Seriale dokumentalne Netflix – zobacz nasz subiektywny ranking

Choć seriale dokumentalne często kojarzą się z nudnym zbiorem faktów, wcale nie muszą takie być. Dokumenty mogą zostać opowiedziane w ciekawy, przykuwający uwagę sposób. A tematy w nich poruszane, nawet te bardzo poważne i dające do myślenia mogą być niezwykle interesujące. Dzięki nim poznajemy bliżej otaczający nas świat, ludzi wpływających na bieg historii, a nawet nas samych. Zobaczcie, jakie są najciekawsze seriale dokumentalne Netflix.

Seriale dokumentalne Netflix

Filmy naszej młodości

seriale dokumentalne Netflix - filmy naszej młodości
Źródło: fdb.pl

Kulisy powstawania filmów są dla wielu z nas bardzo intrygującym tematem. Chcemy poznać zakulisowe smaczki, dotąd niepublikowane treści czy wpadki jakie miały miejsce na planie. Dirty Dancing, Kevin Sam w Domu, Pogromcy Duchów i Szklana Pułapka, twórcy serialu zebrali wypowiedzi aktorów, reżyserów, kamerzystów, dźwiękowców i wielu, wielu innych aby uchylić przed nami rąbka tajemnicy. Problemy z obsadą, spięcia między aktorami, kłopoty z efektami specjalnymi czy nawet groźba zamknięcia projektu. Czego jeszcze nie wiemy o tych kultowych filmach? Jeśli jesteście ciekawi jakie tajemnice skrywał plan jednego z waszych ulubionych filmów, warto zapoznać się z tą propozycją Netflixa. 

Abstrakt: Sztuka designu

seriale dokumentalne Netflix - Abstrakt
Źródło: upfix.pl

Niezależnie od tego co was pasjonuje, Abstrakt odkryje przed wami wszelkie tajemnice. Od architektury i fotografii, przez typofragikę, kostiumografię czy projektowanie butów, aż po liternictwo. Twórcy zebrali niesamowicie zdolnych i kreatywnych ludzi aby podzielili się z nami swoją pracą, pasją i umiejętnościami. Zatem jeśli jesteście ciekawi jak wygląda proces eksperymentowania z nowym wyglądem w social-mediach lub jak powstają czcionki koniecznie zobaczcie co proponuje wam Abstrakt!

Niemowlęta

seriale dokumentalne Netflix - Niemowlęta
Źródło: upfix.pl

Często patrzymy na małe dzieci i zastanawiamy się o czym myślą, na co patrzą, co tak naprawdę dzieje się w ich głowach. Serial Niemowlęta pozwoli nam w pewnym sensie zajrzeć do środka dziecięcych umysłów. Dzięki dokumentowi dowiecie się jak wygląda stawianie pierwszych kroków, w jaki sposób dziecko poznaje dźwięki i uczy się mówić oraz czy niemowlęta naprawdę są tym co jedzą?! Ukazuje on także historie zarówno matek jak i ojców, ich zmagania i dylematy. Serial ten nie jest jednak przeznaczony tylko dla rodziców, czy osób planujących potomstwo lecz dla każdego kogo interesuje temat początków ludzkiego życia.

Rotten

121735560 750458328867985 5056746512849057464 n
Źródło: fdb.pl

Wystarczy obejrzeć 2 minuty odcinaka – Wojna o awokado aby spojrzeć na ten owoc w zupełnie inny sposób…. Rotten to miniserial dokumentalny, w którym każdy z dwunastu odcinków porusza inny temat związany z produkcją żywności. Pomimo że bohaterami odcinków są produkty takie jak woda, ryby, drób, czosnek, winogrona lub miód to kryje się za nimi historia ludzi i historia ogromnego przemysłu. Serial zwraca naszą uwagę na to co tak właściwie jemy. Przypomina także, że zapotrzebowanie na żywność rośnie, a że biznes musi się kręcić, jakość produktów zdecydowanie spada.

Podróże z Zakiem Efronem

podroze z zakiem efronem 300 427
Źródło: upfix.pl

Czy wiecie, że każda woda ma inny smak? Okazuje się, że tak! Wodny sommelier z Los Angeles jest w stanie  opowiedzieć nam o wielu jej rodzajach i smakach. A to tylko jedna z wielu ciekawostek które usłyszymy w tym dokumencie! Pomimo pandemii Zac Efron i Darin Olien wraz z ekipą zabrali nas w wirtualną podróż po różnych kontynentach. Przy okazji pięknych widoków pokazali jak wykorzystywane są odnawialne źródła energii, w jaki sposób walczy się z zanieczyszczeniami w miastach lub jak podnieść się po klęsce huraganu. Ten dokument to zdecydowanie mieszanka dobrego humoru i sporej dawki wiedzy.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze polskie seriale o prawnikach - Proszę wstać, sąd idzie!

Cheer

cheer
Źródło: upfix.pl

Cheerleaderki kojarzą się wielu osobą ze ślicznymi dziewczynami, w kusych spódniczkach, biegających z pomponami i kibicującym szkolnej drużynie. Nic w tym dziwnego, w taki właśnie sposób przedstawiane są w wielu amerykańskich filmach. Realia są jednak inne, prawdziwe oblicze tego sportu przypomina raczej krew, pot i łzy. Twórcom dokumentu udało się z bliska pokazać jak wygląda życie członków drużyny z uczelni Navarro. Dla dosłownie kilku minut występu poświęcają się fizycznie jak i psychicznie, a myśl przewodnia ich trenerki (Monica Aldama)  to perfekcyjność. Liczne kontuzje czy ból są tutaj na porządku dziennym, włącznie ze złamanymi żebrami. Cheer pokazuje prawdziwe oblicze tego jakże widowiskowego i piekielnie trudnego sportu.

Ostatni taniec

the last dance
Źródło: upfix.pl

Michael Jordan był niewątpliwie jedną z największych gwiazd NBA i choć przez lata, wiele zdążyło się zmienić, historia pewnej epoki została napisana. Dzięki współpracy MJ-a z Netflixem i ESPN Films- który udostępnił 500 godzin nagrań, zyskaliśmy wspaniały miniserial który przenosi nas w czasy świetności ligi. Nostalgiczne spojrzenie na przebieg kariery Jordana i całej drużyny Chicago Bulls, wywołuje w fanach ciepłe wspomnienia. Jednak nie o samym Michelu opowiada serial, występuje w nim wielu utalentowanych graczy i trenerów NBA. The Last Dance pokazuje wydarzenia mające miejsce w szatni, sprzeczki, rozterki zawodników i to właśnie dodaje magii całej produkcji. Stare nagrania, sytuacje niemożliwe do nakręcenia w obecnych czasach w których dostępu do sportowców broni tłum managerów. Jeśli chcecie bliżej poznać historię amerykańskiej koszykówki lat 90- jest to serial godny polecenia.

Formuła 1 jazda o życie

121566773 336871977403468 8986511441888518750 n
Źródło: upfix.pl

Wyścigi Formuły 1często zapierają dech w piersiach kibiców, a emocje na torze sięgają zenitu. Muszę przyznać, że osobiście nigdy nie interesowałam się tym sportem jednak zawsze podziwiałam ekipy techniczne które z prędkością światła zmieniały opony, czy naprawiały usterki podczas wyścigu w którym przecież liczy się każda sekunda. Presja czasu bowiem nie zawsze idzie w parze z precyzją. Dokument Netflixa ukazuje przygotowania do sezonu 2018 od podszewki. Przedstawia smaczki i niepublikowane dotąd materiały. Twórcy pokazali nerwowe sytuacje, rozmowy telefoniczne między członkami zespołów, w których tłumaczą się swoim przełożonym z porażek czy relacje pomiędzy kierowcami a ich rodzinami. Formuła 1 jazda o życie to bardzo interesujący dokument który fanom ukazuje szczegóły, a osobą które do tej pory nie interesowały się F1 przedstawia ten świat od podstaw.

Aktualizacja 25.05.2021

High Score: Złota era gier

Jest to sześcioodcinkowy serial, w którym przeprowadzane są wywiady z twórcami oraz producentami gier komputerowych z przełomu lat 80. I 90. W tym właśnie czasie gry przeżywały swój rozkwit, dzięki czemu powstały takie produkcje jak, np. Pac-Man czy Dooma. Dokument jest utrzymany w klimacie czasów, do których nawiązuje, do czego przyczyniły się ciekawa czołówka oraz wstawki w stylu pixelartowym. Ciekawostką jest również to, że w wersji oryginalnej, narratorem jest Charles Martinet, który w wersji anglojęzycznej dubbingował postać Mario.

Dokumenty Netflixa - High Score Złota Era gier
Źródło: Grafika Google

Ugly Delicious

Dla tych, którzy interesują się kuchnią świata, Netflix przygotował produkcję z popularnym szefem kuchni, Davidem Changiem, w roli w głównej. W każdym odcinku przedstawia inną potrawę, w celu znalezienia najciekawszych pośród wszystkich dań świata. Serial łączy w sobie podróże, kulinaria oraz historię. Kucharz stara zagłębić się w daną potrawę, w jej przygotowanie oraz jak ewoluowała na przestrzeni lat. Produkcja doczekała się dwóch sezonów, podczas których zostały omówione takie dania jak np.: pizza, tacos oraz stek.

ZOBACZ TEŻ  Seriale poruszające trudne tematy - 35 propozycji!
ugly delicious
Źródło: Grafika Google

Five Came Back

Dokumenty Netflixa potrafią zaskoczyć niebanalnym połączeniem tematyki filmowej z historią II wojny światowej. W tej produkcji przedstawione są sylwetki pięciu reżyserów filmowych: Johna Forda, Williama Wylera, Johna Hustona, Franka Capry oraz George’a Stevensa. Podczas II wojny światowej, zaciągnęli się do wojska, aby móc udokumentować historyczne wydarzenia. Oprócz nagrań archiwalnych, przedstawiona jest narracja Meryl Streep oraz komentarze pięciu współczesnych reżyserów, m.in.: Stevena Spielberga czy Francisa Ford Coppola.

five came back
Źródło: Grafika Google

Król tygrysów

W ostatnim czasie dokumenty Netflixa, zyskały ponowny rozgłos dzięki „Królowi tygrysów„. W tym amerykańskim serialu przedstawione jest środowisko wielbicieli i hodowców tygrysów. Bohaterzy tej opowieści to głównie przestępcy, narkomanii i oszuści, którzy czerpią korzyści ze swojego nietypowego hobby i ze sławy jakie im to przynosi. Tę swawolę postanawia przerwać im obrończyni zwierząt, Carole Baskin. Doprowadza to do aresztowania głównego bohatera serialu, Joego, który okazuje się mieć na sumieniu ciężkie przestępstwa. Cała produkcja trzyma widza w napięciu i pokazuje, że nie tylko oskarżony, ale też Carole mają swoje tajemnice.

aaaabyji3igwp6zg81rxu5cd ix atvvl9wg7ba90 lxzrwslcbqve0qqvg2zt1nc2lux7fycluenmxpmly7sbnri3onpyzu

Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego 

Jeśli są tu zwolennicy zagadek kryminalnych, to na pewno słyszeli o seryjnym mordercy Tedzie Buny’m, który w latach 70. ubiegłego wieku zamordował wiele młodych kobiet. Ten dokument Netflixa, dostępny jest na platformie od 24 stycznie 2019 r. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ to właśnie wtedy minęła 30. rocznica egzekucji Bundy’ego. Produkcja liczy cztery odcinki, z czego każdy trwa około 60 min. Prezentowane są w niej chronologiczne wydarzenia z życia Teda Buny’ego. Dokument opiera się na archiwalnych materiałach filmowych oraz na ponad 100 godzinnych wywiadach. Oprócz rozmów z mordercą możemy posłuchać członków rodziny, przyjaciół ale także ofiar, którym udało się przeżyć i przedstawicieli organów ścigania, którzy prowadzili dochodzenie. Produkcja pozwala przyjrzeć się bliżej temu, jak pracuje umysł seryjnego mordercy. 

ted bundy

Zaginięcie Madeleine McCann

Pozostając w tematyce zagadek kryminalnych, Netflix zebrał w jednym sezonie informacje dotyczące zaginięcia trzyletniej Madeleine McCann. Sprawa ta jest jedną z głośniejszych, nierozwiązanych tragedii. Dziewczynka zniknęła w 2007 roku podczas wakacji rodzinnych, które spędzali w kurorcie Praia da Luz w Portugalii. Dokument opiera się na analizie całego śledztwa oraz McCannów. Sami rodzice jednak nie występują w produkcji. Serial podzielił widzów na tych, którzy uważają go za dobrze wykonany i na tych co sądzą, że jest on mało merytoryczny i zbyt subiektywny. Mimo to warto pamiętać, że każde wspomnienie o sprawie może w przyszłości przyczynić się do jej rozwiązania dlatego warto takie informacje nagłaśniać.

zaginiecie maddie, mała maddie

Nasza planeta

O tym ośmioodcinkowym dokumencie Netflixa, wspominaliśmy już w artykule: „Seriale przyrodnicze Netflixa, które warto obejrzeć z dziećmi„. W rolę narratora wciela się David Attenborough, znany biolog, który popularyzuje zdobytą wiedzę o świecie i przyrodzie. Nasza Planeta powstawała przez 4 lata, podczas których ponad 600 członków wspólnie nagrywało materiał na wszystkich kontynentach. Dzięki ich pracy, dokument oferuje podgląd na różnorodność siedlisk na całym świecie. Widzowie docenili produkcję za przesłanie oraz za piękne ujęcia.

our planet netflix 1096x600 1024x561 1

W głowie Billa Gatesa

Ten trzyodcinkowy dokument Netflixa, skupia się na przybliżeniu sylwetki Billa Gatesa, czyli amerykańskiego przedsiębiorcy, informatyka i filantropa, który współzałożył firmę Microsoft. Produkcja skupia się na jego przekonaniach i ambicjach. W pierwszym odcinku poruszone jest zainteresowanie Gatesa do poprawy warunków sanitarnych w krajach rozwijających się. Kolejna część skupia się na wirusie polio w Nigerii i próbie jego wyeliminowania. Ostatni odcinek to poszukiwanie rozwiązań w kwestii zmian klimatycznych. Produkcja przeplata wizje bohatera ze scenami dotyczącymi jego życia prywatnego oraz jest uzupełniona o rozmowy z jego bliskimi i współpracownikami. Dzięki temu widz dostaje cały portret Billa Gatesa.

w glowie billa gatesa

Seriale dokumentalne Netflix – Podsumowanie

Jeśli chodzi o seriale dokumentalne Netflix jest pod tym względem dość mocnym graczem. Otrzymujemy coraz to więcej ciekawych propozycji, czy macie swoje ulubione?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Sandra Kobuszewska

Absolutna serialoholiczka, lubiąca sięgać zarówno po stare jak i nowe tytuły. Gdyby nie fakt, że Donna jest niezastąpiona, Harvey Specter miałby już zapewne nową asystentkę. Dogadałaby się z samą Blair Waldorf, jednak na kawę chętniej wpadłaby do Central Perk lub jadłodajni Luke'a. Obejrzenie całego sezonu w dwa dni to dla niej żaden problem. Swoim uzależnieniem zaraża wszystkich dookoła, z własną mamą na czele!