Gotham to amerykański serial kryminalny stworzony przez Bruno Hellera i oparty na postaciach pojawiających się w serii Batman, głównie Jamesa Gordona i Bruce’a Wayne’a. Premiera Gotham miała miejsce na kanale Fox w dniu 22 września 2014 r. W maju 2018 roku Fox zamówił piąty i jednocześnie ostatni sezon składający się z 12 odcinków, którego premiera miała miejsce 3 stycznia 2019 roku. W głównych rolach występują: Benjamin McKenzie, Sean Pertwee, Robin Lord Taylor, Zabryna Guevara, Erin Richards, Donal Logue, Jada Pinkett Smith.

Twórcy serii pierwotnie zamierzali skupić się tylko na wczesnych losach Gordona w Departamencie Policji w Gotham City, ale później włączyli postać Bruce’a Wayne’a i historie pochodzenia kilku złoczyńców, przeciwników Batmana, w tym Penguina, Riddlera, Catwoman, Poison Ivy, Scarecrow, Mr. Freeze’a, Hugo Strange’a, i Solomona Grundy’ego.

Serial spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno widzów, jak i krytyków. W 2017 roku zdobył nagrodę Emmy za najlepsze drugoplanowe efekty specjalne w odcinku Heavydirtysoul. Ponadto produkcja była wielokrotnie nominowana do licznych nagród w wielu kategoriach.