Nie tylko polscy widzowie uwielbiają oglądać seriale, którymi głównymi bohaterami są stróże prawa. W Ameryce szczególnie popularne są produkcję o FBI. W zestawieniu tym przedstawię więc 10 najlepszych według mnie produkcji opowiadających o pracy tych agentów. Zaprezentowane tu pozycje to w większości seriale proceduralne, w których to każdy odcinek opowiada inną historię, choć znajdą się też wyjątki.
Spis treści
Mindhunter (2017-)
Jest to według mnie chyba najlepszy serial opowiadający o pracy FBI na tej liście. Akcja produkcji Netflixa rozgrywa się pod koniec lat 80 i opowiada o dwóch agentach , którzy to być może mogą odpowiadać za rozwój profilowania morderców. Jak na razie powstały tylko 2 sezony, choć opinie widzów i krytyków, każą sądzić, że mamy do czynienia z jedną z najlepszych produkcji oryginalnych platformy i powinna ona zostać kontynuowana.
Historia ta oparta jest nie tylko na na książce o tym samym tytule, ale także na prawdziwych wydarzeniach. Chodzi tu przede wszystkim o prawdziwych seryjnych morderców, których postacie są idealnie odwzorowane w serialu. Mimo tego, że nie ma tu wiele akcji, czy tez brakuje tu „rozlewu krwi”, to wzbudza on niezwykle podekscytowanie i trzyma widza w napięciu. Niektóre sceny przyprawiają o takie dreszcze, że trudno nawet złapać oddech.
Białe kołnierzyki (2009-2014)
Neal Caffery (Matt Bomer) to jeden z najlepszych fałszerzy na świecie, któremu udaje się przez wiele lat uciekać stróżom prawa. Wreszcie jednemu z nich Peterowi Burke (Tim DeKay) udaję się go schwytać i przy okazji złożyć propozycję nie do odrzucenia. Przestępca uniknie kary, jeśli zgodzi się na współpracę i pomoże agentowi, a także FBI łapać podobnych do niego – nieuchwytnych kryminalistów.
Dalsza część fabuły zdaje się więc opierać na kluczowej dla tego serialu – mantrze, która głosi, że „potrzeba złodzieja, by złapać złodzieja”. Nie da się jednak ukryć, że współpraca byłego przestępcy z FBI nie będzie należała do najłatwiejszych. Przez ponad 5 lat emisji tej produkcji mieliśmy przyjemność obejrzeć 6 sezonów serialu, na który składało się 81 odcinków, z których to ostatni wyemitowany został w 2014 roku.
Czarna Lista (2013-)
Kryminał ten emitowany jest do tej pory, a nowe odcinki możemy oglądać w krótkich odstępach czasowych na platformie Netflix. Jest to, również zdecydowanie jeden z „inteligentniejszych” propozycji z tego zestawienia z niezwykle porywającą fabułą i ekscytującymi zwrotami akcji. Jednak większość zalet związanych jest z głównym bohaterem Raymondzie „Redzie” Reddingotonie (James Spader) – jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców.
Wcześniej był on oficerem Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, ale nagle coś w jego życiu się zmieniło. Postanowił się zbuntować, a w krótkim czasie awansował na listę „najlepszych złoczyńców”. Pewnego dnia FBI udaje się go schwytać i złożyć propozycję współpracy. Red zgadza się pomóc schwytać dawnych „kolegów” pod dwoma warunkami – po pierwsze otrzyma on całkowity immunitet, po drugie współpracować będzie z nim nowa rekrutka FBI.
Zabójcze umysły (2005-2020)
Serial ten jest prawdopodobnie jednym z najdłużej emitowanych seriali kryminalnych w historii, a już na pewno w XXI wieku. Jego emisja została zakończona dopiero w ubiegłym roku, po aż 16 latach nieprzerwanego nadawania. Stwierdzić należy, jednak że jego ciągłe odnawianie było z pewnością w pełni zasłużone. Jeśli, zaś chodzi o samą budowę fabuły, to z propozycji na tej liście to właśnie ten serial przypomina najbardziej typowe polskie produkcje.
Chodzi tu przede wszystkim o to, że jest on proceduralem, którego każdy odcinek stanowi osobną, zamkniętą historie, bo np. jeśli chodzi o jakość nasze krajowe produkcje tego typu, nie mogą się równać z „Zabojczymi Umysłami”. Ciekawą rzeczą jest również to, że przedstawiona jest tu praca zespołu , na który w większości składają się osoby będące profilerami. Badają oni poprzednie zbrodnie, na podstawie których przewidują kolejny ruch mordercy, co ułatwia jego ujęcie.
Kości (2005-2017)
Produkcja ta na którą składało się 12 sezonów wyemitowanych w przeciągu 13 lat począwszy od 2005 roku odniosła duży sukces nie tylko w rodzimym kraju, ale też np. w Polsce. Największym plusem tego serialu jest to, że wniósł on coś czego wcześniej nie było, ponieważ główną bohaterką jest doktor Temperance Brenner (Emily Deschanel) – antropolog pracująca w zakładzie medycyny sądowej.
Odzwierciedlane są tu również stosunki panujące pomiędzy osobami badającymi „kości”, a prowadzącymi śledztwo agentami FBI, których reprezentuje przede wszystkim Seeley Booth (David Boreanaz). Zwykle jest to współpraca, choć zdarza się, że zespół pracujący w laboratorium traktowany jest nieco przedmiotowo, i z góry przez FBI, które oczekuje natychmiastowych wyników.
Quantico (2015-2018)
Serial ten był debiutem Priyanki Chopry – znanej hinduskiej aktorki w przemyśle amerykańskim. Jej bohaterka Alex Parrish – agentka FBI zostaje wmieszana w największy od 11 września spisek terrorystyczny. Pokazywane są również inni bohaterowie, którzy to większości są grupą rekrutów przechodzących szkolenie w bazie agentów. Łącznie wyprodukowano trzy sezony, w których to każdy z nich ma inny nadrzędny wątek.
Jeśli chodzi o pierwszy sezon to podzielony jest on na dwie osie czasowe, co było niezwykle sprytnym sposobem na przedstawienie akcji. Dzięki tym przeplatającym się historiom udało się stworzyć o wiele więcej tajemnic wokół postaci i poszczególnych wydarzeń. Serial ten mimo tego, że nie uzyskał on rewelacyjnych ocen widzów i krytyków, należy uznać za sukces, biorąc pod uwagę to, że wiele produkcji kończy się na pilocie czy pierwszym sezonie.
The Following
„The Following” to amerykańska produkcja, która swoją premierę miała w 2013 roku.
Kryminał opowiada o poszukiwaniach Joego Carolla (James Purefoy) – wykładowcy akademickiego, który był odpowiedzialny za popełnione morderstwa na swoich studentkach. Jednak po dziewięciu latach spędzonych w celi śmierci udało mu się uciec z więzienia.
Za jego odnalezienie odpowiedzialny staje się Ryan Hardy (Kevin Bacon), który w przeszłości przyczynił się do aresztowania Joego.
Ryan jest już emerytowanym policjantem, który niechętnie postanawia pomóc agentom FBI w odszukaniu mordercy. Ze względu na to, że w przeszłości został on mocno zraniony przez Joego, do tej pory żyje jedynie dzięki rozrusznikowi serca.
Serial doczekał się wielu nominacji do nagród. Szczególna pochwała należy się Kevinowi za najlepiej odegraną rolę.
A czy wy już zdążyliście obejrzeć „The Following”?
Blindspot: Mapa zbrodni
Amerykańska produkcja, która swój początek miała w 2015 roku. Doczekała się ona pięciu niesamowicie wciągających serii.
Akcja serialu rozpoczyna się na środku Times Square znajdującego się w Nowym Jorku. Na placu znaleziona zostaje naga, wytatuowana kobieta. Niewiadomo, w jaki sposób znalazła się w samym centrum pośród wielu ludzi ani dlaczego ktoś pragnął ją tam zostawić. W odkryciu jej tożsamości przeszkadza fakt, że doznała amnezji. Nie pamięta momentu, w którym mogła zostać porwana oraz żadnych wydarzeń z jej życia mających szczególne znaczenie przy śledztwie.
Na jej wytatuowanym ciele znaleziono m.in. imię jednego z agentów FBI – Kurta Wellera (Sullivan Stapleton). Przypadek? Na pewno nie. Młody śledczy pragnie więc dowiedzieć się więcej na temat dziewczyny i poznać tajemnice, które mogą go z nią łączyć.
Z czasem sprawa staje się coraz trudniejsza. Zarówno zagubiona w świecie kobieta jak i agent muszą liczyć się z niemałym niebezpieczeństwem.
Warto poświęcić swój czas na tak dobry materiał kryminalny! Gra aktorska i fabuła są niesamowite!
Miasteczko Twin Peaks
Stwierdziliśmy, że w naszym zestawieniu powinien znaleźć się jeden z najbardziej kultowych seriali kryminalnych, dla wielu pionier tego gatunku – niesamowite „Miasteczko Twin Peaks” z historią Laury Palmer na czele.
Akcja serialu dzieje się w tytułowym miasteczku, w którym dochodzi do okrutnej zbrodni. Na plaży odnalezione zostaje ciało nastolatki. Okazuje się, że martwą dziewczyną jest dobrze wszystkim znana Laura, a jej śmierć nie jest przypadkiem.
Aby znaleźć sprawcę morderstwa, społeczność Twin Peaks zaprasza do siebie niejakiego Dale’a Coopera (Kyle MacLachlan) – agenta specjalnego FBI, którego charakteryzują niekonwencjonalne metody poszukiwawcze.
Sprawa zaczyna nabierać tempa, a winnych jest coraz więcej. Dodatkowo na jaw zaczynają wychodzić niewygodne fakty. Cooper ma coraz mniej czasu na wykonanie swojego zadania.
Serial powstał w 1990 roku, ma niepowtarzalny klimat i charakter. Twórca David Lynch oraz Mark Frost zapoczątkowali nową erę w kręceniu kryminałów podszytych odrobiną fantazji.
Każdemu, kto jeszcze nie zdołał obejrzeć przygód agenta polecamy jak najszybciej nadrobić zaległości, ponieważ jesteśmy pewni, że niejedna scena wbije was w fotele.
Hannibal
Jeśli kiedykolwiek byliście albo jesteście fanami filmów opowiadających o losach Hannibala Lectera powinniście sięgnąć również po serial, który skupiony został na jego postaci.
Premiera serialu miała miejsce w 2013 roku. Doczekał się on trzech, bardzo dobrych sezonów. Dwa pierwsze w szczególności podbiły nasze serca.
Fabuła oparta jest na historii dwóch bohaterów – Hannibala (Mads Mikkelsen) oraz agenta specjalnego FBI Willa Grahama (Hugh Dancy).
Will pełni rolę specjalisty z zakresu kryminalistyki i odpowiada za poszukiwanie przestępców dzięki swoim nadnaturalnym zdolnościom. Po przeanalizowaniu miejsca zbrodni, potrafi on szczegółowo wyobrazić sobie, jak wyglądała scena przestępstwa oraz co kierowało oprawcą w danym momencie. Jednak dla agenta moc utożsamiania się z umysłem mordercy jest jak brzemię – bardzo trudne do zniesienia, co odbija się na jego psychice. W związku z tym postanawia uczęszczać na terapię. Psychiatrą zajmującym się podobnymi sprawami jest genialny dr Hannibal Lecter. Wprawdzie jest on w stanie „naprawić” Willa, ale nikt nie jest świadom, kim jest i czym tak naprawdę zajmuje się psychiatra po godzinach pracy.
Nie będziemy wam niczego więcej zdradzać, ale z pewnością nie jest to serial dla ludzi o słabych nerwach. Jest przepełniony wieloma drastycznymi scenami, ale osoby, które uwielbiają mocne kryminały na pewno będą nie raz do niego wracać. Z resztą oceny internautów (przykładowo na Filmwebie) mówią same za siebie.
Znacie te produkcje? Który z serialu opowiadających o pracy FBI jest waszym ulubionym? Podzielcie swoją opinią w komentarzach.
0 komentarzy