Jak poznałem waszą matkę to amerykański sitcom znany ze swojej unikalnej struktury, humoru oraz jednoczesnego połączenia elementów dramatycznych. Premiera pierwszego odcinka miała miejsce 19 września 2005 r. na CBS. Twórcy serialu Craig Thomas i Carter Bays inspirowali się swoim własnym doświadczeniem i początkami swojej przyjaźni, gdy razem mieszkali w nowym Jorku.

Serial śledzi losy głównego bohatera Teda Mosby’ego oraz jego przyjaciół, którzy mieszkają w Nowym Jorku. Struktura sitcomu jest jednak nietypowa, opowiadana z przyszłości przez głównego bohatera, który w 2030 roku pragnie przedstawić swoim dzieciom, jak poznał ich mamę. Występuję liczne retrospekcje lub alternatywne wersje rozwoju konkretnego zdarzenia – z tego względu serial nie był kręcony przed publicznością.

Początkowe sezony spotkały się z pozytywnym odbiorem przez widzów i krytyków. Serial został nominowany ponad 30 razy do nagród Emmy, wygrywając 10 z nich. W 2012 roku Jak poznałem wasza matkę otrzymał nagrodę People’s Choice Award za ulubioną telewizyjną komedię telewizyjną, a Neil Patrick Harris zdobył nagrodę dla ulubionego telewizyjnego aktora komediowego.