Najstarszy polski serial dla dzieci pochodzi z 1971 roku, najmłodszy z 2004 roku. Produkcja polskich seriali dla dzieci i młodzieży nie wiedząc czemu, zatrzymała się kilkanaście lat temu. Aktualnie ciężko znaleźć coś godnego uwagi, dlatego poniżej przedstawiamy listę, w której opisujemy stare polskie seriale dla dzieci. Miłego wspominania!
Spis treści
Podróż za jeden uśmiech 1971
Serial przygodowy. Poznajemy w nim dwóch chłopców- Poldka i Dudusia- którzy wybierają się pociągiem nad Morze Bałtyckie. Niestety w wyniku zamieszania chłopcy gubią pieniądze przeznaczone na podróż i postanawiają dojechać nad morze autostopem. Mają przy tym mnóstwo przygód, poznają nowych ludzi, nowe miejsca oraz uczą się wielu rzeczy. Ich wysiłek zostaje nagrodzony i bezpiecznie docierają na miejsce.
Samochodzik i templariusze 1971
Tytułowy Pan Samochodzik to Tomasz N.N., z zawodu jest historykiem, a w wolnym czasie detektywem amatorem i posiadaczem niesamowitego wehikułu- samochodu, który potrafi poruszać się po wodzie. Pan Samochodzik spędza wakacje z grupą zaprzyjaźnionych harcerzy i zajmuje się poszukiwaniem skarbu ukrytego przez Templariuszy.
Siedem życzeń 1986
Serial zaczyna się od uratowania przez trzynastoletniego Darka kota, któremu nadaje imię Rademenes. Rodzice pozwalają mu go zatrzymać. Szybko okazuje się, że nie jest to zwykły kot. Rademenes potrafi mówić i w zamian za uratowanie życia, obiecuje Darkowi spełnić siedem życzeń. Chłopiec zaprzyjaźnia się z kotem i jak się okazuje, Rademenes był kiedyś człowiekiem urodzonym w starożytnym Egipcie, który został skazany na karę odradzania się w postaci kota, ponieważ wyjawił starożytnym Egipcjanom teorie ruchu Ziemi wokół Słońca oraz efektu zaćmienia słońca i księżyca. Darek w ostatnim odcinku postanawia oddać swojemu przyjacielowi życzenie, aby ten z powrotem mógł stać się człowiekiem.
Plecak pełen przygód 1993
Matti tuż przed wakacjami musi przeprowadzić się wraz z matką i jej drugim mężem do Helsinek. Na miejscu przypadkowo wplątuje się w rywalizację dwóch band chłopców. ,,Wilki” i ,,Niedźwiedzie” rywalizują między sobą w konkursie o najlepszą grę komputerową. Sprowadza to na Mattiego wiele problemów w nowym miejscu. Chłopiec za pomocą książki ze starego plecaka ucieka w świat marzeń i fantazji, w którym jego tata jest królem średniowiecznej Finlandii. Tam przeżywa niezwykłe przygody, często napotykając kłopoty i wyzwania.
Panna z mokrą głową 1994
Tytułowa ,,panna z mokrą głową” to pełna energii i ciekawych pomysłów trzynastoletnia Irenka Borowska. Dziewczyna najczęściej spaceruje po okolicy ze swoim najlepszym przyjacielem- psem Drabem. Irenka lubi wszystko wiedzieć, jest ciekawska i wszędzie jej pełno. Niestety w jej rodzinie nie wiedzie się zbyt dobrze, trwa kryzys i jej ojciec musi sprzedawać łąki i las należące do majątku rodziny. Podczas wycinania ostatniego dębu ginie, a tragedia sprawia, że rodzina musi przenieść się do miasta.
Maszyna zmian 1995
Kolejna propozycja, to opowieść o grupce dzieci, które przyjeżdżają do sanatorium dla alergików wraz ze swoimi opiekunami- Filipem i Anną. Podczas zwiedzania i poznawania okolicy, dzieci znajdują stary fortepian do którego wchodzą i się zatrzaskują. Okazuje się, że w instrumencie znajduje się przejście do podziemi, na którego końcu znajduje się maszyna zmian. Wiadomość pozostawiona przez dawnego właściciela informuje dzieci, że maszyna może zmieniać wszystko w coś, co jest trudne do przewidzenia. I tak na przykład wkładając do maszyny skarbonkę w kształcie kury, ta zamienia ją w prawdziwą kurę znoszącą niezwykłe jajka. Każda przemiana trwa zawsze do godziny 21:00.
Tajemnica sagali 1997
Głównym bohaterem jest Kuba, który interesuje się kamieniami. Przez przypadek do jego kolekcji trafia tajemniczy kamień z kosmosu. Sagala to kamień o potężnej mocy, który przed wiekami służył ludziom- posiadając go, mogli mieć wszystko co dobre. Tajemnicza Sagala została rozbita na wiele części, ponieważ ludzie nadużywali jej mocy. Chłopiec wraz ze swoim bratem Jackiem i strażnikiem kamienia- Jarpenem, przemieszcza się w czasie i podczas wielu przygód, stara się odnaleźć zaginione części.
Sto minut do wakacji 1998
Ta propozycja to opowieść o Tosi i jej mamie Danucie, która jest aktorką oraz Piotrku i jego tacie, który jest reporterem telewizyjnym. Tosia bardzo cieszy się na wspólne wakacje z mamą i Piotrek również liczy na to, że w końcu spędzi czas z tatą. Tymczasem niespodziewanie u dorosłych pojawiają się komplikacje i mama Tosi spóźnia się na samolot, a ojciec Piotrka ma za zadanie śledzenie Danuty, gdyż jej rola w serialu została nominowana do Oscara. Piotrkowi nie bardzo podoba się pomysł śledzenia Danuty i Tosi, jednak podstępem zaprzyjaźnia się z nimi, dzięki czemu jego ojciec może zbierać materiał do reportażu. Wszystko jednak szybko wychodzi na jaw.
Trzy szalone zera 2000
Trzy szalone zera, to Ola, Oskar i Olaf- trójka przyjaciół mieszkających w jednej z nadmorskich miejscowości. Ola interesuje się magią, Olaf uwielbia hodować rybki, a Oskar zajmuje się eksperymentami naukowymi. Ta trójka przyjaciół to niezła mieszanka wybuchowa. Przyjaciele nie mają łatwego życia, szczególnie w szkole. Wszystkich zaskakują swoimi szalonymi pomysłami i świetnie się przy tym bawią, nie zważając na konsekwencje swoich wybryków.
Magiczne drzewo 2004-2008
Jest to trzynastoodcinkowy serial fantasy. W każdym odcinku pojawia się przedmiot wykonany z magicznego drzewa. Rzeczy te są obdarzone niezwykłą mocą: drewniane buty spełniają życzenia, drewniane berło pozwala mieć władzę nad ludźmi czy drewniana kostka do gry, która gdy spada na czarną stronę przynosi pecha, a na białą- szczęście. Przedmioty te wpadając w ręce dzieci przynoszą wiele przygód i lawinę tajemniczych zdarzeń.
Stare polskie seriale dla dzieci
Aż się łezka w oku kręci! To były czasy! Większość z tych seriali zamykała się w jednym sezonie, jednak łączyła je spora grupa odbiorców. Znacie wszystkie te ekranizacje? Który serial był waszym ulubionym? Koniecznie dajcie znać! A może to nie wszystkie stare polskie seriale dla dzieci? Powinniśmy rozszerzyć ranking?
Noo,autorka popisała się wiedzą, skoro uważa,że „Podróż za jeden uśmiech” jest z 1921 r. To chyba nie jest pomyłka, skoro w tekście wyszczególnia,jaki jest najstarszy spośród wymienionych. Wśród tych seriali nie ma najstarszego, bo zarówno „podróż za jeden uśmiech”, jaki „Pan Samochodzik i templariusze” są z 1971 r.
Poprawione
Świetny jest serial Gruby.
czy ktoś pamięta serial gdzie dzieci przechodzą przez mur. Żeby mogli to zrobić muszą przestac myśleć bo inaczej mur ich uwięzi. proszę o opomoc