Miasteczko Twin Peaks – niepokojące arcydzieło popkultury

j
}

Data: 10 sierpnia 2017

a

Kategorie: Publikacje

Miasteczko Twin Peaks wciąż inspiruje i działa na wyobraźnię swoich widzów. Mimo upływu lat wzrusza, ujmuje osobliwym poczuciem humoru i wciąga zaskakującą fabułą. Zachwyca też wyjątkowym klimatem i przede wszystkim nie pozwala o sobie zapomnieć. Ostatnio powstał trzeci sezon uwielbianego hitu lat 90. Za co kochamy kultową produkcję? Oto kilka najważniejszych powodów.

Cudowna sceneria

Majestat i głęboka zieleń lasów działają wyciszająco, kojąco. W połączeniu z delikatną muzyką z czołówki budują wrażenie spokoju i bezpieczeństwa. Jaka szkoda, że to tylko iluzja. O ile przyroda zdaje się piękna i nieskażona (może z wyjątkiem upiornych sów), świat człowieka wypełniają zbrodnie i wszechobecna przemoc.

miasteczko twin peaks

Źródło: 4.bp.blogspot.com

Surrealistyczny klimat

Tytułowe Twin Peaks to z jednej strony miejsce urokliwe, z drugiej – przerażające. Za zadbaną fasadą schludnych domów, poczciwości mieszkańców i pielęgnowania życia rodzinnego kryją się mrok, zepsucie i niebezpieczne żądze. W miasteczku można się zakochać, ale też odczuwać wobec niego odrazę. Tak skrajne emocje świadczą o tym, że mamy do czynienia z dziełem genialnym i porywającym. Codzienność pozornie sennej prowincji skrywa fascynujące tajemnice. W dodatku wizyjne sceny z udziałem agenta Coopera uderzają swym fantazyjnym, onirycznym i nieco niepokojącym nastrojem.

miasteczko twin peaks

Źródło: moviesroom.pl

Dziwaczni bohaterowie

Wdowa-mistyczka rozmawiająca z pieńkiem, jednooka pani domu zachowująca się jak nastolatka, transseksualny agent wydziału narkotykowego – to tylko niektóre z wyjątkowych postaci pojawiających się w serialu. Główny bohater również nie odbiega od specyficznej normy – jego ekscentryczne zwyczaje i niecodzienne metody idealnie pasują do zaskakujących zachowań groteskowego towarzystwa. W żadnej innej produkcji nie znajdziemy większej liczby tak egzotycznych indywiduów potrafiących rozbawić lub przerazić na najróżniejsze sposoby.

miasteczko twin peaks


Źródło:moviehole.net

Stroje Audrey

Chociaż akcja serialu toczy się w 1989 roku, Audrey Horne przypomina piękności rodem z lat 50. Nosi fikuśne buty oksfordki, spódnice za kolano i miękkie sweterki. Dopracowany makijaż i idealnie ułożone włosy stają się eleganckim dopełnieniem ultrakobiecej stylizacji. Córka Bena Horne’a to zdecydowanie najlepiej ubrana postać z Miasteczka Twin Peaks i ikona mody dla żeńskiej części widowni.

miasteczko twin peaks

Źródło: media-cache-ak0.pinimg.com

miasteczko twin peaks

Źródło: s-media-cache-ak0.pinimg.com

Muzyka

Soundtrack autorstwa Angelo Badalamentiego na długo zapada w pamięć. Niektórym bohaterom przypisano specjalne motywy sygnalizujące ich obecność. Szczególnie charakterystyczny utwór ze ścieżki dźwiękowej zaśpiewała Juliee Cruise. Eteryczna, szeptana piosenka z wyraźną linią basu najbardziej kojarzy się z kultową produkcją.

ZOBACZ TEŻ  Przepis na seriale sensacyjne z lat 80. i 90.

Serial Davida Lyncha dostarcza wielu powodów, by stać się ulubionym dziełem miłośników filmów w odcinkach. Ponadczasowość i wyjątkowa aura Miasteczka Twin Peaks sprawiają, że zakochują się w nim kolejne pokolenia widzów, a ci dawni z radością do niego wracają.

 

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.