Najlepsze serialowe dramy medyczne – 7 propozycji

}

Data: 19 czerwca 2021

Drama, drama, drama! Kto nie lubi dobrej serialowej dramy? Chyba wszyscy je kochamy. Jednak, żeby miała ona sens i była wciągająca, to najlepiej, żeby osadzono ją w ciekawym środowisku i wśród skomplikowanych historii bohaterów. Serialowe dramy medyczne to świetny przykład absorbujących intryg, sprzeczek i zwrotów akcji. Dramy medyczne są całym osobnym gatunkiem filmowo-serialowym, który charakteryzuje się skoncentrowaniem akcji na szpitalu lub personelu medycznym. Zazwyczaj fabuły wykraczają jednak poza samą pracę bohaterów, wplatając również elementy ich życia prywatnego, które dodają pikanterii przedstawianym wydarzeniom. Zapraszamy do rzucenia okiem na wybrane przez nas najlepsze serialowe dramy medyczne!

Dr. House

W zestawianiu, w którym pierwszoplanową rolę odgrywają dramy medyczne, nie mogło zabraknąć tego topowego serialu. Dr. House to ośmiosezonowa produkcja, która zyskała nie tylko grono oddanych fanów, ale i mnóstwo nominacji do nagród oraz samych statuetek (ponad 100!). Fabuła serialu opowiada o tytułowym doktorze Gregorym Housie, który jest lekko aspołeczny i niekoniecznie dogaduje się z pacjentami. Jego nastawienie czy brutalna szczerość wobec chorych to nie jedyne elementy dramy – House jest bowiem również uzależniony od leków przeciwbólowych.

Mimo wszystkich swoich wad, główny bohater zyskuje uznanie i sympatię widzów. Uznanie za bezbłędny instynkt medyczny, pozwalający zdiagnozować mu najróżniejsze choroby; sympatię za ironiczne i czasem gburowate teksty, które świetnie komponują jego postać. Idąc za jedną z opinii możemy stwierdzić, że House to taki Sherlock Holmes wśród lekarzy!

dr house - Najlepsze serialowe dramy medyczne

Ostry dyżur

Ten amerykański dramat obyczajowy to aż piętnastosezonowa produkcja, która podbijała anteny telewizyjne w latach 1994 – 2009. Wciąż jest to jedna z lepszych medycznych dram, o czym świadczyć może nie tylko długa lista zdobytych nagród, ale i znakomita obsada. W rolach głównych znajdziemy samego George’a Clooneya czy też Juliannę Margulies, znaną z Good Wife. Sama fabuła Ostrego dyżuru opowiada o wydarzeniach ze szpitala County General – walce o życie, stracie, miłości… Lekarze zmagają się z prywatnymi problemami oraz przeciwnościami losu, dosięgającymi ich pacjentów.

ZOBACZ TEŻ  Seriale z Covid-19 w tle - 5 propozycji
ostry dyżur
Źródło: hollywoodreporter.com

Grey’s Anatomy

Dramy medyczne to zdecydowanie jedne z ulubionych seriali widzów, bo przed nami kolejna już wielosezonowa, popularna i nagradzana produkcja. Grey’s Anatomy, czyli polscy Chirurdzy, ma już 17 sezonów, a emisja jest wciąż kontynuowana. Nic dziwnego, bo losy medyków ze szpitala w Seattle to wciągająca historia pełna tajemnic, intryg i zawirowań. Główna bohaterka – Meredith Grey – to córka znanej lekarki i stażystka we wspomnianym szpitalu. Kobieta zmaga się z przytłaczającą legendą toksycznej matki, sekretem jej choroby czy też ukrywaniem faktu, iż szpitalny przełożony okazał się być jej wcześniejszym kochankiem.

Oprócz Meredith staż odbywają też inni studenci, więc serial przepełnia walka o przetrwanie w szpitalnych murach, a wśród niej nie tylko pot i łzy, ale i nieprzespane noce oraz podporządkowanie się despotycznym przełożonym. Każdy z praktykantów ma swoje problemy osobiste, które stara się skrzętnie ukrywać. 

greys anatomy

Hoży doktorzy

Temu serialowi można by przypiąć etykietę komedii, ale uważam, że Scrubs opowiada o czymś więcej niż tylko śmiesznych sytuacjach ze szpitalnych korytarzy. Produkcja śledzi historię młodego lekarza – Johna Doriana, który rozpoczyna pracę w Szpitalu Świętego Serca. Często surrealistyczna fabuła miesza się z humorem i poważniejszymi kwestiami – nawet dramatem czy tragedią. Wśród postaci znajdziemy aroganckich lekarzy, medyków z kompleksem boga czy despotyczny i rozkazujący personel szpitalny. Serial doceniono w kwestii dokładności medycznej oraz realistycznego przedstawienia wczesnych doświadczeń zawodowych, które często obfitują w dramy (w tym przypadku medyczne).

Scrubs - Najlepsze serialowe dramy medyczne
Źródło: Scrubs Wiki – Fandom

General Hospital

Drama to nieodłączny element oper mydlanych, a General Hospital to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku! Seria zyskała sławę nie tylko niebotyczną ilością odcinków, ale i największym dorobkiem nagród w swej kategorii. Fabuła opowiada oczywiście historię postaci z tytułowego szpitala miejskiego i nie brak w niej intryg, romansów czy biznesów wpływowej rodziny. Losy bohaterów, emitowane od 1963 roku, zdecydowanie więc klasyfikujemy jako dramy medyczne!

ZOBACZ TEŻ  TOP 10 seriale na "odmóżdżenie"
general hospital -najlepsze serialowe dramy medyczne

The Good Doctor

Ten amerykański serial o nietypowym doktorze szybko zyskał wielu fanów na całym świecie. Produkcja opowiada o młodym lekarzu, którego niezwykłe umiejętności, początkowo przyćmiewa fakt choroby – autyzmu, na który cierpi. Drama towarzyszy nam w początkach serialu, kiedy to zarząd prestiżowego szpitala wykazuje się ableizmem i nie chce przyjąć chłopaka do pracy, ze względu na jego przypadłość. Kiedy jednak ma miejsce nagły wypadek, młody chirurg wykazuje się wiedzą i umiejętnościami, które pozwalają mu uratować życie rannych. W wyniku tego zdarzenia zostaje przyjęty do pracy i musi udowodnić, że jego choroba nie przeszkadza w wykonywanym zawodzie.

the good doctor

Szpital New Amsterdam

Produkcja inspirowana i oparta na książce Erica Manheimera „Twelve Patients: Life and Death at Bellevue Hospital”, to jedna z nowszych propozycji medycznych do obejrzenia na Netflixie. Pierwszy sezon emitowano w 2018 roku, a do tej pory powstały dwa kolejne. Amerykańska produkcja opowiada o perypetiach lekarzy, a w szczególności jednego z nich – Maxa Goodwina, który dzięki swojej ambicji i ciężkiej pracy awansuje na stanowisko dyrektora najstarszej placówki medycznej w USA. Max dąży do odnowienia szpitala, zerwania z biurokracją i ulepszenia systemu opieki. Wśród zmagań zawodowych nie zabraknie też oczywiście tych z prywatnego życia fabularnego personelu medycznego.

szpital new amsterdam

Najlepsze serialowe dramy medyczne – podsumowanie

To nasze 7 propzycji, których fabuły, bohaterowie i zawirowania akcji zdecydowanie powinny Was wciągnąć. Polecacie od siebie jakieś inne serialowe dramy medyczne? Dajcie znać w komentarzach!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Hanna Chorążykiewicz

Gdybym była postacią z serialu, to uosabiałabym Monicę Geller i to nie tylko ze względu na fakt uwielbienia do Friendsów, ale też dlatego, że jestem zaciekłą perfekcjonistką tak samo jak ona. W wolnych chwilach pochłaniam wielosezonowe seriale, których ukończenie porównałabym do rozstania z ukochaną osobą i wielkiej życiowej pustki.