Seriale Marvela – w jakiej kolejności oglądać?

Zasadniczą cechą, która odróżnia seriale Marvela od DC – dwóch najważniejszych graczy na superbohaterskiej wojnie o zainteresowanie widzów – jest skrupulatność tego pierwszego z komiksowych wydawnictw. Podczas gdy DC wypuszcza filmy i seriale chaotycznie, często zmieniając aktorów i ignorując spójność wydarzeń między większością kolejnych produktów, Marvel oferuje widzom wycieczkę do alternatywnego świata z własną historią.

Marvel Cinematic Universe oznacza wersję wydarzeń ze świata Marvela wybraną dla przedstawienia w kinie. Komiksowych wariacji na temat bohaterów oraz ich opowieści jest bowiem zbyt wiele, by udało się je wszystkie logicznie połączyć. Dodatkowo MCU dzieli się na Fazy. Fazy MCU to opowieści występujące w obrębie konkretnego punktu kulminacyjnego. Faza 1 pierwsza obejmuje czas do bitwy o Nowy Jork, faza 2 to bitwa o Sokovię, z kolei faza 3 prowadzi do wojny bohaterów.

Najwięcej więc frajdy ma się wtedy, gdy franczyzę MCU ogląda się w kolejności zmian zachodzących w świecie przedstawionym. Z filmami nie ma większego problemu – z założenia kolejność ich premier pokrywa się z zalecaną kolejnością oglądania – ale jak to wygląda z serialami?

Seriale Marvela – w jakiej kolejności oglądać?

FAZA 1

Agentka Carter

agentka carter
Źródło: HERO NEWS

To jedyny serial Marvela, który wpisuje się w tę fazę MCU. Akcja serialu rozpoczyna się w 1946 roku. Tytułowa Peggy Carter mierzyć się musi z utrudnieniami w pracy ze względu na płeć (a jest to praca nie byle jaka, bo w SSR – organizacji, która stworzyła Kapitana Amerykę), sekretnymi zadaniami dawanymi jej przez Howarda Starka (tak, ojca Tony’ego Starka, czyli Iron Mana) oraz stratą ukochanego Steve’a Rogersa (Kapitana Ameryki).

FAZA 2

 • Agenci TARCZY sezon 1
 • Daredevil (sezon 1)
 • Agenci TARCZY (sezon 2, odcinki 1-10)
 • Jessica Jones (sezon 1)
 • Agenci TARCZY (sezon 2)
 • Daredevil (sezon 2, odcinki 1-4)
 • Luke Cage (sezon 1, odcinki 1-4)
 • Daredevil (sezon 2, odcinki 5-11)
 • Luke Cage (sezon 1, odcinki 5-8)
 • Daredevil (sezon 2, odcinki 12-13)
 • Luke Cage (sezon 1, odcinki 9-13)
 • Agenci TARCZY (sezon 3, odcinki 1-10)

Agenci TARCZY

agenci tarczy
Źródło: GAMEPLAY

Pierwszy sezon serialu skupia się na tworzeniu przez agenta Phila Coulsona niewielkiej grupy do zadań specjalnych. Agenci TARCZY rozwiązują bardziej i mniej poważne sprawy związane z kosmicznymi zagrożeniami, które po bitwie o Nowy Jork stają się czymś codziennym. Jednocześnie Coulson próbuje zrozumieć, jak to możliwe, że przywrócono go do życia. Kolejne sezony koncentrują się głównie wokół odzyskiwania zaufania przez organizację, walki z Hydrą oraz odkrywania możliwości Inhumans.

Daredevil

daredevil
Źródło: Netflix

Tytułowy bohater za dnia jest niewidomym prawnikiem, Mattem Murdockiem, zaś w nocy wykorzystuje swoje wyostrzone zmysły do walki z oprychami w Hell’s Kitchen. W pierwszym sezonie walczy z mafiosem o imieniu Kingpin, w drugim z samozwańczym wymiarem sprawiedliwości – Punisherem. W tle przewija się też wątek starożytnej organizacji nazywanej Ręką.

Jessica Jones

jessica jones
Źródło: Netflix

Cierpiąca na zespół stresu pourazowego i nadużywająca alkoholu prywatna detektyw Jessica Jones z Hell’s Kitchen posiada talenty wykraczające poza typowy pakiet podobnych jej osób. Jej mocą jest ponadprzeciętna siła. Akcja serialu z nią w roli głównej skupia się przede wszystkim na walce z niejakim Killgravem, mężczyzną, który potrafi zapanować nad ludzkim umysłem.

Luke Cage

luke cage
Źródło: Netflix

Obdarzony niezniszczalną skórą i niezwykle silny Luke Cage to przede wszystkim obrońca Harlemu. Po początkowym pragnieniu prowadzenia normalnego życia, mężczyzna postanawia sprzeciwić się korupcji lokalnej władzy i chcąc nie chcąc staje się superbohaterem. Jednocześnie próbuje pogodzić się z przeszłością, m.in. śmiercią żony z winy Killgrave’a.

FAZA 3

 • Agenci TARCZY (sezon 3, odcinki 11-19)
 • Iron Fist (sezon 1)
 • Agenci TARCZY (sezon 3, odcinki 20-22)
 • The Defenders (sezon 1)
 • Punisher (sezon 1)
 • Agenci TARCZY (sezon 4, odcinki 1-8)
 • Agenci TARCZY: Slingshot (sezon 1, odcinki 1-6)
 • Agenci TARCZY (sezon 4, odcinki 9-22)
 • Inhumans (sezon 1)

Iron Fist

iron fist
Źródło: Netflix

Danny Rand jako kilkulatek wraz z rodzicami wziął udział w katastrofie lotniczej. Wszyscy uznali go za zmarłego. Tymczasem po latach powraca do Nowego Jorku. Nie jest już jedna wyłącznie człowiekiem. Ocalony przez tajemniczych mnichów został wyszkolony na Iron Fista, nieśmiertelnego obrońcę Kunlun, którego głównym celem jest walka z Ręką.

The Defenders

the defenders
Źródło: Netflix

W tej miniserii dochodzi do spotkania czterech bohaterów z seriali Netfalixa. Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage i Iron Fist łączą siły w walce przeciwko Ręce, tworząc grupę tzw. Obrońców.

Punisher

punisher
Źródło: Netflix

Serial poświęcony antybohaterowi znanemu ze starć z Daredevilem, dzięki któremu przede wszystkim więcej dowiadujemy się o skomplikowaniu psychologicznym tej postaci.

Agenci TARCZY: Slingshot

agencji tarczy
Źródło: geekexchange

Ta sześcioodcinkowa miniseria opowiada o postaci Eleny “Yo-Yo” Rodriguez, która należy do Inhumans. Cykl skupia się przede wszystkim jej prywatnej misji oraz wątpliwościach dotyczących postanowień po wydarzeniach w Sokovii.

Inhumans

inhumans
Źródło: Marvel

W tym serialu bliżej poznajemy wątek Inhumans zapoczątkowany w „Agentach TARCZY”. Chodzi jednak nie o przemienianych na skutek działań TARCZY w Inhumans ludzi, a elitę tego rodzaju. Dawni arystokraci muszą przystosować się do nowej sytuacji, co ich moce często dodatkowo komplikują.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. kamila pisze

  daradevil w pierwszym sezonie walczy z Wilsonem Fiskiem

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.