Amerykańskie seriale o tematyce prawniczej

Przyznam szczerze, że nie wciąga mnie tematyka medyczna. Choć rozumiem fenomen tych najdłużej trwających serii, nie pociągają mnie Panie i Panowie w białych kitlach oznajmujący, że ktoś umiera. Co innego z jest z prawnikami…. Choć mechanizm pozostaje bardzo podobny, bowiem podstawą obu motywów jest wielość elementów dramatycznych, elementy romansu i piękni bohaterowie, moim guilty preasure pozostaje tematyka prawnicza. Dlatego przedstawiam Wam najlepsze seriale prawnicze!

Najlepsze amerykańskie seriale prawnicze  – zestawienie

Gliniarz i prokurator (1987–1992)

gliniarz i prokurator

Zdecydowanie klasyka gatunku. Ten kryminał wpisuje się w tematykę prawniczą, dzięki postaci tytułowego prokuratora J.L., z którym współpracuje policjant Jake. Panowie tworzą doskonały team, który z powodzeniem rozpoznaje najtrudniejsze przestępstwa. Jak na dzisiejsze czasu, mogę powiedzieć, że lekko szowinistyczny, zwłaszcza że jakby się przyjrzeć to kobiety są tam stosunkowo często postawione w roli manipulantek i popełniają najcięższe przestępstwa.

Ja jednak kupuję tę kultową serię ze względu na umiłowanie do tego niepowtarzalnego klimatu produkcji sprzed 2000 roku i oczywiście ze względu na trzecią najważniejszą postać w tej serii, czyli cudownego leniwego buldoga. Coś Wam się kojarzy? Jak nie to tu macie ściągawkę.

Prawo i porządek (1990-2010)

Prawo i porządek

Prawo i porządek to najdłużej trwająca seria w zestawieniu seriali prawniczych – aż 20 sezonów i liczne spin-offy. Produkcja jest przekrojem kawałka historii, dzięki któremu możemy obserwować przemiany społeczne. Choć co ciekawe i przewrotne, ludzie zdają się nie zmieniać za bardzo. Prawo i porządek składa się z dwóch warstw. Pierwsza opisuje czynności wykonywane przez policję i biegłych, którzy zajmują się wstępnym rozpoznaniem zbrodni, a druga dotyczy procesu sądowego, który jest kulminacją, wymierzeniem sprawiedliwości na osobach popełniających przestępstwo. Dla mnie bardzo ciekawe jest to, w jaki sposób twórcy nawiązują do aktualnych wydarzeń i jak wplatają je w fabułę, skutecznie uzależniając widza od siebie jeszcze bardziej. Zdecydowanie polecam Ci tę pozycję!

Ciekawostka! Najdłużej emitowany serial o tematyce prawniczej to właśnie Prawo i Porządek.

Ally McBeal (1997-2002)

Amerykańskie seriale prawnicze - Ally McBeal

Ten komediodramat o tematyce prawniczej opowiada o tytułowej Ally, która pracuje w kancelarii prawniczej w Bostonie. Piękną panią prawnik poznajemy, gdy podejmuje pracę u swojego znajomego ze studiów, po tym, jak zostaje wyrzucona z poprzedniej. Pech chciał, że jej szkolna miłość wraz ze swoją żoną również pracują w opisywanej kancelarii. Ally to bardzo ciekawa i sympatyczna, choć czasami może się wydawać dziwna, kobieta koło 30. Jest pomysłowa i ma niecodzienne skojarzenia, które pomagają jej w codziennej pracy prawnika. Serię ogląda się lekko i można uznać tę produkcję za kultową, zwłaszcza w opisywanej tematyce.

Orły z Bostonu (2004-2008)

orly z bostonu 1

Orły z Bostonu to spin-off popularnego serialu The Practice, skupiający uwagę na życiu zarówno prywatnym jak i zawodowym adwokatów pracujących w kancelarii Crane, Poole & Schmidt. Sprawy zawodowe oraz relacje pomiędzy pracownikami z Bostonu są głównym wątkiem serialu. Dzięki temu, że każdy odcinek serialu dotyczy innego tematu to Orły z Bostonu jest produkcją: bardzo wciągającą, nieprzewidywalną, intrygującą, a przede wszystkim niemonotonną. Kwestie, które poruszane są w serialu to m.in.: aborcja, działania praktykowane przez wielkie korporacje oraz prawo dotyczące pozwolenia na posiadanie broni.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale kryminały na Netflix - fabularne i dokumentalne [ZESTAWIENIE]

Znalazło się tutaj również miejsce na spór pomiędzy konserwatywnym Denny’m Crane’m, a socjalliberalnym Alanem Shore’m, którzy mieli odmienne wizje Ameryki. Ciekawostką jest zacieranie przez aktorów tzw. „czwartej ściany” – czyli symbolicznej ściany między widzami, a aktorami. Uwidocznione jest to podczas ironicznych komentarzy aktorów, na temat ciągłych zmian godziny i dnia emisji. Dając do zrozumienia, że wiedzą, że to tylko gra aktorska.

Skazany na śmierć (2005-2009)

prison break

Produkcja ta to dramat akcji z elementami thrillera. Dosyć wyjątkowe połączenie jak na seriale prawnicze. Skazany na śmierć opowiada o dwóch braciach, z których starszy Lincoln został skazany na śmierć za zbrodnię, której nie dokonał. Jego młodszy genialny brat Michael postanawia stworzyć plan wyciągnięcia brata z więzienia. Z tego powodu sam trafia do więzienia, którego plan wytatuował sobie na cielę. Wraz z innymi więzionymi, którzy przypadkowo dowiedzieli się o planowanej ucieczce, przygotowują się do skomplikowanego zadania.

Seria bywa niezwykle brutalna i nie zabrakło w niej wątku miłosnego z uczestnictwem głównego bohatera, który spowodował, że jeszcze chętniej przysiadałam w niedzielę wieczorem przed telewizorem, aby śledzić losy braci. Wątek prawniczy jest obecny od początku, poprzez próbę rozwiązywania niesłusznego skazania, a potem przez skrzętne balansowanie na granicy prawa.

Układy (2007-2012)

uklady

Seria opowiada o młodej prawniczce, która podejmuje pracę w renomowanej nowojorskiej kancelarii prawniczej. Dzięki serialowi poznajemy środowisko prawnicze od środka. Wszystko kręci się wokół wielkich pieniędzy, wpływów i układów. Nadrzędnym celem jest wygrana procesu, bez względu na wszystko i wszystkich. Układy oraz poszczególni aktorzy zdobyli szereg nagród za ten dramat sądowy z elementami kryminału i thrillera. Tutaj nikt nie jest tym, za którego się podaje i nic nie jest oczywiste. Co zawierają dobre seriale prawnicze? Mocne postacie, odegrane przez świetnych aktorów oraz intrygująca fabuła, która zaskakuje. Ta seria z pewnością posiada te wszystkie cechy!

Jej szerokość Afrodyta (2009–2014)

jej szerokosc afrodyta

Serial ten opowiada o niedoszłej zapatrzonej w siebie modelce, której w rozwoju kariery przeszkodziła śmierć. Dziewczyna u bram niebios dowiaduje się, że ma tyle samo dobrych co złych uczynków i musi wrócić na ziemię, aby odpracować swoje błędy. Nie trafia jednak do swojego ciała, ale odradza się w niedawno zmarłej inteligentnej prawniczce z nadwagą. Cała zabawa polega na tym, że zachowanie oraz mentalność Debb, nie przystają do tego, kim naprawdę jest. Efekt jest przekomiczny i wciągający.

Good wife (2009-2016)

good wife

Ten dramat sądowy to bardzo dobra pozycja, nie tylko dla fanów tematyki prawniczej, ale serialomaniaków w ogóle. Zarówno odtwórczyni głównej roli, jak i seria zdobyły uznanie krytyków i widzów na całym świecie. Tytułowa żona idealna to Alicia Florrick, która po 13 latach wychowywania dzieci wraca do pracy, aby utrzymać rodzinę po tym, jak jej mąż trafia do więzienia. Jej mąż Peter ostatecznie odwołuje się od wyroku i zostaje zwolniony, następnie postanawia ponownie ubiegać się o posadę prokuratora. Aby po aferach tego dokonać, jego rodzina musi być bez skazy. Przekonajcie się, jak Alicia wykonuje zadania tytułowej żony idealnej, bo warto.

ZOBACZ TEŻ  Seriale technologiczne - najgorętsze propozycje dla geeka

W nawiązaniu do serialu powstał spin off The Good Fight! Więcej na temat Sprawy Idealnej przeczytacie tutaj. 

Sprawa idealna (2017-)

Seriale prawnicze

Sprawa idealna to amerykański serial prawniczy, powstały jako spin-off Żony Idealnej, na podstawie pomysłu Michelle King, Roberta Kinga oraz Phila Aldena Robinsona. Diane Lockhart to doświadczona prawniczka, która wplątuje się w głośną sprawę mogącą zrujnować nie tylko jej reputacje, ale też jej życie. Każdego roku, począwszy od 2017, stacja CBS wypuszcza kolejne odsłony. Ciekawym powtarzającym się motywem tego serialu prawniczego jest śmierć i pogrzeby kolejnych prawników, których okoliczności są nieznane lub zastanawiające.

Suits (2011-2019)

Seriale prawnicze The Suits

Produkcję tą określiłabym jako komediodramat sądowy. Istnieje coś takiego? Panowie z Suits udowadniają, że tak. Seria łączy w sobie poważną tematykę rozwiązywania trudnych spraw sądowych oraz lekką komedię. Nie dziwne więc, że utrzymuje się już od 8 sezonów, a na 2019 planowane jest wyprodukowanie dziewiątego – finałowego sezonu. Serial opowiada o Mike’u, geniuszu, który ze swojego intelektu korzysta w sposób niezgodny z prawem, przez co traci możliwość studiowania.

Harvey to bardzo dobry adwokat, który podejmuje współpracę geniuszem i zatrudnia go, mimo że nie skończył studiów. Panowie doskonale się dopełniają. Dla Spencera Mike jest doskonałą przykrywką, gdy impreza go poniesie i pozwala mu wykorzystywać swoje umiejętności, ukrywając w zamian fakt, że nie ma skończonych studiów. Suits to serial prawniczy, który wciąż cieszy się dużą popularnością i nieustannie nabywa nowych fanów.

Sposób na morderstwo (2014-2020)

Seriale prawnicze

Annalise Keating to świetna prawniczka specjalizująca się w deliktach. Prowadzi konkursy dla najzdolniejszych studentów, których potem zatrudnia w swojej kancelarii. Bohaterów poznajemy, gdy zostają oskarżeni o morderstwo. Wspólnymi siłami próbują wyjść cało z tragicznej sytuacji, jednak takie zestawienie charakterów, które zrobią wszystko, aby zrealizować swój cel, będzie powodowało wiele problemów, czasem nie do pogodzenia.

Seria zbiera zróżnicowane opinie. Szczególnie postacie niektórych studentów nie są dobrze odbierane. Zarzuca im się brak moralności i dbałość jedynie o swoje interesy. Może zarzuty publiczności nie są jednak sprawiedliwe? Może w sytuacji, gdy coś zagraża naszemu życiu, postępujemy w sposób niezgodny z przyjętymi normami społecznymi?

Zadzwoń do Saula (2015-2021)

zadzwon do saula

Perełką wśród seriali prawniczych przedstawia historię prawnika Jamesa McGilla siedem lat przed wydarzeniami z „Breaking Bad”. Dzięki specyficznemu podejściu Jimmy’ego do otoczenia, prawa, mówienia prawdy czy dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i myślami sprawia, że serial pokazuje wiele humorystycznych sytuacji. Główny bohater zmaga się z przeciwnościami losu oraz brakiem środków pieniężnych. Początkowo poznajemy go jako osobę pełniącą funkcję obrońcy z urzędu, który z czasem staje się samodzielnym prawnikiem zajmującym się sprawami starszych osób.

Często jest tak, że gdy chcemy dobrze, w efekcie wychodzi jeszcze gorzej – Jimmy chcąc pomóc swojej przyjaciółce Kim Wexler, doprowadził do zaostrzenia konfliktu ze swoim bratem Chuckiem. W wyniku tych działań zostaje wykluczony z izby adwokackiej na cały rok. Sytuacja sprzyja kreatywności i wymyślaniu pomysłów. Bohater wpada na pomysł sprzedaży telefonów pre-paid osobom ze środowiska przestępców, które w pewnym sensie „potrzebują prywatności”. Gdy Jimmy odzyskuje licencję, zamierza kontynuować praktykę prawa. Losy głównego bohatera krzyżują się z postaciami z serialu – „Breaking Bad”.

Jakie są Wasze ulubione seriale prawnicze? A może w przeciwieństwie do mnie jesteście fanami seriali medycznych? Jeżeli tak, to koniecznie sprawdźcie ten ranking!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

3 komentarze

  1. Katarzyna

    Oczywiście W garniturach i Żona idealna.Ale brakuje jeszcze jednego serialu…to Orły z Bostonu.. też uważam że święty serial w tej tematyce-polecam

    Odpowiedz
    • Michał

      nie zauważyłem wcześniej komentarza sorki

      Odpowiedz
  2. Michał

    jak dla mnie zabrakło genialnego Boston Legal ze wspaniałym duetem aktorskim James Spader i William Shatner niesamowicie zabawny serial pokazujący życie prawników z kancelarii w bostonie

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Karolina Obajtek

Na zabój zakochana w kotach, administracji, jedzeniu i social mediach, w których głosi ekologiczne idee. Seriale ogląda na odstresowanie, ale nie pogardzi ambitnymi produkcjami. Uważa, że popularne serie doskonale oddają nastroje społeczne i dzięki nim jak w soczewce można podglądać życie ludzi. Mentalnie jeszcze jest nastolatką oraz dzieckiem lat 90. i z sentymentem odnawia niegdyś oglądane produkcje.