Rojst to polski serial sensacyjno-kryminalny z 2018 roku, w reżyserii Jana Holoubka, wyprodukowany przez Showmax oraz Studio Filmowe „Kadr” i udostępniany na platformie internetowej Showmax.

Słowo rojst oznacza bagno. Tytułowym bagnem jest bowiem cały świat pokazany w serialu. 

Akcja serialu rozgrywa się w latach 80., między zniesieniem stanu wojennego a rozpoczęciem obrad Okrągłego Stołu. W niedużym, zapomnianym mieście gdzieś na południowym zachodzie Polski, dochodzi do brutalnego podwójnego morderstwa: młodej prostytutki i miejscowego komunistycznego działacza – towarzysza Grochowiaka. W tym samym czasie samobójstwo popełnia również para nastolatków. 

W miejscowej gazecie o morderstwie ma napisać Witold Wanycz (Andrzej Seweryn), doświadczony, nieco zgorzkniały dziennikarz. Jednocześnie w tej samej redakcji zatrudnia się młody redaktor: Piotr Zarzycki ( w tej roli Dawid Ogrodnik), którego ojciec jest wysoko postawionym działaczem partyjnym. 

Dziennikarze Kuriera Wieczornego rozpoczynają śledztwo na własny rachunek. Im bardziej angażują się w sprawę, tym głębiej grzęzną w tytułowy rojst – bagno, z którego trudno się wydostać. Dziennikarze, badając te sprawy, docierają do sieci lokalnych powiązań, pomiędzy światem przestępczym a przedstawicielami władzy i wymiaru sprawiedliwości. W tle przewija się historia tych ziem z pierwszych lat powojennych.