Chirurdzy to kultowy amerykański serial medyczny, produkowany i transmitowany nieprzerwanie od 2005 roku. Obecnie serial doczekał się już 14 sezonów, co daje 316 odcinków oraz 5 specjalnych epizodów. W rolę bohaterów wcielają się: Ellen Pompeo (Meredith), Sandra Oh (Cristina), Katherine Heigl (Izzie), Justin Chambers (Alex), T. R. Knight (George), Patrick Dempsey (Derek), Chandra Wilson (Miranda) oraz James Pickens Jr. (Richard). Za scenariusz do serialu odpowiada Shonda Rhimes. Serial doczekał się 33 nagród oraz 116 nominacji.

Akcja Chirurgów rozgrywa się w jednym ze szpitale w Seattle i opowiada o życiu zawodowym i prywatnym grupy młodych lekarzy oraz stażystów, którzy pracują na oddziale chirurgii. Serial to mieszanka dramatu, komedii i filmu obyczajowego. Jako pierwszą poznajemy Meredith, córkę słynnej pani chirurg Ellis Grey. Już pierwszego dnia stażu Meredith zaliczy poważną wtopę, okazuje się bowiem, że Derek, mężczyzna, z którym spędziła noc jest jej nowym przełożonym.

Następnie zostają wprowadzone kolejne postacie, które zaczynają toczyć bój o ciekawe przypadki medyczne, rywalizują o miejsce na sali operacyjnej, Chirurdzy także nawiązują bliższe relacje w swoim gronie. Meredith ukrywa parę faktów ze swojego życia, Izzie jest poza szpitalem modelką, co sprawia, że postrzegana jest przez pryzmat urody, George to chłopak z sąsiedztwa, który jest lekkim niezdarą, Cristina rywalizuje z każdym, jednocześnie robiąc wszystko, na co ma ochotę, a Alex próbuje zataić swoje pochodzenie, udając aroganta. Na przestrzeni sezonów obserwujemy wzloty i upadki, romanse, miłości, śluby, rozstania, zdrady, oszustwa, choroby, rozłąki. Jest wiele wątków i rozmaitych emocji, każdy znajdzie coś dla siebie.