Żona idealna (ang. The Good Wife) – amerykański serial telewizyjny, emitowany przez stację CBS od 22 września 2009 do 8 maja 2016. Został wyprodukowany przez CBS Television Studios. W Polsce Żona idealna emitowana była od 20 stycznia 2010 do 30 maja 2016, najpierw na kanale Hallmark Channel, a później na Universal Channel.

Żona idealna to przede wszystkim serial obyczajowy, a dopiero potem polityczny. Tytułowa dobra żona, Alicia Florrick, jest tłem dla Petera – męża, ale przede wszystkim polityka. Wiedzie cichy żywot kury domowej, która w przeszłości skończyła studia prawnicze. Pilotażowy odcinek to Hitchcockowe trzęsienie ziemi – jej życie musi zmienić się o 180 stopni, ponieważ mąż uwikłany w zdrady, seksafery i korupcje poddaje się do dymisji. Główna bohaterka z kury domowej przeobraża się w przebojową, walczącą o siebie i swoją rodzinę prawniczkę, która nieustannie musi podejmować trudne decyzje – czy to w sprawach zawodowych czy prywatnych.

Dzięki koneksjom Alicia zostaje zatrudniona w kancelarii adwokackiej, której współwłaścicielem jest Will Gardner, dawna miłość Alicii z czasów studiów. Czy kobieta zostanie u boku męża, czy nawiąże romans z Willem?

Serial Żona idealna cieszy się niemalejącą popularnością. 6 września 2017 rozpoczęła się emisja spin-offu serialu pt. Sprawa idealna (The Good Fight).