Teoria wielkiego podrywu to amerykański serial komediowy, którego premiera miała miejsce 24 sierpnia 2007 roku na kanale CBS. Ta wyjątkowo zabawna seria doczekała się aż 12 sezonów, a każdy z nich składa się kilkunastu krótkich odcinków.

Główne role w serialu odrywają Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco, Simon Helberg oraz Kunal Nayyar. W Teorii wielkiego podrywu nie brakuje również występów specjalnych. Gościnnie wystąpili m.in. Christine Baranski , Laurie Metcalf, legenda Star TrekaLeonard Nimoy, a nawet jeden z najwybitniejszych umysłów w historii – Stephen Hawking.  Teoria wielkiego podrywu opowiada o perypetiach pięciu postaci mieszkających w mieście Pasadena w Kalifornii. Głównymi bohaterami są pracujący w instytucie naukowym geniusze  Leonard Hofstadter oraz Sheldon Cooper, inżynier lotniczy Howard Wolowitz i astrofizyk Raj Koothrappali. Ich życie zostaje zachwiane przez wprowadzającą się do mieszkania obok Penny – kelnerki, która ma aspiracje, by zostać aktorką. Naukowcy zajęci nauką, karierą oraz ulubionymi rozrywkami takimi jak komiksy, filmy science-fiction czy gry komputerowe w odróżnieniu od pięknej sąsiadki nie radzą sobie w życiu społecznym. Połączenie ścisłych umysłów bohaterów z zupełnie innym światem bazującym na relacjach międzyludzkich prowadzi do zabawnych sytuacji i zdarzeń, które bawią do łez.

Serial od początku istnienia został ciepło przyjęty przez publiczność oraz krytyków. Teoria wielkiego podrywu na przestrzeni lat otrzymała ponad 40 nagród, w tym Złoty Glob dla Jima Parsonsa, odtwórcy roli Shelona, oraz 150 innych nominacji.