Seriale podobne do Dark

j

Autor: Redakcja

}

Data: 9 lipca 2020

Jeśli tu jesteście, to z pewnością zachwycił was Dark i rozpaczliwie szukacie serialu, który zapełni pustkę po obejrzeniu finalnego odcinka mrocznej, netflixowej produkcji. Gwarantujemy, że powstało kilka równie wybitnych seriali podobnych do Dark – zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu zdjęć do tego niemieckiego thrillera. Otrzyjcie łzy i sprawdźcie nasze propozycje!

Sense8 

Tajemnica tego serialu zaczyna się już od samego tytułu. Sense8 to gra słów, która opiera się na połączeniu sense (ang. zmysł) i eight (ang. osiem), w zestawie natomiast nawiązuje do pojęcia sensate, czyli zdolny do odczuwania zmysłami. Seria jest produkcją stworzoną dla Netflixa przez amerykańskich twórców o polskich korzeniach – siostry Wachowskie (odpowiedzialne m.in. za Matrixa, czy Atlas chmur) oraz J. Michaela Straczynskiego.

Sense8
Źródło: Netflix

Serial opowiada o grupie ośmiu nastolatków, zamieszkujących różne kraje i kontynenty, którzy odkrywają, że są ze sobą połączeni i potrafią nawzajem odczuwać swoje emocje i zmysły. Wszystkie 3 sezony Sense8 można zaliczyć do dramatu sciencie fiction, jednak poruszane w warstwie fabularnej tematy nie są błahe – oscylują wokół istotnych problemów społeczno-kulturowych. Jeśli szukacie godnego następcy Dark, to ta propozycja was nie zawiedzie. Nie tu mowy o miałkich treściach, Sense8 odwołuje się do zagadnień politycznych, religijnych, dotyczących pochodzenia czy orientacji seksualnej. Nadprzyrodzone zdolności głównych bohaterów wywołują w widzach napięcie, ponieważ są wykorzystywane w nieprzewidywalny sposób.

Channel Zero: Candle Cove

Wszystkie cztery sezony Channel Zero upływają pod znakiem niepokoju. Szczególnie interesująca dla miłośników Dark będzie pierwsza część Channel Zero, czyli Candle Cove. Przerażająca opowieść, której gatunkowo najbliżej do horroru, kręci się wokół obsesji pewnego mężczyzny, którego męczą powracające wspomnienia związane z tajemniczym programem telewizyjnym dla dzieci z lat 80. Mike Painter, grany przez Paula Schneidera, wraca po 30 latach do rodzinnego miasteczka, starając się rozwikłać sprawę zaginięcia swojego brata. W trakcie rozwiązywania zagadkowego zdarzenia okazuje się, że w tym samym czasie w przeszłości, doszło do wielu podobnych zniknięć, które są połączone w dziwny sposób z emitowanym wówczas programem dla dzieci. Mało tego, ów program wrócił i znów jest pokazywany w telewizji.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale 2020 - czyli co oglądaliśmy w ubiegłym roku
Channel Zero: Candle Cove
Źródło: stacja SyFy

Serial stanie się gratką szczególnie dla tych widzów, którzy lubią serialowe retrospektywy oraz nieoczywiste i wywołujące dreszcz powiązania przeszłości z obecnym życiem bohaterów. Channel Zero dodatkowo może się pochwalić świetną oceną krytyków i równie dobrym przyjęciem przez widzów.

Twin Peaks 

Miano klasyka to chyba za mało, jeśli mówimy o Miasteczku Twin Peaks. Produkcja jest pionierem wśród serialowych dreszczowców oraz najczęściej oglądanym serialem lat 90. Dzieło Davida Lyncha zdobyło wielką rzeszę fanów i na dobre zagościło w popkulturze. Dzisiaj do Miasteczka Twin Peaks odwołują się twórcy reklam, gier, innych seriali i filmów.

Twin Peaks
Źródło: stacja ABC


Serial składa się z trzech sezonów i rozgrywa się w tytułowym miasteczku Twin Peaks. Twórcy drążą życiorysy mieszkańców prowincji, z których wyłania się mroczny i niespodziewany obraz. Na pozór zwykli, przeciętni ludzie, okazują się uwikłani w sprawy kryminalne, które nie raz wykraczają poza ludzkie zmysły. Głównym bohaterem serialu jest osławiony agent Cooper, w którego rolę wciela się Kyle MacLachlan. Śledczy FBI zostaje wezwany do Twin Peaks, by wyjaśnić sprawę morderstwa Laury Palmer. Jednak nie myślcie, że na szlagierowe pytanie „Who killed Laura Palmer?” da się odpowiedzieć w ciągu jednego sezonu. Serial zaintryguje was i wciągnie po uszy, a w prezencie dostaniecie przekonanie o tym, że kultura popularna może być ambitna i skomplikowana.

W głębi lasu  

Przedstawiciel polskiej produkcji filmowej. Serial zrealizowany dla Netflixa na podstawie książki Harlana Cobena o tym samym tytule. Warty uwagi choćby dlatego, że to drugi polski serial wyprodukowany dla giganta VOD. Na zachętę ciekawostka: przez tydzień po premierze, to właśnie W głębi lasu walczyło z Dark o pierwszą pozycję w TOP10 najchętniej oglądanych seriali Netflixa.

Fabuła serialu znów igra z wymiarem czasowym. Przedstawiane wydarzenia mają miejsce w roku 1994 oraz 2019. Serial to opowieść o zabarwieniu kryminalnym, podczas seansu wiele razy zadamy sobie pytanie „kto zabił?” oraz „dlaczego do tego doszło?”, jednak nie są to jedyne wątki eksponowane przez twórców. Bez wątpienia jest to thriller, który wywołuje wachlarz różnych emocji, ale oprócz intrygi kryminalnej, mamy do czynienia także z historią ludzkiego dramatu. W głębi lasu ukazuje losy Pawła Kopińskiego, prokuratora ze stolicy, który od wielu lat nie potrafi pogodzić się ze śmiercią swojej siostry, zaginionej podczas obozu letniego.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale Netflix Original – nasze top 25
W głębi lasu
Źródło: Netflix

Razem z głównym bohaterem, widzowie odkrywają historię, która jest jeszcze bardziej zatrważająca, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. W serialu, podobnie jak w innych propozycjach podobnych do Dark, możemy liczyć na nieprzewidywalne zwroty akcji i mnożące się pytania. Dodatkowym atutem dla polskiego widza będzie wątek lokalny, ponieważ akcja została przeniesiona na rodzime podwórko, pozostając przy tym uniwersalną opowieścią o stracie i śledztwie w sprawie z odległej przeszłości.

Utopia

Kim jest Jessica Hyde? To zdanie na pewno długo będzie dźwięczało w waszych głowach po obejrzeniu Utopii. Klimat thrillera science fiction, ale w innym wydaniu niż to, jakie zwykle spotykamy w serialach z tego gatunku. Na nietuzinkowość Utopii pracują intensywne, jaskrawe kolory i doszlifowane zdjęcia rodem z filmów Wesa Andersona.

Utopia
Źródło: stacja Channel 4

Bohaterów można określić mianem geeków, ponieważ poznają się przez forum internetowe i wchodzą w posiadanie niezwykle pożądanej powieści graficznej o nazwie „Eksperyment Utopia”. Od tej pory muszą mierzyć się z ludźmi, którzy są gotowi posunąć się do najstraszliwszych czynów, byle zdobyć tajemniczy manuskrypt.

Trójka bohaterów zostaje namierzona i zaczyna być ścigana przez morderczą organizację The Network, której celem jest odczytanie niepublikowanej wcześniej części „Eksperymentu Utopia” – w manuskrypcie mają być zawarte informacje dotyczące największych katastrof i niszczycielskich epidemii, jakie dotknęły ludzkość w ubiegłym stuleciu. Być może znajdują się tam też wskazówki, jak uniknąć przyszłych zagrożeń? Tę zagadkę brytyjscy twórcy będą rozwiązywać atmosferze absurdu, groteski oraz humoru czarnej komedii. Jeśli cenicie w serialach starannie wyselekcjonowane ścieżki dźwiękowe, co spotkało się z uznaniem w Dark, docenicie na pewno muzykę Utopii, budującą napięcie od pierwszego odcinka.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze