Najlepsze seriale BBC – 8 propozycji

j

Autor: Ula Zywer

}

Data: 30 maja 2018

Brytyjska potęga radiowo-telewizyjna BBC wydała całe mnóstwo seriali. Niektóre z nich odbiły się echem na całym świecie, częściowo ze względu na charakterystyczny rodzimy humor Brytyjczyków. Warto o nich wspomnieć w poniższym rankingu. Przed Wami najlepsze seriale BBC.

Seriale BBC – KLASYKA GATUNKU

Latający Cyrk Monty Pythona

Seriale BBC Monty Python

Źródło: British Comedy Guide

Terry Jones, John Cleese, Eric Idle, Graham Chapman, Michael Palin i Terry Gilliam to iście kultowy zespół, który znamy z serialu Latający Cyrk Monty Pythona. Produkcja doczekała się 45 odcinków i każdy z nich był inny. O ile nikt nie spodziewał się Hiszpańskiej Inkwizycji, to po obejrzeniu choć jednego skeczu w wykonaniu grupy brytyjskich komików wszyscy spodziewali się, że serial BBC zdobędzie popularność na lata i będzie bawił wiele pokoleń.

Czarna Żmija

Seriale BBC

Czy ktoś mógłby sobie wyobrazić Rowana Atkinsona w roli następcy tronu, Edmunda, syna króla Anglii Ryszarda IV? Na szczęście on sam i Richard Curtis byli w stanie dopuścić do siebie tę myśl, a gdy ona wykiełkowała, powstał jeden z zabawniejszych seriali w historii istnienia BBC. Przydomek Czarna Żmija, który nadał sobie Edmund, jest oczywiście grubo przesadzony, bo w rzeczywistości syn władcy jest tchórzliwy i nieudolny. Niemniej jednak jego żądza objęcia tronu jest wielka i równie wielki jest śmiech u widzów, widzących jego próby spiskowania przeciwko ojcu.

Hotel Zacisze

Seriale BBC

Źródło: tvtonigh

John Cleese, brytyjski mistrz komedii, powinien być kojarzony nie tylko z Latającym Cyrkiem Monty Pythona, ale również z serialem Hotel Zacisze – obie te produkcje to naprawdę wybitne komediowe seriale BBC. Nadęty właściciel hotelu, jego prostolinijna żona i ich pracownicy nieustannie wplątują się w drobne kłopoty, które w połączeniu prowadzą do prawdziwej katastrofy. Mimo że postacie w serialu są bardzo wyraziste, to daleko im do karykatury. Farsa przeplatana satyrą społeczną daje niesamowity efekt, który po prostu trzeba zobaczyć.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale z morderstwem w tle - top 6

‘Allo ‘Allo!

Seriale BBC allo allo

Źródło: British Comedy Guide

Kiedy myśli się o tym serialu, w uszach natychmiast rozbrzmiewa nieśmiertelne „Dziń dybry!”. Najlepsze seriale BBC starej daty przesiąknięte są typowym brytyjskim poczuciem humoru i serią zdarzeń, które nigdy nie mogłyby mieć miejsca w rzeczywistości. Tylko Brytyjczycy w tak zgrabny sposób są w stanie przerodzić temat II wojny światowej w przezabawną produkcję. Francuski właściciel kawiarni, grupa nazistów i angielski ruch oporu to prawdziwie wybuchowa mieszanka (gra słów nieplanowana), którą warto zobaczyć w ‘Allo ‘Allo!.

Seriale BBC – NOWSZE PRODUKCJE

Sherlock

sherlock holmes serial

Źródło: Science

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać najsłynniejszego brytyjskiego detektywa, ani towarzyszącego mu Johna Watsona. Fani tego serialu mają problem z określeniem, co bardziej ich wciągnęło: sama fabuła, przeniesiona do współczesnego Londynu, czy doskonała gra aktorska dwóch genialnych aktorów – Benedicta Cumberbatcha i Martina Freemana. Błyskotliwość Sherlocka Holmesa i mroczność rozwiązywanych przez niego zagadek zaskarbiły sobie serca widzów na całym świecie – i nic dziwnego. Kto z Was jest #teamSherlock, #sherlocked?

Doktor Who

drwho

Serial BBC Doktor Who zdecydowanie zasługuje na to, by należeć do grona produkcji, które określamy jako najlepsze seriale BBC. To jeden z większych serialowych hitów ostatnich lat – można by rzec, że wiedzie prym wśród produkcji science-fiction. Doktor, Pan Czasu, podróżuje po ścieżkach w czasie i przestrzeni i wciąga w ich zwiedzanie Rose Tyler, której dotychczasowe życie ograniczało się do obsługi klientów w centrum handlowym w Londynie. Na pokładzie statku należącego do Doktora, słynnego Tardisa, którego nie obowiązują ziemskie organiczenia, dzieją się rzeczy, które nie mieszczą się w ludzkiej wyobraźni.

W kręgu zbrodni

1 1

Źródło: Digital Spy

Nieczęsto można oglądać naprawdę dobre produkcje, w których w pełni żeński team pracuje dla organizacji rządowej. Bletchley Circle (tak brzmi tytuł serialu w oryginale) to zespół tajnych agentek, które II wojnie światowej zaczęły spokojne, przeciętne życie. Sielankę Susan, Millie, Lucy i Jean zakłócił trop seryjnego mordercy, a związane z nim wątki w serialu przyprawiają widzów o prawdziwe dreszcze. Widzowie za główną wadę serialu uważają jego… długość. Ten serial BBC doczekał się zaledwie dwóch sezonów.

ZOBACZ TEŻ  Doktor Who – zobaczcie zapowiedź odcinka specjalnego!

Przygody Merlina

Przygody Merlina seriale BBC America

Źródło: BBC America

Oglądanie perypetii tytułowego Merlina, jednego z najsłynniejszych czarodziejów w popkulturze, było nieodłącznym elementem dzieciństwa wielu z nas. Zresztą, serial ten przyciągał przed ekrany nie tylko dzieciaki. Ta adaptacja jednej z najbardziej popularnych legend arturiańskich spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony widzów. Przewrotna znajomość młodego czarownika z następcą tronu, księciem Arthurem, ukrywanie magicznych zdolności przed królem i ciągłe starcia z mitycznymi stworzeniami to coś, co gwarantuje dobrą familijną produkcję. Chociaż charakter ma raczej bajkowy, nie jest on kiczowaty. Nie sposób nie docenić w serialu zaskakująco dobrze napisanych dialogów, wątków przyjaźni i miłości i ciągłego trzymania w napięciu, którego przecież nie brakuje, kiedy w grę wchodzi magia.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Ula Zywer

Pochłania seriale wszelkiego rodzaju, ale najbardziej lubuje się w komediowych. Fanka dobrych soundtracków, zarówno serialowych, jak i filmowych. Szczególnie ceni sobie produkcje z nieoczywistym zakończeniem.