Z archiwum X to amerykański serial telewizyjny z pogranicza wielu gatunków, m.in.: sensacji, thrillera, horroru, fantastyki naukowej.

Dwoje agentów FBI – Dana Scully oraz Fox Mulder – pracują w tytułowym Archiwum X i prowadzą dochodzenie w sprawach dotyczących zjawisk pozaziemskich, niedających się racjonalnie wytłumaczyć.

Fabuła serialu opowiada o nietypowej parze agentów FBI – Fox Mulder (w tej roli David Duchovny) i Dany Scully (Gillian Anderson). Bohaterowie prowadzą tytułowe Archiwum X, komórkę Federalnego Biura Śledczego, do której trafiają wszystkie sprawy nie dające się wyjaśnić na drodze konwencjonalnego rozumowania. 

Mulder wierzy w istnienie istot pozaziemskich i innych niewytłumaczalnych zjawisk, będących przedmiotami ich śledztw. Z kolei Scully jako naukowiec jest bardzo sceptycznie nastawiona do wszelkich badanych przez nich spraw. W toku wydarzeń sama także zaczyna wierzyć w paranormalne zjawiska. 

Serial uważany jest za klasykę science-fiction, jednak sporo w nim motywów z seriali detektywistycznych. Pojawił się w tym zestawieniu ze względu na inną od reszty tematykę: istoty pozaziemskie, zjawiska paranormalne… Każdy odcinek to inna, pozaziemska sprawa do rozwiązania.