Miasteczko Twin Peaks to kultowy serial lat 90. Opowiada o śledztwie agenta FBI Dale’a Coppera, dotyczącego zamordowanej uczennicy liceum, królowej balu Laury Palmer. Każdy odcinek przybliża widza do rozwiązania, jednocześnie dodając nowych wątpliwości.

Serial budzi sporo kontrowersji przez twórcę, Davida Lyncha odpowiadającego za reżyserię i scenariusz. Autor takich filmów jak debiutancki Głowa do wycierania, Dzikość serca czy Zagubiona autostrada w specyficzny dla siebie sposób oddaje klimat pozornie spokojnego miasteczka, w którym doszło do morderstwa, nie oszczędzając na surrealistycznych scenach i wizjach. Główni bohaterowie serialu to Dale Copper, grany przez Kyle’a MacLachlana, szeryf Harry Truman, w roli którego wystąpił Michael Ontkean oraz przyjaciele zamordowanej Laury Palmer (w tej roli Sheryl Lee): Mädchen Amick, Dana Ashbrook , Lara Flynn Boyle czy James Marshall.

Miasteczko Twin Peaks powstało w trzech sezonach: pierwszy i drugi został wyemitowany w latach 1990-91, natomiast trzeci – pod tytułem Twin Peaks – w roku 2017 jako kontynuacja.