

thegooddoctor 1
źródło: Viaplay

Shaun Murphy jest ambitny, zdolny i utalentowany. Pomimo wielu przeszkód ukończył studia i został rezydentem w jednym z największych i najlepszych szpitali. Jednak niektórzy zdają się nie dostrzegać jego zdolności, a jedynie autyzm, przez który ma problemy w komunikacji z ludźmi. Szybko jednak udowadnia swoje inne atuty i zyskuje przychylność współpracowników.

Anatomia prawdy (2011-2013)

Doktor Megan Hunt należy do grupy światowej sławy neurochirurgów. Pod jej nóż zjeżdżają ludzie z całego świata, a jej zdolności i wiedza nie mają granic. Wszystko zmienia się, gdy w wypadku samochodowym doznaje poważnych obrażeń i musi zakończyć pracę na sali operacyjnej. Kobieta zaczyna pracę jako lekarz sądowy. Szybko odnajduje się w nowej rzeczywistości, a jej niebanalne i niekonwencjonalne metody badań często nie podobają się przełożonym, zwłaszcza, że Hunt nie ma żadnych granic.

Medical Police (2020)

Medical Police to amerykańska komedia, stworzona między innymi przez Roba Corddry (Co się zdarzyło w Los Angeles, Sekstaśma) oraz Kristen Johnson (Murderville, Z góry przepraszam). Produkcja składa się zaledwie z jednego sezonu, który możecie z łatwością zobaczyć na platformie Netflix. Wśród obsady znajdują się następujące nazwiska: Erinn Hayes, Rob Huebel, Malin Akerman, Lake Bell, Sarayu Blue czy Zandy Hartig.

Lola Spratt wraz z Owen’em Maestro dokonują niezwykłego odkrycia. Mianowicie chodzi o tajemniczego wirusa. Ta dwójka za wszelką cenę będzie chciała go zbadać, zatem będą musieli dołączyć do wyjątkowo tajnego zespołu CDC. Lola i Owen wylądują w rozmaitych miejscach, między innymi w Berlinie czy Włoszech. Ten wirus jest naprawdę groźny i może być zagrożeniem dla życia i zdrowia. Całe szczęście nasi bohaterowie, tak łatwo tej sprawy nie zostawią. Mają nadzieję odnaleźć lekarstwo, a może przy okazji natrafić na ślady, które będą wskazywały na przyczynę powstania owego wirusa. Niech Was nie zmyli poważna fabuła, ponieważ jest to propozycja dla fanów komedii!

Człowiek od środka (2021)

czlowiek od srodka
źródło: Netflix

Człowiek od środka to amerykański serial dokumentalny, który możecie zobaczyć na platformie Netflix. Produkcja składa się z jednego sezonu, a w nim zawartych jest sześć odcinków (każdy z nich trwa około 50 minut).

Czy zastanawialiście się kiedyś jak właściwie funkcjonuje ludzki organizm? Jak funkcjonuje nasz mózg, system nerwowy lub układ pokarmowy? Na te wszystkie pytania, znajdziecie odpowiedź właśnie w tym dokumencie. Każdy z odcinków skupia się na innym temacie. Mogę Wam zdradzić, że ostatni odcinek porusza również kwestię genetyki czy bezpłodności. Turbo interesująca pozycja, którą koniecznie musicie obejrzeć w wolnej chwili!

Hospital Playlist (2020-)

Hospital Playlist to dramat wyprodukowany w Korei Południowej, który również dostępny jest na platformie Netflix. Serial został stworzony przez duet w składzie: Shin Won-ho oraz Lee Woo-jung. Wśród obsady znajdują się między innymi takie nazwiska jak: Cho Jung-seok, Yoo Yeon-seok, Jung Kyung-ho, Kim Dae-Myeung, Jung Moon-sung czy Kim Hae-sook.

Piątka przyjaciół, która poznała się w Akademii Medycznej, będzie pracować w tym samym szpitalu. Młodzi lekarze z pewnością nie będą mieli łatwego zadania. Cóż, tak to już chyba bywa w tym zawodzie. Codziennie będą musieli zmierzyć się z nowymi i zaskakującymi wyzwaniami. Młodzi będą również czerpać inspirację ze starszych lekarzy i ich podejścia do pacjentów, które przecież jest niesamowicie istotne w każdym leczeniu. Rozmowa z rodziną pacjenta też z pewnością nie jest łatwa. Nie bójcie się, nie zabraknie kilku intryg, dram i zwrotów akcji.

Daleko od noszy (2003-2008)

daleko od noszy
źródło: Polsat GO

Daleko od noszy to prawdziwy hit komediowy, który swego czasu gościł chyba w każdym Polskim domu. Za reżyserię odpowiedzialni byli: Krzysztof Jaroszyński (Graczykowie, Szpital na peryferiach) oraz Maciej Kraszewski (Szpital na peryferiach). Bardzo ciężko wymienić tylko kilka nazwisk, z tak wspaniałej obsady. Ograniczymy się niestety tylko do sześciu. Na ekranach zobaczycie między innymi takie nazwiska jak: Paweł Wawrzecki, Krzysztof Kowalewski, Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Agnieszka Suchora czy Anna Przybylska.

Czy mówi Wam coś doktor Basen lub Kidler? To właśnie oni zawładną tym szpitalem, który prześmiewczo ukazuje jego realia. Nie będę opisywać rozlegle fabuły tego serialu, ponieważ dzieje się tutaj naprawdę wiele. Przede wszystkim będziemy mogli przyjrzeć się wzajemnym relacjom personelu szpitalnego i ich kontaktu z pacjentami. Czasami zażyłego, a czasami pobieżnego. Mobbing, intrygi, władza i romanse, a to dopiero początek! Jak z tym wszystkim radzi sobie ordynator? Jeżeli nigdy nie widzieliście tej produkcji, koniecznie nadróbcie zaległości!

Lekarze na start (2017)

Lekarze na start to Polski serial obyczajowy, który naprawdę warto obejrzeć (jeżeli lubicie np. Chirurgów). Reżyserów było wielu, a wśród nich znajdują się: Grzegorz Lewandowski, Sylwester Jakimow czy Jakub Skoczeń. Natomiast na ekranach zobaczycie takie nazwiska jak: Dominika Kryszczyńska, Kamil Szeptycki, Zuzanna Grabowska, Filip Gurłacz, Maria Pawłowska czy Kamil Szklany.

Kilku absolwentów medycyny, rozpoczyna „dorosłe” życie w prawdziwym szpitalu. Zuza, Łukasz, Daga, Piotr i Marta to nasi główni bohaterowie, którzy rozpoczną swój wymarzony staż w jednym z Wojewódzkich Szpitali. Każdy z nich będzie musiał się wiele nauczyć, przejść przez naprawdę wymagające przypadki medyczne oraz przede wszystkim podołać psychicznie. Koniec szkoły, napewno nie oznacza końca ciężkiej nauki po nocach. Jeżeli chcą postarać się o rezydenturę na chirurgii, będą musieli dać z siebie 110%. Jeżeli podobają Wam się seriale typu słynni Chirurdzy, a w szczególności ich pierwsze sezony, to wydaje mi się, że polubicie również Lekarzy na start.

Seriale medyczne – podsumowanie

Przez ostatnie lata seriale medyczne rozkwitają i przeżywają swoją drugą młodość – zarówno te polskie, jak i zagraniczne – głównie amerykańskie. A jakie są Twoje ulubione seriale medyczne?

Autorem aktualizacji tekstu „Najlepsze seriale medyczne wszech czasów” jest Konrad Midura oraz Sara Leszkiewicz (02.11.2021).

Autorem aktualizacji tekstu „Najlepsze seriale medyczne wszech czasów” jest Julia Jaworska (21.04.2022)

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

6 komentarzy

  1. Grzegorz

    Ostry Dyżur to nie tylko z jeden z najlepszych seriali medycznych, ale i jeden z najlepszych seriali amerykańskich, może wręcz najlepszy 😉 Dla mnie Ostry Dyżur stanowi numer 1 w tematyce medycznej, a w rankingu generalnym nr 2, zaraz po Melrose Place – ale dla ciebie pewnie rządzą Chirurdzy 😉

    Generalnie tematyka medyczna cieszy się chyba największą popularnością w fabułach – takie dziedziny jak moda, reklama, film, prawo też się przewijają w kółko, ale mimo wszystko raczej ustępują medycynie – może to przeplatanie się życia ze śmiercią działa tak napędzająco na widownię 😉

    Odpowiedz
  2. Majka

    Ktoś wie, ile sezonów będą mieli Chirurdzy? Bo kocham ten serial i oglądam i oglądam, ale z każdą serią jest mniej pierwotnych bohaterów…

    Odpowiedz
  3. Kikuriku

    Fajne serislku, nie wszystkie znałam, do niektórych chętnie zerknę:) A do zestawienia koniecznie bym dopusała:
    Chicago Med
    The Resident
    🙂

    Odpowiedz
  4. Kimcihi

    DOdalabym:
    The Good Doctor
    The Mob Doctor – Lekarz mafii (szkoda, że tylko 1 sezon:( )

    Odpowiedz
  5. Katniss

    Chirurgów obejrzałam juz 2 razy… Ubóstwiam mocno, ale wbrew temu co twierdzi autorka – nie jest to samo z nową obsadą. Brakuje twardej postaci jaką była Cristina i inteligentnego Dereka, a obecnie również Alexa. Nowe postacie są takie nijakie, począwszy od Maggie (jak dla mnie nieudanej podróbki April) po rezydentów. Została tak naprawdę tylko Meredith i dla jej losów oglądam dalej, chociaż każdy odcinek gorszy.
    Ostry dyżur – serial leganda. Oczywiście ulubiona postać to Carter (noah Wyle), który gra potem w Bibliotekarzach. Generalnie trochę stary, ale fajny w całości.
    Kolejny fantastyczny serial medyczny, a którego nie ma na liscie to Doktor Martin. Serial o angielskim lekarzu bojącym się krwi i praktykującym w związku z tym w wiejskiej klinice. Mnóstwo humoru i pospolitych chorób ( nie ma „strzelania” z defibliratora w każdym odcinku).
    Pozostałe seriale (a obejrzałam prawie wszystkie z tej listy), nie dorównują im do pięt, Nawet osławiony dr. House, wg mnie jest gorszy, chociaż początkowe sezony były na poziomie. Jeśli są Hoży doktorzy, to polska wersja – daleko od noszy.

    Odpowiedz
  6. Natalka

    To jak dla mnie fajnie wypadła Tajemnica Zawodowa. Jest na player do obejrzenia dwa sezony. Prawniczka broni męża który jest lekarzem. Całkiem nieźle pokazane.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.