Miasteczko South Park to amerykański serial animowany dla dorosłych tworzony przez Treya Parkera i Matta Stone’ a dla telewizji Comedy Central. Pierwszy odcinek serialu miał swoją premierę 13 sierpnia 1997 roku i trwa do dziś. Na chwile obecną składa się z 23 sezonów i ponad 307 odcinków. Można go także oglądać na platformie Netflix.

Głównymi bohaterami serialu są czterej chłopcy: Stan Marsh, Kyle Broflovski, Eric Cartman i Kenny McCormick, którzy miewają dziwne przygody w miasteczku South Park w stanie Kolorado.

Serial Miasteczko South Park jest popularny głównie ze względu na czarny humor w nim występujący, wulgarny język, poruszanie kontrowersyjnych tematów i ciętą satyrę na Amerykę oraz Amerykanów.

Postacie po raz pierwszy ukazały się w dwóch animowanych krótkich metrażach, stworzonych przez Parkera i Stone’a w 1992 i 1995 roku. Drugi z nich stal się jednym z pierwszym filmów viralowych znajdujących się w internecie, co sprawiło, że serial mógł powstać. Pierwszy sezon pojawił się  w roku 1997 i odniósł duży sukces, obecnie jest on najpopularniejszym serialem emitowanym na Comedy Central.

Ciekawym faktem jest to, że odcinki nagrywane są jedynie z cotygodniowym wyprzedzeniem co pozwala twórcą ukazać bieżące tematy dziejące się w Ameryce i nie tylko. Dzieje się tak od roku 2000, tylko raz odcinek został powtórzony 23 października 2013 roku, kiedy w studiu tego dnia zabrakło prądu.

Pierwszy odcinek zrealizowany został przy wykorzystaniu animacji wycinkowej, kolejne zaś już przy wykorzystaniu oprogramowania imitującego tę technikę. Głosy postacią w większości udzielają Parker i Stone, lecz nie tylko. Oprócz nich usłyszeć możemy: April Stewart, Mone Marshall, Adrien Beard i Johna Hansena.

Serial Miasteczko South Park został wielokrotnie nagradzany. Zdobył m.in.: pięć Primetime Emmy Awards, Peabody Award oraz liczne wyróżnienia publicystów na listach najlepszych programów telewizyjnych, np. tygodnika TV Guide.

Podczas początkowej popularności serialu został na jego podstawie nakręcony pełnometrażowy film pod tym samym tytułem, który trafił do kin w czerwcu 1999 roku.