Trailer a teaser – 5 różnic między nimi – serialowy słownik

j

Autor: Klaudia

}

Data: 15 maja 2021

a

Kategorie: Słownik

Przed premierą seriali, jak również pełnometrażowych filmów, na różnych platformach mediów społecznościowych czy stronach internetowych publikowane są krótkie filmy – trailery i teasery. Mają one na celu promocję serii, wzbudzenie zainteresowania u widzów. Zastanawialiście się jednak kiedyś nad tym, czym różnią się te dwie nazwy? Od dzisiaj nie będziecie mieli już żadnych wątpliwości co do tego, na czym polega odmienność tych dwóch pojęć!

Teaser – co oznacza to słowo?

Często spotykamy się ze słowem teaser – dotyczy on zapowiedzi filmów, seriali czy gier. Skąd się jednak wywodzi i co oznacza? Związane jest ono z wyrazem tease, który z języka angielskiego można przetłumaczyć na „droczyć się” czy też „drażnić”. I właśnie to jest celem tego krótkiego filmu – rozpoczęcie rozmowy na temat produkcji, wzbudzenie ciekawości w widzach przez publikacją zwiastuna, droczenie się z widownią. Teaser publikowany jest na długo przed premierą serialu i nie zdradza szczegółów dotyczących fabuły – jest on jedynie swego rodzaju wskazówką co do wydarzeń w serii. Jeśli chodzi o jego długość, to jest on dość krótki – trwa zazwyczaj 20-30 sekund. Jest tworzony w trakcie kręcenia serialu i publikowany jeszcze przed zakończeniem zdjęć na planie oraz montażem.

Poniżej przedstawiamy teaser niezwykle wyczekiwanego 4. sezonu serialu Netflixa – Stranger Things. Trwa on trochę ponad minutę, ale nie zdradza za dużo informacji na temat fabuły. Doskonale wprowadza jednak w klimat kolejnej części serii oraz przedstawia bohaterów. Pozwala fanom na tworzenie pierwszych spekulacji dotyczących nowego sezonu serialu.

Podobnie jest w przypadku teasera pierwszego sezonu koreańskiej dramy Sweet Home. W tym krótkim filmie nie znajdziemy wskazówek dotyczących fabuły serialu, ale zostajemy doskonale wprowadzeni w nastrój grozy, niepokoju, który z pewnością towarzyszy przy oglądaniu serii.

ZOBACZ TEŻ  Serialowe kategorie wiekowe - czy znasz wszystkie 5? Serialowy słownik

Trailer – czym jest zwiastun?

Trailer to swego rodzaju zapowiedź serialu, zwany także niekiedy zajawką. Publikowany jest niedługo przed premierą danej produkcji, kiedy pozostaje do niej jedynie kilka miesięcy. Zawiera ekscytujące, istotne, zabawne lub wzruszające części sezonu skrócone do nieco ponad dwóch minut. Zwiastun przedstawia krótki zarys fabuły – ukazuje on go jednak w taki sposób, aby widzowie nie byli w stanie zrozumieć całości opowieści i tym samym budzi w nich chęć obejrzenia serii.

Poniżej przedstawiamy trailer 2. sezonu Stranger Things. Ukazuje on emocjonujące fragmenty z różnych odcinków, ułożone w chronologicznej kolejności. Twórcy serialu umożliwili nam tym samym poznanie części fabuły, ale wciąż pozostawili wiele kwestii pod znakiem zapytania.

Zwiastun Sweet Home przedstawia widzom zarys pierwszego sezonu – przedstawia pełne akcji, zapierające dech sceny. Dodatkowo, trailer zapoznaje nas z obsadą aktorską, jak również z reżyserem.

Trailer a teaser – 5 najważniejszych różnic

Aby lepiej wyjaśnić odmienność tych dwóch form promocji, poniżej przedstawiamy 7 najbardziej istotnych różnic między nimi:

  • jeden pozwala twórcom serialu czy filmu droczyć się z widzami, wprowadzić ich w klimat serii a drugi ukazuje najciekawsze fragmenty, plot twisty,
  • zwiastun informuje o obsadzie aktorskiej, reżyserze, a teaser ma jedynie wzbudzić zainteresowanie widzów produkcją,
  • jeden nie pokazuje fabuły, a drugi umożliwia poznanie jej zarysu,
  • teaser jest tworzony dużo wcześniej niż trailer, jeszcze przed zakończeniem zdjęć na planie i montażem,
  • jeden trwa ponad dwie minuty, drugi natomiast jest krótszy – trwa zazwyczaj około jednej minuty.

Czy lubicie takie formy promocji seriali?

Tutaj kończymy wpis o trailerach i teaserach – mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie nurtujące was pytania i tym samym rozwialiśmy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tych dwóch pojęć! Czy lubicie oglądać zwiastuny i teasery seriali? A może macie jakieś ulubione? Koniecznie dajcie znać!

ZOBACZ TEŻ  4. sezon Stranger Things w 2022 roku – zobaczcie krótką zapowiedź!

Szukacie innych pojęć ze słownika serialowego? Mamy na to całą kategorię!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze