Najlepsze seriale o policji – top 9

j
}

Data: 6 grudnia 2021

Historie o przestępcach i uganiających się za nimi stróżami prawa są na tyle popularne, że producenci seriali niezwykle chętnie sięgają po tę formułę – przez co równie często jak na perełki w swojej kategorii, trafić możemy na obrazy wyjątkowo złe. W tym artykule przedstawiam najlepsze seriale o policji, produkcje, które wyróżniają się na tle innych.

CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas

Właściwie można by było pod ten tytuł podpiąć jeszcze siostrzane CSI: kryminalne zagadki Miami i CSI: kryminalne zagadki Nowego Jorku. Akcja wszystkich trzech seriali oparta jest bowiem na tej samej formule: tajemnicze morderstwo, policyjne oględziny miejsca zbrodni, żmudne dochodzenie i nieoczekiwany finał. Choć brzmi dość banalnie, mimo wszystko ogląda się zaskakująco dobrze.

Spośród innych seriali o policji, wyróżnia tę produkcję przede wszystkim przesunięcie środka ciężkości z „bieganego typu akcji”, na bardziej „zagadko-centryczny”. Zbrodnie tu odkrywa się w laboratorium kryminalistycznym, nie zaś ganiając z pistoletem w ręku za zbirem przez pół miasta.

Detektyw

true detective

Jest to dramat kryminalny, którego akcja toczy się wokół śledztwa dwóch detektywów z Luizjany, w sprawie szczególnie dziwacznego przestępstwa: zostaje odnalezione ciało nagiej kobiety z doczepionym do głowy porożem jelenia, a przy nim jeszcze intrygująca rzeźba z patyków…

Historia dochodzenia opowiedziana jest w formie przesłuchania policjantów biorących udział w rozwiązaniu zagadki tego tajemniczego morderstwa. Po 17 latach od tej sprawy, policja bowiem mierzy się ze zbrodnia dokonaną w podobnych okolicznościach, mając nadzieje, że wspomnienia śledczych pomogą im dojść do prawdy.

Ekstradycja

Choć nie dałbym sobie za to uciąć ręki, wydaje mi się, że zdecydowana większość seriali produkowanych w Polsce, to właśnie kryminały policyjne. I cóż, wychodzą one z różnym efektem – tak, że wszelki wypadek trzymam się od nich z daleka. Ekstradycja, jak na nasze krajowe standardy, to jednak pozycja wyjątkowo udana. Oprócz koszmarnie nagranej ścieżki dźwiękowej – problemu wspólnego niemal wszystkim starszym polskim produkcjom filmowym – i może jeszcze przemilczając fatalnych statystów-naturszczyków, naprawdę nie ma się do czego przyczepić.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale horrory Netflix - produkcje, że strach się bać

Jest to opowieść o komisarzu Olgierdzie Halskim i jego nieustępliwej walce z kryminalistami – złodziejami samochodów, handlarzami narkotyków… i oczywiście, jakby jako znak rozpoznawczy polskich produkcji kryminalnych, rosyjską mafią, której wpływy sięgają najważniejszych osobistości kraju.

Twin Peaks

twin peaks kadr z serialu

Zaczyna się jak u Hitchcocka: zbrodnia nie do pomyślenia wybudza małe, sielankowe miasteczko USA, jedno z takich, w którym wszyscy się ze wszystkim znają, z głębokiego, idyllicznego snu. By rozszyfrować zagadkę tajemniczego morderstwa, do pomocy lokalnej policji oddelegowany zostaje agent specjalny FBI, Dale Cooper. Wskazówka po wskazówce, w takt hipnotycznej muzyki, prawda kryjąca się za śmiercią Laury Palmer coraz bardziej się jednak zaciera…

Jest to więcej niż tylko serial policyjny z zagadką kryminalną w tle. Kultowy już dzisiaj tytuł, zapracował na sukces doskonałą produkcją, abstrakcyjnym humorem i bardzo oryginalną fabułą.    

Prawo ulicy

Dwójka policjantów – Jimmy McNulty i jego partnerka Shakima Greggs – wypowiada wojnę gangom narkotykowym Baltimore. Jest to opowieść będąca przekrojem półświatka przestępczego ulic USA, zachowująca przy tym realizm, jak żaden inny serial o tej tematyce. Biznes narkotykowy pokazany jest tu nie tylko z perspektywy organów ścigania, ale także  zwykłych obywateli, ćpunów i wreszcie samych handlarzy. Nawet postacie tych ostatnich wydają się być nakreślone jak ludzie z krwi i kości, ze wszystkimi motywami stojącymi za ich działaniami, nie zaś wyłącznie jako bezwzględni kryminaliści, tylko czyhający, by popełnić przestępstwo.

Niewiarygodne

Niewiarygodne - najlepsze seriale o policji

Na komisariat zgłasza się młoda dziewczyna, ofiara napaści seksualnej. Zamiast pomocy, policjanci oferują jej niekończący się ciąg przesłuchań, rozdrapując na nowo powoli gojące się rany. W końcu pęka: sama już nie wie, co się rzeczywiście wydarzyło, a co wmówili jej śledczy. Zostaje ukarana za swoją niewinność po raz drugi – tym razem zarzutami o  krzywoprzysięstwo. Sprawa zamknięta.

ZOBACZ TEŻ  Seriale podobne do Dark

Historia  powraca, gdy na policję w innych stanach wpływa szereg zawiadomień o bliźniaczo podobnych incydentach. Tym razem jednak nikt już nie bagatelizuje świadectw ofiar brutalnych gwałtów.

Agenci NCIS

Serial w formule bardzo przypominającej tę z serii Kryminalne zagadki, z nieco może wyraźniej zarysowanymi bohaterami – tutaj w uniformach marynarki wojennej wojska USA. Podobnie jak w tamtych produkcjach, co odcinek dostajemy nową kryminalną łamigłówkę do rozwiązania, najczęściej dotyczącą spraw morderstwa.

W swojej kategorii serial porządnie zrealizowany, dobrze napisany i z ciekawym rozwojem postaci.

Gliniarze z Southland

southland

Wielowymiarowy dramat policyjny, którego akcja nie koncentruje się wyłącznie na łapaniu przestępców, odhaczaniu sprawy za sprawą i zbieraniu nagród za kolejne sukcesy w odwiecznej walce dobra ze złem. Świetnie jest tu oddana także walka bohaterów ze swoimi słabościami i problemami życia codziennego – między innymi Bena Shermana, młodego, początkującego policjanta, pochodzącego z bogatej rodziny, jego mentora, Johna Coopera, doświadczonego śledczego, uzależnionego od leków, czy kobiety niezależnej, Detektyw Lydii Adams, łączącej obowiązki zawodowe z opieką nad swoją matką.

Ripper Street: Tajemnica Kuby Rozpruwacza

Koniec XIX wieku, Londyn, dzielnica Whitechapel. Wciąż żywe wspomnienia o zbrodniach jednego z najsłynniejszych morderców w historii – Kuby Rozpruwacza – rozpalają wyobraźnie tutejszych mieszkańców i lokalnej policji. By zaprowadzić porządek w przeludnionym, opanowanym przez strach i biedę rejonie miasta, detektyw Edmund Reid wydaje rozkaz, by miejscowi funkcjonariusze spróbowali wreszcie zaprowadzić tu porządek.

Podsumowanie – Najlepsze seriale o policji

Jeśli pominąłem jakiś serial, który uważasz, że powinien znaleźć się na liście, koniecznie daj znać w komentarzu!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Malkontent

    Żarty. A Świat gliniarzy „the Shields” zamiast popierdółek w stylu CSI?

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze