Selena serial jest amerykańskim serialem biograficznym napisanym przez Moisésa Zamore, opowiadającym o życiu znanej w świecie hiszpańskojęzycznym piosenkarki Seleny Quintanilla-Pérez. Kobieta już za swojego życia nazywana była królową tejano, czyli muzyki czerpiącej zarówno z kultury Meksyku, jak i Stanów Zjednoczonych. Serial został wydany w postaci dwóch 9-odcinkowych sezonów. Pierwszy z nich zadebiutował na Netfliksie 4 grudnia 2020 roku, zaś drugi ukazał się na platformie 5 miesięcy później. Odcinki nie są długie, zazwyczaj trwają od 30 do 40 minut.

Selena już od młodości popychana była w stronę muzyki. Zaangażowanie zarówno samej piosenkarki, jak i jej rodziny opłaciło się, bo już w wieku dziecięcym rozpoczęła swoją przygodę w zespole „Los Dinos”, założonym przez jej ojca. Szybko zaistniała na scenie muzycznej, a rozpoznawalność zyskała głównie w krajach hiszpańskojęzycznych, choć dziś jej utwory powszechnie znane są na całym świecie. W muzyce zaznała spełnienia i odnalazła też miłość. Jej życie nie zawsze jednak było kolorowe… Yolanda Saldívar, która stała na czele fanklubu Seleny, z czasem zyskała zaufanie piosenkarki, a ich zażyła więź doprowadziła do narodzenia się między kobietami przyjaźni. Ta relacja nie sprzyjała jednak Selenie, doprowadzając do makabrycznej katastrofy, która do dziś jest bacznie badana i komentowana przez osobistości ze świata kryminalistyki. Serial nie skupia się jedynie na tej relacji, a głównie porusza tematy wyrzeczeń rodziny Quintanilla, których musiano się podjąć w drodze na szczyt i codzienności ludzi, którzy za wszelką cenę chcą spełnić marzenia i ambicje.

Christian Marie Serratos wcieliła się w rolę tytułowej Seleny, a na ekranie towarzyszą jej między innymi Gabriel Chavarria, Ricardo Chavira, Noemi Gonzalez oraz Seidy López.

Historia życia Seleny jest bacznie analizowana przez osoby prowadzące podcasty o tematyce kryminalnej. Na serwisie YouTube można znaleźć liczne odcinki opowiadające o tragedii piosenkarki, opracowane w języku polskim. Wiele z nich dostępnych jest również na innych platformach streamingowych np. Spotify.

Ciekawostka: Selena, jako osoba, która nie mówiła naturalnie po hiszpańsku (urodziła się w Stanach Zjednoczonych), nauczyła się śpiewać w tym języku fonetycznie.