Najlepsze seriale kryminalne – 25 propozycji

j
}

Data: 5 lutego 2018

Wszyscy uwielbiamy zagadki, tajemnicze zbiegi okoliczności i niedopowiedzenia. Szczególnie, jeśli mamy je dozowane, a każdy kolejny odcinek rzuca nowe światło na sprawę. Utożsamiamy się z detektywami, policjantami, gangsterami i sami próbujemy rozwiązać zagadkę, znaleźć mordercę zanim twórcy serialu wskażą nam odpowiedź. Przedstawiamy Wam najlepsze seriale kryminalne, które spędzą Wam sen z powiek, jeśli nie znajdziecie brakującego elementu.

Jeśli lubisz produkcje kryminalne (głównie filmy) możesz sprawdzić ich źródło oglądania poprzez wyszukiwarkę filmów VOD np.  https://filmen.pl/gatunek/kryminal/ . W jednym miejscu sprawdzisz propozycje wszystkich serwisów streamingowych takich jak Netflix, Prime Video, HBO GO, Player i wiele innych. To wszystko bez potrzeby logowania na każdą z platform osobno.

Sherlock – serial kryminalny z legendarnym detektywem

serial kryminalny sherlock

Sherlock to synonim dobrego serialu kryminalnego, wielokrotnie nagradzanego. Swój rodowód ma oczywiście w Wielkiej Brytanii. BBC poszło na jakość, a nie na ilość i wyprodukowało 4 sezony (2010-2017) po 3 odcinki, powiecie, jak to tylko 3 odcinki? To zdecydowanie za mało! Netflix nas przyzwyczaił średnio do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu odcinków, jednak te trwają po 90 minut i zdecydowanie jest to wystarczająca ilość czasu, żeby się zachwycić.

Ta luźna adaptacja opowiadań Doyle’a, przeniesiona z XIX-wiecznego Londynu do współczesności wciąga, po prostu wciąga. Przenikający do bólu detektyw Holmes – zagrany wybitnie przez Benedict’a Cumberbatch’a – rozszyfrowuje zagadki kryminalne z niezwykłą skutecznością. Jego analityczny umysł jest kwestią sporną, jedni dostrzegają w nim przyczynę trudności w kontaktach interpersonalnych, chłodu emocjonalnego, czy introwertyzmu, natomiast drudzy widzą w nim czysty geniusz – tych jest zdecydowanie więcej. Przez wysoki mur mechanizmów obronnych, pozornej oziębłości i obojętności, które stworzył wokół siebie Sherlock przebił się doktor Watson – Martin Freeman – pozostając jego wiernym przyjacielem i niezastąpionym partnerem w rozwiązywaniu zagadek. Ten duet niezmiennie zadziwia nas na ekranach.

True Detective – majstersztyk od HBO

serial kryminalny true detective, kryminał od HBO

True Detective jest amerykańskim serialem od HBO o gatunku kryminalnym, nawiązującym swoim klimatem do kina noir – pojawiają się tu charakterystyczne nieścisłości, brak kategoryzacji świata na jednoznacznie zły, lub jednoznacznie dobry.

Wypuszczono 3 sezony, które nie są ze sobą w żaden sposób związane, każdy ma inną fabułę, obsadę i poziom, dlatego też ciężko ocenić ten serial w całości, Wielu uważa 1 sezon za fenomenalny, jednak spadek jego poziomu w 2 sezonie skutecznie zniechęcił fanów, mimo wszystko serial warto obejrzeć. Pierwszy wątek dotyczy rytualnego morderstwa z motywami okultystycznymi, z którym mierzy się dwóch gliniarzy, spotykających się po wielu latach. Matthew McConaughey w roli cynicznego ironisty, udowadnia po raz kolejny, że nie jest aktorem jedynie komediowym i wtórujący mu Woody Harrelson.

Grzechem byłoby nie wspomnieć o mrocznej ścieżce dźwiękowej idealnie dobranej do klimatu serialu, odpowiada z nią muzyk i producent Joseph Henry “T Bone” Burnett

Suburra: La serie – kryminalny serial z włoską mafią, Watykanem i Rzymem w tle

Suburra seriale kryminalne netflix

Suburra od Netflixa to spora odmiana dla serialomaniaków przyzwyczajonych do amerykańskich bądź angielskich produkcji. Mamy tutaj coś zupełnie nowego, bardzo zawiłego, chaotycznego, ale nie zrażajmy się ogromem informacji i wątków, o których dowiadujemy się na początku, ponieważ z czasem wszystko się wyjaśnia. Serial oparty jest na powieści o tym samym tytule autorstwa Carlo Bonini’ego.

Włosi przenoszą nas do swojej stolicy, do 2008 roku zahaczając przy tym o Watykan. W centrum fabuły znajdują się trzej mężczyźni – każdy z innego domu, innej rasy i innego wychowania – nieufni wobec siebie, ale zawiązujący sojusz w celu osiągnięcia swoich ambicji. Znajdziemy tu konflikty międzygrupowe – mafijny światek Rzymu vs. głowa kościoła vs. skorumpowani politycy – spory toczą się oczywiście o władzę. Serial jest przesiąknięty przestępstwami, korupcją, zgorszeniem, seksem, pozbawieniem zasad moralnych – możemy skonfrontować własne sądy o tym czy władza deprawuje – cytując Lorda Acton’a:

„Każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie”

Obok zawiłej fabuły Suburra pięknie przedstawia nam Rzym poprzez wyjątkowe ujęcia, niebanalne kadry, czy przepych dominujący w Wieczym Mieście.

The Fall – Gillian Anderson nie tylko w Archiwum X

the fall

The Fall – jest 3-sezonowym serialem angielsko-irlandzkim emitowanym przez BBC 2 w latach 2013-2016.

Seriale kryminalne to ten gatunek, w którym Gillian Anderson czuje się idealnie. Ta produkcja to powrót na ekrany gwiazdy z Archiwum X. Wciela się w rolę chłodnej policjantki, która rozpoczyna pościg za seryjnym mordercą w Belfaście. Jednak istotą serialu nie jest znalezienie sprawcy, ponieważ widz od początku wie, kto stoi za zabójstwami, jednak kwintesencją Upadku jest szukanie motywów psychologicznych mordercy, poznanie go. Umożliwione to zostało widzowi dzięki przedstawieniu dwóch perspektyw przepatrywania się śledztwu – z pozycji mordercy i organu ścigania. Oprócz tego gra w kota i myszkę, którą serwują nam scenarzyści powoduje, że z szeroko otwartymi oczami czekamy na rozwój akcji.

Kolejnym atutem serialu jest fakt, że możemy nacieszyć oko Jamie’im Dorian’em, który jeszcze przed premierą „Pięćdziesięciu twarzy Greya” nie był bożyszczem kobiet na całym świecie.

Belfer – polska perełka kryminalna

Belfer

Powinniśmy zobaczyć Belfra z prostego powodu – jest to dobry polski serial kryminalny. Niestety pojawia się tu podobny schemat jak w przypadku True Detective – pierwszy sezon hipnotyzuje, jednak drugi nie trzyma wystarczająco wysokiego poziomu.

Powstały wyłącznie 2 sezony, emitowano je w latach 2016-2017 przez canal+, twórcą serialu jest Bartłomiej Ignaciuk, za scenariusz odpowiada Jakub Żulczyk. W rolach głównych zobaczymy Maćka Stuhra, Magdalenę Cielecką, Sebastiana Fabijańskiego

Akcja rozgrywa się w małej miejscowości na Mazurach – Dąbrowicach – przeprowadza się tam z Warszawy młody nauczyciel języka polskiego Paweł Zawadzki, lokalna społeczność zastanawia się kim jest i jakie są motywy jego przyjazdu. Zbiega się to w czasie z tajemniczym morderstwem jednej z najlepszych uczennic tamtejszego liceum. Co łączy te dwa wydarzenia? Okazuje się, że bardzo wiele.

ZOBACZ TEŻ  Telewizor do Netflixa – poradnik zakupowy i topowe modele

Interesują Cię polskie produkcje kryminalne? Oczywiście napisaliśmy też o nich! 😉 ➡️ polskie seriale kryminalne

Mindhunter – zrozumieć mordercę

mindhunter 2017 netflix

Mindhunter jest amerykańską produkcją Netflixa. Pewnym jest, że poziom serialu zależy między innymi od reżysera, a reżyserem 4 na 10 odcinków pierwszego sezonu jest David Fincher – znany z „The Social Network”, „Zaginiona dziewczyna”, „Siedem”, czy „House of Cards”. Serial jest adaptacją książki opartej na faktach „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” autorstwa Marka Olshakera i Johna E. Douglasa

Akcja rozgrywa się w 1979 r. w Stanach Zjednoczonych, gdzie łapie się morderców na podstawie konkretnych dowodów popełnionych zbrodni, profilowanie mordercy nie jest uznawane za rzetelną metodę zatrzymywania zabójców. Dwóch agentów FBI – mało doświadczony jak i bardzo statyczny Holden Ford, którego zagrał Jonathan Groff i bardziej charyzmatyczny, Bill Tench (Holt McCallany), który przepracował już swoje jako agent – pomimo braku aprobaty przełożonych podejmują się wyzwania prowadzenia rozmów z już osadzonymi więźniami. Z pomocą konsultacji psycholożki (Anna Torv) próbują stworzyć uniwersalny profil seryjnego mordercy, aby móc przewidywać, a w konsekwencji zapobiegać potencjalnym zbrodniom.

Peaky Blinders – angielski gang w natarciu

seriale kryminalne peaky blinders

Peaky Blinders jest brytyjskim serialem wyemitowanym przez stację BBC, data jego premiery to 2013 rok, tak jak w przypadku Sherlocka BBC uznaje, że jakość wiedzie prym nad ilością i wyprodukowali do tej pory 4 sezony, po 6 odcinków każdy. Pomysłodawcą jak i producentem jest Steven Knight – autor wielu brytyjskich scenariuszy. Inspiracją do stworzenia tego serialu były opowieści jego rodziców, którzy wychowywali się w Birmingham, świadczące o tym, że gang Peaky Blinders naprawdę istniał.

Lata 20., prohibicja, brudne, ponure Birmingham, a w jego centrum Peaky Blinders, prowadzący nielegalne zakłady bukmacherskie – bez nich obraz nie byłby pełny. Grupę Thomas’a Shelby’ego – zagrany przez bezbłędnego Cillian’a Murphy’ego – charakteryzowały kaszkiety z ukrytymi żyletkami, nienaganna prezencja i mocna chęć poszerzenia wpływów. Z każdym sezonem gangsterska rodzina sukcesywnie zdobywa większą władzę z Tommy’m na czele.

Ogromną rolę w serialu odegrał – dosłownie – soundtrack, połączenie współczesnych rockowych, nostalgicznych kawałków Nick’a Cave’a z brudnym, gangsterskim XX-wiecznym Birmingham było strzałem w dziesiątkę.

Narcos – najsłynniejszy baron narkotykowy na świecie

Seriale kryminalne narcos

Historią Pablo Escobar’a zajął się Netflix, tworząc amerykański serial bardziej o gatunku dramatu, czy thriller’u, zawierający elementy kryminału. Emitowany był w latach 2015-2017 i skończył się po 3 sezonie.

Serial bazuje na prawdziwej historii mężczyzny, u którego stóp w pewnym momencie leżała cała Kolumbia. Escobar miał bardzo interesujące i barwne życie, pełne zwrotów akcji. Właśnie o tym jest Narcos  – o pogoni za przestępcą, który pieniądze zarobione na kokainie, uznając je za brudne, ponieważ zarobione były w sposób nieczysty, nieetyczny, rozdawał je biednym, jednocześnie przemycając do USA niewyobrażalne ilości narkotyków. Najsłynniejszy baron narkotykowy jest zwolennikiem podejścia – cel uświęca środki – i zabije każdego, kto stanie mu na drodze.

Skazany na śmierć – powrót do oldschool’u

skazany na śmierć

Skazany na śmierć to jeden z pierwszych seriali kryminalnych, jego twórcą jest Paul Scheuring wyprodukowany został przez 3 wytwórnie: Adelstein-Parouse Productions, Original Television i 20th Century Fox Television, emitowany był w latach 2005-2009. Natomiast po 6 latach od zakończenia serialu – w 2017 r ukazał się „Skazany na śmierć: Sequel”, emitowany na Canal+.

Opowiada historię Michaela Scofielda (Wentworth Miller), który z własnej woli trafia do więzienia, aby uratować skazanego na krzesło elektryczne brata. Tatuaż na jego ciele to zaszyfrowany plan ich wspólnej ucieczki. Serial ten znacząco odróżniał się od innych mało ambitnych produkcji, które tworzono na samym początku XXI wieku.

Breaking Bad – współczesny western

breaking bad

Breaking Bad – amerykański serial Vince’a Gilligan’a kręcony w Nowym Meksyku. Opowiada historię dwóch lat z życia niedocenianego nauczyciela chemii Walter’a White’a (Bryan Cranston), który dowiaduje się, że ma nieoperacyjnego raka płuc. Aby zapewnić rodzinie godne życie po swojej śmierci rozpoczyna produkcję metamfetaminy, a do całego procederu wciąga byłego ucznia (Aaron Paul).

Serial idealnie pokazuje zmianę jaka zachodzi w człowieku, po usłyszeniu diagnozy nieuleczalnej choroby, taka informacja mogła spowodować totalną bierność i obojątność u głównego bohatera, ale on postanowił działać. Produkcja zyskała uznanie krytyków na całym świecie i powszechnie sądzi się, że jest to jeden z najlepszych seriali wszech czasów. Piąty jego sezon bił wszystkie rankingi oglądalności na głowę.

Zadzwoń do Saula – spin-off Breaking Bad

zadzwoń do saula

Produkcja powstała na bazie świetnie przyjętej historii o Walterze White’cie. Nieczęsto zdarza się, że spin-off jest w stanie chociażby zbliżyć się do poziomu serialu, dzięki któremu powstał. W tym przypadku to się udało, może dzięki temu samemu twórcy – Vince’owi Gilligan’owi.

Zadzwoń do Saula – to historia o pechowym prawniku, który stara się zrobić wszystko, aby zyskać popularność na lokalnej scenie sądowej. Chociaż rzeczywistość jest bardzo podobna do BB, akcja dzieje się 7 lat przed wydarzeniami z Breaking Bad. Nieoczywista fabuła powoduje, że serial broni się jako samodzielne dzieło.

Dexter – podwójne życie mordercy

dexter screenertv[/caption]

Dexter to amerykański serial  wyprodukowany przez stację  Showtime. Był emitowany w latach 2006-1013. Odniósł początkowo spektakularny sukces i równie spektakularne fiasko.

Początkowe sezony opowieści o mężczyźnie, który za dnia pracuje jako analityk krwi, a nocą zamienia się w seryjnego mordercę wymierzającego sprawiedliwość, były naprawdę interesujące. Niestety na całość rzutuje ostatni, bardzo słaby sezon, który zaniża ogólną ocenę serialu. Pomimo to warto zwrócić na niego uwagę – przedstawia wielowarstwowy portret psychologiczny seryjnego mordercy.

Lucyfer – anioł i diabeł w jednym

lucyfer

fox

Lucyfer to amerykańska propozycja adaptacji komiksu o tej samej nazwie od DC Comics. Również trzy wytwórnie nad nim pracowały (czy odkryliśmy jakąś zależność?) – Jerry Bruckheimer Television, Vertigo oraz Warner Bros. Television, był emitowany przez stację Fox w latach 2016-2020.

Jest to serial na pograniczu serialu kryminalnego i komediodramatu. Tytułowy upadły anioł (Tom Ellis) to władca piekieł, któremu znudziło się życie w otchłani, więc przeprowadza się do Los Angeles – nomen omen miasta upadłych aniołów. Staje się właścicielem klubu nocnego i pomaga policji w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Charakterystyczna lekkość tej produkcji spowodowała, że ma on rzeszę wiernych fanów.

Fargo – ślady krwi na śniegu

fargo

abc

Fargo jest amerykańskim serialem, którego pomysłodawcą i scenarzystą jest Noah Hawley. Produkcja nawiązuje do filmu z 1996 roku, o tym samym tytule, swoją premierę miał w 2014 roku.

W Fargo imponuje przede wszystkim obsada naszpikowana znanymi nazwiskami. Martin Freeman, Billy Bob Thorton czy Colin Hanks brylują na ekranie w świetnie napisanej historii.

ZOBACZ TEŻ  Seriale Showmax - zobacz 7 najlepszych propozycji do obejrzenia na Showmax

Akcja serialu rozgrywa się w Minnesocie, gdzie stłamszony sprzedawca ubezpieczeń trafia do szpitala z nosem złamanym przez mężczyznę, który prześladował go w liceum. Tam spotyka tajemniczego gangstera, któremu opowiada o sytuacji. Dzień później policja znajduje ciało prześladowcy. Na pierwszy rzut oka banał, jednak ten serial kryminalny to intrygująca historia pełna zagadek i czarnego humoru.

CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku – dochodzenie na najwyższym poziomie

CSI

formulatv

Wszystkie serie CSI – Nowy Jork, Miami czy Las Vegas – stworzone przez Anthony E. Zuikera, mają bardzo podobną strukturę. Przedstawiają agentów zajmujących się trudnymi zagadkami kryminalnymi. Chociaż schemat poszczególnych odcinków jest bardzo przewidywalny, to CSI mają rzeszę wiernych fanów, którzy uwielbiają seriale kryminały.

Taboo – historia człowieka, którego niebezpiecznie jest znać

Taboo

dramaquarterly

Tabu jest brytyjskim serialem, emitowanym przez BBC i FX, twórcami są Steven Knight oraz Tom Hardy (także odtwórca głównej roli), którzy spotkali się wcześniej w czasie produkcji Peaky Blinders. W 2017 pojawił się pierwszy sezon serialu, w skład, którego wchodzi 8 odcinków.

Oglądając Taboo uderza nas wszechogarniający brud i mrok XIX-wiecznego Londynu. Historia Jamesa Delaneya również taka jest – pełna plam i  tajemnic, na które z każdym odcinkiem pada odrobina światła. Bohater nie jest do końca dobry, ani skrajnie zły, jednak kieruje się własnym kodeksem moralnym, a widz potrafi, lub chce go zrozumieć. Po dziesięciu latach niespodziewanie pojawia się on w rodzinnym mieście, gdzie krążą plotki o jego śmierci, demoralizacji i pogańskich rytuałach, w których brał udział. Delaney próbuje przejąć po ojcu przedsiębiorstwo, jednak nie jest to takie proste.

Genialnie odegrany dramat, Tom Hardy zdecydowanie udźwignął tę rolę, co nie zdziwiło fanów postaci Alfie’go z Peaky Blinders, równie świetnie zagranej.

Mentalista – nowa legenda detektywistyki

Mentalista

theinterrobang

Amerykański serial emitowany przez CBS od 2008 roku, który  garściami czerpie z Sherlocka Holmsa. Nic mu to jednak nie ujmuje, ponieważ historia przedstawiona w Mentaliście świetnie sama się broni.

Główny bohater (Simon Baker) to mężczyzna obdarzony wybitnym zmysłem dedukcji i obserwacji, przez co staje się bezcenną pomocą dla Kalifornijskiego Biura Śledczego. Nie jest jednak całkiem bezinteresowny – jego krucjata ma na celu przede wszystkim zemstę. Na kim? Przekonajcie się sami, oglądając ten serial!

I nie było już nikogo – ekranizacja powieści

I nie było już nikogo

nytimes

Miniserial kryminalny powstały na podstawie najlepszej powieści królowej kryminału Agathy Christie o tym samym tytule, wyprodukowany w 2015 roku.

Opowiada historię dziesięciu osób, które zostają przywiezione na odizolowaną od świata Wyspę Żołnierzyków na Wybrzeżu Jurajskim. W czasie wieczornej kolacji, podczas której towarzyszy im dwójka gospodarzy dowiadują się, że właśnie w tym miejscu dosięgnie ich sprawiedliwość za czyny z przeszłości, za które nie ponieśli należytej kary.

Atmosfera serialu jest gęsta i elektryzująca, dokładnie tak samo jak powieść Christie.

Gomorra – mafijna włoska robota

gomorra

Współtwórca serialu i książki Gomorra (premiera w 2015 r.) – Roberto Saviano swoim opus magnum jednoznacznie naraził swoje życie, czego konsekwencje doświadcza do dziś.

Mimo że dokładne opisanie neapolitańskiej mafii, sposobu jej funkcjonowania oraz relacji między członkami przyniosło autorowi wiele niebezpieczeństw, nie powstrzymał się on przed stworzeniem na podstawie książki doskonałego serialu.

Akcja Gomorry toczy się szybko, nie brakuje nagłych zwrotów, które niejednokrotnie zaskakują, a nawet szokują widza. Serial jest ciężki, pełen mocnych scen, nie brakuje nagości i krwi. Soczysty kąsek dla miłośników brutalnego kina.

Hannibal – krwawa uczta dla oczu

hannibal

Ten amerykański serial można zaliczyć do gatunku horror-thriller, którego twórcą jest Bryan Fuller, emitowany przez NBC w latach 2013-2015.

Można go albo kochać, albo nienawidzić, jednak mimo wszystko warto po niego sięgnąć. Głównym bohaterem jest Will Graham (Hugh Dancy), który posiada wyjątkową zdolność analizy umysłów morderców i zbrodniarzy. Pomaga on policjantom w rozwikłaniu najmroczniejszych spraw, a sam korzysta z psychologicznego wsparcia eleganckiego dr. Hannibala Lectera, którego odegrał niezastąpiony w rolach czarnych charakterów Mads Mikkelsen. Współpraca między postaciami z każdym kolejnym odcinkiem staje się psychologiczną grą dwóch geniuszy, którzy próbują wzajemnie się zdemaskować.

Pojawiają się nowe zbrodnie, problemy, związki, a to wszystko przedstawione jest w estetycznej całości. Efektowne zdjęcia i dopracowana do perfekcji sceneria sprawia, że oglądanie serialu staje się prawdziwą ucztą zmysłów.

Zakazane imperium – gangsterka lat 20

Zakazane imperium

Serial amerykański, emitowany na HBO w latach 2010-2014 jest obowiązkową pozycją dla miłośników serii kostiumowych, które oprócz wrażeń estetycznych dostarczają również dreszcz emocji.

Akcja serialu toczy się w latach 20. w południowej części stanu New Jersey, Atlantic City. Nucky Thompson (znakomity Steve Buscemi), polityk, wykorzystując swoje korzystne położenie, rozpoczyna nielegalny handel alkoholem, kontroluje hazard, prostytucję, działalność hotelarską, a także rozpoczyna interesy z gangsterami.

Mimo trzymających w napięciu sytuacji i uwikłań, w serialu znalazło się również miejsce na przedstawienie bohaterów z bardziej wrażliwej, ludzkiej strony.

Dochodzenie – kto zabił Rosie Larsen?

thekilling

Serial amerykański, wyprodukowany dla stacji AMC, emisja trwała od 2011 do 2014 r.

Opiera się na duńskiej produkcji Forbrydelsen. Fabuła skupia się na śledztwie w sprawie zamordowanej nastolatki, w trakcie którego poznajemy kolejne tajemnice mieszkańców miasta. Oglądamy jak toczą się losy policjantów, podejrzanych, a także rodziny zmarłej.

Serial wyróżnia się ciężką, mroczną atmosferą, która wciąga od pierwszych chwil. Co więcej, powstały łącznie 4 sezony i wszystkie są równie uzależniające!

Kości – jak zrozumieć martwych

bones kosci

Kości to amerykański serial wyprodukowany przez Fox Broadcasting Company, jego producentką jest również kryminolog Kathy Reichs, na której książkach oparty jest serial. Powstało aż 12 sezonów, po około 20 odcinków!

Jest to jeden z niewielu seriali, który oprócz mrocznego kryminalnego świata, dostarcza również mnóstwo śmiechu, jednocześnie skłaniając widza do refleksji. Fabuła skupia się na zdolnej dr Brennan, która pracując jako antropolog, pomaga rozwiązywać policji tajemnicze zbrodnie i morderstwa. Jak sama twierdzi, lepiej rozumie martwych niż żywych. Towarzyszy jej agent FBI Seeley Both, a także kilku ekscentrycznych przyjaciół. Razem tworzą zgraną ekipę, która oddając się pracy nie traci poczucia humoru, bystrości umysłu i ciętego języka. Oprócz pojedynczych zbrodni nie brakuje wątków, które ciągną się przez kilka odcinków, co skutecznie zachęca widza do wydłużenia seansu.

W pułapce – morderstwo w zaspach śniegu

seriale kryminalne w pułapce

Islandzki serial kryminalny, którego premiera miała miejsce w 2015 roku, emitowany przez islandzką stację RÚV. Koszt produkcji wynosił ponad 6 milionów euro, czyniąc ją najdroższą w historii islandzkiej telewizji.

Jest to prawdziwy skandynawski kryminał w stylu nordic noir. Policjanci w serialu oprócz rozwikłania sprawy morderstwa, muszą zmagać się również ze śniegiem, sztormem i okrutnie niskimi temperaturami.

Dominuje gęsty klimat i spiętrzające się napięcie, dzięki retrospekcji z każdym odcinkiem poznajemy przeszłość bohaterów oraz ich tajemnice. Wisienką na torcie są niesamowite, klimatyczne zdjęcia. 10 odcinków tworzy spójną, zamkniętą całość, koło której nie da się przejść obojętnie.

Gotham – miasto nietoperza

Serial kryminalny Gotham

Gotham to amerykański 5-sezonowy serial, którego twórcą jest Bruno Heller, emitowany przez stację FOX w latach 2014-2019.

Gotham jest idealną opcją dla wszystkich miłośników przygód Batmana i nie tylko. Seria skupia się na historii tytułowego miasta, zanim pojawił się w nim superbohater. Głównym bohaterem jest detektyw James Gordon (Ben McKenzie), który dopiero rozpoczyna pracę w policji. W trakcie sezonów poznajemy liczne postacie i każda z ich cechuje się mocno zarysowanym charakterem, który wyróżnia się na tle pozostałych.

Mroczny świat Gotham szybko wciąga, a kumulujące się watki nie pozwalają odpuścić oglądania. Ten serial kryminalny został doceniony przez krytyków, zgarniając liczne nominacje, a także nagrodę Emmy.

Wyżej przedstawione seriale cieszą się popularnością nie tylko wśród ekipy Serialowego, ale również na stronie IMDb. W TOP 10 znalazły się tytuły takie jak: Lucyfer, Breaking Bad czy Peaky Blinders. A jakie są Wasze ulubione seriale kryminalne, których zabrakło w naszym zestawieniu? 

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

4 komentarze

  1. Tomek K

    Mnie ostatnio mocno wkręciły polskie seriale kryminalne, a właściwie seriale kryminalne TVN – Motyw i Szadź

    Odpowiedz
  2. filmy online

    Polecam film toższamość – świetna produkcja! 🙂

    Odpowiedz
  3. Filmomaniacy

    Podczas stypy po pogrzebie ukochanego dziadka rodzina orientuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi staruszek grał przez całe życie. Nie ma czasu na rozpacz i łzy, kiedy zwycięski kupon jest w marynarce. Trzy metry pod ziemią. Rodzina i przyjaciele nagle z wielką mocą odczuwają potrzebę zobaczenia dziadka jeszcze raz…

    Odpowiedz
  4. CałeFilmy

    Teraz to już takich seriali nie robią, mile każdy z nich wspominam i wracam do nich co jakiś czas 😉

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Karolina Chara

Ogląda seriale odkąd nauczyła się samodzielnie obsługiwać komputer. Według niej interesujący serial jest mroczny, brudny, tajemniczy i można odnaleźć w nim drugie, trzecie i czwarte dno. Uwielbia postacie z zaburzeniami psychicznymi, nie pogardzi małą domieszką zjawisk nadprzyrodzonych, a wszelkiej maści dramaty i krwawe kryminały to jej żywioł.