w

Polskie seriale kryminalne – 6 produkcji, na które warto zwrócić uwagę

prokurator
Źródło zdjęcia: Polskie Radio

Co sezon w polskiej telewizji pojawia się kilka seriali kryminalnych i choć daleko nam do amerykańskich produkcji, bo jednak trochę mniejsze budżety i możliwości, to wyprodukowano kilka produkcji, na które warto zwrócić uwagę. Przed Wami polskie seriale kryminalne, na które warto rzucić okiem.

EKSTRADYCJA

eksttr

Zacznijmy od klasyka, czyli Ekstradycji. Głównym bohaterem jest komisarz Olgierd Halski, grany przez Marka Kondrata. Za tę rolę pokochało go miliony Polaków. Komisarz Halski na co dzień dzielnie walczy z rosyjską mafią, tropi handlarzy narkotyków oraz podejmuje próby walki z korupcją wśród polskich urzędników. Jest bardzo skutecznym policjantem, ale niestety jego życie prywatne to już inna bajka. Olgierd Halski to rozwodnik z problemami alkoholowymi, ojciec dorastającej córki, którą zajmuje się jego siostra. Serial ukazuje problemy związane z bezpieczeństwem w Polsce lat 90. Na ekranie możemy obserwować zmagania organów ściągania, które ujawniają negatywny i pozytywny obraz ówczesnych funkcjonariuszy policji i Urzędu Ochrony Państwa.

Produkcja liczy 25 odcinków w trzech seriach. Każdy odcinek to 55 minut akcji i sensacji.

OFICER

oficer

Tytułowy bohater serialu to podkomisarz Tomasz „Kruszon” Kruszyński, grany przez Borysa Szyca. Podkomisarz Kruszyński dostaje za zadanie rozpracowanie gangu dowodzonego przez byłego żołnierza Legii Cudzoziemskiej Granda (Paweł Małaszyński). Aby jak najlepiej wykonać swoje zadanie musi wniknąć w struktury przestępczości zorganizowanej, stając się jednym ze złych. Fabuła serialu to świetnie skonstruowany obraz akcji, który wciąga od pierwszego odcinka. Bardzo dobrze dobrana obsada również podnosi poziom Oficera. Obok Borysa Szyca na ekranie możemy zobaczyć Magdalenę Różczkę, Andrzeja Chyrę, Mariana Dziędziela czy Jacka Braciaka. Zdecydowanie produkcja, na którą warto zwrócić uwagę.

Oficer doczekał się kontynuacji w postaci dwóch następnych części (Oficerowie, Trzeci oficer), niestety nie trzymały one tak dobrego poziomu, jak pierwowzór. Cała seria liczy 39 odcinków.

FALA ZBRODNI

fala zbrodni

Klasyk klasyków! Jeden z lepszych polskich seriali kryminalnych, wyprodukowany przez telewizje Polsat. Fala Zbrodni przedstawia historię jednostki specjalnej policji OPZ (Oddział do zwalczania Przestępczości Zorganizowanej) pod dowództwem Renaty Lamiańskiej (Dorota Kamińska). Akcja serialu pokazuje głównie walkę z przestępstwem zorganizowanym, a w szczególności z rosyjską mafią Sergiejejska, fabuła nie omija również wątków prywatnych z życia bohaterów. Świetnie dobrani aktorzy tworzą bardzo charyzmatyczne postacie. Połączenie dynamicznej akcji na ekranie wraz z genialnie odegranymi postaciami tworzy obraz warty obejrzenia już dziś.

W serialu zobaczymy Mirosława Bakę, Agnieszkę Dygant, Przemysława Sadowskiego, Roberta Więckiewicza, Marcina Dorocińskiego czy Jana Wieczorkowskiego. Plejada gwiazd w tym serialu jest naprawdę długa. Ciekawostką jest, że Fala Zbrodni rozpoczęła karierę Agnieszki Dygant.

Serial to 5 serii emitowanych od kwietnia 2004 do lutego 2008.

PROKURATOR

prokurator
Źródło zdjęcia: Polskie Radio

Serial przedstawiający prace warszawskiego prokuratora Kazimierza Procha (Jacek Koman), który zajmuje się głównie śledztwami dotyczącymi samobójstw oraz zabójstw. Jego partnerem jest komisarz Witold Kielak (Wojciech Zieliński). Na drugim planie przewijają się losy prywatne bohaterów, zaginięcie syna głównego bohatera sprzed kilkunastu lat czy trudne relacje w małżeństwie komisarza Kielaka. Bardzo dobry scenariusz, ciekawa fabuła oraz naturalne dialogi między bohaterami czynią tą produkcję wartą obejrzenia. Niestety powstał tylko jeden sezon serialu (10 odcinków), który w 2016 roku otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii najlepszy filmowy serial fabularny.

WATAHA

wataha

Produkcja własna HBO Polska opowiadająca o losach funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej na pograniczu polsko-ukraińskim. Akcja serialu rozpoczyna się od zamachu bombowego, w którym giną prawie wszyscy oficerowie jednostki. Od tego momentu główny bohater Kapitan Wiktor Rebrow (Leszek Lichota) próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego wybuchu, któremu jako jedynemu udaje się przeżyć feralną noc. Rebrow za wszelką cenę chce dociec prawdy i ująć sprawców odpowiedzialnych za śmierć jego przyjaciół i ukochanej Ewy. Za śledztwo oficjalnie odpowiada młoda prokurator Iga Dobosz (Aleksandra Popławska). Wciągająca fabuła, piękne bieszczadzkie krajobrazy zdecydowanie czynią tą produkcje wartą obejrzenia.

Serial doczekał się drugiego sezonu, którego akcja rozpoczyna się 4 lata po wydarzeniach z pierwszej serii.

KRYMINALNI

kryminalni

Kolejny serial, który pokochało miliony Polaków. Opowiada o pracy policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji. Głównym bohaterem jest komisarz Adam Zawada (Marek Włodarczyk), policjant pracujący z kilkunastoletnim stażem. W pościgu za przestępstwami kieruje się zasadą- jeśli jest zbrodnia – musi być kara. Jego partnerami są młodzi policjanci, Marek Brodecki (Maciej Zakościelny) oraz Barbara Storosz (Magdalena Schejbal). W każdym z odcinków bohaterowie rozpracowują nową zagadkę.

Kryminalni stali się hitem dzięki aktorom, którzy stworzyli ciekawe, dynamiczne postacie, z prawdziwymi emocjami. Fabuła to wciągające historie dzięki, którym chcemy oglądać odcinek za odcinkiem. Serial to aż 8 serii, 13 odcinków w każdej, a oglądalność dochodziła do 4 milionów!

To naszym zdaniem najlepsze polskie seriale kryminały. A co Ty byś dołożył do listy?

Marta Postulka

Napisane przez Marta Postulka

Miłośniczka jedzenia wszelkiego, oprócz wątróbki. Czasami potyka sie o własne nogi. Roztrzepana. Zakochana w Poradach różowej brygady. Próbuje rzucić Chirurgów od 4 lat, ale nie potrafi.

Dodaj komentarz

Avatar

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Grace i Frankie

Recenzja „Grace i Frankie”. Miłość, seks i kobieca siła po 70-tce

dolly parton

Dolly Parton łączy siły z Netflixem