Orphan Black to kanadyjski serial science-fiction, stworzony przez scenarzystę Graeme Mansona i reżysera Johna Fawcetta. Pierwszy sezon składa się z 10 odcinków, które zadebiutowały na kanale Space w Kanadzie i na BBC America w USA w 2013 roku. Premiera ostatniego pątego sezonu miała miejsce w roku 2017. W Polsce serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Serial opowiada o Sarah Manning, która jest świadkiem samobójstwa łudząco do niej podobnej Beth Childs. Sara, znajdująca się w ciężkiej sytuacji życiowej, postanawia przejąć jej tożsamość i zawód samobójczyni (detektyw policyjny). Wkrótce odkrywa, że jest jednym z klonów, którym grozi wielkie niebezpieczeństwo. Razem z przybranym bratem Felixem Dawkinsem oraz klonami Alison Hendrix i Cosimą Niehaus odkrywa swoje pochodzenie i naukowy ruch zwany Neolution. Członkowie tego ruchu wierzą, że byty ludzkie mogą używać wiedzy naukowej, by ukierunkować swoją ewolucję jako gatunku. Monitorują klony w celach naukowych. Baza instytucjonalna Neolucjonistów jest częścią dużej, wpływowej i bogatej korporacji The Dyad Institute, z którym współpracuje klon Rachel Duncan. W międzyczasie Sarah dowiaduje się, że jest poszukiwana przez policję i sekretną grupę religijną Proletarian. Oni z kolei pragną zabić wszystkie klony, ponieważ uważają je za wynaturzenia. Do tego celu wykorzystują Helenę – siostrę bliźniaczkę Sarah. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy zewnętrzny świat dowiaduje się o istnieniu Kiry, córki głównej bohaterki.

Wątki fabularne skupiają się na ciągłej walce Sarah i jej córki z przeciwnościami losu, ale również dotyczą wysiłków każdego z klonów, by nadać sens swojemu pochodzeniu i życiu. Próba kontroli kreacji bytu ludzkiego staje się kluczem i dominującym tematem serialu.

Serial został licznie nominowany oraz nagrodzony do Emmy Award, Canadian Screen Aword, Nagroda Hugo, Critics’ Choice Television Award.