Skazany na śmierć to amerykański serial, którego premiera miała miejsce w 2005 roku w telewizji Fox. W krótkim czasie podbił on serca międzynarodowej publiczności, a w 2007 roku rozpoczęła się jego emisja na ekranie Polsatu. Początkowo pierwszy sezon miał składać się z 13 odcinków, ale w odpowiedzi na zainteresowanie widzów postanowiono zwiększyć ich liczbę do 22. Obecnie Skazany na śmierć posiada pięć sezonów, które są dostępne w serwisie Netflix.

Fabuła serialu rozpoczyna się od skazania Lincolna Burrowsa na śmierć za zabicie brata wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Jedyną osobą, która wierzy w niewinność mężczyzny jest jego młodszy brat – Michael Scofield. Pragnąc uratować niesłusznie skazanego, decyduje się on upozorować napad na bank, aby trafić do tego samego zakładu karnego co Lincoln.

W postać Michaela Scofielda wcielił się Wentworth Miller. Co ciekawe, otrzymał on tę rolę w ostatniej chwili castingu. W roli Lincolna Burrowsa ukazał się natomiast Dominic Purcell. Wśród obsady Prison Break możemy również zobaczyć Sarah Wayne Callies, Wade Williamsa czy Amaurego Nolasco.

Skazany na śmierć zyskał dużą przychylność zarówno widzów, jak i krytyków. Serial otrzymał Kryształową Statuetkę w kategorii ulubionego nowego serialu dramatycznego w 2006 roku.