Najlepsze seriale o dorastaniu – top 10

}

Data: 29 czerwca 2021

a

Kategorie: Rankingi seriali

Sztuka dorastania to nie tylko znakomita komedia z Emmą Roberts, ale i motyw powszechny w filmowo-serialowych pozycjach. Dorastanie, to znany każdemu z autopsji, trudny czas wchodzenia w dorosłość. Często wiąże się on z buntem nastoletnim czy poczuciem wyobcowania. Reżyserowie, zdając sobie z tego sprawę, starają się zapewnić młodym oparcie i okazać zrozumienie poprzez swoją sztukę. Wśród naszych czytelników na pewno znajdą się odbiorcy z grupy young adults, którzy mogą utożsamiać się z młodymi postaciami i ich codziennymi problemami. Dla nich (ale i dla tych starszych!)  poniżej przedstawiamy najlepsze seriale o dorastaniu.

Plotkara

Na początek kultowy hit, którego nie trzeba szczególnie przedstawiać. Plotkara opowiada o życiu młodzieży z Nowego Jorku, w którym nie brakuje szkolnych dramatów, imprez, miłosnych zawirowań czy walki o przynależność do grupy. Tytułowa Plotkara nie ułatwia bohaterom funkcjonowania w zagmatwanym świecie nastolatków. Serial pokazuje, że trudy dorastania dosięgają każdego – niezależnie od pochodzenia czy klasy społecznej. Być może ci bogaci, którym podobno jest w życiu łatwiej, jeszcze gorzej przechodzą ten nastoletni okres? 

Plotkara
Źródło: The CW

Skins

Ten brytyjski serial o dorastaniu to wgląd w skomplikowane życie młodzieży z różnymi problemami. Fabuła przedstawia nam bohaterów, którzy zmagają się między innymi z akceptacją samych siebie, rozbitymi rodzinami, zawodami miłosnymi, odmiennym pochodzeniem czy orientacją seksualną. Produkcja utrzymana jest w autentycznym tonie, który ukazuje świat z perspektywy nastolatków – usłyszymy przekleństwa, zobaczymy imprezy z alkoholem i narkotykami czy szalone akcje, na które wpaść mogli tylko młodzi. Wśród różnorodnych postaci, każdy znajdzie choć jedną, z którą mógłby się utożsamić.

skins - najlepsze seriale o dorastaniu

Trzynaście powodów

Tytułowe trzynaście powodów to przyczyny, dla których główna bohaterka serialu odebrała sobie życie. Brzmi strasznie, ale za to idealnie obrazuje życiowe zmagania nastolatków i to, jak próba samodzielnego udźwignięcia ich ciężaru może się skończyć. Znana już historia Hanny Baker – głównej postaci – przekazała światu wiadomość o tym, że trzeba rozmawiać o sprawach związanych z seksem, narkotykami czy przemocą. Seriale o dorastaniu powinny podejmować takie trudne tematy, aby uświadamiać młodych ludzi i pokazywać im, że nie są sami ze swoimi problemami.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze programy kulinarne Netflix - czyli programy o jedzeniu, które lubimy oglądać
13 powodów

Euforia

Jeden z popularniejszych seriali HBO, to dramat, którego fabuła opiera się na trudnym okresie dorastania. Wśród bohaterów Euforii znajdziemy nastolatkę po odwyku, jej transseksualną przyjaciółkę, niepewnego siebie chłopaka, który zakrywa się maską “samca alfa” i wiele innych skomplikowanych postaci. Seria porusza tematy seksualności, uzależnienia od narkotyków, odrzucenia czy samoakceptacji. Wielość nagród, jakie zyskała Euforia, udowadnia że seriale o dorastaniu są warte obejrzenia niezależnie od naszego wieku.

euforia - najlepsze seriale o dorastaniu

Słodkie kłamstewka

Wielosezonowa produkcja, w której pierwsze skrzypce odgrywają dorastające dziewczyny, to zagmatwana historia pięciu przyjaciółek. Losy nastolatek przeplatają się z wieloma sekretami, stalkerstwem, zauroczeniami i miłosnymi zawodami, a nawet śmiercią. Fabuła thrillera, przez 7 sezonów ukrywa przed widzem tożsamość “A”, który nęka główne bohaterki. Dzięki połączeniu motywu dorastania z kryminalnym wątkiem, Słodkie kłamstewka stały się ciekawą propozycją nie tylko dla nastolatków.

słodkie kłamstewka

Pamiętniki wampirów

Seriale o dorastaniu to też produkcje z gatunku fantasy. Pamiętniki wampirów to już kultowa seria, która liczy 8 sezonów. Oprócz tego powstały kolejne, powiązane z “pamiętnikami” seriale (The Originals i Dziedzictwo). Fabuła tego horroru z elementami romansu i fantasy, opowiada o życiu nastoletnich wampirów, którzy wbrew pozorom, mają też ludzkie problemy. Pociąg do narkotyków, strata bliskich, miłosne rozterki… Te i wiele innych trudów człowieczego dorastania, znajdziemy w okraszonych elementami fantasy losach głównych bohaterów.

pamiętniki wampirów

Grown-ish

Ten amerykański sitcom, będący spin-offem znanego Black-ish, to historia pokazująca, że wchodzenie w dorosłość jest całkiem inne niż wyobrażenia większości nastolatków. Fabuła Grown-ish skupia się na najstarszej córce Johnsonów – Zoey, która wybierając się do college’u, opuszcza rodzinny dom. Dziewczyna szybko zauważa, że życie na własną rękę jest o wiele trudniejsze niż myślała. Nie wszystko dzieje się po jej myśli, a plany trzeba modyfikować. Jak się okazuje, dorastanie i wchodzenie w dorosłość to skomplikowana operacja.

grown-ish -najlepsze seriale o dorastaniu

Szkoła dla elity

Nastoletnie życie połączone z kryminalną fabułą – to właśnie zaoferuje nam wciągająca fabuła czterosezonowego Elite. Ten popularny serial młodzieżowy opowiada o prestiżowej szkole i jej elitarnych uczniach, pochodzących z wyższych sfer. Kiedy władze przypisują do placówki trójkę biednych dzieciaków, wśród uczniów zaczynają się zgrzyty. Konflikt między bogaczami, a biednymi eskaluje tak, że dochodzi do morderstwa. Nikt nie mówił, że dorastanie jest łatwe, ale w szkole dla elity jest ono wręcz zabójczo trudne… 

ZOBACZ TEŻ  Kroniki wampirów: Hulu stworzy serial w oparciu o dzieła Anne Rice
elite
fot. Twitter

SKAM

Ten norweski serial, który zaraz po emisji zrobił furorę, opowiada o codziennym życiu grupy nastolatków z liceum w Oslo. SKAM wyróżnia to, że oprócz pokazania typowych problemów młodzieży jak inne seriale o dorastaniu, stworzył wrażenie autentyczności prezentowanych wydarzeń. Losy opowiadające o złamanych sercach, skandalach czy problemach szkolnych często pokazane są przez pryzmat technologii. Twórczyni serialu zwróciła uwagę, że mocno cechuje ona życie młodego pokolenia i postanowiła wykorzystać to między innymi poprzez wplatanie scen nagrywanych telefonem.

Oprócz tego, akcja serialu miała jak najbardziej oddawać rzeczywistość i wykorzystano to nawet na płaszczyźnie czasu emitowania odcinków. Jeśli epizod opowiadał o poniedziałkowych lekcjach, to te sceny emitowano w poniedziałek. Kiedy pokazywano piątkową imprezę – ujęcia wypuszczano właśnie wtedy. Dopiero po całym tygodniu upubliczniano całe odcinki. Trzeba przyznać, że zamysł i sposób realizacji są ciekawymi rozwiązaniami, a sama fabuła jakościowo również nie odbiega od wykonania.

skam

Atypowy

Jak już wiemy, dorastanie to nie łatwa sprawa. Dla głównego bohatera Atypowego jest ona dodatkowo skomplikowana. Wchodzący w dorosłość Sam, zmaga się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Chłopak chce się jednak usamodzielnić i lepiej poznać samego siebie. Sytuacja zmusza całą fabularną rodzinę do redefinicji “normalności” i spojrzenia na naszego bohatera z nowej perspektywy. Jego poszukiwania miłości oraz niezależności wzruszą, rozbawią i na pewno sprawią, że nie pożałujecie czasu spędzonego na oglądanie.

atypowy - najlepsze seriale o dorastaniu

Najlepsze seriale o dorastaniu – podsumowanie

To już wszytskie wyróżnione przez nas seriale o dorastaniu. Jeśli do tej pory uważaliście, że ten typ fabuły jest tylko dla nastolatków, to mamy nadzieję, że zmienicie zdanie. Te produkcje, stereotypowo uznawane wyłącznie za seriale młodzieżowe, często podejmują ważne tematy i dlatego polecamy je wszystkim niezależnie od wieku. Znacie jeszcze inne, godne uwagi seriale o dorastaniu? Dajcie znać w komentarzach!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Hanna Chorążykiewicz

Gdybym była postacią z serialu, to uosabiałabym Monicę Geller i to nie tylko ze względu na fakt uwielbienia do Friendsów, ale też dlatego, że jestem zaciekłą perfekcjonistką tak samo jak ona. W wolnych chwilach pochłaniam wielosezonowe seriale, których ukończenie porównałabym do rozstania z ukochaną osobą i wielkiej życiowej pustki.