Najlepsze opery mydlane w historii – TOP 7 propozycji

}

Data: 18 maja 2021

Opera mydlana to najpowszechniejszy gatunek serialowy na świecie. Cykliczne widowiska telewizyjne, inaczej zwane telenowelami czy serialami obyczajowymi, w nowszej formie kontynuują tradycję popularnych w XIX wieku prasowych powieści w odcinkach czy też radiowych słuchowisk. Zapraszamy do zapoznania się z krótką historią gatunku i pozycjami, które śmiało możemy zakwalifikować jako najlepsze opery mydlane w historii.

Skąd nazwa opera mydlana?

Swoją nazwę te wielowątkowe i dłuuugie seriale zawdzięczają prasie amerykańskiej, która dość ironicznie określiła je mianem oper. Drugi, mydlany człon, nawiązuje do reklam wyświetlanych niegdyś pomiędzy odcinkami – reklam środków czystość. Dlaczego właśnie one towarzyszyły telenowelom? Bo pierwotnymi przedstawicielkami docelowej grupy odbiorców były głównie gospodynie domowe. Ale dość już teorii, przejdźmy do mydlanych hitów!

Moda na sukces

To chyba jedna z pierwszych pozycji, jaka przychodzi każdemu do głowy na myśl o operze mydlanej. Dlatego też i w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć tego niekwestionowanego hitu gatunku, którego emisja rozpoczęła się w 1987 roku i trwa do dziś. Głównym wątkiem fabularnym tego “tasiemca” jest historia rodziny Forresterów. Żona – Stephanie, pochodząca z bogatej rodziny, oraz mąż – Eric, który pretenduje do zawodu projektanta mody, zakładają rodzinę i firmę “Dom mody Forrester”. Choć ich życie to pierwszoplanowy wątek, to jak to w operach mydlanych bywa, mniejszych fabularnych historii jest o wiele więcej.

moda na sukces

Amerykański serial zyskał grono wiernych fanów nie tylko za granicą, ale i w Polsce, o czym może świadczyć duża popularność imienia Eryk, nadawanego dzieciom w latach 90. Najdłużej emitowany serial w historii polskiej telewizji, aktualnie znajdziemy na portalu Player. Gdyby dla kogoś 8513 odcinków oryginalnej serii okazało się niewystarczające, to warto wspomnieć, że Moda na sukces doczekała się nawet spin-offu.

Żar młodości

Ta opera mydlana znana też pod angielskim tytułem The Young and The Restless, to kolejna amerykańska perełka omawianego gatunku. Serial, którego twórcy odpowiadają też za Modę na sukces, swoją premierę miał w 1973 roku i również trwa do dziś. Odcinki opowiadają o świecie perfum, w którym rywalizują dwie firmy – Newman Enterprises i Jabot Cosmetics. Żar młodości w pierwszych kilkudziesięciu odcinkach skupiony był wokół rodzin Fosterów i Brooksów, ale jak wiadomo akcja rozlewa się na wiele pobocznych wątków. Liczba epizodów produkcji, która wynosi aż 12118, ilościowo bije o głowę wcześniej opisaną serię! 

Żar młodości - najlepsze opery mydlane w historii

Dni naszego życia

Days of our lives – bo tak brzmi oryginalny tytuł, to amerykańska telenowela, która może być przez Was kojarzona nie tyle ze swoich epizodów, co z serialu Przyjaciele. Każdy fan tego sitcomu od razu przypomni sobie, że to przecież słynna produkcja, w której występował Joey Tribbiani. W Przyjaciołach dokonano pewnej parodii tej opery mydlanej, ale odegrała znaczącą rolę w fabule, przez co dała się zapamiętać. Opera mydlana emitowana nieprzerwanie od 1965 roku, opowiada o losach mieszkańców miasteczka Salem – ich romansach, dramatach, tajemnicach. Do tej pory powstało 14117 odcinków, ale wciąż emitowane są nowe epizody. Twórcy produkcji z pewnością dążą do zdobycia czołowego miejsca w rankingu najdłuższych oper mydlanych.

Dni naszego życia

Dynastia

Bogactwo, przepych, intrygi i tajemnice – to wszystko oferuje nam wysokobudżetowa produkcja amerykańska emitowana w latach 1981-1989. W odróżnieniu od wielu innych oper mydlanych, Dynastia ma mało odcinków – jedynie 220. Mimo swojej względnej zwięzłości, a może właśnie dzięki niej – telenowela posiada wiele szybko rozwijających się i angażujących widza wątków. 

Fabuła opiera się na życiu bogatej rodziny Carringtonów, której skład poszerza się o nową żonę miliardera – Blake’a, będącego głową domu. Jego rozpieszczona córka z poprzedniego małżeństwa robi wszystko by zniszczyć nowy związek, a przyczynia się do tego też była żona – demoniczna Alexis, która chce zagarnąć majątek swojego eks. Do tego wszystkiego dołóżmy syna, który jest gejem i boryka się z problemami egzystencjalnymi, zaginionych potomków, konkurencję z drugim, wpływowym rodem i fabuła układa się w typową, ale i wciągającą operę mydlaną, która zyskała dużą popularność.

Dynastia - najlepsze opery mydlane w historii

Warto wspomnieć, że produkcja doczekała się nawet remake’a o tym samym tytule.  Serial, o którym pisaliśmy przy okazji produkcji kolejnych sezonów, powstał w 2017 roku i został gorąco przyjęty przez widzów. Nowa wersja jednej z najlepszych oper mydlanych w historii dostępna jest do obejrzenia w serwisie Netflix.

Coronation Street

Wśród naszego rankingu najlepszych oper mydlanych tę produkcję wyróżnia już samo pochodzenie. To serial brytyjski, którego emisja zapoczątkowana została w 1960 roku i trwa do dziś. Brytyjski styl opery mydlanej różni się od amerykańskiego, stawiając na jak największy realizm wątków i oparcie fabuły na przedstawicielach średniej klasy społecznej. Oprócz tego, akcja w stylu brytyjskim jest znacznie żywsza niż w amerykańskich odpowiednikach. Coronation Street, licząca już 10320 odcinków, opowiada o życiu typowych angielskich rodzin, mieszkających przy tytułowej ulicy. Serial przypadł do gustu widzom z całego świata, ale szczególnie brytyjczykom, którzy zachłysnęli się tym gatunkiem filmowym.

Coronation Street

Guiding light

Ta amerykańska produkcja musiała znaleźć się w rankingu najlepszych oper mydlanych, choćby dlatego że piastuje zaszczytne, pierwsze miejsce wśród najdłuższych seriali tego gatunku. Seria, która dzięki swojej rekordowej ilości odcinków (18262) wpisana jest do Księgi rekordów Guinnessa, historię swojej emisji też ma nadzwyczajną. Pierwsze jej epizody, które upubliczniono w 1937 roku, miały bowiem formę radiowych słuchowisk. Dopiero w 1952 roku odcinki przyjęły postać filmową i płynnie przeszły na srebrny ekran. Ta seria z ponad siedemdziesięcioletnim stażem, opowiada o kilku rodzinach mieszkających w fikcyjnym miasteczku Springfield. Natomiast sam tytuł odnosi się do lampy, znajdującej się w gabinecie głównej postaci – doktora Ruthledge’a, która miała wskazywać bohaterom odpowiednią drogę.

Guiding light - najlepsze opery mydlane w historii

General Hospital

Ta amerykańska opera mydlana to trzeci najdłużej emitowany serial w historii telewizji. Swoją sławę zawdzięcza jednak czemuś więcej niż tylko ilości odcinków, których niebotyczna liczba sięga prawie piętnastu tysięcy. Seria zyskała rozpoznawalność również przez to, że jest najczęściej nagradzaną produkcją wśród oper mydlanych. Akcja serialu rozgrywa się w środowisku medycznym, a znaczącą rolę odgrywa oczywiście tytułowy szpital miejski osadzony w fikcyjnym miasteczku Port Charles. W fabule klasycznie nie zabraknie też wpływowej rodziny, romansów, ekskluzywności czy intryg.

General hospital

Najlepsze opery mydlane w historii – podsumowanie

To nasze top 7 propozycji tego gatunku serialowego. Choć niektórym opery mydlane mogłyby wydawać się tandetną rozrywką sprzed lat, to nawet dziś nie można im odmówić grona zaangażowanych fanów i widzów, których zagmatwane i wielowątkowe historie regularnie przyciągają do ekranów. A czy Wy lubicie seriale tego typu? Dajcie znać w komentarzach!

ZOBACZ TEŻ  Najpiękniejsze scenerie z seriali

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

3 komentarze

 1. Anna

  Bezwartościowy gatunek…szkoda czasu na taką „sztukę”…takie ogłupianie widza

  Odpowiedz
 2. Alfreda

  Były lubiane, ale już nie modne.

  Odpowiedz
 3. Steffy

  „Moda na sukces” od 3 tygodni jest też emitowana na darmowych polskich kanałach ANTENA HD, FILMAX i TVC.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Hanna Chorążykiewicz

Gdybym była postacią z serialu, to uosabiałabym Monicę Geller i to nie tylko ze względu na fakt uwielbienia do Friendsów, ale też dlatego, że jestem zaciekłą perfekcjonistką tak samo jak ona. W wolnych chwilach pochłaniam wielosezonowe seriale, których ukończenie porównałabym do rozstania z ukochaną osobą i wielkiej życiowej pustki.