Seriale oparte na prawdziwych wydarzeniach – 8 propozycji

j
}

Data: 9 czerwca 2021

Przyjemnie ogląda nam się seriale z myślą, że wszystko co widzimy to tylko wyobraźnia twórców. Czasami jednak najlepsze scenariusze pisze życie i to ono stanowi najciekawsze źródło inspiracji. W dzisiejszym zestawieniu „seriale oparte na prawdziwych wydarzeniach:, przybliżę 8 produkcji, które bazują na autentycznych historiach. Część z nich będzie oczywista, a o części prawdopodobnie mogliście sądzić, że to czysta fikcja.

1. Czarnobyl

Czarnobyl to brytyjsko-amerykański miniserial, który został wyemitowany na platformie HBO GO w 2019 roku. Za jego produkcję odpowiadał Craiga Mazina, natomiast za reżyserię Johan Renck. Fabuła serialu bazuje na prawdziwych wydarzeniach z 1986 r., kiedy to w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do katastrofy. Wszystko zaczęło się od awarii w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4, która doprowadziła do przegrzania się rdzenia reaktora. Przyczyniło się to do wybuchu wodoru, a następnie do pożaru, co skutkowało rozprzestrzenieniem się substancji promieniotwórczych.  

Serial dużą uwagę przywiązywał do jak najdokładniejszej rekonstrukcji wydarzeń. Wiele postaci w produkcji odwzorowuje prawdziwych ludzi biorących udział w wydarzeniach z 1986 r., takich jak np. Michaił Gorbaczow – ówczesny przywódca ZSRR. W niektórych scenach wykorzystano również autentyczne nagrania, m.in. to z rozmowami jednostek straży pożarnej.  Aby jak najlepiej odwzorować wnętrze elektrowni, zdjęcia kręcono w Ignalińskiej Elektrowni Atomowej, która posiada reaktory takiego samego typu, co ta w Czarnobylu.  

Czarnobyl został doceniony przez krytyków i widzów oraz zdobył łącznie 32 nagrody. Platforma wyemitowała serial w idealnym momencie, czyli zaraz po ostatnim odcinku Gry o tron. Przypuszczam, że miało to skusić użytkowników, aby nie rezygnowali z subskrypcji HBO GO. 

Czarnobyl Chernobyl - Seriale oparte na prawdziwych wydarzeniach
źródło: HBO

2. Jak nas widzą (ang. When they see us)

Jak nas widzą, to kolejny serial oparty na prawdziwych wydarzeniach. Nawiązuje do popularnej sprawy „Piątki z Central Parku”. Grupa nastolatków z Harlemu: Antron McCray, Kevin RichardsonYusef Salaam, Raymond Santan oraz Korey Wise została niesłusznie oskarżona o gwałt. Do napaści doszło 19 kwietnia 1989 roku w Parku Centralnym. Ofiara, 28-letnia Trisha Meili została napadnięta, zgwałcona i pobita podczas wieczornego joggingu. Sprawa nabrała rozgłosu, ponieważ za sprawców uznano czarnoskórych chłopców, którzy w chwili zdarzenia mieli nie więcej niż po 16 lat.  

Serial Jak nas widzą, to czteroodcinkowa produkcja, która przeprowadza widza przez wszystkie etapy sprawy: od pierwszego przesłuchania podejrzanych aż do ich uniewinnienia w 2002 roku oraz ugody z miastem Nowy Jork w 2014 roku. Całą serię, której twórcą jest Ava DuVernay, można obejrzeć na platformie Netflix.  

jak nas widza

3. The Crown  

The Crown to brytyjsko-amerykański serial wyprodukowany przez Petera Morgana na zlecenie platformy Netflix. Produkcja koncentruje się na rodzinie królewskiej, zwłaszcza na królowej Elżbiecie II, która po śmierci ojca króla Jerzego VI, obejmuje władztwo nad Wielką Brytanią. Serial od początku zakładał powstanie 6 sezonów. Aktualnie widzowie mogą obejrzeć już 4 serie. Producenci zdecydowali się co dwa sezony zmieniać obsadę, aby jak najlepiej odzwierciedlić wiek postaci. W ten sposób uniknęli sytuacji, w której młodzi aktorzy graliby starsze osobowości. 

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale o nastolatkach i trudach dorastania – subiektywna lista

Każdy sezon serialu opowiada o wydarzeniach z różnych lat: sezon 1 (1947-1956), sezon 2 (1957–1964), sezon 3 (1964−1977), sezon 4 (1979−1990). W ostatniej dostępnej części została wprowadzona postać księżnej Diany oraz Margaret Thatcher. Serial The Crown może pochwalić się aż 133 nagrodami (w tym 39 to wygrane, a 94 to nominacje). 

the crown

4. Five Came Back  

O Five Came Back pisaliśmy przy okazji artykułu o serialach dokumentalnych Netflixa, który dostępny jest na platformie od 2017 roku. Produkcja liczy tylko trzy odcinki, z czego każdy trwa około 1 godziny. Scenariusz został oparty na książce Marka Harrisa z 2014 roku. Aby jak najlepiej przedstawić wydarzenia, do których nawiązują, twórcy serialu przestudiowali ponad 40 filmów dokumentalnych i szkoleniowych oraz ponad 100 godzin kronik filmowych. 

Dokument bazuje na historii pięciu reżyserów: Johna Forda, Williama Wylera, Johna Hustona, Franka Capry i George’a Stevensa, którzy podczas II wojny światowej postanowili wstąpić w szeregi wojska. W celu urozmaicenia serialu, reżyser Laurent Bouzereau postanowił dołączyć do dokumentu wywiady z pięcioma ówczesnymi reżyserami: (Steven Spielberg, Francis Coppoli, Guillermo del Toro, Paul Greengrass i Lawrence Kasdan), którzy przyjrzeli się opowiedzianej historii. Całości dopełniła narracja Meryl Streep

five came back
Źródło: Grafika Google

5. Narcos  

Serial Narcos nawiązuje do historii kolumbijskiego barona narkotykowego, Pablo Escobara, który był też nazywany “królem kokainy”. Przemyt tego narkotyku do USA oraz innych państw zapewniły mu tytuł jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek został wyceniony na około 30 miliardami dolarów majątku. Baron był znany ze swojej brutalności i bezwzględności, natomiast w swoim rodzinnym miasteczku, Medellín, uchodził za współczesnego Robin Hooda, który sponsorował stadiony i kluby piłkarskie oraz rozdawał pieniądze potrzebującym. W ten sposób zyskał przychylność miejscowej ludności, która nie raz pomagała mu się ukryć przed policją.  

Twórcami serialu Narcos są Chris Brancato, Carlo Bernard Doug Miro, którzy wyprodukowali serię dla platformy Netflix. Aktualnie dostępne są 3 sezony, po 10 odcinków każdy. W pierwszych dwóch seriach, twórcy skupili się na życiu Pablo Escobara, w którego postać wciela się Wagner Moura. Sezon 3 dotyczy natomiast kartelu z Cali.  

narcos1234

6. Selena  

Selena to serial oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia popularnej piosenkarki Seleny Quintanilla-Pérez. Sławę zdobyła w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, szczególnie w krajach hiszpańskojęzycznych. Uznaje się ją za jedną z największych artystek na świecie w gatunku muzyki Tejano i Latin.  

ZOBACZ TEŻ  Listopad w Netflix, HBO GO i w telewizji – Nowości i kontynuacje seriali

Produkcja liczy obecnie dwa sezony, które są dostępne na platformie Netflix. Fabuła serialu dotyczy biografii Seleny, od jej dzieciństwa aż do jej kariery i sławy. Przybliżone zostały również wzloty i upadki artystki oraz problemy z jakimi ona i jej rodzina musieli się mierzyć w imię muzyki i miłości.  

selena actriz serie

7. Niewiarygodne  

Niewiarygodne to amerykański miniserial, którego twórcy zainspirowali się artykułem “An Unbelievable Story of Rape”. Produkcja dostępna jest do obejrzenia na platformie Netflix i składa się z ośmiu, 46 minutowych odcinków. Fabuła opiera się na historii Marie Adler, która początkowo utrzymuje, że została zgwałcona, po czym nagle zmienia zeznania. Dwie policjantki, Grace Rasmussen i Karen Duvall postanawiają zbadać tę sprawę i odkryć prawdę. 

Twórcy serialu inspirowali się prawdziwymi wydarzeniami z 2011 roku. W tym okresie został zatrzymany gwałciciel, grasujący w Kolorado. Jego prawdziwa tożsamość to Marc O’Leary, natomiast w serialu zyskał imię Christopher McCarthy. Sprawca działał w określony sposób – włamywał się do domów ofiar, wykorzystywał kilkukrotnie po czym kazał im się dokładnie umyć, aby zmyć z siebie dowody. 

Serial koncentruje się głównie na losach jednej z ofiar, Marie, czyli 18-latce, w której zeznania nie uwierzyła policja. Ponad to została zmuszona przez nich do odwołania swojego oskarżenia. Produkcja porusza poważny problem, jakim jest niewierzenie kobietom, kiedy opowiadają o bardzo trudnych dla nich przeżyciach. Jest to odpowiedź, dlaczego tak niewiele ofiar decyduje się na składanie zeznań na policji dotyczących napaści seksualnych. 

niewiarygodne

8. Unorthodox 

Seriale oparte na prawdziwych wydarzeniach często inspirują się autobiografiami. Tak było w przypadku miniserialu Unorthodox. Twórcy nawiązali do wydarzeń z powieści Debory Feldman „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów”. Serial liczy cztery odcinki i jest dostępny na platformie Netflix.

Główną bohaterką wydarzeń jest Esther „Esty” Shapiro, która postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie wśród ortodoksyjnych żydów mieszkających w Nowym Jorku, na korzyść wolności i nowego startu w Berlinie. Wybór miasta nie jest przypadkowy, ponieważ to właśnie tam przebywa jej matka, która już kilkanaście lat wcześniej została odrzucona przez rodzinę i żydowskie społeczeństwo. Esty szybko zaprzyjaźnia się z grupką znajomych, muzyków. Zachwycona ich sposobem życia, sama postanawia spróbować dostać się do szkoły muzycznej. W międzyczasie jej przeszłość, nie daje o sobie zapomnieć. Wśród pozostawionego, żydowskiego społeczeństwa jest mąź Esty, który postanawia ją odnaleźć, zwłaszcza po ustaleniu, że jego żona jest w ciąży.

Seriale oparte na prawdziwych wydarzeniach – podsumowanie

To już wszystkie seriale oparte na prawdziwych wydarzeniach, które chciałam Wam przedstawić. Myślę, że każda produkcja jest warta uwagi, ponieważ wiedząc, że to nie tylko fikcja, łatwiej nam przeżywać emocje bohaterów i wciągnąć się z wir historii. Koniecznie napiszcie, którą serię oglądaliście, albo którą chcielibyście obejrzeć. A jeśli znacie inne seriale oparte na prawdziwych wydarzeniach, to podzielcie się tytułami w komentarzu.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Izabela Pięta

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, która na magisterce postanowiła zagłębić się w tajniki szeroko rozumianego Internetu. Aktualnie studiuje Zarządzanie: e-commerce i analityka internetowa. Czas wolny spędzam na świeżym powietrzu, czytając książki lub oglądając seriale. Gustuję w kryminałach oraz w reportażach i poezji. Na serialowym dzielę się swoimi przemyśleniami i uwagami oraz rozwijam swoje umiejętności pisarskie.