w ,

O czym nie śni się fizykom – serialowi podróżnicy w czasie

Dark
Źródło: Filmyfantastyczne

Podróżowanie w czasie marzy się wielu z nas. Nie tylko moglibyśmy pozmieniać własną przeszłość, ale również zobaczyć odległe zdarzenia, które miały miejsce w ubiegłych tysiącleciach albo te, które jeszcze się nie wydarzyły. Jak na razie, mimo ciągłych odkryć w zakresie fizyki, podróżowanie w czasie pozostaje jedynie wytworem wyobraźni stanowiącym inspirację dla autorów książek, reżyserów czy twórców seriali.

Outlander

outlander
Źródło: Spider’s Web

Serial Outlander to interesujące połączenie elementów sci-fi z romansem i dramatem kostiumowym. Główna bohaterka Clarie, działająca jako sanitariuszka, zostaje nieoczekiwanie przeniesiona z rzeczywistości II Wojny Światowej do XVIII-wiecznej Szkocji. Dodatkowym problemem staje się zaaranżowane małżeństwo, do którego została zmuszona kobieta, tęskniąc za aktualnym mężem pozostawionym w wojennych realiach. Serial polecany miłośnikom szkockiego akcentu.

Gatunek: dramat, romans, science fiction
Twórcy: Ronald D. Moore
Obsada: Caitriona Balfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Graham McTavish, Gary Lewis

Dark

Dark serial recenzja netflix
Źródło: Netflix

Dark to mój osobisty faworyt, który oprócz ciekawego wątku podróżowania w czasie wyróżnia się gęstym, mrocznym klimatem. Twórcy poświęcili sporo uwagi nie tylko samemu przenoszeniu się między płaszczyznami czasowymi, ale również skupili się na paradoksach związanych ze zmianami przeszłości. Produkcję polecam każdemu, kto lubi nieco zakręcone historie, nad którymi trzeba dłużej pogłówkować. Ogromnym plusem jest brak wodolejstwa – wszystkie sceny wnoszą coś do fabuły.

Gatunek: thriller, science fiction
Twórcy:
Baran bo Odar, Jantje Friese
Obsada:
Louis Hoffman, Lisa Vicari, Oliver Masucci

12 małp

12 malp huffpost canada
Źródło: Huff Post Canada

W tej produkcji podróże w czasie zostały wykorzystane nieco inaczej. Akcja serialu toczy się w postapokaliptycznej rzeczywistości, a dokładnie w 2043 roku. Główny bohater, James Cole, korzystając z niebezpiecznych metod przenoszenia się w przeszłość, stara się zniszczyć źródła zarazy, która doprowadziła do śmierci 93,6% populacji. Sporo nieoczekiwanych zwrotów akcji pomaga wciągnąć się w fabułę.

Gatunek: science fiction, dramat
Twórcy:
Terry Matalas, Travis Fickett
Obsada:
Aaron Stanford, Amanda Schull, Kirk Acevedo

Podróżnicy

podroznicy spiders web 1024x683
Źródło: Spider’sWeb

Podróżnicy to kolejna produkcja wyróżniająca się nieoklepaną fabułą. Tym razem bohaterowie znajdują sposób na cofnięcie się z odległej przyszłości do XXI wieku. Podróżując w czasie, wcielają się w ciała innych osób, jednocześnie starając się uchronić ludzkość przed tragedią. Już od pierwszego odcinka mocno zżywamy się z bohaterami. Zaskoczeniem jest również świetny 3. sezon, który dostarcza jeszcze więcej emocji niż poprzednie.

Gatunek: science fiction
Twórcy:
Brad Wright
Obsada:
Eric McCormack, MacKenzie Porter, Nesta Cooper

Poza czasem

poza czasem do rzeczy
Źródło: Do rzeczy

Tym razem ekipa bohaterów – żołnierz, naukowiec i profesor historii, korzystając z możliwości podróżowania w czasie, stara się powstrzymać przestępcę pragnącego upadku Ameryki. Stosują w tym celu prototyp maszyny, która imituje urządzenie wykorzystywane przez złoczyńcę. Serial może nie zaskakuje najlepszym wykonaniem czy grą aktorską godną Oscarów, ale stanowi ciekawą propozycję dla miłośników sci-fi.

Gatunek: thriller, science fiction
Twórcy: Eric Kripke, Shawn Ryan
Obsada:
Goran Višnjić, Malcolm Barrett, Abigail Spencer

Time After Time

time after time hollywood reporter
Źródło: Hollywood Reporter

Time After Time opowiada o głównym bohaterze H. G. Wellsie, który wykorzystuje wehikuł czasu do złapania Kuby Rozpruwacza. Mimo że powstał tylko jeden, ośmioodcinkowy sezon serialu, warto po niego sięgnąć dla niezłego klimatu, stale podkreślanego przez fanów produkcji. Niestety na skutek ograniczonego budżetu nie możemy liczyć na dobrej jakości efekty specjalne czy przekonującą scenografię

Gatunek: science fiction
Twórcy:
Kevin Williamson
Obsada:
Freddie Stroma, Josh Bowman, Génesis Rodríguez

Making history

making 1024x576
Źródło: TMDB

Dla odmiany Making history jest serialem bardziej komediowym, który skupia się na postaci Dana, znajdującego wehikuł czasu wśród rzeczy swojego ojca. Z jego pomocą podróżuje w przeszłość, rozwiązując głównie osobiste problemy. Serial jest ciekawą alternatywą dla typowych dramatów czy kryminałów, które przemycają wątek przenoszenia w czasie. W tym przypadku nie brakuje lekkiego humoru i zabawnych sytuacji.

Gatunek: komedia, science fiction
Twórcy:
Julius Sharpe
Obsada:
Adam Pally Leighton Meester Yassir Lester

Częstotliwość

czestotliwosc media2
Źródo: Media2

Częstotliwość, w porównaniu z poprzednimi serialami, serwuje nam coś zupełnie innego. Raimy, policjantka, odkrywa, że za pomocą starego radio jest w stanie kontaktować się ze swoim zmarłym tatą. Kobieta postanawia zmienić przeszłość i uratować swojego ojca. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że ingerencja w przeszłość nie pozostanie obojętna dla teraźniejszości. Częstotliwość to ciekawa propozycja łącząca w sobie elementy kryminału i thrillera.

Gatunek: science fiction, thriller
Twórcy:
Jeremy Carver
Obsada:
Peyton List, Riley Smith, Jeffrey Corazzini, Rich Manley

Dr Who

dr who culturefly 1024x576
Źródło: Culturefly

Na liście nie mogło zabraknąć również prawdziwego pioniera serialowego motywu podróży w czasie. Odcinki serialu Dr Who są tworzone z przerwami od 1963 roku – obecnie jest ich ponad 850. Serial skupia się na podróżującym w czasie obcym znanym jako Doktor. Zmierza się on z licznymi przygodami, zmaga się z wrogami, zmienia przeszłość. Oglądając serial zostajemy wciągnięci w zupełnie nową rzeczywistość, która z każdym odcinkiem nas zaskakuje.

Gatunek: science fiction
Twórcy:
Sydney Newman, C.E. Webber, Donald Wilson
Obsada:
Jodie Whittaker, Tosin Cole, Mandip Gill, Bradley Walsh

Motyw podróży w czasie jest chętnie wykorzystywany w filmach, książkach i serialach. Ze względu na swoją abstrakcyjność, może być interpretowany i przedstawiany na wiele sposobów, co daje twórcom ogromne pole do popisu. A Wy jak wykorzystalibyście możliwość podróżowania w czasie?

Paulina Poproch

Napisane przez Paulina Poproch

Jestem Gordonem Ramsayem serialowego zaplecza - albo coś kocham, albo nienawidzę. Mimo że na studiach moim atrybutem jest kalkulator, w wolnych chwilach uwielbiam bawić się w krytyka i analizować działania i motywy postępowań ulubionych serialowych postaci. Moje duchowe zwierzę to Sheldon Cooper.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

the witcher henry cavill geralt 150x150

Wiedźmin – wiemy kiedy serial zadebiutuje na Netflixie!

cover 150x150

Gra o tron: sezon 8. – spoilerowe omówienie 1. odcinka