Kiedyś to było.. Czyli stare polskie seriale dla dzieci – TOP 10

12 października 2021 | Rankingi seriali, Rankingi seriali wg krajów

j

Autor: Kamila Baran

Najstarszy polski serial dla dzieci pochodzi z 1921 roku, najmłodszy z 2004 roku. Produkcja polskich seriali dla dzieci i młodzieży nie wiedząc czemu, zatrzymała się kilkanaście lat temu. Aktualnie ciężko znaleźć coś godnego uwagi, dlatego poniżej przedstawiamy listę, w której opisujemy stare polskie seriale dla dzieci. Miłego wspominania!

Podróż za jeden uśmiech 1921

stare polskie seriale dla dzieci - podróż za jeden uśmiech
stare polskie seriale dla dzieci – podróż za jeden uśmiech

Serial przygodowy. Poznajemy w nim dwóch chłopców- Poldka i Dudusia- którzy wybierają się pociągiem nad Morze Bałtyckie. Niestety w wyniku zamieszania chłopcy gubią pieniądze przeznaczone na podróż i postanawiają dojechać nad morze autostopem. Mają przy tym mnóstwo przygód, poznają nowych ludzi, nowe miejsca oraz uczą się wielu rzeczy. Ich wysiłek zostaje nagrodzony i bezpiecznie docierają na miejsce. 

Samochodzik i templariusze 1971

car
źródło: https://www.1944.pl/artykul/ekran-z-dziadkiem-pan-samochodzik-i-templari,4783.html

Tytułowy Pan Samochodzik to Tomasz N.N., z zawodu jest historykiem, a w wolnym czasie detektywem amatorem i posiadaczem niesamowitego wehikułu- samochodu, który potrafi poruszać się po wodzie. Pan Samochodzik spędza wakacje z grupą zaprzyjaźnionych harcerzy i zajmuje się poszukiwaniem skarbu ukrytego przez Templariuszy. 

Siedem życzeń 1986

7

Serial zaczyna się od uratowania przez trzynastoletniego Darka kota, któremu nadaje imię Rademenes. Rodzice pozwalają mu go zatrzymać. Szybko okazuje się, że nie jest to zwykły kot. Rademenes potrafi mówić i w zamian za uratowanie życia, obiecuje Darkowi spełnić siedem życzeń. Chłopiec zaprzyjaźnia się z kotem i jak się okazuje, Rademenes był kiedyś człowiekiem urodzonym w starożytnym Egipcie, który został skazany na karę odradzania się w postaci kota, ponieważ wyjawił starożytnym Egipcjanom teorie ruchu Ziemi wokół Słońca oraz efektu zaćmienia słońca i księżyca. Darek w ostatnim odcinku postanawia oddać swojemu przyjacielowi życzenie, aby ten z powrotem mógł stać się człowiekiem. 

Plecak pełen przygód 1993

plecak pelen przygod

Matti tuż przed wakacjami musi przeprowadzić się wraz z matką i jej drugim mężem do Helsinek. Na miejscu przypadkowo wplątuje się w rywalizację dwóch band chłopców. ,,Wilki” i ,,Niedźwiedzie” rywalizują między sobą w konkursie o najlepszą grę komputerową. Sprowadza to na Mattiego wiele problemów w nowym miejscu. Chłopiec za pomocą książki ze starego plecaka ucieka w świat marzeń i fantazji, w którym jego tata jest królem średniowiecznej Finlandii. Tam przeżywa niezwykłe przygody, często napotykając kłopoty i wyzwania.

ZOBACZ TEŻ  7 wartych uwagi serialowych adaptacji literackich [kolejność przypadkowa]Panna z mokrą głową 1994

panna

Tytułowa ,,panna z mokrą głową” to pełna energii i ciekawych pomysłów trzynastoletnia Irenka Borowska. Dziewczyna najczęściej spaceruje po okolicy ze swoim najlepszym przyjacielem- psem Drabem. Irenka lubi wszystko wiedzieć, jest ciekawska i wszędzie jej pełno. Niestety w jej rodzinie nie wiedzie się zbyt dobrze, trwa kryzys i jej ojciec musi sprzedawać łąki i las należące do majątku rodziny. Podczas wycinania ostatniego dębu ginie, a tragedia sprawia, że rodzina musi przenieść się do miasta. 

Maszyna zmian 1995

maszyna

Kolejna propozycja, to opowieść o grupce dzieci, które przyjeżdżają do sanatorium dla alergików wraz ze swoimi opiekunami- Filipem i Anną. Podczas zwiedzania i poznawania okolicy, dzieci znajdują stary fortepian do którego wchodzą i się zatrzaskują. Okazuje się, że w instrumencie znajduje się przejście do podziemi, na którego końcu znajduje się maszyna zmian. Wiadomość pozostawiona przez dawnego właściciela informuje dzieci, że maszyna może zmieniać wszystko w coś, co jest trudne do przewidzenia. I tak na przykład wkładając do maszyny skarbonkę w kształcie kury, ta zamienia ją w prawdziwą kurę znoszącą niezwykłe jajka. Każda przemiana trwa zawsze do godziny 21:00. 

Tajemnica sagali 1997

Tajemnica Sagali

Głównym bohaterem jest Kuba, który interesuje się kamieniami. Przez przypadek do jego kolekcji trafia tajemniczy kamień z kosmosu. Sagala to kamień o potężnej mocy, który przed wiekami służył ludziom- posiadając go, mogli mieć wszystko co dobre. Tajemnicza Sagala została rozbita na wiele części, ponieważ ludzie nadużywali jej mocy. Chłopiec wraz ze swoim bratem Jackiem i strażnikiem kamienia- Jarpenem, przemieszcza się w czasie i podczas wielu przygód, stara się odnaleźć zaginione części. 

Sto minut do wakacji 1998

sto

Ta propozycja to opowieść o Tosi i jej mamie Danucie, która jest aktorką oraz Piotrku i jego tacie, który jest reporterem telewizyjnym. Tosia bardzo cieszy się na wspólne wakacje z mamą i Piotrek również liczy na to, że w końcu spędzi czas z tatą. Tymczasem niespodziewanie u dorosłych pojawiają się komplikacje i mama Tosi spóźnia się na samolot, a ojciec Piotrka ma za zadanie śledzenie Danuty, gdyż jej rola w serialu została nominowana do Oscara. Piotrkowi nie bardzo podoba się pomysł śledzenia Danuty i Tosi, jednak podstępem zaprzyjaźnia się z nimi, dzięki czemu jego ojciec może zbierać materiał do reportażu. Wszystko jednak szybko wychodzi na jaw.

ZOBACZ TEŻ  Seriale do obejrzenia bez rodziców - 5 pozycji, których należy unikać

Trzy szalone zera 2000

trzy szalone zera

Trzy szalone zera, to Ola, Oskar i Olaf- trójka przyjaciół mieszkających w jednej z nadmorskich miejscowości. Ola interesuje się magią, Olaf uwielbia hodować rybki, a Oskar zajmuje się eksperymentami naukowymi. Ta trójka przyjaciół to niezła mieszanka wybuchowa. Przyjaciele nie mają łatwego życia, szczególnie w szkole. Wszystkich zaskakują swoimi szalonymi pomysłami i świetnie się przy tym bawią, nie zważając na konsekwencje swoich wybryków. 

Magiczne drzewo 2004-2008

magiczne drzewo

Jest to trzynastoodcinkowy serial fantasy. W każdym odcinku pojawia się przedmiot wykonany z magicznego drzewa. Rzeczy te są obdarzone niezwykłą mocą: drewniane buty spełniają życzenia, drewniane berło pozwala mieć władzę nad ludźmi czy drewniana kostka do gry, która gdy spada na czarną stronę przynosi pecha, a na białą- szczęście. Przedmioty te wpadając w ręce dzieci przynoszą wiele przygód i lawinę tajemniczych zdarzeń.

Stare polskie seriale dla dzieci

Aż się łezka w oku kręci! To były czasy! Większość z tych seriali zamykała się w jednym sezonie, jednak łączyła je spora grupa odbiorców. Znacie wszystkie te ekranizacje? Który serial był waszym ulubionym? Koniecznie dajcie znać! A może to nie wszystkie stare polskie seriale dla dzieci? Powinniśmy rozszerzyć ranking?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również

Polecamy

Popularne teraz

Ostatnie komentarze

Serialowy – Twoje centrum serialowe

Na portalu serialowy.pl recenzujemy najlepsze seriale, które emitowane są w telewizji i na portalach streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy HBO GO. Najlepsze seriale to według naszej redakcji nie tylko te, które pokazują coś nowego, czego w telewizji jeszcze nie było, ale również stare hity oraz emitowane do dziś seriale w dawnym stylu, jak chociażby Chirurdzy.

Oprócz recenzowania seriali publikujemy również newsy i rankingi, dzięki czemu nasi czytelnicy mogą się zorientować, które seriale są najlepsze. Serialowy.pl to portal o serialach stworzony przez ich pasjonatów, oglądających seriale nałogowo. Zapraszamy tu i na Facebooka!

Polecamy

Instagram