Dexter – amerykański serial telewizyjny wyprodukowany i emitowany przez stację telewizyjną Showtime.

Pierwszy sezon serialu został stworzony na podstawie powieści Jeffa Lindsaya Demony Dextera (Darkly Dreaming Dexter). Scenariusz do kolejnych sezonów serialu, napisany przez Jamesa Manosa Jr., powstał niezależnie od prac Lindsaya. Michael C. Hall otrzymał za rolę wiele nagród i nominacji (wśród nich Złoty Glob).

Serial o seryjnym mordercy ścigającym i eliminującym innych seryjnych morderców. Tytułowy bohater za dnia jest uznanym analitykiem śladów krwi. Ma siostrę, dziewczynę, jest koleżeński itp. itd., ogólnie chodzący ideał. W nocy Dexter staje się myśliwym polującym na przestępców. Dexter (w tej roli Michael C. Hall) posługuje się szczególnym kodeksem nakazującym zabijać wyłącznie brutalnych sprawców zbrodni, którzy uniknęli więzienia. Ani siostra mężczyzny, ani jego przyjaciele i współpracownicy nie znają prawdy o rozgrywającym się za ich plecami procederze. Analityk angażuje się w poszukiwania seryjnego mordercy prostytutek. Fabuła obfituje w nieoczekiwane wydarzenia, dlatego trudno oderwać wzrok od ekranu. 

Każdy sezon serialu stawia przed Dexterem moralne dylematy. Mimo że bohater sam się określa jako „potwór bez uczuć”, nieraz staje przed trudną decyzją.