Maniac (pl. Wariat) to amerykański miniserial z gatunku komedio-dramat psychologiczny. Został wyprodukowany przez Parliament of Owls, Rubicon TV, Anonymous Content oraz Paramount Televisions. 

Maniac jest luźną adaptacją norweskiego serialu o tym samym tytule, stworzonego przez Espen PA Lervaag, Håakon Bast Mossige, Kjetil Indregard i Ole Marius Araldsen.

Akcja produkcji została osadzona w Nowym Jorku, w świecie podobnym do naszego. Maniac opowiada historię Annie Landsberg (Emma Stone) i Owena Milgrima (Jonah Hill), dwojga nieznajomych, którzy biorą udział  w tajemniczym badaniu farmaceutycznym. Owen Milgrim jest czarną owcą w obrzydliwie bogatej rodzinie amerykańskiego przedsiębiorcy. Jego najbliżsi (jak i on sam) podejrzewają, że cierpi na schizofrenię. Z kolei Annie, rozczarowana swoim bezcelowym życiem, zadręcza się nieudaną relacją z matką i siostrą. Życie obojga nie potoczyło się zbyt pomyślnie, cała nadzieja w nowej radykalnej terapii lekami. Jej twórca, doktor James K. Mantleray (Justin Theroux), twierdzi, że jest w stanie wyleczyć każdy aspekt ludzkiego umysłu – od choroby psychicznej po złamane serce. 

Dwójka bohaterów udaje się, wraz z innymi nieznajomymi, na trzydniowy test leków, który, według zapewnień, ma na zawsze pozbyć się wszystkich bolączek pacjentów. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. W trakcie programu testerom ujawniane są wcześniej nieodkryte części ich wspomnień i umysłów. Co więcej, ich sny i podświadomość stają się ze sobą powiązane. Jednak nieznane im jest niebezpieczeństwo – olbrzymi komputer, który uruchamia testy, zbuntował się i grozi zniszczeniem programu.