Seriale podobne do Riverdale – 10 seriali, które zachwycą Cię od pierwszej chwili

j

Autor: Redakcja

}

Data: 6 lipca 2020

Nastolatkowie, miłość, przyjaciele i rodzice, ambicje i możliwości, różne problemy, które dotyczą każdego. To  wszystko się zmienia, gdy tylko nastąpi chwila złości i pojawi się więcej sekretów. Bohaterowie muszą zbadać inną stronę życia cichego i spokojnego miasteczka ze wszystkimi jego dziwactwami i mrocznymi tajemnicami, ukrywającymi się za na pozór idealną fasadą.

Jeśli lubisz takie fabuły, sprawdź listę  seriali podobnych do Riverdale, które cię zachwycą i nie odpuszczą do ostatniej serii.

Weronika Mars (2004-2007)

Weronika Mars – córka prywatnego detektywa, byłego szeryfa, uczęszcza do liceum i pomaga ojcu w jego sprawach. Akcja rozgrywa się w Neptunie, w miejscu zamieszkania bogatych ludzi, aktorów i urzędników, i tych, którzy dla nich pracują. Wcześniej Weronika była w towarzystwie bogaczy, spotykała się z synem jednego z najpotężniejszych ludzi w mieście. Ale pewnego dnia jej najlepsza przyjaciółka padła ofiarą morderstwa, a dziewczyna z dnia na dzień straciła przyjaciół, reputację i chłopaka. Do ostatniej serii prawie niemożliwe jest odgadnięcie, kto jest winny. Również w każdym sezonie Weronika pomaga uczniom swojego liceum i bada jakiś mały incydent.

W fabule nie chodzi tylko o to, jak trudno jest młodym ludziom zrozumieć i zaakceptować, że poglądy każdego człowieka mogą być inne. Nie chodzi tylko o to, że ambicje mogą nie pokrywać się z możliwościami. Nie chodzi tylko o to, że czasami prawda jest pokryta potrójną warstwą kłamstwa na powierzchni. Serial opowiada o tym, że nawet jeśli dana osoba znalazła się w tych sytuacjach, to zdecydowanie warto walczyć.

weronika mars
Źródło: The CW

13 powodów (2017-)

Fabuła tego serialu stworzonego przez Netflix  rozwija się wokół zwykłego nastolatka Claya Jensena, którego kompletnie złamało samobójstwo jego ukochanej, niespełnionej sympatii Hanny Baker. Pewnego dnia na progu swojego domu Clay znajduje 13 kaset audio. Na nagraniach Hanna opowiada o przyczynach i osobach, które swoim postępowaniem doprowadziły ją do decyzji o popełnieniu samobójstwa. Clay postanawia za wszelką cenę osiągnąć sprawiedliwość i zmusić winowajców do odpowiedzi za to, co zrobili. Właśnie na tle tej intrygi  podnoszone są na ekranie ważne i istotne dla współczesnego społeczeństwa tematy, takie jak bullying, nękanie, zastraszanie rówieśników i wiele więcej.

Autorom tej serii udało się poczuć, czym „oddycha i żyje” współczesny nastolatek i odzwierciedlić to na ekranie.

13 powodów  – to z pewnością jeden z najlepszych seriali dla nastolatków i najsilniejszych produktów Netflixa. Autorom tej serii udało się po prostu idealnie przenieść sensacyjny bestseller Jay Escher na ekran i stworzyć potężny, dramatyczny obraz, który nie pozostawi nikogo obojętnym. Podnosząc na ekranie istotne i ważne dla współczesnego społeczeństwa tematy, chętnie powodując łzy w oczach i dotykając życia, a także zmuszając do poważnego przemyślenia tego, co widać na ekranie, a może nawet przemyślenia własnych wartości  i poglądów na życie.

13 powodów
Źródło: Netflix

Stranger Things (2016-)

Akcja rozgrywa się wokół nastolatków, którzy nie mogą znieść zaginięcia przyjaciela w tajemniczych okolicznościach i postanawiają przeprowadzić własne śledztwo. Nie zauważając tego, wciągasz się w fabułę, której wydarzenia stają się małe i nieistotne w porównaniu z sympatią do bohaterów i przywiązaniem do ich relacji. Nie jest tak ważne to, jak pokonać potwora. Ważniejsze okazuje się, co się stanie z chłopcem, czy wszyscy przetrwają i jak będzie żył dalej szeryf.

ZOBACZ TEŻ  7 znanych aktorów, którym sławę przyniosła rola w serialu

Serial charakteryzuje się autentycznym zanurzeniem w lata 80. (i obejmuje to wszystko: otoczenie, muzykę, ubrania, liczne odniesienia do zjawisk popkultury itp.). Fantastycznie dobrze została dobrana obsada dzieci, które wcale nie wypadają gorzej na tle tak silnych artystów,  jak David Harbor i Winona Ryder. Istnieje idealna równowaga czasowa między rozwojem osobistych relacji bohaterów i walki z kłopotami innego świata.

Obejrzenie Stranger Things to fascynująca podróż z ciekawą i bogatą fabułą, trwająca na jednym oddechu.

Stranger Things
Źródło: Netflix

Plotkara (2007-2012)

Serial opowiada o życiu elity Manhattanu, o tych zwanych „złotą młodzieżą”. Całe ich życie to imprezy szkolne i towarzyskie. Kapryśne dzieci bogatych rodziców mogą pozwolić sobie na wszystko. Ale rzeczywistość nie jest tak słodka, jak się wydawało. Tajemnicza osoba, określana jako Plotkara, rozpoczyna prawdziwe polowanie na ich życie osobiste, omawiając każdy ich krok na swoim blogu, usuwając szkielety z szafy i robiąc z nich własność publiczną.

Każda postać w całej serii rozwija się, rośnie, otwiera się z nowej strony, staje się bardziej ludzka, mądrzejsza i na pewno bardziej interesująca.

Aktorzy są wybierani bardzo dobrze, każdy z nich daje z siebie sto procent, w pełni wchodząc w rolę.

W Plotkarze pojawia się dramat, humor, miłość i przyjaźń. Każdy znajdzie w serialu to, co jest dla niego ważne.

Plotkara
Źródło: The CW

Słodkie kłamstewka (2010-2017)

Serial opowiada o czterech dziewczynach, których przyjaźń zakończyła się zaginięciem ich wspólnej najlepszej przyjaciółki Alison. Rok po jej zniknięciu dziewczyny zaczynają otrzymywać tajemnicze wiadomości od Anonima „A”, znającego ich wszystkie sekrety, w tym nawet te znane  tylko Alison. Nadawca grozi ich ujawnieniem.

Jeżeli chcesz otrzymać pozytywne i negatywne emocje, musisz obejrzeć Pretty Little Liars. Ta seria pozwoli Ci doświadczyć wszystkich uczuć i prób, przez które przechodzą główne bohaterki.

Słodkie kłamstewka polecamy obejrzeć  każdemu, kto kocha ciekawą fabułę, a do tego ekscytujące, intrygujące i romantyczne chwile w serialach.

Słodkie kławstewka
Źródło: ABC Family

Miasteczko Twin Peaks (1990-1991, 2017)

Historia zaczyna się od wiadomości o znalezieniu nagiego ciała licealistki, owiniętego w polietylen i wyrzuconego falami na brzeg jeziora. W trakcie śledztwa przed uważnymi spojrzeniami agenta, szeryfa i ich asystentów przechodzą różni mieszkańcy Twin Peaks. Stopniowo widz odkrywa ciemną i straszną stronę życia na pierwszy rzut oka spokojnego i cichego miasta.

Miasteczko Twin Peaks – serial niezwykły i oryginalny. Często obraz na ekranie i uczucia, które pojawiają się u widza, są ważniejsze, niż same wydarzenia. Ale nie myśl, że serial jest tylko kalejdoskopem pięknych zdjęć. Wręcz przeciwnie. Serial sprawia, że zauważasz pozornie niewyróżniające się szczegóły i uczysz się myśleć nieszablonowo.

Miasteczko twin Peaks
Źródło: ABC

Skins (2007-2013)

Skins to serial o nastolatkach. Produkcja, w której absurd graniczy z realnym światem. Nie ma szablonów, w które tak często obfitują  amerykańskie seriale, nie ma upiększeń, a tylko nastolatki z prawdziwymi problemami, umysłami i czasem niezrozumiałym zachowaniem. 

ZOBACZ TEŻ  Stranger Things - nowi aktorzy dołączają do obsady

Sześć sezonów – trzy pokolenia młodzieży, dla każdego dokładnie dwa sezony. Siódmy sezon jest zupełnie inny od reszty – rodzaj małych opowiadań o ukochanych bohaterach w dorosłym życiu.

Wszystkie postaci są złożone i niejednoznaczne, co podsyca zainteresowanie i zachęca do oglądania. Próby znalezienia siebie, doświadczenia miłości, przyjaźni i wszystkie inne sytuacje życiowe tworzą wspaniałą atmosferę.

Serial pomaga nam spojrzeć na świat nie najbogatszej młodzieży od wewnątrz, pokazać ich problemy, doświadczenia, a jednocześnie piękne historie miłości i przyjaźni. Dostrzec to, jak nasze działania i decyzje tworzą nasze życie.

Skins
Źródło: E4

Krzyk (2015-2019)

To, co zaczęło się jako zwykły film na Youtube, wkrótce zamienia się w kłopoty nastolatków miasteczka Lakewood i staje się katalizatorem morderstwa, otwierając okno na trudną przeszłość miasta.

Co najważniejsze, rozciągnięta na serię historia zdołała zdobyć wystarczająco dużo czasu na odkrycie kluczowych bohaterów. Każdy ma charakter i wystarczająco dużo czasu, aby dać się zapamiętać  i nie zgubić się w fabule w tłumie innych. Reżyserzy mają dość pomysłowości, a scenarzyści starannie łączą wydarzenia każdego nowego odcinka ze sobą. Autorzy idą sprawdzoną drogą: okresowo zrzucają podejrzenia z jednej postaci na drugą, aby nas zmylić. Zamiar jest stary, ale nadal działa.

Krzyk można nazwać wzorcowym remakiem filmów. Jednocześnie podążając za duchem oryginału, udało mu się kompetentnie wnieść coś nowego i delikatnie przenieść starą fabułę do nowych realiów.

Krzyk
Źródło: MTV

Królowe krzyku (2015-2016)

Ponownie grupa ludzi znajduje się w określonym miejscu. Ponownie tajemnica prowadzi bohaterów do przeszłości tego miejsca. Ponownie tajemniczy morderca zabija ich na przemian. I ponownie podejrzany okazuje się każdy.

Natomiast ta seria, stworzona przez  wybitnego Ryana Murphy’ego, w istocie przedstawia gatunek z jego utartymi schematami, ale podaje go widzom z nowym, stylowym   „sosem”. Przez to już od samego pilota serial staje się jedną z najbardziej przyjemnych niespodzianek.

Polecamy obejrzeć Królowe krzyku każdemu, kto uwielbia ten gatunek, ponieważ jest to jedna z najbardziej zabawnych i szalonych czarnych komedii ostatnich czasów.

Królowe krzyku
Źródło: FOX TV

Dead of Summer (2016)

Koniec lat 80-tych, szkoły są puste w lecie, sezon otwiera się w idealnym na pierwszy rzut oka letnim obozie Stillwater. Pierwsza miłość, pierwszy pocałunek i… pierwsze morderstwo. Mroczna, starożytna mitologia Stillwater budzi się, a to, co miało być letnią rozrywką, wkrótce zamienia się w niezapomniany horror i zło na każdym kroku.

Każda z postaci serialu jest interesująca i wyjątkowa, z własnymi tajemnicami i „karaluchami” w głowie. Fabuła przeplata się z ich obecnym i przeszłym życiem. Interesujące jest obserwowanie, jak bez względu na wszystko, nawet gdy sytuacja w obozie zaczyna się trochę podgrzewać, wciąż udaje im się jakoś zaprzyjaźnić i dogadać się ze sobą. Każdy z nich nawet ryzykuje swoim życiem dla drugiego, a to jest kosztowne, bardzo godne pochwały i rycerskie z ich strony. A jednak sama wyspa, na której znajduje się obóz, kryje w sobie wiele tajemnic.

Ogólnie rzecz biorąc, bez względu na to, jak dobrze lub źle mówią o tej serii, na pewno znajdzie swojego widza.

Obejrzyj go, być może, koniecznie przed wyjazdem gdzieś nad jezioro, aby odpowiednio nasycić się atmosferą letniego obozu, pierwszych dni w nieznanym towarzystwie i powrotów do nieszczęśliwej przeszłości.

Dead of Summer
Źródło: Freeform

Jak uważacie, jakie seriale podobne do Riverdale warto by dodać do tej listy?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. zora77

    Nie wiele łączy te seriale, nie rozumiem tego porównania

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze