pixel

Przeczytano:

seriale detektywistyczne

Seriale detektywistyczne, które warto zobaczyć – TOP 5 produkcji

20 03 2018 | Rankingi seriali | 0 komentarzy

j

Autor: Hanna Krawiec

Orientacyjny czas czytania: / Liczba słów:

To, co cechuje dobre seriale detektywistyczne, to przede wszystkim atmosfera. Każdy odcinek musi trzymać w napięciu, być owiany tajemniczą aurą. Musi prowadzić widza przez zagadkę aż do końca, tak aby ten nie domyślił się jej rozwiązania. Seriale detektywistyczne to bardzo popularny gatunek, a tych wartych obejrzenia jest całkiem sporo – ja wybrałam najlepsze z tych najpopularniejszych.

Sherlock – brytyjski serial detektywistyczny

seriale detektywistyczne - sherlock

źródło: netflix

Tytułowy detektyw Sherlock Holmes, wraz ze swym pomocnikiem Johnem Watsonem, wspólnie rozwiązują zagadki kryminalne we współczesnym Londynie.

Chyba nikomu nie muszę przedstawiać postaci Sherlocka Holmsa. Kultowa postać detektywistyczna jest obecna w każdym aspekcie popkultury: jako bohater filmów, gier komputerowych czy spektakli teatralnych. Sherlock to pierwszy serial o przygodach słynnego detektywa. To, co odróżnia tę produkcję od innych, to akcja przeniesiona do teraźniejszości.

Wielu widzów doceniło wprowadzenie do klasycznej historii nowoczesności – Holmes ze smartfonem w ręku piszący smsy czy maile, współczesne taksówki itd. Jest to pierwsza taka konwencja, jeśli chodzi o Sherlocka na ekranie. Na uwagę zasługuje praca scenarzystów – dialogi czy monologi Sherlocka są genialne. Także gra aktorska głównych bohaterów: Benedicta Cumberbatcha jako Holmesa i Martina Freemana jako Watsona sprawia, że ten serial detektywistyczny staje się jeszcze lepszy. Obaj aktorzy świetnie oddają charaktery swoich postaci, przez co serial ogląda się z nieukrywaną przyjemnością. Całość dopełnia dobra muzyka. Fani klasycznej postaci detektywa nie powinni być zawiedzeni.

Detektyw – serial detektywistyczny od HBO

detektyw

źródło: HBO

Seriale detektywistyczne bywają różne, jednak ten od HBO został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, przynajmniej jego 1 sezon. Detektyw (True Detective) posiada 2 sezony już 3 sezony! Każdy sezon to oddzielne historie i bohaterowie; sezon pierwszy skupia się na losach dwóch detektywów: Rustina Cohla i Martina Harta. Pracują nad nowym morderstwem popełnionym 17 lat po zamknięciu śledztwa w sprawie podobnych morderstw w Luizjanie w latach 90. Akcja sezonu drugiego rozgrywa się w Kalifornii i pokazuje losy 4 głównych bohaterów: trzech policjantów i gangstera. Z kolei fabuła trzeciego sezonu serialu Detektyw rozgrywa się w centrum hrabstwa Ozark i opowiada o zbrodni, która przez trzydzieści lat nie została wyjaśniona.

Serial zachwycił widzów przede wszystkim oddaniem klimatu miejsc, w których się rozgrywa. Słoneczna Kalifornia jawi się jako swego rodzaju odpoczynek od szaroburej Luizjany. Próżno też szukać w „Detektywie” szybkich zwrotów akcji i spektakularnych pościgów. Każdy sezon skupia się przede wszystkim na bohaterach oraz stopniowemu zawiązywaniu się akcji. Ten serial detektywistyczny wart jest polecenia właśnie ze względu na bohaterów i doskonałą fabułę.

Detektyw Monk – detektyw z nerwicą natręctw

monk

źródło: tv guide

Tytułowy detektyw Adrian Monk to były policjant z nerwicą natręctw, który rozwiązuje zagadkowe morderstwa.

Seriale detektywistyczne to również produkcje kultowe, kto nie zna legendarnej postaci detektywa Monka, która przed 7 lat intrygowała i bawiła jednocześnie. Każdy z odcinków 8 sezonów opowiada o innym morderstwie i prowadzonym przez Monka śledztwie. Bohater, przez to że cierpi na najróżniejsze fobie, ma obsesję na punkcie higieny – w każdym epizodzie bawi. Dociekania do rozwiązania morderstw prowadzone są w taki sposób, że często samemu chce się „dołączyć” do sprawy. Na szczególną uwagę zasługuje odtwórca głównej roli – Tony Shalhoub, dla którego rola Monk została wręcz stworzona. Momentami ma się wrażenie, że Shalhoub sam cierpi na różne dziwactwa i natręctwa oraz że jest najefektywniejszym detektywem w całych Stanach Zjednoczonych. Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie oglądali perypetii Monka oraz tym, którzy już je widzieli – dla odświeżenia i ponownej doskonałej rozrywce.

Miasteczko Twin Peaks – tajemnicze miasteczko na dwóch wzgórzach

twin peaks

Sielskie życie w tytułowym miasteczku Twin Peaks zostaje przerwane, gdy nad jeziorem znaleziono zwłoki Laury Palmer, powszechnie lubianej nastolatki. Z tego powodu do miejscowości przyjeżdża agent FBI Dale Cooper, który chce odnaleźć mordercę.

Serial detektywistyczny Twin Peaks ma miano kultowego od momentu powstania, a to ze względu na jego kontrowersyjnego reżysera – Davida Lyncha. Reżyser pokazuje bohaterów, ich losy i działania w charakterystycznym dla siebie stylu – przerysowani bohaterowie, obraz nasycony obśmiewającymi ówczesną rzeczywistość symbolami, sceny surrealistyczne. Nie sposób nie docenić odtwórcy roli agenta Coopera – Kyle’a Maclachlana, który idealnie oddaje perfekcjonizm i pedantyzm swojego bohatera. W tym serialu każdy znajdzie coś dla siebie: prowadzone śledztwo, ukazanie pozornego, obłudnego miasteczka, uważanego za oazę spokoju, czy wreszcie perypetie mieszkańców. Obowiązkowa pozycja dla każdego fana seriali detektywistycznych.

Z archiwum X  – mroczne i paranormalne śledztwa

z archiwum

źródło: variety

Dwoje agentów FBI – Dana Scully oraz Fox Mulder – pracują w tytułowym Archiwum X i prowadzą dochodzenie w sprawach dotyczących zjawisk pozaziemskich, niedających się racjonalnie wytłumaczyć.

Chyba nie ma takiego fana seriali, który nie obejrzałby choć jednego odcinka słynnego „Z archiwum X”. Serial uważany jest za klasykę science-fiction, jednak sporo w nim motywów z seriali detektywistycznych. Pojawił się w tym zestawieniu ze względu na inną od reszty tematykę: istoty pozaziemskie, zjawiska paranormalne… Każdy odcinek to inna, pozaziemska sprawa do rozwiązania. Należy także docenić odtwórców głównych ról – Davida Duchownego i Gillian Anderson. Ich duet stał się swego rodzaju symbolem w świecie popkulturowym, przede wszystkim ze względu na ich rewelacyjną grę oraz ciągłą, niedopowiedziane napięcie między nimi. Polecam ze względu na ciekawą fabułę, wspaniałe aktorstwo oraz prowadzenie śledztw nie z tego świata.

Seriale detektywistyczne – a jakie Ty lubisz?

Jakich produkcji Twoim zdaniem brakuje na tej liście? Podziel się z nami swoimi faworytami w komentarzach! ?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Przeczytaj również