Serial The Expanse to oryginalna produkcja stacji Syfy, która w zeszłym roku po trzech sezonach została skasowana przez stację. Produkcję uratowało Amazon Studios. Sam serial The Expanse jest adaptacją serii bestsellerowych powieści Expanse autorstwa Daniela Abrahama i Ty’a Francka, którzy tworzą pod wspólnym pseudonimem James S.A. Corev.

Akcja produkcji rozgrywa się w dalekiej przyszłości w Układzie Słonecznym, który ludzkość skolonizowała. Nad Ziemią władzę sprawują Narody Zjednoczone, zaś Mars stał się potęgą militarną. Na skutek różnych wydarzeń i odkrycia potężnej intrygi Układowi Słonecznemu grozi wojna, bowiem trzy nacje zamieszkujące Ziemię, Marsa i Pas Asteroid już od dawna są na jej skraju.

Fabuła skupia się na Jimie Holdenie i Josephusie Aloisusie Millerze. Holden jest zastępcą dowódcy statku Canterbury, który zajmuje się holowaniem brył lodu z Pierścienia Saturna do stacji Pasa. Z kolei Miller to detektyw, który szuka pewnej zaginionej dziewczyny.

Jim Holden wraz z załogą odbiera sygnał SOS. Na statku, z którego wysłano sygnał, doszło do tajemniczej katastrofy. W międzyczasie detektyw Miller dostaje zlecenie: ma odnaleźć pewną zaginioną dziewczynę. Szukając jej, stopniowo odkrywa, że dziewczyna może być kluczem do zrozumienia potężnej intrygi.