Seriale o narkotykach – 12 wciągających historii

}

Data: 13 marca 2023

a

Kategorie: Rankingi seriali

Narkotyki polaryzują społeczeństwo od lat. Pozostają tematem dyskusji i sporów w polityce, medycynie, farmacji, prawie, a także w codziennym życiu. Ich istnienie wzbudza wiele skrajnych emocji i nie pozostawia ludzi obojętnymi. Degeneracyjne skutki zażywania poruszają miliony, a twórcy seriali nie przechodzą obok tego obojętnie. Wiele z nich opiera swoją fabułę właśnie na narkotykach, a jeszcze więcej wprowadza wątki z nimi związane. Poniżej przedstawiamy seriale o narkotykach – 13 wciągających historii, obok których nie przejdziesz obojętnie.

Breaking Bad

seriale o narkotykach - breaking bad
Źródło: AMC, seriale o narkotykach

Nie przypadkowo naszą listę rozpoczyna określany jako jeden z najlepszych seriali XXI w., kultowy już Breaking Bad. Powstały w 2008 roku opowiada historię nauczyciela chemii w średnim wieku. Walter White- bo właśnie o nim mowa, jest wybitnym chemikiem, który prowadzi prowincjonalne życie, ucząc w miejscowym liceum. Ma nastoletniego syna i właśnie spodziewa się drugiego dziecka. Wszystko się zmienia, gdy dostaje diagnozę – III stadium raka płuc. Przed swoją śmiercią postanawia zabezpieczyć finansowo rodzinę w niebanalny sposób.

Łączy swoje siły z byłym uczniem, a obecnym dealerem – Jessem Pinkmanem. Ma jeden cel, produkować najczystszą metaamfetaminę i zarobić jak najwięcej zanim odejdzie. Jego pozycja w branży narkotykowej rośnie, a po piętach depcze mu Hank-szwagier pracujący w DEA (agencji federalnej przeciwko działalności narkotykowej). Zmusza on Waltera do przekraczania kolejnych granic i obmyślania planów, które pozwolą zostać mu nieuchwytnym. Jest to produkcja, która pochłania widza w całości i nie pozwala mu przestać myśleć o tym, do czego jeszcze posunie się ojciec, nie mający nic do stracenia.

Prawo Ulicy

prawo ulicy serial hbo 2 1000

W ubiegłym roku serial obchodził swoje dwudziestolecie i nie zestarzał się. Akcja toczy się w Baltimore w Stanach Zjednoczonych. Grupa policjantów postanawia sprzeciwić się panującym w ich mieście grupom narkotykowym i wypowiada im wojnę. Każdy z sezonów pozwala lepiej poznać nam bohaterów oraz ich przemiany podczas prowadzonej batalii. Dostajemy perspektywę pracowników policji, dealerów oraz narkotykowych bossów. Jednak to nie wszystko.

Produkcja ukazuje również perspektywę osób uzależnionych, zaangażowanie polityki i mediów, a także wpływ sytuacji na zwykłych mieszkańców i ich codzienność. Która ze stron jest silniejsza? Czy uda się wyplenić wszechobecne dragi? Jak funkcjonuje miasto i jego wszystkie sektory? Kto jest zamieszany i co zrobi żeby siebie chronić? Prawo ulicy odpowie wam na każde z tych pytań.

Narcos

narcos

W tym przypadku Netflix postawił na prawdziwą historię kolumbijskiego barona narkotykowego – Pablo Escobara. W latach 80 XX w. Stany Zjednoczone zaczęła zalewać fala kokainy z Ameryki Południowej. Największym dostawcą był kartel z Medellin, na którego czele stał nikt inny jak Escobar. Rząd USA nie pozostał bierny – postawił sobie za cel unieszkodliwienie kokainowego bossa. To opowieść o losach człowieka, który przedstawiał dwa oblicza.

Kochającego rodzinę, pobożnego ojca, opiewającego w bogactwa oraz przestępcę i mordercę, organizującego zamachy i pozbywającego się każdego, kto stanie na drodze w utrzymaniu jego imperium. Po zakończeniu przygody w Medellin, twórcy przenoszą nas do Cali, w którym działa drugi największy kartel w Kolumbii. Co spotkało najsłynniejszego kolumbijczyka na świecie? Po obejrzeniu pierwszego odcinka ciekawość życia tego bohatera sprawi, że wciągnięcie całość za jednym razem.

ZOBACZ TEŻ  Serialowa prasówka do drugiego śniadania [22.01.2018]

Narcos: Meksyk

narcos meksyk

Streamingowe imperium nie próżnowało, po wielkim sukcesie Narcos powstała wersja osadzona w meksykańskich realiach. Już rok po zakończeniu opowieści o kartelach z Medellin i Cali, spragnieni tego rodzaju kina widzowie, zostali zaspokojeni. Twórcy przenieśli kolejną prawdziwą opowieść na ekrany naszych odbiorników. Tym razem dostajemy historię wzrostu potęgi Felixa Gallardo, który zostaje liderem kartelu z Guadalajara.

Ponownie mamy do czynienia z narkotykową wojną między prężnie działającym gangiem a agencją rządową DEA, której wysłannikiem jest Kiki Camarena. Jego zadaniem jest rozpracowanie i unieszkodliwienie kartelu, jednak przyniesie to więcej trudności niż mógłby się spodziewać i okaże najcięższym wyzwaniem w jego karierze. Można by pomyśleć, że mamy do czynienia z odgrzewanym kotletem. Jednak dobrze opowiedziana historia barona kokainowego nie pozostawia nas obojętnymi. Jeśli jesteście fanami narkotykowych historii- tej pozycji również nie możecie przeoczyć.

Kokainowe wybrzeże

kokainowe wybrzeze

Hiszpański miniserial, którego akcja toczy się w Galicji. Po śmierci i zakończeniu dyktatury Francisco Franco w trakcie kryzysu łowieckiego, wielu rybaków jest bezrobotnych. Ci, którzy próbowali polepszyć status swojego życia i zajmowali się przemytem tytoniu, postanawiają iść o krok dalej.

Młody Sito Minanco dołącza do niebezpiecznej gry i podejmuje się pracy wśród rozwijającego się narkotykowego biznesu. Z Ameryki Łacińskiej zaczyna spływać kokaina, a Galicja staje się największym narkotykowym portem i dostawcą w Europie w latach 80 ubiegłego wieku. Jak potoczą się losy Sito? Koniecznie sprawdźcie.

Snowfall

snowfall
fot. comingsoon

Miasto aniołów w latach 80 XX w. Mamy do czynienia z historią czterech bohaterów. Franklin Saint- zajmuje się działalnością narkotykową i jego największym celem jest posiadanie władzy. Teddy McDonald- pracownik CIA, który próbuje uwolnić się od mroku przeszłości jednocześnie rozpoczyna nieoficjalną operację, mającą na celu sfinansowanie partyzanckiej grupy Contras. Gustavo “El Oso” Zapata to meksykański zapaśnik wplątany w rodzinną walkę o władzę na granicy prawa.

Lucia Villanueva- spokojna dziewczyna, która musi radzić sobie z życiem, będąc córką szefa mafii. Cztery różne światy i historie, które łączy jedno-Los Angeles zalewa kokaina. Jak każdy z nich radzi sobie ze zmieniającymi codzienność i kulturę, wszechobecnymi narkotykami? Z jakimi problemami muszą się mierzyć? Każdy z nich przeżywa swój własny dramat, a my możemy zobaczyć go z różnych perspektyw.

Euphoria

culture euphoria d252c43a4beee9a36642f1a9d2e3a7929a9198e3af635db18643cf0d55b110f6032492ec7db428987019ba8faf55a118

Pełen goryczy i dramatów serial HBO, który opowiada o losach uczniów amerykańskiego liceum. Główna bohaterka – 17-letnia Rue jest uzależniona od narkotyków, po powrocie z odwyku do rodzinnego domu i rozpoczęciu nowego roku szkolnego, problem nie znika. Nastolatka dalej potajemnie bierze i wydaje jej się, że ma wszystko pod kontrolą. Miłosne dramaty, problemy rówieśników przeplatające się z jej życiem i kumpel dealer-równia pochyła, z której młoda dziewczyna spada coraz mocniej w sidła nałogu.

Losy wszystkich bohaterów łączy seks, alkohol, narkotyki, problemy rodzinne i intrygi. Euphorii daleko do słodkiej opowieści, ukazuje natomiast ciemną stronę dorastania i zagrożenia z niego płynące. Świetna gra aktorska, muzyka, zdjęcia i fabuła sprawią, że nie będziecie mogli doczekać się kolejnego odcinka.

Skins

skins

Już sam tytuł wiele nam mówi – “skins” w angielskim slangu oznacza bletkę, używaną do skręcania papierosów lub jointów. Jest to brytyjska produkcja z 2007 roku, która opowiada o losach uczniów szkoły średniej. Serial podzielony został na trzy generacje, każda z nich trwa dwa sezony i opowiada o kolejnej grupie nastolatków.

Mierzę się oni z trudami codzienności, pierwszymi miłościami, brakiem opieki i kontroli rodziców. Wieczne imprezy, seks, alkohol, wszechobecna marihuana, tabletki i inne narkotyki. Brak pieniędzy, depresja, samotność, złamane serce, poczucie bezsensu i pustki, przedawkowania- to wszystko możecie zobaczyć w Skinsach. Brutalny obraz młodzieńczego życia brytyjczyków, który niesamowicie wciąga.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze hiszpańskie seriale - 21 pozycji, które musisz sprawdzić!

Jak sprzedawać dragi w sieci (szybko)

jak sprzedawać dragi w sieci szybko
Źródło: Netflix

Fabuła tego niemieckiego serialu zainspirowana jest prawdziwą historią. Główny bohater Moritz chce odzyskać swoją byłą dziewczynę, która obecnie umawia się ze szkolnym dealerem. Idąc tym tropem, nastolatek postanawia zaimponować jej w niekonwencjonalny sposób – postanawia zostać lepszym handlarzem, w dodatku online. Do pomocy przyłącza się jego przyjaciel Lenny i wspólne rozkręcają biznes, który zaczyna odnosić sukcesy.

Co więcej, robią to wszystko z pokoju naszego bohatera. Okazuje się, że zainteresowanie jest większe niż chłopcy mogli się spodziewać i zaczynają pojawiać się pierwsze problemy narkotykowego półświatka. Przede wszystkim rośnie w nich jedno pytanie – jak nie zostać złapanym? Pełna humoru, dramatów i przeplata kryminalnym obliczem produkcja, która powinna zostać obejrzana przez każdego fana komedii i seriali o dragach.

Trawka

trawka czolo

Opowieść o kobiecie, która nieoczekiwanie straciła męża w wyniku zawału serca i musi podjąć się nowej ścieżki zawodowej. Nancy ma dwóch synów, jest w zarządzie szkoły i wiedzie spokojne życie na przedmieściach Los Angeles. Po śmierci małżonka, postanawia rozkręcić biznes w sąsiedztwie, aby utrzymać swoją rodzinę na dotychczasowym standardzie życia.

W tajemnicy przed wszystkimi, nawet swoją najlepszą przyjaciółką Celią, zaczyna sprzedawać marihuanę. Pełna emocji czarna komedia, która rozbawi i wzruszy niejednego widza, pokazująca co matka jest w stanie zrobić dla dzieci i jak wiele abstrakcyjnych sytuacji to przyniesie.

Patrick Melrose

patrick melrose

Brytyjski serial oparty na biograficznej powieści Edwarda St Aubyna, w którym w główną rolę wcielił się Benedict Cumberbatch. Jest to trudna opowieść o losach tytułowego Patricka. Jego dzieciństwo było dramatyczne, ojciec stosował wobec niego różnego rodzaju przemoc, a matka przymykała na wszystko oko. Studiował prawo w Nowym Jorku, jest bardzo inteligentnym mężczyzną, mającym powodzenie u kobiet i mogłoby się wydawać, że wiele osób chciałoby być w jego skórze.

Nic bardziej mylnego, brutalne wspomnienia z południowej Francji nie dają o sobie zapomnieć, a Melrose nie potrafi ich przepracować. Doprowadza go to do świata używek, z którego nie jest łatwo się wydostać. Zażywanie wszystkiego, co możliwe, a najgorszym jest uzależnienie od heroiny. Niesamowita gra aktorska i porażająca fabuła to główne elementy, przez które nie możesz przestać oglądać tego dzieła. Jak potoczą się losy głównego bohatera? Uda mu się uwolnić od nałogów i przeszłości, a może stoczy się na samo dno? Musicie to sprawdzić.

Siostra Jackie

siostra jackie

Naszą listę zamyka amerykański komediodramat z 2009 roku. To opowieść o pielęgniarce ze szpitala All Saints Hospital w Nowym Jorku. Tytułowa Jackie wiedzie podwójne życie. W domu jest cudowną, czułą i kochającą matką dwójki dzieci oraz żoną. Natomiast w szpitalu ciężko pracuje oraz spotyka się z farmaceutą Eddiem w zamian za recepty na opioidowe leki przeciwbólowe, od których jest uzależniona.

Jej życie jest pełne kłamstwa i obłudy, jednak za wszelką cenę nie pozwoli żeby jej sekrety ujrzały światło dzienne. To produkcja pełna czarnego humoru, satyry i niedoli, przedstawiająca problem uzależniania wśród ludzi posiadających rodziny, pracę i wiodących normalne, z pozoru bezproblemowe życie. Siostra Jackie na pewno pozostanie w waszych sercach na dłużej.

Seriale o narkotykach – podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze seriale o narkotykach, jakie kiedykolwiek zostały nakręcone. Nie są to zapewne jednak wszystkie. Jakie są Wasze typy?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *