Królowe oper mydlanych

j
}

Data: 7 grudnia 2017

a

Kategorie: Publikacje

Opera mydlana to niekończący się teatr, który wciąga w swój wir. Ten specyficzny gatunek ewoluował od gazecianych czytadeł, przez radiowe słuchowiska, aż do telewizyjnych widowisk. Choć opery mydlane nie uchodzą za dzieła wybitne, to i tak z niejednej aktorki uczyniły gwiazdę. Oto kobiety, które za ich sprawą błyszczą na szklanym ekranie: Joan Collins, Stephanie Beacham, Linda Evans, Lesley Ann Down, Susan Flannery, Alley Mills, Darlene Conley, Katherine Kelly Lang, Jennifer Gareis, Melosy Thomas Scott, Heaher Locklear, Hunter Tylo, Lisa Rinna oraz Linda Gray.

joan collins

Joan Collins

Joan Collins

Joan Collins to brytyjska aktorka urodzona w 1933 roku. Choć grywała w wielu filmach, to prawdziwą sławę zyskała w amerykańskim serialu dramatycznym Dynastia, gdzie kreowała postać demonicznej Alexis Carrington-Colby. Co ciekawe, wcześniej cztery inne osoby odrzuciły przyjęcia tej roli, a obecnie ciężko sobie wyobrazić w roli Alexis, stanowiącej archetyp ciemnego charakteru, kogoś innego.

stephanie beacham

Stephanie Beacham

Stephanie Beacham

Stephanie Beacham to brytyjska aktorka urodzona w 1947 roku. Jej filmografia to pasmo sukcesów, ale świat pamięta ją przede wszystkim  z amerykańskiego serialu dramatycznego Dynastia, a także z jego spin-offu Dynastia II, gdzie kreowała postać temperamentnej Sable Colby. Ponadto gościła w Beverly Hills 90210, Czarodziejkach oraz Statku Miłości.

linda evans

Linda Evans

Linda Evans

Linda Evans to amerykańska aktorka urodzona w 1942 roku. Grywała wiele lat na szklanym ekranie, ale to rola anielskiej Krystle Grant Carrington w amerykańskim serialu dramatycznym Dynastia nadała jej status gwiazdy. Występowała też w Północ-Południe oraz Statku Miłości.

lesley anne down

Lesley Ann Down

Lesley Anne-Down

Lesley Anne-Down to brytyjska aktorka urodzona w 1954 roku. Szklany ekran stanowi jej prawdziwy żywioł. Wykreowała trzy niezapomniane postaci: Madelaine LaMotte w dramacie Północ-Południe,  Olivię Richards w operze mydlanej Sunset Beach oraz Jacqueline Payne Marone w operze mydlanej Moda na sukces.

susan flannery

Susan Flannery

Susan Flannery

Susan Flannery to amerykańska aktorka urodzona w 1939 roku. Przez ćwierć wieku fenomenalnie wcielała się w rolę żelaznej Stephanie Douglas Forrester w operze mydlanej Moda na sukces. Została obsypana za to trzema statuetkami Emmy.

alley mills

Alley Mills

Alley Mills

Alley Mills to amerykańska aktorka urodzona w 1951 roku. Wcielała się między innymi w pogodną Marjorie Quinn w dramacie Doktor Quinn oraz w szaloną Pamelę Douglas w operze mydlanej Moda na sukces. Zdobyła za te role uznanie krytyków i uwielbienie fanów.

darlene conley

Darlene Conley

Darlene Conley

Darlene Conley to amerykańska aktorka urodzona w 1934 roku, a zmarła w 2007 roku. Grała Rose DeVille w Żarze młodości oraz Sally Spectrę w Modzie na sukces. Rola tej ostatniej rozsławiła ją w każdym zakątku świata, głównie za sprawą tego, że w nietuzinkowy sposób bawiła widownię swoją kreacją.

katherine kelly lang

Katherine Kelly Lang

Katherine Kelly Lang

Katherine Kelly Lang to amerykańska aktorka urodzona w roku 1961. To aktorka, która stała się gwiazdą, choć właściwie grała w swojej karierze niemal jedną rolę. Kreacja kontrowersyjnej Brooke Logan w operze mydlanej Moda na sukces przysporzyła jej licznie grono fanów.

jennifer gareis

Jennifer Gareis

Jennifer Gareis

Jennifer Gareis to amerykańska aktorka urodzona w 1970 roku. Początkowo grała w Żarze młodości, jednak przełomem w karierze telewizyjnej okazała się dla niej Moda na sukces. Kreuje w niej Donnę Logan, kobietę równie kontrowersyjną, co jej siostra, Brooke Logan.

melody thomas scott

Melody Thomas Scott

Melody Thomas Scott

Melody Thomas Scott to amerykańska aktorka urodzona w 1956 roku. Znana i lubiana za sprawą jednej ze sztandarowych ról w operze mydlanej Żar młodości, Nikki Newman. Melody Thomas Scott grająca tę rolę długie lata, zastąpiła w niej Ericę Hope grającej zaledwie rok.

heather locklear

Heather Locklear

Heather Locklear

Heather Locklear to amerykańska aktorka urodzona w 1961 roku. Zasłynęła w amerykańskim serialu dramatycznym Dynastia jako niegrzeczna Sammy Jo Dean Carrington, a z czasem uratowała przed zdjęciem z anteny hit Melrose Place, w którym siedem lat grała postać żelaznej Amandy Woodward. Ponadto wystąpiła między innymi w TJ Hooker oraz Spin City. To ikona telewizji lat 80-tych i 90-tych.

hunter tylo

Hunter Tylo

Hunter Tylo

Hunter Archila Tylo to amerykańska aktorka urodzona w 1962 roku. Świat utożsamia ją z rolą prawej Taylor Hayes Forrester Marone w operze mydlanej Moda na sukces, którą kreuje od lat, ale wierni fani pamiętają ją również z roli odważnej Messui Shandar w cenionej mini serii Córka Maharadży. Dostała rolę Taylor McBride w hicie Melrose Place, jednak zanim zaczęła ją grać, została jej ona odebrana, bo spodziewała się dziecka. Magazyn People okrzyknął ją jedną z najpiękniejszych kobiet świata.

lisa rinna

Lisa Rinna

Lisa Rinna

Lisa Rinna to amerykańska aktorka urodzona w 1963 roku. Wcielała się w postać Billie Reed w operze mydlanej Dni naszego życia. Wiele osób pamięta ją również z roli podstępnej Taylor McBride w amerykańskim serialu Melrose Place. Zabłysnęła też jako uczestniczka i zwyciężczyni, a z czasem gospodyni reality-show Taniec z Gwiazdami.

linda gray

Linda Gray

Linda Gray

Linda Gray to amerykańska aktorka urodzona w 1940 roku. Jej rola życia to przebojowa Sue Ellen Shepard Ewing Lockwood z amerykańskiego serialu dramatycznego Dallas. Ponadto grała główną rolę, twardą Hilary Michaels, w Models Inc., czyli spin-offie Melrose Place. Oprócz aktorstwa zajmuje się produkcją i reżyserią.

ZOBACZ TEŻ  Kiedyś to było… – Pełna chata

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Grzegorz Sobczak

Miłośnik szklanego oraz srebrnego ekranu - zakochany w Melrose Place 😉