pixel

Przeczytano:

seriale medyczne - the night shift

Najlepsze seriale medyczne wszech czasów – 15 propozycji

25 01 2018 | Rankingi seriali | 3 Komentarze

j

Autor: Magdalena Bród

Orientacyjny czas czytania: / Liczba słów:

Seriale medyczne są obecnie szalenie popularne, można by im wręcz przypisać podgatunki – dramat, dokument, sci-fi – ale łączy je jedno – to, że spisane są losy głównych bohaterów z pacjentami, bohaterami zwykle „na chwile”. Do obu typów można się przywiązać.

Ostatnio mogliśmy oglądać w telewizji jednocześnie 3 polskie seriale medyczne. Do tego kilka zagranicznych. A ja poniżej prezentuję 15 z nich. Moim zdaniem – najlepszych. Kolejność przypadkowa.

Na początek, dla rozluźnienia:

Seriale medyczne

Chirurdzy (2005-)

chirurdzy

Źródło: ABC

To zdecydowanie mój ulubiony serial, nie tylko medyczny, ogólnie najlepszy. Być może dlatego, że przez te już 13 lat i 14 sezonów, można się naprawdę mocno zaprzyjaźnić z bohaterami. Przy żadnym serialu tyle się nie wzruszałam jak przy tym, ale zapewne jest to właśnie związane z tym całym przywiązaniem.

Chirurdzy to serial równie dramatyczny, jak medyczny. Owszem, 90% scen dzieje się w szpitalu i mamy co odcinek do czynienia z co najmniej jednym ciekawym przypadkiem medycznym i kilkoma pobocznymi, ale całą fabułę splatają losy głównych bohaterów.

Bohaterów łatwo pokochać i żyć z nimi ich losami. A przy okazji – poznać trochę angielskiego słownictwa medycznego i pośledzić losy nowatorskich na całym świecie operacji.

W 14. i 15. sezonie, widzimy już tylko 4 bohaterów z pierwotnej głównej obsady. Ale nie ma w tym nic złego, bo nowi-dochodzący otrzymują fantastyczne role do odegrania, dzięki czemu już po 2-3 odcinkach wydaje nam się, jakby grali tam zawsze.

Aktualnie, Chirurdzy są najdłużej emitowanym serialem medycznym licząc 342 odcinki (źródło). Przegonili w ten sposób Ostry Dyżur.

Dr House (2004-2012)

dr house

źródło: TheWallpapers

Doktor House, w przeciwieństwie do Chirurgów, głównie stawiał na bardzo ciekawe przypadki medyczne, a prywatne losy bohaterów, działy się w tle (nie mniej barwne).

Zwykle odcinek miał dość monotonny schemat – pacjent przyjęty, nikt inny prócz najlepszego diagnosty, dra House’a nie umiał znaleźć choroby, a co za tym idzie, sposobu leczenia, kilkakrotnie stawiano tę diagnozę złą, po czym 3 minuty przed końcem znajduje się odpowiednia. Brzmi to dość schematycznie, ale mimo to ciekawie i serial oglądało się bardzo przyjemnie.

W tle losy uzależnionego od Vikodinu doktora House’a oraz jego przyjaciół i współpracowników. W zależności od sezonu – pozytywne lub dramatyczne.

Ostry dyżur (1994-2009)

ostry dyżur

źródło: pinterest

Serial legenda. Najprawdopodobniej pierwszy medyczny serial, z którym większość pokolenia lat 80. miała styczność. Znany zanim jeszcze seriale były tak popularne. 15 sezonów mięsa. To serial, który ukształtował inne seriale medyczne.

To serial, który miał się zakończyć już na jednym sezonie. Jednakże jego popularność na to nie pozwoliła i mogliśmy się cieszyć tą produkcją przez lata. Warto wspomnieć, że ten serial był „wylęgarnią” wielu talentów. Nikt chyba nie wątpi w to, że to właśnie tam zaistniał szerzej Geogre Clooney.

Poznajemy losy bohaterów pracujących na co dzień w County General Hospital w Chicago. Zdecydowana większość scen każdego odcinka dzieje się właśnie tam. Poznajemy mnóstwo zarówno zwykłych, jak i niewiarygodnych przypadków medycznych jednocześnie śledząc prywatne losy bohaterów – ich życie, ich wzloty i upadki.

Późniejsze seriale medyczne bardzo często odwołują się do Ostrego dyżuru.

Doktor Quinn (1993-1998)

dr quinn

Podobnie jak ostry dyżur, emitowany w przybliżonym czasie w Telewizji Polskiej. Jeden z pierwszych seriali medycznych.

Doktor Michaela Quinn przyjeżdża do Colorado Springs na Dzikim Zachodzie i postanawia tam otworzyć własną praktykę. Urzeka w ten sposób żeńską część widzów – które utożsamiają się z silną i niezależną kobietą.

Serial utrzymany jest w charakterze westernu i można by go zaklasyfikować do gatunku przygodowo-obyczajowego. Nie jest to stricte serial medyczny. Porusza bardzo ważne jak na tamte czasy wątki – tolerancji, rasizmu, a także te polityczne. Często serial porusza tematy ówcześnie ważne, o których wcześniej publicznie nie mówiono.

Drugim tłem jest nutka romansu (Sally) a później i życie rodzinne Michaelli.

Hoży doktorzy / bardziej znani jako Scrubs (2001-2010)

scrubs

źródło: hulu

Chyba jedyny medyczny sitcom. Przepełniony dowcipem i wielkim dystansem. W tym serialu, w przeciwieństwie do innych medycznych, nie znajdziemy płaczu, powagi i dramatu. Wszystko odbywa się z wielką dawką żartu i ironii.

Poznajemy pracowników szpitala pod wezwaniem Świętego Serca i towarzyszymy im podczas pracy. Głównym bohaterem jest lekarz John Dorian (J.D.) i jego rezydentura – 1 sezon, to jeden rok (co bardzo wyraziście wpływa na gagi sytuacyjne). Poza nim, poznajemy losy chirurga Chrisa Turka, lekarki Elliot Reid i pielęgniarki Carli Espinosy.

Mogliśmy oglądać ten serial przez aż dziewięć sezonów.

Code Black (2015-)

code black

źródło: TV Equals

Dawno nie widziałam tak dynamicznego serialu. Już samo intro informuje nas o tym, że „Code black” to określenie używane na Ostrym Dyżurze wtedy, gdy liczba pacjentów jest tak duża, że nie wystarcza lekarzy, a czasem i nie wystarcza leków czy urządzeń medycznych. I trafiamy do szpitala, w którym taki „code black” zdarz aise średnio 300 razy do roku.

Serial Code Black jest inny niż większość produkcji medycznych – jest dużo bardziej naturalistyczny, realistyczny. Dzięki paradokumentalnej kamerze, mamy wrażenie, że jesteśmy razem z tymi lekarzami na sali, cały czas czujemy presję czasu razem z nimi.

W tym serialu mało istotne są wątki prywatne bohaterów, mimo że nieco się o nich dowiadujemy, to główne tło odgrywa też nie sam pacjent jako jednostka, ale cały oddział jako organizm, który musi działać sprawnie, żeby poszczególne elementy się nie wysypały.

Serial oparty jest na wielokrotnie nagradzanym filmie dokumentalnym o tym samym tytule, przedstawiającym prawdziwe przypadki w jednym ze szpitali w Los Angeles.

Nurse Jackie (2009-2015)

nurse jackie

źródło: The Movie Network

Poznaj Jackie Peyton (znaną z Rodziny Soprano Edie Falco) – uzależnioną od leków przeciwbólowych pielęgniarkę z Nowego Jorku, pracującą w szpitalu Wszystkich Świętych. Ma dwa życia – w pierwszym jest przykładną żoną i matką dwójki dziewczynek, a w drugim – w pracy – jest kobietą gotową zrobić wszystko, by tylko zdobyć upragnione leki, które przyniosą jej ulgę., ma nawet romans i uprawia seks z farmaceutą.

To serial, który zdecydowanie bardziej skupia się na losach głównej bohaterki, niż na pacjentach, poznajemy jednak ciekawe przypadki medyczne, którymi zajmują się pracownicy pogotowia.

Nurse Jackie jest serialem, który wywołał niezłe kontrowersje – już po emisji pierwszych odcinków – stowarzyszenie pielęgniarek oburzyło się, że tytułowa bohaterka zachowuje się nieetycznie i w „normalnym” świecie nie byłoby dla niej miejsca w szpitalu. Pielęgniarki bały się, że będzie to negatywnie rzutować na obraz uczciwie pracujących kobiet na tym stanowisku.

To serial, który wręcz odrobinę prześmiewa inne seriale medyczne.

M*A*S*H (1972-1983)

mash

źródło: M*A*S*H Wiki

M*A*S*H to chyba najstarszy serial medyczny, wystartował bowiem już na początku lat 70. ubiegłego wieku. To historia amerykańskich chirurgów i pielęgniarek wojskowych, którzy służą w szpitalu polowym (M*A*S*H – Mobile Army Surgical Hospital) podczas wojny koreańskiej w latach 50.

Jest to serial komediowy, przez wiele lat uznawany za jedną z lepszych komedii, z wątkami politycznymi, społecznymi czy psychologicznymi. Pierwsze sezony różnią się od późniejszych tym, że są bardziej dowcipne, pełniejsze humoru, w przeciwieństwie do późniejszych, w których stawia się raczej na bardziej poważne tematy.

Serial regularnie podkreśla bezsens wojny, a bohaterowie mimo poważnych czasów nie rezygnują z rozrywki i zabaw.

Prywatna praktyka (2007-2013)

prywatna praktyka - seriale medyczne

źródło: Tunefind

Ten serial powinien znajdować się zaraz pod Chirurgami, ponieważ jest to jego spin-off. Przedstawia on losy jednej z drugoplanowych bohaterek – Addison Montgomery – byłej żony Dereka Sheparda. Po rozwodzie rozpoczyna pracę jako ginekolog w prywatnej praktyce w Los Angeles – w Oceanside Wellness Group. Większość przypadków medycznych jest więc związana z tą medyczną specjalizacją.

Jednak Addison to tylko jedna z bohaterek serialu, który zdobył na tyle popularności, że doczekał się aż 6 sezonów. Lekarze w Oceanside tworzą spójną jedną, wielką, niekoniecznie szczęśliwą rodzinę – leczą nawzajem siebie i wymieniają się pacjentami.

Serial porusza trochę kontrowersyjnych tematów dotyczących planowania (i nieplanowania) rodziny – np. stosowania antykoncepcji przez kobietę żydowskiego pochodzenia czy zapłodnienia in-vitro tylko po to, by urodzone dziecko uratowało inne, już żyjące.

Jeśli chodzi o seriale medyczne, to jest to chyba najdłuższy spin-off tego typu.

Doogie Howser, lekarz medycyny (1989-1993)

doogie

źródło: hulu

Doogie Howser, czyli genialny Neil Patrick Harris, to mały geniusz. Zaczyna być o nim głośno, gdy chłopiec ma sześć lat. W wieku lat czternastu otrzymuje prawo do wykonywania zawodu lekarza. Nie może pić alkoholu, ale może przepisywać narkotyki.

Ale poza tym, że Doogie jest wybitnie inteligentny, to jest też typowym nastolatkiem, który musi dzielić swoje życie między pracą, a imprezami czy spędzaniem czasu ze swoim najlepszym przyjacielem Vinnym (w tej roli doskonały Max Casella).

W czasach mojego dzieciństwa, to był prawdziwy hit. Czy w dzisiejszych czasach również odniósłby taki sukces? Tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, że każdy serial ma różne oczekiwania w zależności od czasów. Dzisiejsze seriale medyczne mają jednak zupełnie inną fabułę.

Szpital nadziei (2012-2017)

saving hope

źródło: saving hope

Jeden z niewielu seriali medycznych z nutką fantasy. Poza standardową fabułą, mamy wątek, w którym chirurg będący w śpiączce, wędruje jako duch po szpitalnych korytarzach. Jeśli to nie jest wystarczająco dziwne, to dołóżmy do tego fakt, że jego dusza rozmawia z innymi duszami – pacjentów – którzy np. właśnie są poddawani operacjom.

Poznajemy ekipę lekarzy pracuących w kanadyjskim szpitalu w Toronto – w Hope Zion. Główni bohaterowie to chirurg Alex Reid oraz jej narzeczony – to właśnie on ulega wypadkowi i zapada w śpiączkę. Kobieta i inni lekarze próbują za wszelką cenę uratować mężczyznę.

Mogliśmy oberzeć aż 5 sezonów tej produkcji. Serial zakończył się w 2017 roku.

Bananowy doktor (2009-2016)

royal pains

źródło: usa network

Być może niektórych z Was może dziwić obecność tego serialu w rankingu najlepszych seriali medycznych, ale moim zdaniem nawet lekkie produkcje dotyczące leczenia bogaczy w Hamptons mają szansę być dobre. Dowodem tego jest to, że serial Royal Pains miał aż 8 sezonów.

Hank, główny bohater, pojawia się w Hamptons (bardzo drogie miejsce na wschodzie Nowego Jorku, kurort dla najbogatszych), po tym, jak zostaje zwolniony z pracy w szpitalu i niesłusznie oskarżony o śmierć jednego z darczyńców. Seria przypadków, np. uratowanie kobiety na ulicy sprawia, że otwiera prywatną praktykę i staje się lekarzem na telefon.

Serial ogląda się bardzo lekko i przyjemnie. Poznajemy bohaterów – zarówno tych „dobrych”, jak i tych nieco mniej.

Przystanek Alaska (1990-1995)

przystanek alaska

źródło: filmweb

Poznajemy dr Joela Fleischmana, który przybywa na Alaskę do miasteczka liczącego nieco ponad 800 mieszkańców i podpisuje czteroletni kontrakt lekarski. Jego nowojorska dusza zderza się z brutalną rzeczywistością chłodnego miasteczka Cicely – nie ma tu niczego, co miał w poprzednim życiu. Próbuje się z tego „wypisać” i wrócić do domu, ale okazuje się, że klauzule w umowie zdecydowanie na to nie pozwalają.

Serial Przystanek Alaska początkowo miał tylko dwa sezony po 8 odcinków, bo nikt nie spodziewał się tego, że zdobędzie tak wielką popularność. A zdobył. I łącznie otrzymaliśmy 6 sezonów i 110 odcinków. To serial legenda, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Oryginalne w nim jest między innymi to, że adaptuje założenia realizmu magicznego i występują w nim obfite motywy oniryczne.

The Night Shift (2014-2017)

The Night Shift

źródło: PoGDesign

Poznajemy grupkę lekarzy rozpoczynających pracę na nocnej zmianie w szpitalu San Antonio Memorial. Łączy ich to, że wrócili z misji wojskowej w Asfaganistanie i muszą się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

To, co wyróżnia ten serial na tle innych medycznych, to to, że zdecydowanie bardziej skupia się stricte na ciekawych przypadkach medycznych, niż na romansach i sferze osobistej lekarzy. Otrzymujemy kilku pacjentów, a nie jednego – a dzięki ich przedstawieniu, obserwujemy rozwój charakteru głównych bohaterów.

Serial został zdjęty z anteny po 4 sezonie bez podania argumentu dlaczego. Był bowiem bardzo dobrze rankującą produkcją.

Bez skazy (2003-2010)

nip tuck

źródło: warner bros

Bez skazy to serial o dwóch chirurgach plastycznych, przyjaciołach ze studiów, którzy decydują się rozkręcić w Miami prywatną praktykę. Razem z nimi oglądamy, jak wygląda budowanie takiej przychodni, jak walczyć z konkurencją, a także głębiej poznajemy samych bohaterów.

Wraz z kolejnymi sezonami, fabuła nieco się zmienia – zahacza bardziej o rozterki bohaterów, później pojawia się wątek kryminalny – śledzimy zagadkę „kim jest Rzeźnik”, który atakuje pięknych ludzi, a finalnie skupiamy się na wnętrzu głównych postaci i próbujemy się dowiedzieć, kim są i czego od życia oczekują.

Serial miał 6 sezonów (100 odcinków) i został anulowany nagle w 2010 roku.

Szpital miejski (1963-)

gh

źródło: ABC

A na koniec wisienka na torcie.

Frank i Doris Hursley w 1963 roku stworzyli Szpital Miejski. I właśnie od tego roku emituje go nieprzerwanie stacja ABC. Efektem tego stanowi on najdłużej wyświetlany serial o tematyce medycznej.

Tytułowy Szpital Miejski kryje się w miasteczku Port Charles. Ukazuje burzliwe losy lekarzy, pielęgniarzy i pacjentów tej placówki. Jak na operę mydlaną przystało, pierwsze skrzypce odgrywają nie tyle przypadki medyczne, ile dramaty bohaterów rozgrywające się w medycznej scenerii.

Co ciekawe, Szpital Miejski doczekał się nawet spin-offu zatytułowanego Port Charles. Emitowała go również stacja ABC, tym razem w latach 1997-2003. Choć cieszył się popularnością, to już nie aż tak wielką jak pierwowzór

Seriale medyczne – podsumowanie

Przez ostatnie lata seriale medyczne rozkwitają i przeżywają swoją drugą młodość – zarówno te polskie, jak i zagraniczne – głównie amerykańskie. A jakie są Twoje ulubione?

3 komentarze

 1. Avatar

  Ostry Dyżur to nie tylko z jeden z najlepszych seriali medycznych, ale i jeden z najlepszych seriali amerykańskich, może wręcz najlepszy 😉 Dla mnie Ostry Dyżur stanowi numer 1 w tematyce medycznej, a w rankingu generalnym nr 2, zaraz po Melrose Place – ale dla ciebie pewnie rządzą Chirurdzy 😉

  Generalnie tematyka medyczna cieszy się chyba największą popularnością w fabułach – takie dziedziny jak moda, reklama, film, prawo też się przewijają w kółko, ale mimo wszystko raczej ustępują medycynie – może to przeplatanie się życia ze śmiercią działa tak napędzająco na widownię 😉

  Odpowiedz
 2. Avatar

  Ktoś wie, ile sezonów będą mieli Chirurdzy? Bo kocham ten serial i oglądam i oglądam, ale z każdą serią jest mniej pierwotnych bohaterów…

  Odpowiedz
 3. Avatar

  Fajne serislku, nie wszystkie znałam, do niektórych chętnie zerknę:) A do zestawienia koniecznie bym dopusała:
  Chicago Med
  The Resident
  🙂

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.

Przeczytaj również